Staigmena ant lango – milžiniškas voras

 (53)
Kartais namų „augintiniu“ gali tapti ir tas, kurio šeimininkas nė nemanė į savo būstą įsileisti. Taip vos nenutiko Vilniaus rajone gyvenančiai Jūratei, ant lango pamačiusiai greitai tinklą mezgantį milžinišką vorą.
© Skaitytojo nuotr.

DELFI didžiulio voragyvio nuotrauką atsiuntusi moteris sakė šį, daug kam nemalonų gyvį pastebėjusi valydama langą. Tiesa, jos laimei, vora tinklą mezgė iš lauko pusės, o ne namuose. „Aš atidariau vieną langą, kad jis matytųsi ir nufotografavau. Nukračiau jį, kad tik į namą neįlįstų“, - neslėpdama, kad neapsidžiaugė voru, teigė Jūratė.
 
Moteris sakė tokį didelį vorą gyvai pamačiusi pirmą kartą. „Kam tik parodžiau nuotrauką, visi stebėjosi“, - kalbėjo ji.


 
Nors voro dydis gali nustebinti ne vieną, pasirodo, kad šis voras - paprastasis kryžiuotis, patelė. Tai DELFI nurodė biologas Algirdas Vilkas. Jis paaiškino, kad šių vorų patelių dydis siekia 13,0-17,0 mm, patinėlis – 5,5 – 11,0 mm.
 
Šių vorų pilvelis - šviesiai ar tamsiai rudas su kryžiaus forma išsidėsčiusia balta ir dažnai nusitrinančia dėme. Patelės pilvelis didelis, rutulio formos, galva nedidelė. Patinėlis daug lieknesnis, kojos ilgesnės už kūną.

Skaitytojos nufotografuotos rūšies vorai rezga didelius rato pavidalo tinklus, kurie 18 cm skersmens, su 20 spindulių ir 24 spirališkai susuktais siūlais. Juos nupina tarp aukštų žolių stiebelių, medžių ir krūmų šakų, soduose ant tvorų, iki 2 m aukščio. Voras auką tyko arba tinklo centre, tupėdamas žemyn galva ir plačiai išskėtęs kojas, arba pasislėpęs, ypač esant apsiniaukusiam orui, šone nuo tinklo slėptuvėje, kuri sujungta signaliniu siūlu. Rugsėjo arba spalio mėn. patelė žolėje padeda aukso geltonumo tankiai voratinkliniais siūlais apregztą apskritą kiaušinėlių kokoną ir miršta.

Pasak A. Vilko, šių vorų gyvenimo trukmė - dvi vasaros. Pavasarį (apie gegužės mėn.) jaunikliai vienu metu palieka kokoną, apie savaitę būna vienoje krūvoje, po to išsiskirsto ir rezga mažus apie 2,5 cm skersmens tinklus. Iki rudens jie užauga iki 14 mm, peržiemoja susuktuose lapuose, po žieve. Pasirodo pavasarį ir rezga vis didesnius tinklus. Lytiškai subrendę vorai aptinkami nuo VIII vidurio iki X mėn.

Šie vorai būna aptinkami ant įvairių medžių, krūmų, žolėje, ant pastatų sienų ir t.t.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Žemųjų Šančių garažui parašė odę – susilaukė didžiulio internautų dėmesio (32)

Ar kada nors planavote pirkti metalinį garažą? Jei jums ir atrodo, kad tikrai ne, palaukite ir į šį klausimą sau atsakykite perskaitę klaipėdiečio Juozo, dabar gyvenančio Kaune, odę garažui, kuria jis pasidalino skelbime, norėdamas parduoti saviškį.

Paupių rajono bendruomenė kartu švarino apylinkes (4)

Prie jubiliejinės dešimtosios akcijos „Darom 2017“, kuri vyko balandžio 22 d. visoje Lietuvoje, prisijungė ir Klaipėdos miesto Paupių rajono bendruomenė.

Ketvirtokės mamai trūko kantrybė: kaip dukrai paaiškinti tokį uždavinį? (739)

„Negaliu nepasidalinti savo dukros, 4 klasės mokinės, matematikos testo uždaviniu“, – savo laiške rašė DELFI skaitytoja, nustebusi, kokią užduotį teko išspręsti jos atžalai. Leidinio nepatikslinusi moteris stebėjosi, ar tokius uždavinius reikia spręsti ir kitų valstybių mokiniams.

Balsių progimnazijos pedagogai tvarkė upių ir ežerų pakrantes (3)

Balandžio 22 d. Vilniaus Balsių progimnazijos mokytojai ir administracija, kartu su kitomis vienuolika komandų Ignalinos apylinkėse, dalyvavo akcijoje ,,Darom“, kurios metu buvo renkamos šiukšlės Aukštaitijos nacionalinio parko upių ir ežerų pakrantėse.

Dirbu turizmo srityje – šiurpstu nuo lietuvių kliento elgesio (416)

Lietuvoje palengva įsibėgėja eilinis turizmo sezonas. Agentūrų tinklalapiuose mirga marga patrauklūs pasiūlymai bei paskutinių minučių variantai. Smagu, kad lietuvaičiai aktyviai keliauja, tačiau būtų dar smagiau, jei šis straipsnelis padėtų pažvelgti į save iš šalies ir padaryti tinkamas išvadas.