Bėgimo savaitė Kipre: ar įmanoma pažinti šalį bėgte?

 (1)
Savaitė kovo pradžioje saulėtame Kipre. Iki ir virš 200 kilometrų bėgte kalnais, lygumomis, uolomis, kalvomis tarp vėjo jėgainių, vaizdingomis salos pakrantėmis, išdžiūvusiomis upių vagomis, smėliu ir sniegu, miestų senamiesčiais, gynybinėmis sienomis, viduramžių pilies tuneliais ar antikinio miesto griuvėsiuose.
© Shutterstock nuotr.

Bėgimas šviečiant saulei, lietui lyjant ir sutemus naktyje kelią tarp uolų pasišviečiant galvos žibintais. Kartais ir po kelias treniruotes per dieną. Ir visa tai su šypsenomis ir pažinimo džiaugsmu. Tokia buvo trail bėgimo savaitė Kipre grupelei lietuvių nusprendusių saulėtąją šalį pažinti bėgimo ritmu.

Lietuvoje sparčiai populiarėjant trail bėgimui jau ne pirmą kartą atsiranda galimybė pažintinę kelionę į užsienį paversti bėgimo kelione ir aplankyti įdomiausius svečios šalies gamtos takus ir vietoves bėgte. Kovo pradžioje tokiam projektui savo jėgas suvienijo kelionių agentūra „Kelionių fėjos“ ir ultramaratonininkė, Lietuvos 24 valandų bėgimo rekordininkė Viktorija Tomaševičienė, rašoma pranešime spaudai.

Organizatorių informacija apie šį Lietuvoje naują projektą skelbė: „Ši stovykla – nekomercinis, iš meilės trail bėgimui gimęs projektas. Joje nebus griežtų treniruočių planų, bus galimybė bėgimą derinti su poilsiu arba bėgimą derinti su bėgimu, priklausomai nuo Jūsų prioritetų. Kviečiame į saulėtąjį Kiprą atrasti naujus bėgimo takus, susipažinti ar giliau perprasti trail bėgimą. Jūsų laukia: susipažinimas su trail bėgimu kalvotose vietovėse, pokalbiai ir diskusijos bėgimo temomis, Viktorijos pranešimai apie trail bėgimą ir jo ypatumus, ultrą bėgimą ir kas jame yra svarbu, pagrindines bėgimo klaidas, maisto svarbą ilguosiuose bėgimuose ir galimybė užduoti Jums rūpimus klausimus.“

Trail bėgimo savaitės Kipre vienas iš tikslų buvo suderinti trail bėgimo įgūdžių tobulinimą su šalies pažinimu. Tuo tikslu kiekvieną dieną treniruotės vyko skirtingose vietovėse siekiant pažinti bėgimo įpatumus ant skirtingos dangos ir kartu džiaugtis naujais gamtos, kalnų, jūros pakrančių ir miestų vaizdais. Surasti ir suderinti treniruočių maršrutus taip, kad kiekvieną dieną treniruotės vyktų ne tik skirtingose vietose, bet keistųsi ir danga ant kurios bėgama (nuo uolų iki birių akmenų), reljefas, trasų sudėtingumas, būtų galima maršrutą pailginti ar sutrumpinti prisitaikant prie skirtingų projekto dalyvių bėgimo pajėgumų ir kartu, kad aplink būtų gražių ir įdomių lankytinų objektų, buvo tikrai nemenkas iššūkis trail bėgimo savaitės Kipre organizatoriams. Visgi, surasti reikiamus maršrutus tapo įmanoma ir net labai paprasta su lietuvio, trail bėgimo entuziasto, gyvenančio Kipre pagalba. Sergej Lysionok per šešis metus praleistus Kipre ištyrinėjo turbūt beveik visus Kipro trail takus ir pasidalino savo žiniomis su atvykusiais tautiečiais.

