Vaizdai, kuriuose užfiksuoti įspūdingi žaibai, buvo nufotografuoti apie 22.15-23.35 val. Nuotraukos darytos pietiniame Šiaulių rajone.

„Po rekordiškai karšto ketvirtadienio, naktį sulaukėme įspūdingo žaibų šou. Nepertraukiamus elektros išlydžius lydėjo škvalas bei lietus. Audra truko daugiau nei valandą. Nuotraukos darytos Joniškėlyje (Pasvalio raj.)“, - rašė Viktoras Stanislovaitis.

Vėtra sukėlė gaisrus

Penktadienio naktį Lietuvoje stiprus vėjas laužė medžius, dėl žaibo kilo vienas gaisras.
Anot Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, gelbėtojai visoje Lietuvoje 23 kartus vyko pjaustyti vėjo išverstų medžių, daugiausia - Vakarų Lietuvoje.

Klaipėdos apskrityje buvo aštuoni iškvietimai, Tauragės - penki, Kauno apskrityje - keturi, Šiaulių ir Telšių apskrityse - po du, po vieną - Marijampolės ir Utenos apskrityse.
Vėlų vakarą Šakių rajone, Lukšių seniūnijoje, Pelenių kaime nuo žaibo iškrovos užsidegė daržinė.
Kai atvyko ugniagesiai, medinė daržinė degė atvira liepsna. Gaisro metu nudegė stogas, malkos, padangos, 40 rulonų šieno, apdegė sienos. Išgelbėti šalia buvę trys ūkiniai pastatai, du traktoriai, automobilis ir naminiai paukščiai.

Ką daryti audros metu?

Pučiant stipriam vėjui, gali sutrikti elektros energijos tiekimas, virsti dideli medžiai, lūžti jų šakos, todėl nestovėkite po aukštais medžiais, prie elektros linijų, nestatykite automobilių po medžiais.

Nelieskite ir ant laidų užvirtusių medžių ar oro linijų atramų, nes jie gali sukelti pavojų Jūsų gyvybei. Išneškite iš balkonų daiktus, kuriuos gali pakelti vėjas arba juos gerai pritvirtinkite. 

Žaibuojant ir griaudžiant taip pat patartina pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą. Būtina išjungti visus elektros prietaisus, atjungti antenas, nekalbėti judriojo ir stacionaraus ryšio telefonais.

Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai. Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia įtraukti anteną, užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.

Jeigu audra užklupo lauke, jokiu būdu nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.

Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsiant skubėkite į krantą. Griaudžiant nebėgiokite, nevažiuokite motociklu ar dviračiu, nelaikykite rankose metalinių daiktų. Palikite juos atokiau nuo savęs ir pralaukite perkūniją.

Pamačius kamuolinį žaibą, elkitės ramiai, nejudėkite ir prie jo nesiartinkite, nebandykite paliesti jo kokiu nors daiktu, nes gali įvykti sprogimas. Taip pat nebandykite nuo jo bėgti, nes oro srovė gali jį pritraukti prie jūsų.

Neužmirškite savo kaimynų: pasiteiraukite, ar jie girdėjo pranešimus. Gal šalia gyvena neįgalūs žmonės, vieniši seneliai. Pasidomėkite, ar jais kas nors gali pasirūpinti, jei ne – padėkite jiems arba informuokite kaimynus, kad nelaimės atveju jie gali skambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112.

Taip pat užfiksavote vakarykštę audrą ar jos padarinius? Pasidalinkite nuotraukomis el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Audra“.