Siksto koplyčioje - inovatyvios naujovės

 (2)
Praėjus 500 metų po sukūrimo bus galima įdėmiau pažvelgti į pasaulinio meno šedevrus Romos Siksto koplyčioje. Jau netrukus čia bus įrengti naujos rūšies šviesos diodai (LED) apšvietimą, tad įrenginiai, apšviečiantys išsaugotas meno vertybes, skleis žymiai ryškesnę šviesą.
Siksto koplycios apsvietimas
Siksto koplycios apsvietimas
© Projekto autorių nuotr.

Iki šiol Siksto koplyčios freskų nebuvo galima gerai apžiūrėti dėl nepakankamai patenkančios dienos šviesos, technologinių ir meno vertybių apsaugos ribojimų.

Be to, kad Siksto koplyčia bus ryškiau apšviesta, nauji apšvietimo įrenginiai, lyginant su dabartiniais, sunaudos 60% mažiau energijos.

„Meno kūrinių apšvietimui keliami didžiausi reikalavimai. Vadovaujantis Miuncheno „Lenbachhaus“ muziejuje įdiegtu apšvietimo standartu, pasaulinio garso Siksto koplyčios freskų apšvietimui bus taikomi būtent tokie itin aukšti reikalavimai,“ – teigė vyriausiasis pagrindinius naujojo apšvietimo elementus teikiančios bendrovės „Osram“ technologijų pareigūnas ir vykdantysis tarybos narys, atsakingas už bendrą įmonės apšvietimo verslą, Peter Laier.

Nuo kitų metų Siksto koplyčią apšvies apie 7 000 LED lempų, kurios žymiausiems pasaulio meno kūriniams suteiks dar didesnį įspūdį. Rengiantis tokiems apšvietimo darbams spalvų spektras apskaičiuotas remiantis mokslu ir preciziškai atsižvelgus į spalvų pigmentus, esančius, pavyzdžiui, Mikelandželo freskose.

Itin tikslus šviesos nukreipimas užtikrina, kad meno kūrinys bus visur vienodai apšviestas, o lankytojams jį apžiūrėti netrukdys atspindžiai. Šviestuvai bus įrengti kiek žemiau langų, siekiant, kad jų šviesa sklistų ta pačia kryptimi kaip ir natūrali dienos šviesa.

Planuojant projektą konservavimas, t. y. meno kūrinių apsauga, buvo ypač svarbi, todėl naujas šviesos diodų apšvietimas yra žymiai švelnesnis ir geresnis nei visos kitos dirbtinės šviesos formos. Apšvieta, siekianti apytiksliai nuo 50 iki 100 liuksų (kai buvusi siekė nuo 5 iki 10 liuksų) užtikrins, kad meno kūriniai būtų aiškiai įžiūrimi ir kaip įmanoma mažiau sentų.

Siksto koplycios apsvietimas
Siksto koplycios apsvietimas
© Projekto autorių nuotr.

Be to, kad Siksto koplyčioje naujasis apšvietimas bus itin kokybiškas, jis bus gerokai ekonomiškesnis už buvusią apšvietimo sistemą. Ir nors apšvietos lygis didės daug kartų, tikimasi, jog energijos sunaudojimas Siksto koplyčioje sumažės daugiau nei 60% – tam pasitarnaus ne tik energiją taupančių šviesos diodų įrengimas, bet ir itin tikslus šviesos išplanavimas, leidžiantis koplyčią apšviesti žymiai tiksliau ir nenaudoti apšvietimo ten, kur jo nereikia.

Šį bandomąjį projektą, pavadintą „LED4Art“ vardu remia Europos subsidijų programa, skirta informacijos ir komunikacijos technologijai pagal bendrąją konkurencingumo ir inovacijų programą (PSP-CIP). Šios subsidijų programos tikslas yra parodyti naujas šviesos diodų technologijų galimybes, atsižvelgiant į energijos vartojimo efektyvumą ir geresnę šviesos kokybę, taip pat pasiekti spartesnį naujų technologijų patekimą į rinką. Be projektą koordinuojančios įmonės, projekte taip pat dalyvauja tokie partneriai kaip Vengrijos „Pannonia“ universitetas, Ispanijos „Katalonijos energetikos tyrimų institutas“ ir Italijos „Faber Technica“ planavimo biurai.

www.perpasauli.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Nustatyta, kokioje šalyje jauni žmonės gyvena geriausiai

Naujame tyrime buvo atskleista, kuriose pasaulio šalyse 15-29 metų amžiaus jauni žmonės gyvena gyvena geriausiai.

Keliautojų ligos: ką reiškia, kai lėktuve ima skaudėti ausis ar akis? (6)

Ar kada nors keliaujant lėktuvu yra ėmę skaudėti ausis? O diegę akis? Aerootitas (stiprus skausmas ausyse) bei aerosinusitas (diegimas prienosiniuose ančiuose) priskiriami keliautojų ligų sąrašui. Ką žinote apie šias ligas?

Į vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių įkopęs S. Damulevičius: nuolat kovojau su savimi (6)

Saulius Damulevičius – vienas žymiausių Lietuvos alpinistų. Jam neseniai pavyko įveikti vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių – 8163 m aukščio Manaslu („Dvasios“) kalną, esantį Nepale, Himalajų kalnų grandinėje.

