Valdovų rūmai - ne visiems?

 (143)
Jei auginate kūdikį ir nusprendėte su juo apsilankyti Valdovų rūmuose, nusiteikite iššūkiams, ypač jei vyksite su vežimėliu. Žemiau pateikiamas laiškas Valdovų rūmų direktoriui Vydui Dolinskui, kuriame aprašomi jaunos šeimos įspūdžiai. Tikėkimės, tai padės išvengti netikėtumų būsimiems vieno moderniausių Lietuvos muziejų lankytojams.
© DELFI / Ainis Gurevičius

„Gerb. dr. Vydai Dolinskai,

Rašau Jums norėdamas pasidalinti šios vasaros patirtimi iš Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų. Būčiau labai dėkingas už Jūsų komentarą.

Saulėta rugpjūčio popietė. Mūsų šeima su dešimties mėnesių sūnumi nusprendžiame apsilankyti Valdovų rūmuose. Prisimename, kaip šauniai apie juos buvo paskelbta visuomenei per atidarymo iškilmes: „tai - jūsų rūmai“.

Žengiame pro puošnų rūmų portalą, skaitome iškabą: „maloniai kviečiame apsilankyti!“. Vidiniame kieme žmonių nedaug. Vienas kitas lankytojas leidžiasi ar pakyla laiptais. Grupė atostogaujančių moksleivių ilsisi po ekskursijos. Kažkas fotografuojasi.

Į muziejų patenkama iš požeminio aukšto. Kadangi mūsų vaikas sėdi vežimėlyje, vietoje laiptų ar eskalatoriaus einame prie liftų. Visgi netrukus įsitikiname, kad nei vienas iš dviejų liftų nereaguoja į iškvietimo mygtukus. Apsisukę prieiname prie apsaugos darbuotojo, stoviniuojančio prie laiptų. Teiraujamės, kaip būtų galima pasinaudoti liftu, norint patekti prie Valdovų rūmų kasų. Iš jo išgirstame trumpą atsakymą: „liftas tik neįgaliesiems“. Bandome paaiškinti, kad esame su vaiku vežimėlyje, ir kitaip nelabai galime nusileisti žemyn. Tesulaukiame to paties „liftas tik neįgaliesiems“. Po nejaukios pauzės klausiame, kaip gi galėtume patekti į rūmus. Mums paaiškinama nebyliu rankos mostu į eskalatoriaus pusę.

Priėję matome, kad eskalatorius pažymėtas perbraukto vaikiško vežimėlio simboliu. Padvejoję visgi pasikliauname personalu. Pasiimame kūdikį ant rankų ir, stengdamiesi kad vežimas nenugarmėtų žemyn, leidžiamės į apatinį aukštą.

Bilietų kasoje besišypsančių darbuotojų teiraujamės, kaip jos žiūrėtų į mažąjį lankytoją. Iš jų išgirstame, kad vežimėlio į ekspoziciją pasiimti negalėsime. Klausiame, kaip gi rūmus lanko neįgalieji. Galbūt ir mes galėtume pasinaudoti jiems įrengtais keltuvais?.. Darbuotojos tuomet ima pasakoti neįtikėtiną istoriją. Pasirodo, rūmuose kartą buvo nutikęs atvejis, kai vaikiškam vežimėliui lifte „sprogo padanga“. Todėl tokių įvykių nebenorima, ir vežimėlį mums arba tektų nešiotis laiptais, arba palikti rūbinėje (įdomu, kuo skiriasi neįgaliųjų vežimėlių padangos nuo vaikiškų?)

Deja, mūsų vežimėlis daugiau pritaikytas važiuoti negu nešti laiptais, juolab, kad reikėtų nuolat išiminėti ir įsodinti kūdikį. Kaip tokioje situacijoje elgtis su vežimėliu atėjus tik vienam iš tėvų? Nešiotis vaiką ant rankų per visą ekspoziciją, ko gero, norėtų taip pat ne kiekvienas.

Supratę, kad patekti į Valdovų rūmus mūsų šeimai taip ir nepavyks, apsigręžiame eiti. Žvilgsniu palydime sustingusius liftus. Eskalatoriumi pakylame į viršų. Beje, nepatarčiau to daryti fiziškai silpnesniems asmenims, ypač vaikui esant vežimėlyje.

Jaučiamės nusivylę. Su nuostaba bei kartėliu dar nužvelgiame rūmų kiemą. Iškabose bandome įskaityti, nejaugi mažieji lankytojai tikrai čia nepageidaujami?

Paaugusiam sūnui kada mielai papasakočiau, kad Valdovų rūmuose jis pirmą kartą apsilankė dar nemokėdamas vaikščioti. Antra vertus, nenorėčiau jam minėti, kad pažintį su savo valstybės simboliu jis turėjo pradėti nuo to, kad buvo iš jo išprašytas. Ar nemanote, kad jaunos šeimos Jūsų vadovaujamoje visuomenei skirtoje įstaigoje yra diskriminuojamos? Kas daroma esamai padėčiai pagerinti? (...)“.

