10 vietų už poliarinio rato, kurias privalai aplankyti

 (6)
Atrodytų, kad artėjant žiemai - ne pats tinkamiausias laikas aptarti šauniausias kelionių kryptis į tolimąją šiaurę. Tačiau kaip tik tuo metu, kai visi, dar išdrįstantys pagalvoti apie atostogų malonumus mauna kuo toliau į pietus, bandydami pasigauti bent dalelę jau, rodos, visai pabėgusios vasaros, Perpasauli.lt siūlo žvilgtelėti į priešingą pusę – ten, kur tik šiuo metu laiku galima pajusti tikrąjį žiemos švenčių džiaugsmą ir išvysti ryškiausias šiaurės pašvaistes – įspūdingą reginį, kuris pats gražiausias ir intensyviausias būna tik poliarinės nakties metu.
10 vietų už poliarinio rato, kurias privalai aplankyti
© Reuters/Scanpix

1. Hammerfestas

Kalbama, kad Hammerfestas – pats šiauriausias miestas pasaulyje, kuriame gyvena virš 9000 gyventojų. Tiesa, kiek šiauriau yra mažų gyvenviečių, tačiau paprastai jos nėra vadinamos miestais, nes turi ne daugiau nei 2000 gyventojų.

Hammerfestas laikomas vienu iš Sami (kitaip tariant, Laplandijos) sostinių. 1790-taisiais Hamerfestas inicijavo pirmąją medžioklės ekspediciją į Svarlbardą, tapdamas arktinės medžioklės pradininku.

10 vietų už poliarinio rato, kurias privalai aplankyti
© AFP/Scanpix

Dabar šiauriausias miestas turistus traukia paplūdimio tinklinio turnyrais, alaus, muzikos festivaliais bei Karališkuoju Senuoju Baltojo Lokio klubu (The Royal and Ancient Polar Bear Club), puikia atrakcija kiekvienam, apsilankančiam Hammerfeste.

Pasiekti šį jaukų šiaurės kampelį nėra itin lengva, tačiau galima čia atkeliauti skrendant Widerøe avialinijomis iš Tromsø. Nuo oro uosto iki miesto nesunku nusigauti pėsčiomis per maždaug 25 minutes.

Hammerfestas, Šiaurės Norvegija
Hammerfestas, Šiaurės Norvegija
© Shutterstock nuotr.

2. Barentsburgas

Šio miesto pavadinimas kilo iš olandų tyrėjo Willem Barentsz‘o, kuris atrado Barentsburgą 1596, pavardės. Rusijos valdoma anglių kasykla čia veikė nuo 1932-ųjų. Turistus ši vieta gali patraukti vis dar stovinčia Lenino skulptūra, Pomoro muziejumi su daugybe baltųjų lokių iškamšų ar tradicinėmis rusiškomis matrioškomis.

Barentsburgas
Barentsburgas
© RIA/Scanpix

Norint pasiekti Barentsburgą, teks pasitelkti kantrybę – šis miestas atsidurs prieš akis tik smargiai pasistengus. Kadangi į šią vietą neveda kelias, geriausia kopti per kalnus iš Longyearbyeno (apie 2 dienas). Taip pat iš Longyearbyeno galima skristi rusų kompanijos SPARK+ straigtasparniu, tačiau skrydžius riboja anglių kasybos veikla.

MI-8
MI-8
© AP/Scanpix

3. Ny-Ålesundas

Ši vietovė driekiasi vakarinėje Špicbergeno dalyje, Svalbarde. Ny- Alesundas žinomas kaip šiauriausia vieta, kuriuoje sėsliai apsigyvenę žmonės. Dvidešimto amžiaus pradžioje čia buvo anglių kasykla, tačiau 1962 po kasyklos sporgimo čia nuolatos gyvena tik tyrinėtojai. Turistai, norintys aplankyti šį vos šimtą gyventojų suskaičiuojantį miestelį, turės rinktis kruizą iš Longyearbyeno, kuris kursuoja tik nuo gegužės iki spalio mėnesio.

