Kalėdos Europoje: nuo „olimpinės“ Rusijos iki prašmatniosios Austrijos

Visoje Europoje Kalėdų mugės turi gilias tradicijas, „tradiciškas“ yra ir šiųjų papročių puoselėjimas - pavyzdžiui, Vakarų Europoje stengiamasi kuo mažiau „nuklysti“ nuo kasmetinio kurso, šventinius miestelius įrengiant gerai tiek vietiniams, tiek atvykėliams pažįstamose didžiųjų gyvenviečių vietose - pagrindinėse arba didesnėse aikštėse, pėstiesiems skirtose bulvarų dalyse arba šalia žymiųjų miesto paminklų - bažnyčių, rūmų, rotušių.
Kalėdinė Viena
Kalėdinė Viena
© AFP/Scanpix

Centrinė ir Rytų Europa kur kas mažiau konservatoriška, mėgstanti naujoves, čia kinta tiek Kalėdinių mugių lokacijos, tiek pavadinimai, tiek papildoma tematika, kuria kasmet stengiamasi pabrėžti tiek regiono unikalumą, tiek metų sezono tendencijas, netgi aktualijas. Ryškiausias šiųmetinis pastarojo varianto pavyzdys - sportuojanti Rusija.

Nuo Sočio žaidynėms besiruošiančios olimpiados šeimininkės sostinės ir pradėsime ekskursija po šventiškai išsipuošusius Europos didmiesčius.

Į Vakarus žvelgianti Maskva (Rusija)

Kalėdinė mugė Maskvoje
Kalėdinė mugė Maskvoje
© RIA/Scanpix

Didesnės ar mažesnės kalėdinės mugės šiemet planuojamos visoje sostinėje - bendras jų skaičius turėtų viršyti 100. Tačiau nepaisant ganėtinai įspūdingo netgi Maskvos mastais skaičiaus, viskas čia šiemet - daug kompaktiškiau negu ankstesniais prieššventiniais laikotarpiais.

Kalėdinė mugė Maskvoje
Kalėdinė mugė Maskvoje
© RIA/Scanpix

Gruodį į miestą atvykstančius turistus aiškiai vilios viena vienintelė - didžioji Kalėdų mugė Raudonojoje aikštėje. Čia vietiniai papročiai, kurių unikalumas aiškiai pabrėžiamas (nepamirštamos ir tradicijos bei vietiniai gardėsiai, atkeliavę iš tolimesnių šalies regionų) susipynę su vakarietiškais Senojo žemyno „skoliniais“.

Kalėdinė mugė Maskvoje
Kalėdinė mugė Maskvoje
© RIA/Scanpix

Po ilgų metų Raudonojoje aikštėje sumontuotos ir žavingosios karuselės, kur ant arkliuko atsisėsti gali ne tik vaikai, bet ir suaugę. Medaus trauktine ir blynais su sviestu žadama suvilioti ne tik atvykėlius iš Rusijos provincijos bei užsienio turistus, tačiau ir pačius maskviečius.

Kalėdinė mugė Maskvoje
Kalėdinė mugė Maskvoje
© RIA/Scanpix

Į pramogų sūkurį įsikinkęs Berlynas (Vokietija)

Vokietijos sostinė šiemet aiškiai sutelkė dėmesį į tai, kad Adventas ne pačio tyriausio susikaupimo, o veikiau džiaugsmingo laukimo metas. Džiaugsmas Berlyne iš tiesų liejasi per kraštus. Nuo nesuskaičiuojamų alaus rūšių pilstymo kioskuose iki ekstremaliu atrakcionų aštrių pojūčių mėgėjams - viso likusio gruodžio mėnesio metu šeimos su vaikais Berlyno Kalėdų mugė akivaizdžiai taps viena mažiausių lankytojų grupių.

Berlyno Kalėdų mugė
Berlyno Kalėdų mugė
© AFP/Scanpix

Žinoma, pastarieji didmiestyje tikrai atras nemažai vietų, kuriose Kalėdų džiaugsmo galės pasisemti iki kraštų. Pačių mugių Vokietijos sostinėje, įskaitant pačias mažiausias bei labiausiai nišines šiemet - apie keliasdešimt.