Septynias dienas trukusioje trail bėgimo Kipre stovykloje visi dalyviai pasiekė skirtingus savo užsibrėžtus tikslus, kai kas netgi nubėgo savo ilgiausius kilometrus ar pasiekė per savaitę nubėgtų kilometrų rekordus. Visgi, ne rekordai ar pasiekti vertikalių kilometrų skaičiai lipant į kalnus paliko didžiausią įspūdį projekto dalyviams. „Gražūs gamtos vaizdai trail bėgime užgožia fizinius sunkumus ir rezultatai kalba patys už save“, teigia visai nesenai bėgimą atradęs „naujokas“ Jonas, trail bėgimo savaitėje Kipre pirmą kartą įveikęs pusmaratonio distancijos ribą. Jam pritarė ir Renata: „Tas naujas bėgimo jausmas man asocijuojasi su šypsena ir laimės pojūčiu, nes bėgantys žmonės tokie laimingi, kai mintys ir kūnas atsiskiria nuo „realybės“.“ Tuo, kad bėgimas tikrai teikia džiaugsmą turbūt įsitikino visi dalyviai, nes atmosfera treniruočių metu buvo linksma, netgi tuomet, kai buvo sunku, kai prieš akis dar stūksojo kalnas, ar vis dar nesibaigiantys ilgojo bėgimo kilometrai, o jėgos jau seko, dalyviai vieni kitus palaikė.

Išnaudodami tai, kad treniruotės vyko vis skirtingose vietose, projekto dalyviai po treniruočių nelėkė namo, o trumpai pailsėję dar skubėjo apžiūrėti šalia esančius miestus, kalnuose stūksančią viduramžių pilį, krioklį, uolose esančius urvus, išsimaudyti jūroje ar įkopti į aukščiausią Kipro viršukalnę Olimpą ir su vaikišku džiaugsmu dūkti ant sniego. Netgi per programoje numatytą poilsio dieną, dalyviai vienbalsiai pritarė organizatorių siūlymui ne pasyviai ilsėtis, o nuvykti į Turkijai priklausančią Kipro dalį apžiūrėti Famagustos miestą bėgte, nepraleidžiant progos pabėgioti gynybine siena, o paskui apibėgti ir antikinio miesto Salaminos likučius.

„Labai smagu buvo pamatyti ir bėgant patyrinėti tiek laukinį Kiprą – kalnus, sniegą, raižytas pakrantes, tiek miestus ir senovinius griūvėsius. Kompanija pasitaikė šauni, niekada neatsisakydavo nusukti į šoną ir pažvelgti nuo dar vienos uolos į jūrą arba užsiropšti ant dar vieno kalno.“- taip vertino programą ir kolegas projekto dalyvius Antanas. O tai, kad trail bėgimas yra savotiškas užtvirtino Donatas Zaveckas iš BTT.lt teiginiu: „Trailas kaip IT priežiūra yra nenuspėjami.“

„Man patinka bėgti – daug, visur, ilgai, dėl to ir esu ultramaratonininkė. Bėgant daug ką atradau ir vis dar atrandu – naujus vaizdus, nematytus takus, šalis, žmones, net savo požiūrio „kampus“ – taip paprastai save pristato viena iš bėgimo savaitės Kipre organizatorių, 24 valandų bėgimo Lietuvos rekordininkė Viktorija Tomaševičienė. „Norėjau projekto dalyviams parodyti koks įvairus, įdomus ir nemonotoniškas gali būti trail bėgimas. Manau, tai pavyko. Trail bėgimas nėra vien tik kopimas į kalną, tai kur kas daugiau – tai pirmiausia atradimas, pažinimas ir laisvė bėgti kur nori. Labai džiaugiuosi projekto dalyviais, kurie būdami labai skirtingi tiek savo charakteriais, tiek ir bėgimo pajėgumais buvo vieningi, draugiški ir palaikantys vieni kitus. Smagu atsiminti kaip vieningai per kovo 11-tą giedojome Lietuvos himną užsiropštę ant kalno ir išsikėlę trispalvę. Trail bėgimas savo žavesiu suvienijo visus.“

