Kelsite mokytojams algas ketvirtadaliu? Rezultatas nuvils

 (41)
Praėjusią savaitę žinomiausi Lietuvos ekonomistai paskelbė gėdingiausius Lietuvos grafikus. Vienas iš jų – mokytojų metiniai atlyginimai Europoje. Mes esame paskutinėje vietoje. Sutinku. Tikrai gėda. Tik ar jaučia gėdą mūsų gerbiami politikai, skirdami švietimui tokį apgailėtinai mažą finansavimą?
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Vasario 15 d. Švietimo ir mokslo ministerija savo internetinėje svetainėje paskelbė, kad mokytojų atlyginimai didės. Informaciniame pranešime skelbiama: „Planuojama, kad iki 2021 m. pedagoginių darbuotojų atlyginimas vidutiniškai padidėtų 25 proc., palyginti su darbo užmokesčiu, gautu iki 2016 m. rugsėjo 1 d. ...“ Čia daug ar mažai?

Nereikia būti ekonomistu norint tai išsiaiškinti. Užtenka atlikti dvi paprastas matematines operacijas. Remiantis paskutiniais „Eurydice“ duomenimis, maksimalus mokytojo atlyginimas už pilną etatą yra 6954 eurų per metus.

Čia turbūt pats liūdniausias kada nors mano pieštas grafikas.Lietuvoje maksimalus mokytojo atlyginimas yra mažesnis nei...Posted by Nerijus Mačiulis on Tuesday, February 9, 2016

2021 m. jis turėtų būti 25 proc. didesnis. Skaičiuojame: 6954 + 6954*0,25 = 8692,5 eurai. O dabar pasižiūrėkime į ekonomistų pateiktą grafiką. Mes pakylame tik 1 pozicija aukščiau, t.y. po 5 metų mes aplenksime dabartinį Rumunijos mokytojo atlyginimą ir viso labo – tik 5 procentais... Būtų naivu tikėtis, kad Rumunijos ir kitų šalių mokytojų atlyginimai per 5 m. nė kiek nepadidėtų. Manau, akivaizdu, kad ir po 5 metų mes liekame toje pačioje gėdingoje paskutinėje vietoje...

Valstybinėje švietimo 2013-2022 metų strategijoje nurodytas vienas iš tikslų – „pasiekti tokį pedagoginių bendruomenių lygį, kai jų daugumą sudaro apmąstantys, nuolat tobulėjantys ir rezultatyviai dirbantys profesionalūs mokytojai ir dėstytojai“. Šiam tikslui pasiekti yra numatyta „motyvuoti gabius jaunus žmones rinktis karjerą švietimo įstaigose“, „stiprinti visuomenės pasitikėjimą švietimo sistema, mokytojais ir dėstytojais bei jų pasitikėjimą savimi“, pritraukti daugiau vyrų mokytojų į mokyklas ir t.t. Parašyta labai gražiai. O kokia realybė?

Gerb. politikai, koks normaliai mąstantis jaunas žmogus rinksis mokytojo profesiją Lietuvoje? Jūs jau paskelbėte savo ketinimus pakelti mokytojams atlyginimus 25 proc. per 5 metus. Bet juk tai – niekis. Pridėkite kasmetinį kainų augimą ir galbūt gausite ne padidėjusius, o sumažėjus atlyginimus. Gal užteks juokinti Lietuvą ir pasaulį savo skambiomis ir tuščiomis frazėmis apie švietimo svarbą. Jeigu jūs nieko neinvestuojate į mokytojus, jūsų visos strategijos yra tik muilo burbulai.

Kaip ketinate stiprinti mokytojų pasitikėjimą savimi, kai mokytojai, mokiniai ir jų tėvai mato, kad jie Europoje uždirba mažiausiai? Kaip pritrauksite į mokyklas daugiau vyrų, kurie nori sukurti šeimą, turėti vaikų ir išleisti juos į gyvenimą? Žodžiais ar darbais? Vaikams vien žodžių neužtenka. Vaikai nori valgyti, juos reikia rengti, vežti į mokyklą, mokėti už būrelius, pirkti sąsiuvinius, knygas ir t.t. Dar ir tėvams reikia pavalgyti, apsirengti, važinėti į darbą, už butą susimokėti ir t.t.

Per 1 mėn., kiek man teko susidurti, mokytojas uždirba 6954 eurus/ 12 = apie 579,5 eurus (2000,9 LT) prieš mokesčius! Koks normalus vyras eis dirbti mokytoju už tokį atlyginimą?! Ir apskritai, kaip jūs drįstate reikalauti iš mokytojų gerų darbo rezultatų, jei nesudarote jiems sąlygų oriai gyventi? Ne prabangiai, o bent jau padoriai. Kaip mokytojai gali nuolat tobulėti, jei jie negali sau leisti nei į teatrą nueiti, nei normalią knygą nusipirkti? Užtenka pažiūrėti su kokiais automobiliais važinėja mokytojai ir abiturientai. Ir viskas bus aišku. Gėda ir liūdna.