3 patarimai, kaip sutaupyti laiko oro uoste

Nors nuolat keliaujantys jau žino visas oro uostų patikros taisykles, visgi rečiau išvykstantiems ar itin skubantiems pakilią kelionės nuotaiką oro uoste dažnai aptemdo sugaišintas laikas prie aviacijos saugumo patikros. Tačiau nemalonių situacijų galima išvengti, tereikia žinoti kelis patarimus, kurie padės sutaupyti laiko oro uoste.

Mongolija susižavėjęs keliautojas: nustebino, kad gyvuliai stepėse suvarinėjami motociklais

Anot kai kurių kelionių entuziastų, Mongolija – tai kiekvieno keliautojo svajonių šalis. Remiantis stereotipais, tai kraštas, kuriame žmonės gyvena jurtose, užsiima klajokline gyvulininkyste, didžiuojasi unikaliu gerkliniu dainavimu ir šamanizmu. Kaip yra iš tiesų?

Motociklininkų pora išvyko į kelionę aplink pasaulį (7)

Šį šeštadienį Vilniuje motociklininkų kolona į kelionę aplink pasaulį griausmingai išlydėjo du savo bendruomenės narius – Astą Dovydėnaitę ir Liną Mockevičių. Motociklininkų pora per artimiausius dvejus metus ketina aplankyti 5 pasaulio žemynus, įveikti daugiau kaip 60 tūkst. km atstumą ir tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus aplink Žemės rutulį, sakoma pranešime spaudai.

Stebuklinga Uzbekija: Šilko kelio egzotika ir sovietmečio pėdsakai (6)

Stulbinamų vaizdų pilna Uzbekija – bene pati įdomiausia Vidurio Azijos šalis. Bent jau taip mano apie 80 šalių spėjęs aplankyti keliautojas Augustinas Žemaitis, neseniai viešėjęs šiame Azijos egzotikos ir sovietmečio pėdsakų kupiname krašte.

9 gudrybės keliautojams – tiesiai iš stiuardesių lūpų (27)

Skrydžių palydovams kelionės yra lyg antra prigimtis, tad kas galėtų duoti geresnius kelionės patarimus, negu jų ekspertai?

Dalykinio bendravimo su užsieniečiais etiketas: kaip nesuklysti? (13)

Natūralu, kad net bendraujant su artimiausiais kolegomis, kartais nesusikalbame ir kyla įvairių nesusipratimų. Tačiau dirbant globaliose komandose, itin dažnai tenka susidurti ir su kitų kultūrų atstovais, kuriems priimtinos kitokios dalykinio bendravimo subtilybės nei mums įprasta. Tad ką reiktų žinoti prieš vykstant į susitikimą su kitos šalies atstovu, kad derybos baigtųsi sėkmingai?

25 britiškos frazės, kurių likęs pasaulis nesupranta (37)

Konservatoriškoji Jungtinė Karalystė pasižymi sava išskirtine tvarka, kuri užsieniečiui kartais gali atrodyti kiek nelogiška. Kalba - vienas iš šių dalykų. Pateikiame britiškas frazes, kurias, ko gero, supranta tik patys britai. Perspėjimas - sąraše yra ir keiksmažodžių.

Čekija kviečia į vyno šventę

Lapkričio 11-ąją, 11:11 val. Šv. Martyno dieną Čekijoje bus tradiciškai atkemšami šiemečio derliaus vyno buteliai.

11 vaiduoklių apsėstų pastatų Londone

Londonas – senas miestas su spalvinga istorija, tad visai nenuostabu, kad jis apipintas vaiduoklių istorijomis. Tikinama, kad vaidenasi čia visur – nuo karalių rezidencijų, parkų ir viešbučių, iki vietinių pub’ų.

Įspūdžių žemėlapis susiruošusiems į Fuerteventūrą: ką pamatyti, ką patirti, ko paragauti (8)

Nors dėl saulėto klimato ištisus metus ir pakrantes šiaušiančio vėjo daugeliui Fuerteventūra siejasi su vandens sportu ir paplūdimio malonumais, vis dėlto tai – tik kelios iš saloje aktyviai kultivuojamų pramogų. Prieš 20 mln. metų susiformavusi seniausia vulkaninės kilmės Kanarų sala garsėja įspūdingu Marso paviršių primenančiu kraštovaizdžiu bei autentiškomis tradicijomis ir kultūra, išlikusiomis dar nuo pirmųjų salos gyventojų laikų, sakoma pranešime spaudai.

Populiariausios lietuvių kelionių kryptys Europoje (2)

Kelionės – vienas mėgstamiausių daugumos gyventojų hobių. Paprastai jos asocijuojasi su atostogomis, poilsiu ir naujais potyriais. Drauge, tai neišvengiama vykstant į darbines komandiruotes ar keliaujant susitikti su seniai matytais artimaisiais bei draugais. Tačiau nesvarbu, kur ir kodėl ketinate vykti – visuomet tenka pasirinkti keliavimo būdą.

Pamatė kitokią Norvegiją (3)

Šiemet į neįprastą kelionę išsiruošė fizikas Mindaugas Sarpis, kuris su komanda keliavo į vieną iš rečiausiai apgyvendintų vietų Europoje – Norvegijos šiaurę.