Į Černobylį patekti be išankstinio pasirengimo ir registracijos – neįmanoma

 (12)
Kiekvienų Vėlinių metu ir per didžiąsias metų šventės nedidelės lietuvių grupės traukia į Ukrainos Šiaurėje plytinčią Černobylio evakuacijos zoną. Šias keliones organizuoja ir joms vadovauja gamtininkas bei žurnalistas Daumantas Liekis. Jo teigimu, į Černobylį patekti be išankstinio pasirengimo ir registracijos – neįmanoma.
© Reuters/Scanpix

„Prieš vykdami į Černobylio apylinkes gauname specialų leidimą iš Ukrainos aplinkos ministerijos. Tuomet, jo pagrindu, registruojamės nelaimės zoną saugančių kariškių kontrolės postuose. Atvykus prie evakuotos zonos ribų autobusas ir jo keleiviai griežtai tikrinami. Jei nesutampa pavardės, gabenami neleistini produktai ar ginklai – įvažiuoti negalime“ – sakė D. Liekis.

Kelionės į Černobylį vadovo teigimu, pažintis su evakuota Pripete ir jos apylinkėmis trunka dvi paras. Kelionės dalyviai nakvoja Černobylio viešbutyje. Tuo tarpu jokia Ukrainos agentūra negali pasiūlyti dviejų dienų vizito nelaimės zonoje dėl sugriežtintų saugos įstatymų.

Tokios kelionės dalyviai gauna galimybę iš arti susipažinti su apleista Pripete, kurioje iki katastrofos gyveno beveik 48 000 žmonių. Apžiūrimi technikos kapinynai, vyksta laukinių arklių pėdsekystės ir pažintis su apylinkių nepalikusiais senbuviais.

„Šį kartą planuojame artimiau susipažinti su Pripetėje dirbančiu dozimetristu Genadijumi. Šį vyrą juokais vadina „radioaktyvių dalelių medžiotoju“, nes laisvu nuo darbo metu jis šukuoja Pripetės apylinkes su dozimetru, ieškodamas katastrofos metu iš reaktoriaus išspjautų grafito dalelių“ – apie artimiausią kelionę pasakojo Daumantas.

Vyro teigimu, neretai kyla ir nesklandumų kelionėje. Pavyzdžiui, transporto priemonė, kurioje keliauja lietuvių grupė, užteršiama radioaktyviomis dalelėmis. Tuomet vyksta autobuso valymas. Kelionės dalyviai taip pat turi praeiti pro radiacinį foną fiksuojančius vartus ir įsitikinti, kad neišsitepė radioaktyviu gruntu.

Černobylio zonoje daugiau nei 15 kartų viešėjusio D. Liekio teigimu, tokia kelionė žmogaus sveikatai pavojaus nekelia.

„Nesilankome labai užterštose vietose. Daugelio lankomų objektų radiacinis fonas neviršija normų. Be to, mus visą laiką lydi dozimetrai ir po kelis kartus praeiname radiacinę patikrą prie stacionarių dozimetrų“.

Per Vėlines į Černobylį trauksianti lietuvių grupė planuoja apžiūrėti naujo reaktoriaus sarkofago statybvietę, sekti laukinius Preževalskio arklius, iš arčiau apžiūrėti įspūdingo dydžio aušinimo kanalų šamus, susipažinti su „radioaktyvių dalelių medžiotojo“ kasdienybe ir laiku nusikelti į 1986-jų metų Pripetę.

Daugiau informacijos apie kelionę cernobylis.dliekis.lt

www.perpasauli.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Į vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių įkopęs S. Damulevičius: nuolat kovojau su savimi (5)

Saulius Damulevičius – vienas žymiausių Lietuvos alpinistų. Jam neseniai pavyko įveikti vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių – 8163 m aukščio Manaslu („Dvasios“) kalną, esantį Nepale, Himalajų kalnų grandinėje.

3 patarimai, kaip sutaupyti laiko oro uoste

Nors nuolat keliaujantys jau žino visas oro uostų patikros taisykles, visgi rečiau išvykstantiems ar itin skubantiems pakilią kelionės nuotaiką oro uoste dažnai aptemdo sugaišintas laikas prie aviacijos saugumo patikros. Tačiau nemalonių situacijų galima išvengti, tereikia žinoti kelis patarimus, kurie padės sutaupyti laiko oro uoste.

Mongolija susižavėjęs keliautojas: nustebino, kad gyvuliai stepėse suvarinėjami motociklais

Anot kai kurių kelionių entuziastų, Mongolija – tai kiekvieno keliautojo svajonių šalis. Remiantis stereotipais, tai kraštas, kuriame žmonės gyvena jurtose, užsiima klajokline gyvulininkyste, didžiuojasi unikaliu gerkliniu dainavimu ir šamanizmu. Kaip yra iš tiesų?