Berlyno Kalėdų mugė
Berlyno Kalėdų mugė
© AFP/Scanpix

Didžiausių švenčių mylėtojų nepamirštamas Erfrutas (Tiuringija)

Artėjant šventinių mugių sezonui viso pasaulio laisvalaikio kritikų akys nerimastingai krypsta į patį Vokietijos vidurį - centrinio šalies regiono sostinę Erfrutą. Šis miestas prie Geros upės savo Kalėdų mugei jau spėjo sukurti itin garsų vardą, tad kasmet iš jos tikimasi kažko ypatingo, nuostabaus ir nepamirštamo. Šis sezonas - ne išimtis.

Erfruto Kalėdų mugė
Erfruto Kalėdų mugė
© AP/Scanpix

Įspūdingai apšviesta kalėdinė eglė, iš atvirukų puikiai žinomas apžvalgos ratas ir nesuskaičiuojama galybė žavių elfų namukus primenančių prekybos paviljonėlių nė sekundei neleis pamiršti lankytojui apie tai, kur būtent jis atvyko. Erfrutas savo Kalėdų mugės brandą puoselėja itin stipriai ir jeigu kartais sugalvotumėte šiemet čia apsilankyti, turėtumėte unikalią progą įsitikinti tuo gyvai.

Erfruto Kalėdų mugė
Erfruto Kalėdų mugė
© AP/Scanpix

Jaukumą ir prašmatnumą derinantis Stokholmas (Švedija)

Kalėdinių mugių tradicijos šiame Švedijos didmiestyje siekia konkrečią datą - 1915-uosius. Gamla stan arba senamiesčio mugė - viso šiandieninio prieššventinio džiaugsmo mieste pradininkė šiemet konkuruoja su keliais tuzinais kur kas mažesnių, tačiau ypatingų tiek vietiniams, tiek atvykėliams. Pavyzdžiui, pirmąją gruodžio savaitę šiemet didžiulę mugę išskirtinio dizaino mylėtojams paleido Švedijos sostinėje įsikūrusi Beckmans aukštoji dizaino mokykla. Antrąją gruodžio savaitę Skansene tradiciškai kviečia šviesos arba Liucijos šventė.

Kalėdų eglė Stokholme
Kalėdų eglė Stokholme
© Reuters/Scanpix

Prašmatnumu tiesiogine to žodžio prasme spinduliuoja šį sekmadienį iškilmingos ceremonijos metu Skeppsbrone, centrinėje miesto dalyje įžiebta įspūdinga 36 metrų Kalėdinė eglė.

Kalėdų eglė Stokholme
Kalėdų eglė Stokholme
© Reuters/Scanpix

Nuo tradicijų bėgantis Madridas (Ispanija)

Kaip ir dauguma kitų Europos didmiesčių, viena vienintele muge Ispanijos sostinė apsiriboti nesiruošia ir šiemet. Tiesa, dėl didžiosios daugumos šių mugių naujoviškumo, Madridas susitelkė į tradicijų išsaugojimą pagrindinėje, vykstančioje pačioje miesto širdyje - Plaza Mayor.

Kalėdų mugė Madride
Kalėdų mugė Madride
© AP/Scanpix

Čia galima pajusti ir ankstyvojo tarpukario, ir antrosios dvidešimtojo amžiaus pusės tradicijų dvelksmą, o vietomis - netgi nusikelti į užpraeito amžiaus pabaigą. Tiesa, šios mugės nevienalytiškumas kai kur nubloškia ir į šių dienų realijas, stebinant turistus pigiais kinietiškais suvenyrais ir su likusia aplinka disonuojančiais prekybininkų stendais. Tačiau ir tai - tradicijos dalis. Juk neverta pamiršti, kad ši Kalėdų mugė vyksta būtent Ispanijoje.

