Naktį Kauno degalines užplūdo didžiuliai vabzdžių būriai

 (14)
Laikinojoje sostinėje – vabzdžių antplūdis. Tokį vaizdą išvydo antradienio vakarą Kaune po miestą automobiliu važinėjęs DELFI skaitytojas Marius. Jis pasakojo nustebęs, kad net dviejose miesto degalinėse aptiko būrį gyvių.
© Skaitytojo nuotr.

Pasak Mariaus, jis vabzdžius išvydo „Neste“ degalinėje Jonavos g. ir „Statoil“ degalinėje. Vaikinas pasakojo, kad nepastebėjo, jog darbuotojai būtų kaip nors bandę gyvius išvaikyti.

Lietuvos Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto Vabzdžių evoliucinės ekologijos grupės vadovas Eduardas Budrys DELFI paaiškino, kad įraše matomi vabzdžiai – lašalai.

„Įraše matomi vabzdžiai yra lašalai (Ephemeroptera). Šių vabzdžių lervos vystosi vandenyje, stambių rūšių net 2-3 metus. Išsiritę suaugėliai skraido vos vieną ar kelias dienas, todėl šie vabzdžiai kartais dar vadinami vienadienėmis. Jie nesimaitina, tik poruojasi, po to patelės padeda į vandens telkinį kiaušinius, iš kurių netrukus išsirita lervos. Pastarosios gyvena įsiraususios vandens telkinio dugne, arba po akmenimis, arba ant augalų, minta detritu ar dumbliais.

Kai kurioms lašalų rūšims būdingas sinchroniškas suaugėlių išsiritimas - didžioji jų populiacijos, gyvenančios pvz. upėje, dalis virsta suaugėliais ir skraido tą patį vakarą. Tokiais atvejais mes ir galime matyti vaizdus, kaip šiame vaizdo siužete - vieną naktį staiga atsiranda daugybė vienodų vabzdžių, o kitą naktį jų vėl nebėra.

Toks masinis sinchroniškas skrydis ypač būdingas stambiai balsvai lašalų rūšiai Ophoron virgo (syn. Polymitarcys virgo), tačiau ji Lietuvoje reta. Gaila, kad šį reiškinį stebėjęs žmogus nepaėmė bent vieno vabzdžio ir neišsaugojo jo ištyrimui.

Panašios lašalų rūšys, kurios yra gausios Neries upėje, yra Heptagenia flava ir Potamanthus luteus, tačiau joms nėra būdingas toks masinis skrydis, koks matomas vaizdo siužete.

Lašalai yra svarbūs upių ekosistemose kaip žuvų maistas. Suaugę lašalai, kaip minėjau, gyvena trumpai ir nesimaitina, nėra kuo nors kenksmingi ar pavojingi žmogui“, - sakė E. Budrys.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Paupių rajono bendruomenė kartu švarino apylinkes (2)

Prie jubiliejinės dešimtosios akcijos „Darom 2017“, kuri vyko balandžio 22 d. visoje Lietuvoje, prisijungė ir Klaipėdos miesto Paupių rajono bendruomenė.

Ketvirtokės mamai trūko kantrybė: kaip dukrai paaiškinti tokį uždavinį? (579)

„Negaliu nepasidalinti savo dukros, 4 klasės mokinės, matematikos testo uždaviniu“, – savo laiške rašė DELFI skaitytoja, nustebusi, kokią užduotį teko išspręsti jos atžalai. Leidinio nepatikslinusi moteris stebėjosi, ar tokius uždavinius reikia spręsti ir kitų valstybių mokiniams.

Balsių progimnazijos pedagogai tvarkė upių ir ežerų pakrantes (1)

Balandžio 22 d. Vilniaus Balsių progimnazijos mokytojai ir administracija, kartu su kitomis vienuolika komandų Ignalinos apylinkėse, dalyvavo akcijoje ,,Darom“, kurios metu buvo renkamos šiukšlės Aukštaitijos nacionalinio parko upių ir ežerų pakrantėse.

Dirbu turizmo srityje – šiurpstu nuo lietuvių kliento elgesio (418)

Lietuvoje palengva įsibėgėja eilinis turizmo sezonas. Agentūrų tinklalapiuose mirga marga patrauklūs pasiūlymai bei paskutinių minučių variantai. Smagu, kad lietuvaičiai aktyviai keliauja, tačiau būtų dar smagiau, jei šis straipsnelis padėtų pažvelgti į save iš šalies ir padaryti tinkamas išvadas.

Vilniuje vėjo nuverstas medis sutraiškė užsieniečių išsinuomotą automobilį (61)

Vilniuje kelionė nuomotu automobiliu Izraelio piliečiams buvo itin nemaloni - didžiulis vėjas ant jų užvertė medį.