Kada pats laikas keisti darbą

 (16)
Prieš kurį laiką turėjau diskusiją su savo sužadėtine apie tai, kad kai kurie žmonės dirba viename darbe per ilgai. Pavyzdžiui, žinau žmogų, kuris dirba vienoje įmonėje jau 7 metus. Tose pačiose pareigose, kaip ir prieš 7 metus. Žinau ir žmonių, kurie dirba taip jau 12 ir net 16 metų. Jokių karjeros perspektyvų, jokių pasiekimų, jokių ambicijų. Jokios savivertė?
© Vida Press

Prieš keičiant darbą reikia apsvarstyti tikrai nemažai dalykų. Visų pirma, reikia įvertinti faktą „kur ir kas esate dabar“. Ką pasiekėte? Kur ir kuo norite būti ateityje? Atsimenu vieną darbo pokalbį Londone, kai bendravau su pardavimų skyriaus vadove ir ji uždavė man klausimą:

- Kur save įsivaizduojate po dviejų metų?
- Štai čia, – atsakiau, pirštu rodydamas į kėdę, kurioje ji sėdėjo.
- Kaip tai čia? – nustebo ji.
- Aš turiu karjeros ambicijų ir po dviejų metų planuoju kaip minimum sėdėti šioje kėdėje. Jeigu Jūs po dviejų metų vis dar joje būsite, vadinasi, Jūs neturite karjeros ambicijų arba ši kompanija tokių galimybių nesuteikia. Vienu ar kitu atveju, tada manęs darbas tokioje kompanijoje nedomina.

Žinoma, darbo aš negavau. Kodėl? Neužduodu sau šio klausimo, nes manau, kad mano atsakymas darbo pokalbio metu buvo teisingas. Beje, kai priėjome prie „ar turite kokių nors klausimų mums“ pokalbio dalies, aš paklausiau jos, kiek laiko ji dirba toje kompanijoje. Taip, ji ten buvo jau daugiau kaip 12 metų. Tos moters 12-os metų darbas buvo įvertintas tik pardavimų vadovės pozicija.

Ką reikia suprasti

Užduokite sau keletą klausimų. Kas Jums patinka dabartiniame darbe? Kas jame Jums nepatinka? Ko, Jūsų manymu, trūksta? Kokia darbinė veikla Jums patinka? Ką laikytumėte idealiu darbu? Ne, „nieko nedaryti ir gauti už tai pinigų“ – netinka. Kad gautumėte tokį darbą, reikia laimėti rinkimus.

Kokie yra Jūsų ilgalaikiai tikslai? Kokias pareigas norite užimti? Kas Jums trukdo tai padaryti? Patirties stoka? Amžius? Žinios? Išsilavinimas? Ką galite padaryti, kad pašalintumėte trukdžius?

Bandykite atsakinėti į šiuos klausimus logiškai. Pasitelkite savo draugus, artimuosius ar karjeros specialistus. Užsirašykite atsakymus ar kažkokiu kitu būdu juos fiksuokite. Paklauskite kitų nuomonės apie Jūsų būdą, karjerą, galimybes. Pasidomėkite, kaip esate vertinami charakterio atžvilgiu. Galų gale, sukurkite anoniminę apklausą internete ir paskelbkite nuorodą į ją savo „Facebook“ profilyje, paprašykite draugų ją užpildyti. Žinoma, jeigu esate žinomas žmogus ir turite dvi anketas po 5000 draugų, iš kurių realiai žinote tik 3, nelabai kas gausis.

Atlikite (labai sąžiningai) savo asmenybės testą. Tai padės Jums labiau pažinti save. Kai turėsite visus rezultatus (draugų apklausos ir savo asmenybės testo rezultatus), bus žymiai paprasčiau vertinti save ir savo galimybes, nes viską turėsite priešais save išdėstyta raštu.

Žinoma, be asmeninių motyvų, egzistuoja ir kitos priežastys, dėl kurių galima (ar reikia) keisti darbą:

- finansiniai Jūsų darbdavio sunkumai (vėluojantys atlyginimai, apgaudinėjimas dėl priedų ir pan.);
- įmonė, kurioje dirbate, imasi Jums nepriimtinų darbo metodų;
- įmonėje pasikeitė valdymo struktūra ar veikla, nes įmonė buvo perimta didesnės įmonės ar reorganizuota;
- nerandate bendros kalbos su bendradarbiais ar vadovais;
- kitos priežastys, kurios tiesiogiai nuo Jūsų nepriklauso.

Kada yra tinkamas laikas pokyčiams

Pats išėjimas, atliktas netinkamu momentu, suduos smūgį per Jūsų finansus. Pavyzdžiui, išeiti prieš tai, kai įmonėje įprastai skiriami priedai, būtų neprotinga. Taip pat reikia labai gerai apsvarstyti išėjimą, jeigu Jums mokama už darbą „į priekį“ ar „kas savaitę“. Jeigu esate suplanavę atostogas, taip pat būtų neprotinga įteikti prašymą atleisti iš darbo prieš jas. Nebent labai pykstatės su darbdaviu ir paskutinias dvi savaites, kurias reikia atidirbti (kartais – ir mėnesį), norite palikti darbdavį „ant ledo“.

