Niekada negalvojau, kad teks susidurti su tokiu abejingumu ir visišku reikalų neišmanymu, kai teks vaikus leisti į darželį Vilniuje, bet šiais metai tai patyriau. Taip pat kiek teko bendrauti su kolegomis, kurie yra susidūrę su senąja ir naująja priėmimo tvarka į darželius ir gali lyginti - jie visada pažymi, kad senoji tvarka buvo žymiai geresnė ir skaidresnė negu dabartinė, nes valdininkams paprasčiausiai nerūpi mūsų vaikai. Mano manymu savivaldybė ir visa sistema, kuri šiuo metu pas juos veikia, yra visiškai neskaidri, netobula, o taip pat turi daug korupcinių požymių.
© DELFI (R.Achmedovo nuotr.)

Nuo šių metų sausio 14 d. esame priregistravę savo vaiką prie centralizuotos darželių sistemos. Pačią pirmąją registracijos atidarymo dieną prisiregistruoti negalėjome, nes buvome ką tik įsigiję būstą ir užtruko dokumentų įforminimas bei vietos deklaravimo procedūros. Sutvarkius formalumus, prie sistemos prisiregistravome greitai ir be jokių trikdžių.

Esame registruoti, turime nekilnojamojo turto ir gyvename Šeškinės mikrorajone, todėl pasirinkome šiuos darželius: Bitutė, Pelėda, Ozas, Papartis, Gelvonėlis. Deja, nė į vieną iš jų nepatenkame. Esame dirbantys ir mokantys mokesčius Vilniaus miestui žmonės, bet neuždirbame tiek, kad galėtume leisti vaiką į privatų darželį ar samdyti auklę. Taip pat kitas iš trikdžių yra paskola būstui, kuri dar labiau susiaurina galimybes leisti vaiką į privatų darželį ar samdyti auklę. Trečiasis variantas, t.y. kad vienas iš tėvų trečiuosius metus nedirbtų, o prižiūrėtų vaiką, šeimos finansiniam gyvenimui būtų nepakeliamas.

Bet pasižiūrėkime į Lietuvos Respublikos įstatymus. Pagal Lietuvos Respublikos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 8 punktą ikimokyklinio/priešmokyklinio ugdymo organizavimas yra viena iš savivaldybių savarankiškųjų funkcijų, todėl savivaldybė turėtų garantuoti jos įgyvendinimą.

Ikimokyklinis ugdymas yra viešoji paslauga, kurią administruoja savivaldybė, o pačią paslaugą teikia kitos, savivaldybei ar ne priklausančios įstaigos, tarp kurių yra ir darželiai. O to paties Savivaldos įstatymo 8 straipsnio 5 dalyje nurodoma, kad viešosiomis paslaugomis galėtų naudotis visi savivaldybės gyventojai ir kad šios paslaugos būtų teikiamos nuolat. Taigi norėčiau pasakyti, kad kiekvienas norintis gauti darželį (kaip ir bet kurią savivaldybės teikiamą viešąją paslaugą) turi jį gauti. Nesvarbu, kad valdininkai jums sakys, kad vaikų skaičius padidėjęs daugiau nei 2000, arba, kad nėra patalpų vaikams. Manau, kad čia nėra tėvų reikalas, kad kai kurie tinginiai neatliko savo darbo ir nematė (ar nenorėjo matyti) padidėjusio vaikų gimstamumo, nepastatė darželių, neišnuomojo naujiems darželiams patalpų.

Kiekviena normali valstybė turi šiuo klausimu strategiją ir planus į priekį, ko, atrodo, neturi mūsų „mylima“ Vilniaus miesto savivaldybė. Kiekvienas tėvelis negavęs darželio gali paduoti Vilniaus miesto savivaldybę į teismą ir, kiek žinau, atgauti permokėtus pinigus už vaiko leidimą į privatų darželį. Bet ar daug tėvų norės tuo užsiimti?

Taigi, kreipiausi dėl vaiko priėmimo į Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorių ir specialistus, bet man jie niekuo nepadėjo ir pasiūlė kreiptis, kad ir kaip keistai tai atrodytų, pas merą. Taip pat šių metų birželio 5d. susitikimo metu paaiškėjo, kad nors Šeškinėje esame deklaravę gyvenamąją vietą nuo sausio 13 d., Vilniaus savivaldybės duomenų bazės per 5 mėnesius taip ir nebuvo atnaujintos ir specialistai turėjo informaciją, jog esame deklaruoti Pilaitės mikrorajone, kuriame negyvenome nuo sausio mėn. pradžios.

