Kauno eglė sukėlė įtarimų: debesys originalūs ar nukopijuoti?nuspręskite patys

 (216)
DELFI skaitytoja pastebėjo, kad šių metų kalėdinė Kauno eglė yra labai panaši į Kanados menininkų sukurtą įspūdingą instaliaciją „Cloud“ („Debesis“), kurią ji matė lankydamasi užsienyje. „Ar gali du meno kūriniai, sukurti visiškai nepriklausomai vienas nuo kito, būti tokie neįtikėtinai panašūs?“, – klausia skaitytoja.
Instaliacija „Cloud“ ir Kauno eglė
© DELFI montažas

„Šiemet, kaip visada, labai džiaugiausi Kauno menininkų išmone kuriant pagrindinę miesto eglę. Jos nuotraukas mačiau tik internete ir labai atidžiai neįsižiūrėjau, o ir kokybė jų nebuvo pati geriausia. Bet šiandien vienoje interneto svetainėje atsiverčiau prieš keletą dienų paskelbtą išsamų straipsnį apie Kauno eglę su daugybe nuotraukų. Žiūriu ir negaliu patikėti – visa tai jau kažkur labai matyta.

Prieš porą mėnesių lankiausi viename šviesų festivalyje užsienyje, kur buvo demonstruojamos įvairių pasaulio menininkų šviesų instaliacijos. Viena jų, man labiausiai patikusi, vadinosi „Debesis“. Tai – Kanados menininkų Caitlind r.c. Brown ir Wayne Garrett kūrinys, jau keletą metų sėkmingai keliaujantis po pasaulį“, – rašė DELFI skaitytoja.

Jai įsiminė ir Kauno eglės autorės Jolantos Šmidtienės spaudoje išsakyta mintis, kad jai kilo idėja sukurti debesį ir padaryti debesų eglę, kuri praplaukiančius debesis pagautų ir pakabintų taip, jog atrodytų lyg eglutė.

„Žiūrėdami į Kauno „debesų“ eglutės nuotrauką, delnu pridenkime viršutinę jos dalį ir palikime tik apatinį „debesų“ sluoksnį – ji ir šviesų instaliacija „Cloud“ atrodo identiškai. Ta pati debesies idėja, tas pats šviesesnių ir tamsesnių vietų žaismas, lygiai tokios pačios grandinėlės ir net tas pats žiūrovo įtraukimas, leidžiant jam patraukus grandinėlę įžiebti atskiras „debesies“ dalis. Tai net ne panašumas, o praktiškai tas pats kūrinys, tik Kaune dar pridėti keli papildomi sluoksniai suformuojant eglę.

Taip, visi puikiai žinome posakį, kad idėjos sklando ore ir po saule nėra nieko naujo. Bet ar gali du meno kūriniai, sukurti visiškai nepriklausomai vienas nuo kito, būti tokie neįtikėtinai panašūs? Nepastebėjau, kad Kauno eglės kūrėja būtų užsiminusi, iš kur sėmėsi įkvėpimo, o kad viską sugalvojo pati, tiesiog labai sunku patikėti“, – abejojo skaitytoja.

Kauno kalėdinę eglę sukūrusi menininkė Jolanta Šmidtienė tikina nieko negirdėjusi apie kanadiečių menininkų sukurtą instaliacija „Cloud“.

„Esu dalyvavusi daugybėje parodų, mačiau daugybę meno kūrinių, sukurtų iš plastikinių puodelių, kaip ir Kauno eglė. Taip pat ir megztos eglės idėja ar idėja pagaminti eglę iš plastikinių butelių nėra naujos. Viskas priklauso, kokią formą menininkas pasirenka, kokį kontekstą suteikia daiktui.

Dėl lempučių uždegimo, tai taip pat esu mačiusi instaliacijų, kuriose veikia patys žmonės. Sukurti šių metų eglę mane labiau įkvėpė filmas „Avataras“ ir jame šviečiantis nuostabus medis. Mane įkvėpė ta mistika, mačiau medį su žėrinčiom gijom iki žemės. Norėjau sukurti kažką panašaus, kad žmonės galėtų liesti, tarsi turėtų kontaktą su dangumi, augalu ir panašiai. Tai mane įkvėpė. O panašumų su kitais meno kūriniai, be abejo, galima rasti“, – įsitikinusi menininkė.

Ji tikina, kad ilgas Kauno eglės gijas teko patrumpinti, nes žmonės, o ypač vaikai labai jas nutampė.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Mergaičių elgesys pradžiugino Ukmergės policiją: esame sužavėti jų poelgiu (48)

Norime papasakoti apie gražų dviejų mergaičių poelgį. Vakar maždaug 10 metų mergaitės į Policijos komisariatą atnešė vyrišką piniginę, tikėdamosios, kad pareigūnai padės nustatyti savininką.

Prašo padėti susirasti darbą: esame jauna šeima ir mums labai trūksta pinigų (124)

Pamačiusi darbo (darbo, o ne pašalpos) maldaujančių žmonių prašymus, dažnai atkreipdavau dėmesį ir aš. Ir visuomet apimdavo toks nenusakomas nesmagumo jausmas. Kokioje beviltiškoje situacijoje turėjo atsidurti toks žmogus, kad viešai atvertų savo žaizdas? Dabar pati savo kailiu suprantu, kad tai padaryti nėra lengva.

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (42)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko skaudžiai nusivylę. Nepaisant didžiulių eilių, bilietų buvo parduota dvigubai daugiau ir daugelis net nepamatė filmo – jiems tiesiog nebeliko vietų.

Kur slypi mokinių ugdymo prastų rezultatų šaknys – ar tikrai kalti tik mokytojai? (95)

Prieš savaitę vykęs Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio ir šalies švietimo profesinių sąjungų susitikimas atgaivino diskusijas apie moksleivių ugdymo kokybę.

Rainiukui neliko vietos buvusių šeimininkų namuose ir širdyje – vėl ieško namų (14)

Tokius pagalbos prašymus dėti sunkiausia, nes net nežinai nuo ko pradėti ir kaip rašyti, kad prisibelstum į kažkieno širdį.