Šiurpiausi planetos keliai

 (12)
Daugelis kelionių žurnalistų, rašiusių įspėjamuosius blogiausių pasaulio kelių sąrašus, atrodo, sutinka, kad Šiaurinis Yungo kelias, 64,3 km pragaro atkarpa Bolivijoje, yra pats pavojingiausias planetoje kelias automobilistams. 1995 metais Inter-American raidos bankas „Mirties kelią“, kaip jis neretai vadinamas, pavadino pačiu pavojingiausiu keliu pasaulyje. Ir nesunku suprasti, dėl ko.
Kelias krioklio link
Kelias krioklio link
© DELFI, S.Berlinsko nuotr.

Praėjusio amžiaus ketvirtame dešimtmetyje Paragvajaus karo belaisvių pastatytame Šiaurinio Yungo kelyje yra viena 3 metrų pločio kelio juosta, iškirsta kalno šlaite. Ir lyg to nepakaktų, keliaujant iš Coroico į La Pazą, aukštis virš jūros lygio staigiai krenta nuo 4267 metrų iki 304 metrų. Įvertinus eismą – kurio nemažą dalį sudaro nerangūs sunkvežimiai ir autobusai, šiurpinančiu greičiu riedantys nuokalne – galite tik įsivaizduoti, koks infarktą įvaryti galintis siurprizas laukia už kiekvieno posūkio.

Pavojingasis kelias Bolivijoje
Pavojingasis kelias Bolivijoje
© Shutterstock nuotr.

Vienintelė gera kelio savybė - pagal vietinius papročius į viršų važiuojančiam transportui suteikiama pirmenybė.

Trans-Sacharos greitkelis, Nuo Alžyro (Alžyras) iki Lagoso (Nigerija)

Greitkelių tinklo kūrimas Afrikoje, siekiant stiprinti labai reikalingą ekonominę raidą, atrodo fantastiška idėja. O galimybė iš Europos iki Afrikos nuvykti keltu, o vėliau automobiliu važiuoti nuo Alžyro iki Lagoso būtų tiesiog nuostabu. Gali būti, kad kada nors, kuomet bus pabaigtas Trans-Sachara greitkelis, tai bus visai įmanoma.

Kelias, jungiantis Marakešą ir Ouarzazatą, Marokas
Kelias, jungiantis Marakešą ir Ouarzazatą, Marokas
© Shutterstock nuotr.

Tačiau kol kas šis 4500 kilometrų ilgio kelias yra tik iš dalies baigtas, o jo baigimas neatrodo lengvai pasiekiamas. Dieną temperatūra yra tiesiog deginanti, o kuras ir vanduo didelėje dalyje kelio atkarpų yra reti ištekliai, taigi reikia tikėtis, kad važiuojant šiuo keliu jūsų kuras nesibaigs, o radiatorius nesprogs nuo perkaitimo. Ir netgi naujai iškloto kelio dalys neretai išnyksta po stora smėlio danga, todėl kelias neretai būna nepravažiuojamas.

M56 Kolymos federalinis greitkelis nuo Magadano iki Jakutsko, Rusijos federacija

Šis beveik 2000 kilometrų ilgio kelias Rusijoje vadinamas „Kaulų keliu“. Jis buvo pastatytas tarp 1930 ir 1950 metų, statybose dalyvavo tūkstančiai kalinių iš Kolymos gulago. Kaliniai buvo tyčia nuvarginami, marinami badu ir užkasami po keliu.

Kelio paviršius, kuris niekada nebuvo patikimas, per kelis dešimtmečius dar labiau suiro, todėl kai kurios kelio atkarpos yra nepadengtos asfaltu ir išvagotos vėžėmis. Kolymos greitkelis veda per vienas šalčiausių planetoje neapgyvendintų teritorijų, kuriose temperatūra žiemą gali nukristi žemiau -56ºC.


Žiūrėti didesnį žemėlapio vaizdą

Kartais kelias būna sušalęs į ragą, tačiau keista tai, kad kelionė šiuo keliu yra patogesnė būtent žiemą, o ne vasarą, kuomet jis tampa klastinga purvo jūra. Ir lyg to nepakaktų, valdžia įspėja, kad nepasiruošusius keliautojus puldinėja plėšikai.

Halsema greitkelis, Filipinai

Halsema greitkelis Filipinuose (nuo Baguio iki Bontoco) - viena vaizdingiausių ir pavojingiausių kelio atkarpų pasaulyje - ketvirtame praėjusio amžiaus dešimtmetyje buvo pastatytas vadovaujant žmogui, vardu Eusebius Julius Halsema. Šis inžinierius iš Ohajo valstijos (JAV) XX a. pradžioje persikėlė gyventi į Filipinus. Po kiek laiko E. J. Halsema tapo Baguio miesto (tuoemt tai buvo atokus kaimelis su keliais tūkstančiais gyventojų) meru ir vyriausiuoju inžinieriumi.