„Kelionės ir bėgimas yra mano aistra. O kai jos susijungia – gimsta bėgimo kelionės. Bėgimo klubai dažnai rengia stovyklas savo klubo nariams. Tačiau, ką daryti tiems, kurie, kaip aš, nepriklauso jokiai bėgimo organizacijai? Rinktis mūsų stovyklą“ – šypsosi viena iš bėgimo savaitės Kipre iniciatorių Marija Pipiraitė – Grumbinė. „Mus jungia ne klubo pavadinimas, o noras bėgti ir pažinti. Norisi naikinti klišes, kad bėgimas – neišvengiamai stadionas, „pompa“, rutina. „Bėgti ir pažinti“ (kitą šalį ir save) – toks yra mūsų rengiamų stovyklų šūkis ir savaitė Kipre buvo tokia dinamiška ir kupina atradimų. Neįsivaizduoju, kaip galima bėgimą vadinti nuobodžiu, kai nei vieno nubėgto kilometro nėra vienodo. Gera sugrįžtant sulaukti klausimo: „Kur ir kada bus kita stovykla“? Tada supranti, kad laikas skelbti naujus mūsų su Viktorija planus. Jau netrukus.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Keliavimas su kūdikiu: ką reikia žinoti, kad kelionė neapkarstų? (10)

Lietuviams vis dažniau keliaujant bei atrandant tolimus ir egzotinius kraštus, keliavimą su kūdikiu išbandžiusi tinklaraštininkė, ekonomistė Jurga Keršulienė sako pasigedusi patarimų, kaip patogiau keliauti su mažamečiu.

Planuojatiems vasaros atostogas: kaip išsirinkti kryptį, viešbutį ir sutaupyti? (2)

Tam, kad puikios vasaros atostogos netaptų galvos skausmu, tiesiog būtina jas gerai suplanuoti. Tinkama šalis, kurortas, viešbutis ir net maitinimo tipas gali padėti ne tik gerai praleisti laiką, bet ir sutaupyti nemažai pinigų.

Ką veikti kelionės metu, kad ji neprailgtų? (1)

Keliauti mėgsta visi, tačiau rytiniai reisai ar maršrutai, priverčiantys anksti pakilti iš lovos, lūkuriavimas autobusų stotyje ar oro uoste bei ilgos valandos praleistos kelyje – patinka ne kiekvienam. Kelionių bendrovės deda daug pastangų, kaip sukurtų kuo geresnę klientų patirtį keliaujant: patogios kėdės, filmai ir muzikiniai koncertai, bevielis internetas. O ką galite padaryti pats, jog nė nepajustumėte, kaip įveikėte kelionės atstumą?

Advokato pastebėjimai, kas slepiasi po išankstiniais vasaros atostogų pasiūlymais (2)

Dažniausiai dar net nesulaukus pavasario, kelionių agentūros pradeda raginti pasirūpinti artėjančios vasaros atostogomis. Išankstiniai kelionių pasiūlymai į įvairiausias pasaulio šalis bei patrauklios kelionių įsigijimo sąlygos domina ne vieną.

Alpinistas S. Damulevičius šturmuos Everesto kaimyną Makalu (3)

Vienas geriausių Lietuvos alpinistų Saulius Damulevičius išsiruošė į dar vieną kvapą gniaužiančią ekspediciją. Šį kartą jo tikslas – įkopti į Makalu viršūnę (8485 m) Himalajų kalnuose.

Idėjos velykinio savaitgalio kelionėms

Kur migruoja šikšnosparniai? Koks ežeras yra Lietuvos gulbių lopšys? Kaip atpažinti pelėdų balsus? Kaip paukščiai prisidės prie Lietuvos šimtmečio minėjimo?...

Fuerteventūra: ir atostogauti, ir gyventi (10)

Ispanijai priklausanti šio sezono naujiena – Fuerteventūra pastaraisiais metais tapo ne tik užkietėjusių vandens aistruolių traukos vieta, bet ir šeimų, atostogauti vykstančių su vaikais, pamėgta kelionių kryptis. Vandens pramogomis garsėjančią salą šeimos su vaikais vis dažniau „atranda“ dėl saulėto klimato, 150-ies paplūdimių ir unikalaus Marso paviršių primenančio kraštovaizdžio.

