Jaunimas per pamokas nori kalbėtis ir apie seksą

 (17)
Internetas, televizija, draugai – štai iš kur Lietuvoje jaunas žmogus gauna informaciją apie lytinį gyvenimą. Dauguma suaugusiųjų įsitikinę, kad pavertus lytiškumo temas tabu, jaunimas apie lytinius santykius nesikalbės ir, žinoma, jų neturės. Vis dėlto realybė yra kitokia.
Lytinis švietimas
© Shutterstock nuotr.

Lietuvos jaunuoliai lytinį gyvenimą pradeda būdami vidutiniškai 16-17 metų (panašiai kaip ir kitur ES), tačiau beveik kas penktas jų nenaudoja jokių apsaugos (kontracepcijos) priemonių. Tai reiškia, kad tikimybė jiems neplanuotai pastoti ar užsikrėsti lytiškai plintančia infekcija yra nepaprastai didelė.

Jau dabar Lietuva pirmauja Europoje pagal nepilnamečių gimdyvių skaičių (18,9 gimdyvių tūkstančiui vaisingo amžiaus moterų), kuris du-tris kartus viršyja Vakarų Europos valstybių rodiklius. 2013 m. net pusė (53%) naujai užsikrėtusiųjų ŽIV buvo jauni, 20-29 m., asmenys. O 2009 m. sifilio protrūkis užfiksuotas tarp vidurinės mokyklos mokinių!

Ar egzistuoja galintis sumažinti užsikrėtusiųjų lytiškai plintančiomis infekcijomis bei nepilnamečių gimdymų skaičių? Atsakymas ne toks jau sudėtingas – būtinas lytinis švietimas. Kaip mokomės pažinti gamtą ar fizikos dėsnius, taip turime išmokti pažinti ir save bei savo kūną.

Specialistai pabrėžia, kad esant tinkamam lytiniam švietimui, jaunuoliai įgyja pasitikėjimo savimi, teigiamo požiūro į lyčių lygybę, tolerancijos bei atsakomybės už save ir kitus, pagerina tarpusavio santykius.

Daugelyje Vakarų Europos valstybių lytinis švietimas privalomas dešimtmečius. Lytinio švietimo pamokas Prancūzijoje, Vokietijoje, Švedijoje veda tam specialiai parengti pedagogai, kurie pirmiausiai patys įsisavina lytinio švietimo kursą ir susipažįsta su tinkamiausiais lytinio švietimo metodais. Be to, į lytinio švietimo procesą įtraukiami ir tėvai. Taip pat, jaunimas gali skambinti specialiais telefono numeriais ir anonimiškai pasikonsultuoti su ekspertais. Nyderlanduose veikia kelias valandas trunkanti radijo programa, per kurią atsakoma į telefonu arba Internetu gaunamus jaunuolių klausimus.

Tuo tarpu Lietuvoje lytinio švietimo nėra. Patvirtinta ugdymo programa mokykloms jaunuoliams nesuteikia reikalingos informacijos, propaguoja abstinenciją, o tai nėra efektyvu. Net jei kai kuriose mokyklose ir vyksta mokslu grįstas lytinis švietimas, jis nėra sistemingas. Maža to, nors vyrauja nuomonė, kad lytinis švietimas yra daugiau tėvų nei mokytojų pareiga, tėvai, patys niekada neklausę lytinio švietimo pamokų, neturi informacijos ir nedrįsta kalbėtis apie lytiškumą su savo vaikais.

Šiltai savo postuose įmigę tautos išrinktieji veidmainiškai deklaruoja tarnaujantys visuomenei, ypač jaunimui. Tačiau tiek jaunimas, tiek ir dauguma tėvų bei šiuolaikiškų pažiūrų pedagogų jau 25 metus laukia nesulaukia sveikatos ir švietimo strategų dėmesio bei tebegyvena tamsos apgaubtuose lytinio švietimo viduramžiuose. Jei Lietuvos politikams, kurių pareiga ginti valstybės žmonių teises ir vadovautis Respublikos Konstitucija bei tarpvyriausybinių organizacijų (PSO, JT, ES) rekomendacijomis, iš tikrųjų rūpi tautos gerovė ir jaunų žmonių gyvybės, jie privalo liautis ignoravę visuomenės poreikius.

Jaunimo atstovai parengė kreipimąsi į Švietimo ir mokslo ministrą D. Pavalkį prašydami sukurti pažangią ir mokslu grįsta lytinio ugdymo programą. Jaunimo balsą galimą palaikyti pasirašant peticiją.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Mergaičių elgesys pradžiugino Ukmergės policiją: esame sužavėti jų poelgiu (54)

Norime papasakoti apie gražų dviejų mergaičių poelgį. Vakar maždaug 10 metų mergaitės į Policijos komisariatą atnešė vyrišką piniginę, tikėdamosios, kad pareigūnai padės nustatyti savininką.

Įspėja dviratininkus: šioje Kauno vietoje būkite akylesni (50)

Norėjau pranešti apie įvykį, kuris nutiko rugpjūčio 15 d. dienos metu tarp 14.00 iki 16.50 val. Buvau nuvažiavęs su dviračiu prie Kauno bazių Pramonės p. 1.

Prašo padėti susirasti darbą: esame jauna šeima ir mums labai trūksta pinigų (128)

Pamačiusi darbo (darbo, o ne pašalpos) maldaujančių žmonių prašymus, dažnai atkreipdavau dėmesį ir aš. Ir visuomet apimdavo toks nenusakomas nesmagumo jausmas. Kokioje beviltiškoje situacijoje turėjo atsidurti toks žmogus, kad viešai atvertų savo žaizdas? Dabar pati savo kailiu suprantu, kad tai padaryti nėra lengva.

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (42)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko skaudžiai nusivylę. Nepaisant didžiulių eilių, bilietų buvo parduota dvigubai daugiau ir daugelis net nepamatė filmo – jiems tiesiog nebeliko vietų.

Kur slypi mokinių ugdymo prastų rezultatų šaknys – ar tikrai kalti tik mokytojai? (96)

Prieš savaitę vykęs Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio ir šalies švietimo profesinių sąjungų susitikimas atgaivino diskusijas apie moksleivių ugdymo kokybę.