E. J. Halsema tikėjosi paspartinti Baguio augimą, nutiesdamas kelią, pavadintą Kalnų taku, iki Bontoco – Kalnų provincijos sostinės. 150 kilometrų ilgio kelias vingiuoja Cordillera Central kalnyno šlaitais per teritoriją, kurioje gausu vulkaninių uolinių darinių.

Įžymusis Haslema greitkelis
Įžymusis Haslema greitkelis
© Shutterstock nuotr.

Šie dariniai 1990 metais sutrūkinėjo po 7.8 balų stiprumo žemės drebėjimo, o vėliau buvo dar labiau destabilizuoti, veikiant erozijai ir taifūnams. Taigi, keliaujantiems šiuo keliu grasina ne tik uolų nuošliaužos, bet didžiulės 12 metrų gylio erozijos pakelėje. O kad važiuoti nebūtų per daug lengva, kelias kartais paskęsta rūke, kuris gerokai sumažina matomumą.

Guoliang tunelis, Taihang kalnai, Kinija

1972 metais atokaus kalnų kaimelio gyventojai atliko vieną labiausiai neįtikėtinų darbų kelių statybos istorijoje. Jie kirtikliais iškasė daugiau nei kilometro ilgio tunelį po kalnu, kad palengvintų išorinio pasaulio prieinamumą. Šiuo atveju „palengvinimas“ reiškia lengviau nei pirštų galiukais žygiuoti uolėtu takeliu, įsirėžusiu į kalno šlaitą, kuriuo teko naudotis prieš iškertant tunelį.

Kelias Guoliang apylinkėse, Kinija
Kelias Guoliang apylinkėse, Kinija
© Shutterstock nuotr.

Tačiau naujasis kelias, kurio pavadinimą galima išversti kaip „kelias, kuris neatleidžia klaidų“ yra tik truputėlį mažiau keliantis šiurpą nei ankstesnis. Tunelio 4,5 metrų aukščio lubos ir 3,5 m viena nuo kitos nutolusios sienos sukurtų nepermatomai tamsią ir klaustrofobišką aplinką, jei tunelio kasėjai vietomis nebūtų iškirtę skylių kalno sienoje. 

Guoliang tunelis, Kinija
Guoliang tunelis, Kinija
© Shutterstock nuotr.

Vaizdas per šias skyles – vos už metro nuo automobilio ratų esanti praraja – gali padėti jums pamiršti uždarų patalpų baimę...

www.perpasauli.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Mokinių rudens atostogos: nuo Rygos cirko pasirodymų iki nuotykių vaiduoklių namuose (1)

Mokinių atostogos – puikus laikas ne tik atsipūsti nuo mokslų, bet ir pasisemti įspūdžių bei gerų emocijų. O kad jos nepraslinktų beprasmiškai kiūtant prie kompiuterio ar televizoriaus, leiskitės su vaikais kad ir į trumpą kelionę. Pažintis su gyvūnais legendiniame Rygos Cirke ar prisilietimas prie mokslo Budapešto Mokslo stebuklų centre – mokiniai tikrai turės ką papasakoti draugams po atostogų, sakoma pranešime spaudai.

Nustatyta, kokioje šalyje jauni žmonės gyvena geriausiai (3)

Naujame tyrime buvo atskleista, kuriose pasaulio šalyse 15-29 metų amžiaus jauni žmonės gyvena gyvena geriausiai.

Keliautojų ligos: ką reiškia, kai lėktuve ima skaudėti ausis ar akis? (6)

Ar kada nors keliaujant lėktuvu yra ėmę skaudėti ausis? O diegę akis? Aerootitas (stiprus skausmas ausyse) bei aerosinusitas (diegimas prienosiniuose ančiuose) priskiriami keliautojų ligų sąrašui. Ką žinote apie šias ligas?

Į vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių įkopęs S. Damulevičius: nuolat kovojau su savimi (6)

Saulius Damulevičius – vienas žymiausių Lietuvos alpinistų. Jam neseniai pavyko įveikti vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių – 8163 m aukščio Manaslu („Dvasios“) kalną, esantį Nepale, Himalajų kalnų grandinėje.

3 patarimai, kaip sutaupyti laiko oro uoste

Nors nuolat keliaujantys jau žino visas oro uostų patikros taisykles, visgi rečiau išvykstantiems ar itin skubantiems pakilią kelionės nuotaiką oro uoste dažnai aptemdo sugaišintas laikas prie aviacijos saugumo patikros. Tačiau nemalonių situacijų galima išvengti, tereikia žinoti kelis patarimus, kurie padės sutaupyti laiko oro uoste.