Dauguma žmonių planuoja savo atostogas žiemą ir vasarą. Žiemą – dėl šventinio periodo, o vasarą – dėl gero oro. Todėl darbo paieškai labiausiai tinkami yra gegužės ir spalio mėnesiai. Darbdaviai tuo metu yra linkę priimti naujus darbuotojus, apmokyti juos ir jais užpildyti „darbuotojų trūkumą“ atostogų piko periodu.

Išėjimas pakelta galva

Kai jau nusprendėte, kad norite išeiti iš darbo, gerai būtų, kad turėtumėte kur eiti. Nereikia pasiduoti emocijoms ir išeiti iš darbo dėl savo karštakošiškumo, nes galite pakišti sau koją. Tikrai yra daug lengviau rasti kitą darbą, kai dar dirbate senojoje darbovietėje. Be to, ilgos pertraukos tarp darbų sukelia bereikalingų abejonių potencialiam darbdaviui: kodėl išėjote iš darbo ir panašiai. Tokie dalykai gali palikti Jus be darbo dar ilgesniam laikui nei manote.

Čia kaip su greitųjų kreditų bendrovėmis – „įvertinkite savo galimybes grąžinti kreditą“ ir taip toliau. Taip ir darbo rinkoje: įvertinkite savo galimybes gauti kitą darbą. Kad ir kaip Jums nepatinka dabartinis darbdavys, turite žiūrėti savo gerovės ir kartais tikrai yra protingiau (specialiai nerašau geriau) šiek tiek pakentėti.

Pinigai neturėtų būti vienintelė priežastis

Jeigu pagrindinė Jūsų noro keisti darbą priežastis yra pinigai, turėkite pakankamai drąsos ir iškelkite šį klausimą savo dabartiniam darbdaviui. Pasidomėkite rinkoje vyraujančiomis Jūsų užimamos pozicijos (žinių, patirties ir pan.) „kainomis“ ir, jeigu jaučiate, kad Jums mokama nepakankamai, kalbėkite apie tai su savo vadovais. Kai kuriems žmonėms tai tikrai gali būti labai baisi patirtis, tačiau blogiau juk nebus. Jeigu jau Internet Explorer turi pakankamai drąsos paklausti, ar norite paskirti jį Jūsų pagrindine naršykle, tai paprašyti didesnio atlyginimo tikrai neturėtų būti baisu.

Blogiausia, kas gali atsitikti – tai liksite su darbu ir tuo pačiu atlyginimu, koks buvo ir anksčiau. Ir tai bus puiki proga pradėti galvoti apie naujo darbo paieškas. Gal ir už tuos pačius pinigus, tačiau su galimybėmis augti, tobulėti ir turėti karjerą.

O gal – tai bus postūmis pradėti savo verslą?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Glaustytis mėgstantis katinas ieško namų arba globos (1)

Mielas, jaukus, pūkuotas, minkštas, gražus, švelnus, meilus iki begalybės katinas ieško namų arba globos. Kaip jis atsidūrė gatvėje – nežinome, bet kad lauke gyvenantis katinėlis būtų toks jaukus, sunku patikėti.

Pirkėjas papasakojo, kaip viskas vyko sekmadienį Mindaugo „Maximoje“ (13)

DELFI skaitytojas tapo parduotuvėje „Maxima“ Mindaugo gatvėje sekmadienio vakarą įvykusio incidento liudininku. Jį nustebino parduotuvės darbuotojų reakcija.

Tikėjosi ramiai pasmaližiauti kavinėje – supykdė radinys leduose (168)

Rugpjūčio 17 d. su draugu ir vaikais lankėmės Vilniaus Bernardinų sode. Ten mažieji žaidė ant, atrodo, jau saugių žaidimų įrenginių, pasisupo ir karusele prie kavinės „Sugarmour“ Vasaros Rezidencijos.

Mergaičių elgesys pradžiugino Ukmergės policiją: esame sužavėti jų poelgiu (54)

Norime papasakoti apie gražų dviejų mergaičių poelgį. Vakar maždaug 10 metų mergaitės į Policijos komisariatą atnešė vyrišką piniginę, tikėdamosios, kad pareigūnai padės nustatyti savininką.

Įspėja dviratininkus: šioje Kauno vietoje būkite akylesni (79)

Norėjau pranešti apie įvykį, kuris nutiko rugpjūčio 15 d. dienos metu tarp 14.00 iki 16.50 val. Buvau nuvažiavęs su dviračiu prie Kauno bazių Pramonės p. 1.