Kalėdų mugė Madride
Kalėdų mugė Madride
© AP/Scanpix

Kaip visada puošni Viena (Austrija)

Šio Kalėdų stebuklo mūsų tautiečiams atskirai pristatinėti nereikia - kasmet nesuskaičiuojami autobusai prikrauti smalsuolių bei nostalgijos vedinų turistų iš Lietuvos drožia tiesiai į Vieną, kur Kalėdų džiaugsmą atranda kiekvienas - ir mažas, ir didelis.

Be tradicinės didžiosios mugės Rathausplatze ir senojo Freyung prekybos miestelio (kurio ištakos siekia tolimuosius 1772-uosius), šiemet Austrijos sostinė siūlo ir aktualias Kalėdų naujienas - itin gausų sezono trendu tapusių pelėdžiukų pasirinkimą siūlantį rankdarbių turgelį Maria-Theresien-Platz'e, romantiškąjį Old AKH kaimelį bei išskirtinį šventinį repertuarą garsiojoje Vienos operoje.

Kalėdinė Viena
Kalėdinė Viena
© AFP/Scanpix

Viešėdami Vienoje, neaplenkite ir šeimoms skirto Karlsplatzo kalėdinio turgelio - netgi jei keliaujate be vaikų, šiemet jis jus maloniai nustebins savo masiškumu, visgi 2013-aisiais mugė čia vyksta jau jubiliejinį dvidešimtą kartą. Stephansplatze kalėdinis marketas šiemet pradeda savo istoriją - čia jis vyksta pirmąsyk, orientuodamasis išskirtinai į vietinę produkciją - užsukite čia ir pamatysite, kuo austrai gali jus nustebinti.

Kalėdinė Viena
Kalėdinė Viena
© AFP/Scanpix

Į Viduramžius pasinėręs Strasbūras (Prancūzija)

Seniausia Prancūzijos Kalėdų mugė (tradicijos pradžia datuojama 1570-aisiais) - ir viena ilgiausiai veikiančių, tad atrasti laiko aplankyti ją tikimybė žymiai didesnė. Ji taip pat patenka tarp labiausiai koncentruotų - kitos, veikiančios mieste nei iš tolo neprilygsta tai, kuri veikia garsiosios katedros pašonėje, tad nusivilioti švenčių džiaugsmą begaudantį iš čia kur nors kitur - nepaprastai sunku.

Kalėdinis Strasbūras
Kalėdinis Strasbūras
© Reuters/Scanpix

Nebent sugalvosite atrasti ką nors „aktualesnio“ - pavyzdžiui, naujovišką mugę Place d'Austerlitz arba šviežumu dvelkiantį miestelį, iškilusį Place du Château. Apsilankę Strasbūre prieššventiniu laikotarpiu, nepraleiskite progos apsilankyti Bredle turgelyje - ypatingai jeigu priskiriate save vyno mėgėjams.

Kalėdinis Strasbūras
Kalėdinis Strasbūras
© Reuters/Scanpix

Ištaigingumo neišsiginanti Nica (Provence-Alpes-Côte d'Azur)

Kadangi sniego vietiniai gyventojai sulaukti nesitiki, Kalėdoms šis Pietų Prancūzijos perlas pasipuošė dar lapkričio pabaigoje. Šiemet atvykėlius bei miesto senbuvius džiugina didžiulis apžvalgos ratas bei gausios iliuminacijos, išsibarsčiusios po visą miestą.

Kalėdinė Nica
Kalėdinė Nica
© AFP/Scanpix

Šventinėse šviesose skendintis Briuselis (Belgija)

Kalėdinis Briuselis
Kalėdinis Briuselis
© Reuters/Scanpix

Jeigu šiemet Briuselis ir sugalvojo kuo nors prisivilioti turistus šventiniam sezonui, puošnios eglutės bei karšto vyno aromatas netapo tuo masalu, kurį pasirinko belgai. Priešingai - miestas vilioja būtent tuos, kurie pavargo nuo labiausiai kanoninių šventinių sprendimų. Jų džiaugsmui po visą miestą išbarstytos šviesos instaliacijos bei meninės projekcijos.