Mongolija susižavėjęs keliautojas: nustebino, kad gyvuliai stepėse suvarinėjami motociklais

Anot kai kurių kelionių entuziastų, Mongolija – tai kiekvieno keliautojo svajonių šalis. Remiantis stereotipais, tai kraštas, kuriame žmonės gyvena jurtose, užsiima klajokline gyvulininkyste, didžiuojasi unikaliu gerkliniu dainavimu ir šamanizmu. Kaip yra iš tiesų?

Motociklininkų pora išvyko į kelionę aplink pasaulį (7)

Šį šeštadienį Vilniuje motociklininkų kolona į kelionę aplink pasaulį griausmingai išlydėjo du savo bendruomenės narius – Astą Dovydėnaitę ir Liną Mockevičių. Motociklininkų pora per artimiausius dvejus metus ketina aplankyti 5 pasaulio žemynus, įveikti daugiau kaip 60 tūkst. km atstumą ir tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus aplink Žemės rutulį, sakoma pranešime spaudai.

Stebuklinga Uzbekija: Šilko kelio egzotika ir sovietmečio pėdsakai (6)

Stulbinamų vaizdų pilna Uzbekija – bene pati įdomiausia Vidurio Azijos šalis. Bent jau taip mano apie 80 šalių spėjęs aplankyti keliautojas Augustinas Žemaitis, neseniai viešėjęs šiame Azijos egzotikos ir sovietmečio pėdsakų kupiname krašte.

9 gudrybės keliautojams – tiesiai iš stiuardesių lūpų (27)

Skrydžių palydovams kelionės yra lyg antra prigimtis, tad kas galėtų duoti geresnius kelionės patarimus, negu jų ekspertai?

Dalykinio bendravimo su užsieniečiais etiketas: kaip nesuklysti? (13)

Natūralu, kad net bendraujant su artimiausiais kolegomis, kartais nesusikalbame ir kyla įvairių nesusipratimų. Tačiau dirbant globaliose komandose, itin dažnai tenka susidurti ir su kitų kultūrų atstovais, kuriems priimtinos kitokios dalykinio bendravimo subtilybės nei mums įprasta. Tad ką reiktų žinoti prieš vykstant į susitikimą su kitos šalies atstovu, kad derybos baigtųsi sėkmingai?

25 britiškos frazės, kurių likęs pasaulis nesupranta (37)

Konservatoriškoji Jungtinė Karalystė pasižymi sava išskirtine tvarka, kuri užsieniečiui kartais gali atrodyti kiek nelogiška. Kalba - vienas iš šių dalykų. Pateikiame britiškas frazes, kurias, ko gero, supranta tik patys britai. Perspėjimas - sąraše yra ir keiksmažodžių.

Čekija kviečia į vyno šventę

Lapkričio 11-ąją, 11:11 val. Šv. Martyno dieną Čekijoje bus tradiciškai atkemšami šiemečio derliaus vyno buteliai.

11 vaiduoklių apsėstų pastatų Londone

Londonas – senas miestas su spalvinga istorija, tad visai nenuostabu, kad jis apipintas vaiduoklių istorijomis. Tikinama, kad vaidenasi čia visur – nuo karalių rezidencijų, parkų ir viešbučių, iki vietinių pub’ų.

Įspūdžių žemėlapis susiruošusiems į Fuerteventūrą: ką pamatyti, ką patirti, ko paragauti (8)

Nors dėl saulėto klimato ištisus metus ir pakrantes šiaušiančio vėjo daugeliui Fuerteventūra siejasi su vandens sportu ir paplūdimio malonumais, vis dėlto tai – tik kelios iš saloje aktyviai kultivuojamų pramogų. Prieš 20 mln. metų susiformavusi seniausia vulkaninės kilmės Kanarų sala garsėja įspūdingu Marso paviršių primenančiu kraštovaizdžiu bei autentiškomis tradicijomis ir kultūra, išlikusiomis dar nuo pirmųjų salos gyventojų laikų, sakoma pranešime spaudai.

Populiariausios lietuvių kelionių kryptys Europoje (2)

Kelionės – vienas mėgstamiausių daugumos gyventojų hobių. Paprastai jos asocijuojasi su atostogomis, poilsiu ir naujais potyriais. Drauge, tai neišvengiama vykstant į darbines komandiruotes ar keliaujant susitikti su seniai matytais artimaisiais bei draugais. Tačiau nesvarbu, kur ir kodėl ketinate vykti – visuomet tenka pasirinkti keliavimo būdą.