Motociklininkų pora išvyko į kelionę aplink pasaulį (7)

Šį šeštadienį Vilniuje motociklininkų kolona į kelionę aplink pasaulį griausmingai išlydėjo du savo bendruomenės narius – Astą Dovydėnaitę ir Liną Mockevičių. Motociklininkų pora per artimiausius dvejus metus ketina aplankyti 5 pasaulio žemynus, įveikti daugiau kaip 60 tūkst. km atstumą ir tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus aplink Žemės rutulį, sakoma pranešime spaudai.

Stebuklinga Uzbekija: Šilko kelio egzotika ir sovietmečio pėdsakai (6)

Stulbinamų vaizdų pilna Uzbekija – bene pati įdomiausia Vidurio Azijos šalis. Bent jau taip mano apie 80 šalių spėjęs aplankyti keliautojas Augustinas Žemaitis, neseniai viešėjęs šiame Azijos egzotikos ir sovietmečio pėdsakų kupiname krašte.

9 gudrybės keliautojams – tiesiai iš stiuardesių lūpų (27)

Skrydžių palydovams kelionės yra lyg antra prigimtis, tad kas galėtų duoti geresnius kelionės patarimus, negu jų ekspertai?

Dalykinio bendravimo su užsieniečiais etiketas: kaip nesuklysti? (12)

Natūralu, kad net bendraujant su artimiausiais kolegomis, kartais nesusikalbame ir kyla įvairių nesusipratimų. Tačiau dirbant globaliose komandose, itin dažnai tenka susidurti ir su kitų kultūrų atstovais, kuriems priimtinos kitokios dalykinio bendravimo subtilybės nei mums įprasta. Tad ką reiktų žinoti prieš vykstant į susitikimą su kitos šalies atstovu, kad derybos baigtųsi sėkmingai?

25 britiškos frazės, kurių likęs pasaulis nesupranta (37)

Konservatoriškoji Jungtinė Karalystė pasižymi sava išskirtine tvarka, kuri užsieniečiui kartais gali atrodyti kiek nelogiška. Kalba - vienas iš šių dalykų. Pateikiame britiškas frazes, kurias, ko gero, supranta tik patys britai. Perspėjimas - sąraše yra ir keiksmažodžių.

Čekija kviečia į vyno šventę

Lapkričio 11-ąją, 11:11 val. Šv. Martyno dieną Čekijoje bus tradiciškai atkemšami šiemečio derliaus vyno buteliai.

11 vaiduoklių apsėstų pastatų Londone

Londonas – senas miestas su spalvinga istorija, tad visai nenuostabu, kad jis apipintas vaiduoklių istorijomis. Tikinama, kad vaidenasi čia visur – nuo karalių rezidencijų, parkų ir viešbučių, iki vietinių pub’ų.

Įspūdžių žemėlapis susiruošusiems į Fuerteventūrą: ką pamatyti, ką patirti, ko paragauti (8)

Nors dėl saulėto klimato ištisus metus ir pakrantes šiaušiančio vėjo daugeliui Fuerteventūra siejasi su vandens sportu ir paplūdimio malonumais, vis dėlto tai – tik kelios iš saloje aktyviai kultivuojamų pramogų. Prieš 20 mln. metų susiformavusi seniausia vulkaninės kilmės Kanarų sala garsėja įspūdingu Marso paviršių primenančiu kraštovaizdžiu bei autentiškomis tradicijomis ir kultūra, išlikusiomis dar nuo pirmųjų salos gyventojų laikų, sakoma pranešime spaudai.

Populiariausios lietuvių kelionių kryptys Europoje (2)

Kelionės – vienas mėgstamiausių daugumos gyventojų hobių. Paprastai jos asocijuojasi su atostogomis, poilsiu ir naujais potyriais. Drauge, tai neišvengiama vykstant į darbines komandiruotes ar keliaujant susitikti su seniai matytais artimaisiais bei draugais. Tačiau nesvarbu, kur ir kodėl ketinate vykti – visuomet tenka pasirinkti keliavimo būdą.

Pamatė kitokią Norvegiją (3)

Šiemet į neįprastą kelionę išsiruošė fizikas Mindaugas Sarpis, kuris su komanda keliavo į vieną iš rečiausiai apgyvendintų vietų Europoje – Norvegijos šiaurę.

Šiaurės pašvaistė Reikjavike valandai pakeitė gatvių apšvietimą (2)

Reikjavike valandai išjungtas gatvių apšvietimas, kad Islandijos gyventojai galėtų ryškiau matyti šiaurės pašvaistės švytėjimą.

Vestuvės Italijoje: įspūdinga gamta, gardus maistas ir geras oras

Lietuvoje šiuo metų laiku vestuvių sezonas baigiasi, tuo tarpu Italijoje jis tik prasideda. Vestuvių planuotoja Olga Raškauskienė leidžia pirmąsias savaites Italijos pietuose.