Iš draugiško direktoriaus atsakymo (DELFI atsakymo turinys žinomas) galima spręsti, kad esamos padėties, deja, neketinama taisyti. Sprendimas neprivalo būti brangus. Kodėl prie lifto tiesiog nepakabinus įspėjimo, pvz. „keltuvai nėra pritaikyti vaikų vežimėliams. Valdovų rūmai neatsako už vežimėliams padarytą žalą“. Tokiu atveju kiekvienas pats apsispręstų, ar prisiima riziką jais naudotis. Toks sprendimas nieko nekainuotų, o žmonės su vaikais galėtų kur kas patogiau lankytis muziejuje. Suprasčiau, jei vežimėliai keltų grėsmę žmonių ar bent keltuvų saugumui, šiuo gi atveju, panašu, tokios grėsmės nekyla.

Pabaigai, Prezidentės Dalios Grybauskaitės citata: „Tegul Valdovų rūmai būna kiekvieno lietuvio rūmais ir mūsų širdyse stiprina pasididžiavimo savo valstybe ir jos istorija jausmą“.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI komentaro paprašė Valdovų rūmų muziejaus Komunikacijos koordinatorės Ramunės Hazir.

„Gerbiame visus savo lankytojus ir nuoširdžiai stengiamės, kad Valdovų rūmų muziejuje jie būtų maloniai priimti, kad būtų sudarytos visos sąlygos susipažinti su nuolatinėmis muziejaus ekspozicijomis. Tačiau nepaisant visų mūsų pastangų, būtina suprasti tai, kad Valdovų rūmų muziejus – ne prekybos centras, o sudėtingas kultūros paveldo objektas ir lankymasis šioje vietoje turi tam tikrų apribojimų. Įvertinant tai, buvo sudarytos viešai skelbiamos Lankytojų aptarnavimo taisyklės, kuriose nurodyta, kad kiekvienas muziejaus lankytojas privalo laikytis įspėjamųjų ženklų ir darbuotojų instrukcijų, rūpintis savo turto saugumu, pats atsako už savo asmeninio turto saugumą“, - teigė R. Hazir.

Pasak jos, praktika, kad muziejuje vaikai nevėžinami vežimėliuose, galioja ne viename muziejuje visame pasaulyje.

„Ženklų, nurodančių, kad su vaikiškais vežimėliais negalima patekti į ekspozicijas, ko gero, nėra ir negali būti nė viename muziejuje. Tačiau jei peržiūrėsite viso pasaulio muziejų praktiką, juose (atsižvelgiant į ekspozicijų sudėtingumą, eksponatus ir kt.) taikomos įvairios Lankytojų aptarnavimo taisyklės ir lankytojai su vežimėliais priimami įvairiai – pavyzdžiui, Bruklino muziejuje lankytojai beveik visose ekspozicijose gali lankytis su vežimėliais, bet kartais toks lankymas ribojamas (tai nebuvo leidžiama tuomet, kai vyko prancūzų impresionisto Gustavo Kajboto, kitų žymių menininkų parodos). Niujorko modernaus meno muziejuje lankytojai gali lankytis su vežimėliais, bet jiems neleidžiama naudotis neįgaliesiems skirtais keltuvais. Tuo tarpu Manheteno vaikų muziejuje lankytojai su vežimėliais apskritai neįleidžiami. Tokia pat praktika taikoma ir Krokuvos Vavelio karališkoje pilyje, galiausiai - Lietuvos dailės muziejaus padalinių, Trakų istorijos muziejaus, Gedimino pilies bokšto ir kt. Ekspozicijose. Nors daugelyje pasaulio lankytojai su vežimėliais apskritai neįleidžiami (ir dėl to net nekeliamos diskusijos), Valdovų rūmų muziejaus lankytojai vis dėlto turi tokią galimybę, tačiau patys turi įsivertinti situaciją dėl tam tikrų apribojimų pirmojoje maršruto ekspozicijoje (apie tai atvykusius lankytojus ir įspėja mūsų darbuotojai)“, - nurodė ji.

R. Hazir pasakojo, kad Valdovų rūmų muziejuje yra trijų tipų pakeliamieji įrenginiai – liftai, eskalatorius ir keliamosios platformos neįgaliesiems. „Vaikiškus vežimėlius galima kelti liftais, tačiau kėlimui eskalatoriumi ir keliamosiomis platformomis neįgaliesiems galioja kita tvarka. Į muziejaus lankytojų centrą vedančiu eskalatoriumi draudžiama kelti vežimėlius su kūdikiais – ant jo yra tai nurodantis ir lankytojus įspėjantis gamintojo ženklas. Tačiau vežimėlius be kūdikių šiuo eskalatoriumi leidžiama gabenti“, - teigė Valdovų rūmų Komunikacijos koordinatorė.