Į kelionę – be kačių maišuose: apie tolimus kraštus kelionių konsultantai pasakos iš patirties

Nors dar visai neseniai, sulig daugelyje gyvenimo sričių vis labiau įsismarkaujančiu internetu, buvo pasklidę kalbos apie neva greitu metu ant kelionių agentūrų durų kabėsiančias spynas, vis dėlto tikrovė – radikaliai kitokia. Naujausios turizmo sektoriaus tendencijos rodo, kad vis dažniau poilsiautojai kelionių organizavimą patiki profesionalams – užuot rizikavę savarankiškai planuoti maršrutus ir rezervuoti viešbučius, jie apsisprendžia „nebepirkti katės maiše“ ir noriai perleidžia savo atostogų rūpesčius kelionių konsultantams, sakoma pranešime spaudai.

Bavarija – žydrojo dangaus kraštas (3)

„Bavarija – viena gražiausių planetos vietų“, – sako knygos „Bavarija“ bendraautorė Arūna Kaminskienė. Pasak pašnekovės, knygoje nugulė dešimties metų kelionių įspūdžiai, o Vokietijoje gyvenanti knygos bendraautorė Dana Loher pateikia įdomių, kelionių organizatoriams mažai žinomų patarimų.

Lietuvės aistra – dirbti Šiaurės pašvaisčių gide (2)

Šiaurės pašvaisčių gidė – taip save gali vadinti lietuvė Rinolda Juodviršytė. Prieš keletą savaičių mergina grįžo iš Švedijos, kur sniegomobiliu vedė turistus stebėti įspūdingų Šiaurės pašvaistės vaizdų.

Vasara ne už kalnų – metas nuspręsti, kur skrisite (7)

Kasdien šylantys orai primena – iki vasaros liko vos keli mėnesiai, todėl regzti atostogų planus verta pradėti jau šiandien. Šią vasarą iš Lietuvos galima pasiekti daugybę nuostabių vietų visoje Europoje.

15 gražiausių pasaulio miestų (57)

Visi mėgstame mažus, jaukius miestelius, bet dėmesio verti ir dideli, šurmuliuojantys miestai. Perskaitykite šį 15-os gražiausių pasaulio miestų sąrašą, kurį pateikia purewow.com.

Savaitgalio keliones į Europos miestus apkartinantys negalavimai: kiek kainuoja gydymas? (1)

Laukdami atostogų ir norėdami bent trumpam pabėgti nuo rutinos, keliautojai renkasi savaitgalio išvykas į gražiausius Europos miestus, tarp kurių – Barselona, Paryžius, Roma. Tačiau dėl galimybės laisvai keliauti Šengeno erdvėje svarbu nepamiršti, jog vykstama į svetimą šalį ir iš anksto pagalvoti apie galimas sveikatos problemas, kurios kitu atveju gali patuštinti piniginę mažiausiai keletu šimtų eurų, sakoma pranešime spaudai.

Beieškant lietuviškų žymių Kaliningrade (13)

Donatas Januta – JAV lietuvis, advokatas, istorijos tyrinėtojas, knygos „Lietuviški takai“ autorius. Savo straipsniuose D. Januta žvelgia į pasaulio lietuvių gyvenimus, pateikia savo nuomonę apie praeities ir šiandienos įvykius, primena apie žymių lietuvių likimus. Autorius keliaudamas ieško lietuviško paveldo visame pasaulyje, paseka lietuvių pėdsakus ir gyvenimą Baltarusijoje, Lenkijoje, Kaliningrade, Latvijoje, Ukrainoje ir tai aprašo.

Patagonija: Čilei padovanotas išskirtinės gamtos kraštas

Pietų Amerikos regionas žemyno pietuose, įsispraudęs tarp dviejų vandenynų, žavi nepaprasta gamta. Ją apsaugoti prieš tris dešimtmečius ėmėsi amerikiečių milijardierių pora, supirkinėjusi žemes ir norėjusi kurti parkus. O dabar nusprendė milžiniškus plotus padovanoti valstybei.