Liūdna, kad mūsų politikams švietimas yra svarbus tik „ant popieriaus“, o reali situacija yra apgailėtinai bloga. Ir tegul tie nuolat verkšlenantys ir švietimo sistema nepatenkinti mokiniai dar džiaugiasi, kad iš viso yra kas juos moko. Kuris iš tų verkiančiųjų baigęs mokyklą pats norėtų tapti mokytoju? Turbūt nė vienas. Tada nėra ko ir verkšlenti. Vertėtų padėkoti visiems mokytojams, kurie už gėdingai mažą atlyginimą apskritai dar moko mūsų vaikus. Ir pasiekia visai gerų rezultatų. Ačiū jums.

Paskutinių tarptautinių tyrimų, skelbiamų Nacionalinio egzaminų centro puslapyje, duomenimis, Lietuvos ketvirtokų ir aštuntokų matematikos, gamtos mokslų ir skaitymo rezultatai yra aukščiau už tarptautinių tyrimų skalės vidurkį. Lietuva pagal mokinių matematinio raštingumo rezultatus patenka į tą pačią grupę kartu su Portugalija, Italija, Ispanija, Slovakija, Švedija, Vengrija, Kroatija, pagal skaitymo gebėjimo rezultatus patenka į tą pačią grupę kartu su Kroatija, Švedija, Islandija, Slovėnija, Graikija, o pagal gamtamokslinio raštingumo rezultatus mes patenkame į tą pačią grupę kartu su Prancūzija, Danija, Ispanija, Norvegija, Vengrija, Italija, Kroatija, Portugalija ir Liuksemburgu. O dabar pažiūrėkite į gėdingąjį grafiką. Kokie mokytojų atlyginimai Lietuvoje ir kokie Italijoje, Ispanijoje, Danijoje, Liuksemburge..? Mūsų mokytojai dirba net per daug gerai už tokį niekingai mažą atlygį.

Pagirtina, kad mokytojai išdrįsta reikalauti didesnio atlyginimo. Jūs tikrai verti žymiai didesnio atlygio. Tik per mažai reikalaujate... Manau, tie 25 proc. yra tik akių dūmimas. Kas žino, kiek viskas kainuos po 5 metų? Gal kainos išaugs 50 proc.? Atlyginimai turėtų būti didinami atsižvelgiant į esamą realią situaciją.

Akivaizdu, kad ekonomistų pateiktame gėdingame grafike Lietuvai siekiant išvengti paskutinės pozicijos, mokytojams algas reikia kelti žymiai daugiau. Politikai turbūt pasakytų visiems žinomą frazę: „Nėra tiek pinigų“. Perdėliokite prioritetus, ponai, ir pinigų atsiras. Arba pakeiskit visas savo švietimo strategijas į vieną „Nieko nedarymo“ strategiją. Tada bent jau sutaptų tai, kas yra „ant popieriaus“ su realiai atliekamais darbais ir visi žinotų, kad švietimas Lietuvoje nėra svarbus, ir būtų pasiektas 100 proc. strategijos įgyvendinimas.

Tik manau, kad tada atsirastų jau ne vienetai ar dešimtys, o ištisos minios verkšlenančių ir besiskundžiančių ne bloga švietimo sistema, o tuo, kad apskritai nebėra, kas moko...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo mintimis? Galbūt turite visai kitokią nuomonę? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Glaustytis mėgstantis katinas ieško namų arba globos (1)

Mielas, jaukus, pūkuotas, minkštas, gražus, švelnus, meilus iki begalybės katinas ieško namų arba globos. Kaip jis atsidūrė gatvėje – nežinome, bet kad lauke gyvenantis katinėlis būtų toks jaukus, sunku patikėti.

Pirkėjas papasakojo, kaip viskas vyko sekmadienį Mindaugo „Maximoje“ (13)

DELFI skaitytojas tapo parduotuvėje „Maxima“ Mindaugo gatvėje sekmadienio vakarą įvykusio incidento liudininku. Jį nustebino parduotuvės darbuotojų reakcija.

Tikėjosi ramiai pasmaližiauti kavinėje – supykdė radinys leduose (168)

Rugpjūčio 17 d. su draugu ir vaikais lankėmės Vilniaus Bernardinų sode. Ten mažieji žaidė ant, atrodo, jau saugių žaidimų įrenginių, pasisupo ir karusele prie kavinės „Sugarmour“ Vasaros Rezidencijos.

Mergaičių elgesys pradžiugino Ukmergės policiją: esame sužavėti jų poelgiu (54)

Norime papasakoti apie gražų dviejų mergaičių poelgį. Vakar maždaug 10 metų mergaitės į Policijos komisariatą atnešė vyrišką piniginę, tikėdamosios, kad pareigūnai padės nustatyti savininką.

Įspėja dviratininkus: šioje Kauno vietoje būkite akylesni (79)

Norėjau pranešti apie įvykį, kuris nutiko rugpjūčio 15 d. dienos metu tarp 14.00 iki 16.50 val. Buvau nuvažiavęs su dviračiu prie Kauno bazių Pramonės p. 1.