Darbuotoja pakeitė deklaracijos vietą rankiniu būdu, tačiau tiek priėmime dirbantys specialistai, tiek Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorius jokios klaidos nepripažino ir kelis kartus pakartojo, jog viešai skelbiama informacija, jog „Eilės sudaromos pagal prašymo pateikimo datą ir laiką, atsižvelgiant į vaiko deklaruotą gyvenamąją vietą“ (cituojamas savivaldybės siųstas informacinis laiškas), negalioja. Savivaldybės siųstame laiške aiškiai rašoma, cituoju:

„Vaikų, laukiančių į darželius, vietą eilėje gali nulemti šie veiksniai:

- pasikeitusi gyventojų deklaruota gyvenamoji vieta. Sistema automatiškai informaciją sutikrina su Gyventojų registru pagal patvirtintą Tvarką (prašymo pateikimo momentu ir prieš grupių formavimą – nuo gegužės 1 iki 10 d.)“.

Mūsų atveju iki pat birželio 5 d., kai jau buvo baigti priėmimai į darželius, deklaracijos vieta nebuvo pataisyta, nors tam laiko buvo daug, ir mūsų vaikas dėl sistemos klaidos buvo eilėje neaišku kiek numuštas žemyn be jokio pagrindo. Vertėtų pastebėti, kad visą laiką kritę eilėje žemyn net ir po priėmimo į darželius pabaigos, t.y. birželio 1 d., nuo apsilankymo savivaldybėje ir deklaracijos duomenų ištaisymo vaikas nė per vieną punktą nenukrito žemyn, kaip tai vyko iki pat birželio 5 d., tad tai leidžia daryti prielaidą, jog deklaracijos vieta eilių į darželius sudarymo procese yra svarbu.

Klaida tikrai buvo padaryta ir esame įsitikinę, kad jei savivaldybės darbuotojai nebūtų aplaidžiai dirbę, vaikas nebūtų tiek daug eilėje nukritęs ir jau būtų gavęs vietą darželyje iki birželio 1 d. Vieną iš alternatyvų mums pasiūlė darželį, esantį Trinapolio g., už kurį mokėti reikia dvigubai daugiau, be to, visas mokestis privalo būti mokamas net vaiko ligos atveju. Šį darželį, kiek žinau, valdininkai siūlo visiems tėveliams, todėl man iš karto kyla klausimas, kodėl taip yra? Kokie ryšiai sieja šį darželį ir savivaldybę, kodėl šis darželis gali priimti visus norinčius vaikus, o valstybinis darželis ne? Klausimas, kurį verta apgalvoti...

Pirmą kartą tvarkydamas svarbius reikalus susiduriu su tokiu neprofesionalumu požiūriu į žmogų, o ypač vaikus, kurie turėtų būti neliečiami ir gyventi savo vaikišką gyvenimą. Čia man atrodo, kad savivaldybė su vaikais ir jų tėvais žaidžia labai negražius žaidimus ir manipuliuoja esama padėtimi.

Dar vienas pastebėjimas. Parašiau elektroninius laiškus visiems Vilniaus tarybos nariams ir bandžiau atkreipti dėmesį į esančią situaciją, bet iš visų narių man atsakė tik vienas. Taigi matome, koks šių politikų požiūris į mus ir į mūsų problemas. Vis labiau suprantu ko šie ponai, kurie iš mūsų kišenės valgo duoną, ateina į politiką, į savivaldybes, į valdžią. Dėkui už dėmesį.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lankėsi koncerte ir negalėjo patikėti: taip kovojame su alkoholizmu (71)

Rugpjūčio mėnesio vakare Vilnius dūzgė nuo žmonių antplūdžio Vingio parke vykusiame koncerte....

Nusivylė „Emodži filmu“: pasigedau kritikos šiuolaikinėms problemoms (64)

Dar kartą įsitikinau, kad kino teatruose karaliauja konsumerizmas ir prastos kokybės kultas. Ko...

Glaustytis mėgstantis katinas ieško namų arba globos (3)

Mielas, jaukus, pūkuotas, minkštas, gražus, švelnus, meilus iki begalybės katinas ieško namų...

Įsiutino dukart pabrangusi draudimo poliso įmoka: ar visi jau uždirba didesnius atlyginimus? (477)

Kosminiu greičiu augančios kainos ir jausmas, kad tu, žmogau, esi tiesiog įkaitas – tai ir...

Pirkėjas papasakojo, kaip viskas vyko sekmadienį Mindaugo „Maximoje“ (15)

DELFI skaitytojas tapo parduotuvėje „Maxima“ Mindaugo gatvėje sekmadienio vakarą įvykusio...

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (36)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (15)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (105)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (225)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (226)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (21)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (43)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (7)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...