Kalėdinis Briuselis
Kalėdinis Briuselis
© Reuters/Scanpix

Šimtametės istorijos nepamiršęs Niurnbergas (Vokietija)

Skirtingose Vokietijos miestuose po tuo pačiu Christkindlesmarkt'o pavadinimu vykstančios mugės savo tradiciją pradėjo būtent Niurnberge, kur pirmas iš žinomųjų (tačiau vargu ar pats ankstyviausias) įvyko 1628-aisiais. Ši mugė garsėja amatininkų šedevrais, kadangi atskleidžia itin platų viso regiono rankų darbo produkcijos spektrą.

Kalėdinis Niurenbergas
Kalėdinis Niurenbergas
© Reuters/Scanpix

Ši mugė ypatinga ir tuo, kad turi aiškią pabaigą - kūčių vidurdienį prekyba čia iškilmingai sustoja, o visas miestas pasineria į palaimingą rimtį, kuriai lemta trukti vos apie pusdienį.

Niurnbergo Kalėdų mugė
Niurnbergo Kalėdų mugė
© Reuters/Scanpix


Pirmoji mugės diena (2013 m. lapkričio 29-oji)

www.perpasauli.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Keisčiausios mirusiųjų dienos tradicijos pasaulyje

Visame krikščioniškame pasaulyje lapkričio mėnesio pirmosiomis dienomis yra minima Visų šventųjų diena ir Vėlinės. Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Europos šalių, šios dienos suprantamos kaip rimties ir susikaupimo metas, kai lankomi mirusiųjų kapai, deginamos žvakės ir meldžiamasi. Tačiau kituose kraštuose įprasti mirusiųjų pagerbimo papročiai europiečius gali ne tik nustebinti, bet ir šokiruoti, sakoma pranešime spaudai.

„Wizz Air“ paskelbė 2017 m. vasaros skrydžių iš Lietuvos tvarkaraštį (3)

Oro linijų bendrovė „Wizz Air“ paskelbė savo vasaros skrydžių tvarkaraštį. Naujausi aviakompanijos maršrutai nuo šiol jungia Lietuvą su saulėtuoju Bariu Italijoje ir Nica Prancūzijoje. Nuo spalio 31 dienos oro linijų bendrovės lėktuvai kils į magiškąjį Reikjaviką Islandijoje, o nuo kitų metų rugsėjo 18 dienos – Lenkijos sostinę Varšuvą, sakoma pranešime spaudai.

Mokinių rudens atostogos: nuo Rygos cirko pasirodymų iki nuotykių vaiduoklių namuose (1)

Mokinių atostogos – puikus laikas ne tik atsipūsti nuo mokslų, bet ir pasisemti įspūdžių bei gerų emocijų. O kad jos nepraslinktų beprasmiškai kiūtant prie kompiuterio ar televizoriaus, leiskitės su vaikais kad ir į trumpą kelionę. Pažintis su gyvūnais legendiniame Rygos Cirke ar prisilietimas prie mokslo Budapešto Mokslo stebuklų centre – mokiniai tikrai turės ką papasakoti draugams po atostogų, sakoma pranešime spaudai.

Nustatyta, kokioje šalyje jauni žmonės gyvena geriausiai (4)

Naujame tyrime buvo atskleista, kuriose pasaulio šalyse 15-29 metų amžiaus jauni žmonės gyvena gyvena geriausiai.

Keliautojų ligos: ką reiškia, kai lėktuve ima skaudėti ausis ar akis? (6)

Ar kada nors keliaujant lėktuvu yra ėmę skaudėti ausis? O diegę akis? Aerootitas (stiprus skausmas ausyse) bei aerosinusitas (diegimas prienosiniuose ančiuose) priskiriami keliautojų ligų sąrašui. Ką žinote apie šias ligas?

