Keistos išvaizdos grybai stebina grybautojus: specialistas paaiškino, kas tai

 (1)
DELFI skaitytojai ir toliau nenustoja stebinti savo radiniais – miške jie nufotografavo į gėlės žiedą panašią miško gėrybę ir „plaukuotą“ grybą. DELFI kreipėsi į Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos mokslo darbuotoją Joną Kasparavičių, kuris daugiau papasakojo apie grybautojų radinius.
© DELFI skaitytojo nuotr.

DELFI skaitytojui Arvydui begrybaujant pasisekė pamatyti grybų kvepiančią, tačiau gėlės žiedą primenančią miško gėrybę.

„Konsistencija kaip gumos sluoksnis, iš grybo apačios nėra sporų pasluoksnio ar lakštelių. Sluoksnis – vienalytis“, – radinį aprašė skaitytojas.

grybas, miškas, miško gėrybės, grybautojas
grybas, miškas, miško gėrybės, grybautojas
© DELFI skaitytojo nuotr.

Kaip paaiškino J. Kasparavičius, skaitytojas iš tiesų rado grybą, stebinantį ne vieną grybautoją. Tiesa, jis nėra retas.

„Tai yra oranžinis lėkščiagrybis (Aleuria aurantia). Grybas laikomas valgomu, tačiau tikrai neturi kažkokio ypatingo skonio. Tiesą sakant, nelabai ir noras kyla tokį mažą, beveik persišviečiantį „dubenėlį“ valgyti“, – paaiškino mikologas.

Pasak J. Kasparavičiaus, šis grybas turi įvairių biologiškai aktyvių junginių, kurie gana intensyviai tyrinėjami ir patys naudojami moksliniuose tyrimuose.

„Pavyzdžiui, iš šio grybo išskiriamas specifinių savybių turintis lektinas. Kadaise šio grybo vaisiakūniai buvo naudojamas liaudies medicinoje peršalusiems galvijams gydyti. O gal ir ne tik galvijams? Šiandien eiliniam gamtos mylėtojui bene svarbiausia yra jo estetinė vertė“, – nurodė specialistas.

DELFI skaitytoją Zitą sudomino akiai neįprastas „plaukuotas“ grybas, pastebėtas Širvintų rajone.

„ Namo kieme (vejoje) pridygo štai tokie grybai, labai greitai pasirodė „plaukai“ (tikriausiai parazitiniai grybai)“, – laike rašė ji.

Keistos išvaizdos grybai stebina grybautojus: specialistas paaiškino, kas tai
© DELFI skaitytojo nuotr.

Nors, pasak J. Kasparavičiaus, iš nuotraukų atpažinti, kas tai per grybas, sudėtinga, pati jo išvaizda nėra ypatinga.

„Tai nėra joks stebuklas ar nauja mokslui rūšis. Tai tiesiog ant nusilpusio ar mirštančio kepurėtojo grybo vaisiakūnio išaugęs kitas, parazitinis grybas (tie gerai matomi balti „plaukeliai“). Parazitinis grybas auga ne tik ant grybo vaisiakūnio paviršiaus, bet ir jo viduje. Taip pažeisto grybo, net jei tai būtų ir tikrinis baravykas, valgyti nepatartina. Reiškinys nėra retas ir įvairių rūšių taip ar panašiai pažeistus grybų vaisiakūnius galima stebėti kiekvienais metais“, – paaiškino mikologas.

Norite pasidalyti savo laimikiu? Nuotraukas siųskite el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Grybai“.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (40)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko skaudžiai nusivylę. Nepaisant didžiulių eilių, bilietų buvo parduota dvigubai daugiau ir daugelis net nepamatė filmo – jiems tiesiog nebeliko vietų.

Kur slypi mokinių ugdymo prastų rezultatų šaknys – ar tikrai kalti tik mokytojai? (90)

Prieš savaitę vykęs Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio ir šalies švietimo profesinių sąjungų susitikimas atgaivino diskusijas apie moksleivių ugdymo kokybę.

Rainiukui neliko vietos buvusių šeimininkų namuose ir širdyje – vėl ieško namų (12)

Tokius pagalbos prašymus dėti sunkiausia, nes net nežinai nuo ko pradėti ir kaip rašyti, kad prisibelstum į kažkieno širdį.

Sunervino neaiški tvarka: dėl tokios bilietų pardavimo gudrybės noriu įspėti kitus (96)

Šios publikacijos tikslas yra įspėti studentus bei moksleivius apie važiavimo bilietų nuolaidų gudrybes.

Karštąjį savaitgalį laiką leido Bernardinų sode – viešajame tualete sulaukė netikėto prašymo (88)

Karštą šeštadienio popietę išsiruošėme su savo pirmagimiu kūdikiu, kuriam dabar yra 3 mėnesiai, pasivaikščioti po Bernardinų sodą Vilniuje.