„Kiekvienas lankytojas, atvykęs su kūdikiu ar mažyliu vežimėlyje, visuomet yra įspėjamas, kad judėti pirmojo maršruto ekspozicijoje su vežimėliu bus sudėtinga, todėl rekomenduojama palikti vežimėlį drabužinėje arba sugrįžti kitą kartą be vežimėlio. Deja, pasitaiko atvejų, kai į šį siūlymą neatsižvelgiama, nes lankytojai su vaikiškais vežimėliais galvoja, jog turi teisę naudotis Rūmų istorinės ir architektūrinės raidos ekspozicijoje esančiomis neįgaliesiems skirtomis keliamosiomis platformomis ir nepaiso ant šių platformų gamintojo pakabintų Naudotojo instrukcijų, kuriose yra ne tik išskirtas neįgaliųjų ženklas, bet ir aiškiai nurodyta, jog „keliamoji platforma neįgaliesiems (toliau – platforma) skirta žmonių su negalia ir jų judėjimo priemonių gabenimui vertikalia kryptimi“, - nurodė R. Hazir.

Valdovų rūmų darbuotoja patvirtino, kad muziejuje išties buvo įvykis, kai viena lankytoja, nepaisydama visų taisyklių ir nurodymų, vis tiek nutarė kelti vaikišką vežimėlį keliamąja platforma neįgaliesiems ir pažeidė vežimėlio padangą, o vėliau pateikė pretenziją muziejui. „Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad muziejus neturi pagrindo atlyginti patirtą žalą, nes nesilaikydama taisyklių ir naudodamasi neįgaliesiems skirta platforma ne pagal paskirtį, muziejaus lankytoja pati prisiėmė atsakomybę už galimas pasekmes. Galima sakyti, kad šis įvykis baigėsi laimingai, nes jei keliamoji platforma būtų sugadinta, greičiausiai lankytojai būtų tekusi atsakomybė ir už tai. Šiuo metu siekiant užtikrinti lankytojų saugumą ir išvengti panašių nemalonių situacijų, keliamosios platformos lankytojams neprieinamos laisvai – jos naudojamos su specialiu raktu, kurį turi muziejaus salių prižiūrėtojai. Vis dėlto pastaruoju metu pastebime, kad didžioji dalis mūsų lankytojų yra susipažinę su pasaulyje praktikuojama muziejų lankymo kultūra ir supranta, jog lankyti muziejų su vaikišku vežimėliu gali būti nepatogu ir nesaugu muziejaus ekspozicijoms, todėl dar prieš atvykdami į muziejų įvertina situaciją ir pasirenka, eiti su vežimėliu ar ne. Panašių pretenzijų esame gavę tik iš vieno kito lankytojo, kurie panašu, dar neturi lankymosi muziejuose praktikos ir čia atvyko pirmąkart“, - komentavo ji.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Komiškas vaizdelis Marijampolėje: drausmina šaligatviais lakstančius pėsčiuosius (2)

Esate matę keistoje vietoje pastatytą kelio ženklą? Kažin, ar jis prilygsta tam, kurį pavyko užfiksuoti marijampoliečiui Karoliui. Vienoje socialinio tinklo grupėje vyras pasidalijo nuotrauka, kurioje užfiksuota itin komiška situacija – pėsčiųjų prašoma neviršyti 30 km/h. Nuotrauka Karolis sutiko pasidalyti su DELFI Piliečiu.

Papiktino kaimynų elgesys daugiabučio aikštelėje: kreipėmės visur (17)

Ne paslaptis, jog pasitaiko atvejų, kai kauniečiai savarankiškai imasi „įvedinėti tvarką“ savo gyvenamoje teritorijoje. Faktas patvirtintas dar kartą, kai portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė skaitytojo laiškas-skundas dėl dideliais akmenimis užtvertos kiemo teritorijos. Esą kieme dėl sudarytų kliūčių neįmanoma pravažiuoti automobiliu. Tačiau, kad ir kam besiskųstumei, pasak vyro, niekas negirdi ir problemos spręsti nesiima.

Ypatingą skelbimą apie garažą parašęs vyras susilaukė didžiulio internautų dėmesio (69)

Ar kada nors planavote pirkti metalinį garažą? Jei jums ir atrodo, kad tikrai ne, palaukite ir į šį klausimą sau atsakykite perskaitę klaipėdiečio Juozo, dabar gyvenančio Kaune, odę garažui, kuria jis pasidalino skelbime, norėdamas parduoti saviškį.

Absurdiškas sekmadienio atsitikimas: į Ignaliną keliavę panevėžiečiai nusivylė savivaldybe (1)

Jūsų dėmesį norime patraukti absurdišku sekmadienio atsitikimu. Manau, esate girdėję apie teatro festivalį „Šimtakojis“, kuris vyksta visoje Lietuvoje. Mūsų spektaklis, absurdo drama „13“, dalyvaudamas šiame konkurse laimėjo pirmąja vietą, ir kaip prizą gavo nemokamą išvyką į kitą etapą Ignalinoje. O su šiuo laimėjimu prasidėjo „linksmybės“.

Paupių rajono bendruomenė kartu švarino apylinkes (4)

Prie jubiliejinės dešimtosios akcijos „Darom 2017“, kuri vyko balandžio 22 d. visoje Lietuvoje, prisijungė ir Klaipėdos miesto Paupių rajono bendruomenė.