Į vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių įkopęs S. Damulevičius: nuolat kovojau su savimi (6)

Saulius Damulevičius – vienas žymiausių Lietuvos alpinistų. Jam neseniai pavyko įveikti vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių – 8163 m aukščio Manaslu („Dvasios“) kalną, esantį Nepale, Himalajų kalnų grandinėje.

3 patarimai, kaip sutaupyti laiko oro uoste

Nors nuolat keliaujantys jau žino visas oro uostų patikros taisykles, visgi rečiau išvykstantiems ar itin skubantiems pakilią kelionės nuotaiką oro uoste dažnai aptemdo sugaišintas laikas prie aviacijos saugumo patikros. Tačiau nemalonių situacijų galima išvengti, tereikia žinoti kelis patarimus, kurie padės sutaupyti laiko oro uoste.

Mongolija susižavėjęs keliautojas: nustebino, kad gyvuliai stepėse suvarinėjami motociklais

Anot kai kurių kelionių entuziastų, Mongolija – tai kiekvieno keliautojo svajonių šalis. Remiantis stereotipais, tai kraštas, kuriame žmonės gyvena jurtose, užsiima klajokline gyvulininkyste, didžiuojasi unikaliu gerkliniu dainavimu ir šamanizmu. Kaip yra iš tiesų?

Motociklininkų pora išvyko į kelionę aplink pasaulį (7)

Šį šeštadienį Vilniuje motociklininkų kolona į kelionę aplink pasaulį griausmingai išlydėjo du savo bendruomenės narius – Astą Dovydėnaitę ir Liną Mockevičių. Motociklininkų pora per artimiausius dvejus metus ketina aplankyti 5 pasaulio žemynus, įveikti daugiau kaip 60 tūkst. km atstumą ir tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus aplink Žemės rutulį, sakoma pranešime spaudai.

Stebuklinga Uzbekija: Šilko kelio egzotika ir sovietmečio pėdsakai (6)

Stulbinamų vaizdų pilna Uzbekija – bene pati įdomiausia Vidurio Azijos šalis. Bent jau taip mano apie 80 šalių spėjęs aplankyti keliautojas Augustinas Žemaitis, neseniai viešėjęs šiame Azijos egzotikos ir sovietmečio pėdsakų kupiname krašte.

9 gudrybės keliautojams – tiesiai iš stiuardesių lūpų (27)

Skrydžių palydovams kelionės yra lyg antra prigimtis, tad kas galėtų duoti geresnius kelionės patarimus, negu jų ekspertai?

Dalykinio bendravimo su užsieniečiais etiketas: kaip nesuklysti? (13)

Natūralu, kad net bendraujant su artimiausiais kolegomis, kartais nesusikalbame ir kyla įvairių nesusipratimų. Tačiau dirbant globaliose komandose, itin dažnai tenka susidurti ir su kitų kultūrų atstovais, kuriems priimtinos kitokios dalykinio bendravimo subtilybės nei mums įprasta. Tad ką reiktų žinoti prieš vykstant į susitikimą su kitos šalies atstovu, kad derybos baigtųsi sėkmingai?

25 britiškos frazės, kurių likęs pasaulis nesupranta (37)

Konservatoriškoji Jungtinė Karalystė pasižymi sava išskirtine tvarka, kuri užsieniečiui kartais gali atrodyti kiek nelogiška. Kalba - vienas iš šių dalykų. Pateikiame britiškas frazes, kurias, ko gero, supranta tik patys britai. Perspėjimas - sąraše yra ir keiksmažodžių.

Čekija kviečia į vyno šventę

Lapkričio 11-ąją, 11:11 val. Šv. Martyno dieną Čekijoje bus tradiciškai atkemšami šiemečio derliaus vyno buteliai.

11 vaiduoklių apsėstų pastatų Londone

Londonas – senas miestas su spalvinga istorija, tad visai nenuostabu, kad jis apipintas vaiduoklių istorijomis. Tikinama, kad vaidenasi čia visur – nuo karalių rezidencijų, parkų ir viešbučių, iki vietinių pub’ų.