Staigmena ant lango – milžiniškas voras

 (53)
Kartais namų „augintiniu“ gali tapti ir tas, kurio šeimininkas nė nemanė į savo būstą įsileisti. Taip vos nenutiko Vilniaus rajone gyvenančiai Jūratei, ant lango pamačiusiai greitai tinklą mezgantį milžinišką vorą.
© Skaitytojo nuotr.

DELFI didžiulio voragyvio nuotrauką atsiuntusi moteris sakė šį, daug kam nemalonų gyvį pastebėjusi valydama langą. Tiesa, jos laimei, vora tinklą mezgė iš lauko pusės, o ne namuose. „Aš atidariau vieną langą, kad jis matytųsi ir nufotografavau. Nukračiau jį, kad tik į namą neįlįstų“, - neslėpdama, kad neapsidžiaugė voru, teigė Jūratė.
 
Moteris sakė tokį didelį vorą gyvai pamačiusi pirmą kartą. „Kam tik parodžiau nuotrauką, visi stebėjosi“, - kalbėjo ji.


 
Nors voro dydis gali nustebinti ne vieną, pasirodo, kad šis voras - paprastasis kryžiuotis, patelė. Tai DELFI nurodė biologas Algirdas Vilkas. Jis paaiškino, kad šių vorų patelių dydis siekia 13,0-17,0 mm, patinėlis – 5,5 – 11,0 mm.
 
Šių vorų pilvelis - šviesiai ar tamsiai rudas su kryžiaus forma išsidėsčiusia balta ir dažnai nusitrinančia dėme. Patelės pilvelis didelis, rutulio formos, galva nedidelė. Patinėlis daug lieknesnis, kojos ilgesnės už kūną.

Skaitytojos nufotografuotos rūšies vorai rezga didelius rato pavidalo tinklus, kurie 18 cm skersmens, su 20 spindulių ir 24 spirališkai susuktais siūlais. Juos nupina tarp aukštų žolių stiebelių, medžių ir krūmų šakų, soduose ant tvorų, iki 2 m aukščio. Voras auką tyko arba tinklo centre, tupėdamas žemyn galva ir plačiai išskėtęs kojas, arba pasislėpęs, ypač esant apsiniaukusiam orui, šone nuo tinklo slėptuvėje, kuri sujungta signaliniu siūlu. Rugsėjo arba spalio mėn. patelė žolėje padeda aukso geltonumo tankiai voratinkliniais siūlais apregztą apskritą kiaušinėlių kokoną ir miršta.

Pasak A. Vilko, šių vorų gyvenimo trukmė - dvi vasaros. Pavasarį (apie gegužės mėn.) jaunikliai vienu metu palieka kokoną, apie savaitę būna vienoje krūvoje, po to išsiskirsto ir rezga mažus apie 2,5 cm skersmens tinklus. Iki rudens jie užauga iki 14 mm, peržiemoja susuktuose lapuose, po žieve. Pasirodo pavasarį ir rezga vis didesnius tinklus. Lytiškai subrendę vorai aptinkami nuo VIII vidurio iki X mėn.

Šie vorai būna aptinkami ant įvairių medžių, krūmų, žolėje, ant pastatų sienų ir t.t.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Atskleidė, kaip sutaupyti Palangoje – svarbus vienas dalykas (41)

DELFI paskelbtas straipsnis apie turistę Iriną, kuri teigė, kad poilsis Palangoje jai pasirodė pigus ir kokybiškas, paskatino DELFI diskusijos dalyvius pasidalyti savo patirtimi. Jie dalijosi atostogų skaičiavimais ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje bei tvirtino, kad visur galima rasti būdų sutaupyti.

Kaunietė įspėja saugotis sukčių – jie gali piktnaudžiauti jūsų feisbuko profiliu (3)

Po sekmadienį portale „Kas vyksta Kaune“ paskelbtos informacijos apie įtartiną asmens duomenų prašymą, norint išsinuomoti butą, pirmadienį sulaukėme kaunietės Ritos laiško. Ji nori įspėti kitus, kad būtų atsargesni.

Skaitytoją nustebino Pandėlyje neįprastai pastatytas kelio ženklas (2)

DELFI skaitytojas atsiuntė redakcijai nuotrauką, kurioje matyti ant žemės į stulpą atremtas pagrindinį kelią nurodantis kelio ženklas.

Vilniuje uždūmijo populiarus restoranas (19)

DELFI skaitytojas atsiuntė nuotrauką, kurioje matyti, kaip gaisrinė atvyko gesinti šiandien pavakarę uždūmijusio restorano „Soya“, esančio A. Vienuolio g.

Praėjusios Joninės džiugino ne visus: jos iš mūsų buvo atimtos (30)

Mūsų valdžia iš raseiniškių atėmė Jonines. Nejaugi miesto gyventojai nenusipelno jokios bendros miesto šventės? Ar viskas daroma tam, kad gyventojai, kuo mažiau tarpusavyje bendrautų? Tiesa, Joninės buvo, tačiau daugiau kaip 20 km nuo miesto, miške, Molavėnuose, kur pėsčiomis nenueisi.