Elniukas Svalbarde, Ny-Alesundo miestelyje
Elniukas Svalbarde, Ny-Alesundo miestelyje
© AFP/Scanpix

4. Nordkapas

Nordkapas – tai apie 300 metrų aukščio kalva, stūksanti virš Arkties vandenyno. Vasaros mėnesiais šio grožio pamatyti atplūsta apie 200 000 žmonių. Ši vieta visada buvo svarbus orientacinis taškas praplaukiančioms valtims ir laivams. Nors kalva turėjo daugybę vardų, labiausiai prigijo anglų kapitono Richardo Chancelloro 16-tame amžiuje duotas Nordkapo vardas.

Artimiausias miestas, Honningsvågas, yra apie trisdešmt kilometrų į pietus nuo kyšulio. Lėktuvu miestą galim pasiekti iš Tromsø and Hammerfesto į Honningsvågo oro uostą arba Nordkapo oro uostą (North Cape Airport).

Šiaurės Norvegija
Šiaurės Norvegija
© RIA/Scanpix

5. Kaanakas

Jei trokštate iššūkių, Qaanaaq’as tikrai to vertas. Tai viena šiauriausių civilių gyvenamų vietų, esanti Grenlandijos šiaurėje. Miestas susiformavo tik 1953-iaisais po Amerikos oro pajėgų bazės ekspansijos.

Geografiškai Kaanakas driekiasi labai arti Šiaurės Amerikos žemyno. Nors įkelti koją į šią atokią vietą ir tenka gauti leidimą iš Danijos užsienio reikalų departamento, turistai vis tiek keliauja čia pamatyti neįprastos vidurnakčio saulės, pažinti savotišką vietinių gyvenimo būdą, ar pavažinėti tradicine transporto priemone – šunų traukiamomis rogėmis. Į Kaanaką galima patekti skrendant lėktuvu iš Kangerlussuaqo.

Mediniai namukai Grenlandijoje
Mediniai namukai Grenlandijoje
© Shutterstock nuotr.

6. Longyearbyenas

Longyearbyenas – gausiausiai apgyvendinta vietovė visame Svalbardo salyne – šiame du tūkstančius nuolatinių gyventojų skaičiuojančiame miestelyje rasite ir šiauriausią komercinį oro uostą pasaulyje, ir turistams pritaikytos infrastruktūros užuomazgas. Čia veikia keli viešbučiai, restoranai, prekybos centras, taip pat yra mokykla, keli muziejai ir galerijos bei bažnyčia.

Longyearbyenas Svalbarde
Longyearbyenas Svalbarde
© Reuters/Scanpix

Leiskites į ekskursijas po neseniai apleistas arba vis dar komercinę veiklą vykdančias kasyklas, pasimėgaukite sniegomobiliais vykdomu arktiniu safariu arba išsinuomokite jūrinį kajaką ir apsižvalgykite po salos pakrantes.

Laivas Longyearbyeno krantų, Svalbardas (Norvegija)
Laivas Longyearbyeno krantų, Svalbardas (Norvegija)
© Reuters/Scanpix

Longyearbyeno oro uostą nesunkiai pasieksite, skrisdami iš Tromsø su „Scandinavian Airlines“ – iš čia, esant palankioms oro sąlygoms, skrydžiai vykdomi kasdien. Taip pat, verta apsvarstyti galimybę per vieną dieną atkeliauti čia iš Lietuvos, persėdant Osle, į kurį iš mūsų šalies galima nesunkiai nusigauti pigių skrydžių oro linijų bendrovių pagalba.

Kongsbreeno ledynas, matomas nuo Ny-Alesundo pakrantės
Kongsbreeno ledynas, matomas nuo Ny-Alesundo pakrantės
© AFP/Scanpix

7. Barou

Šis, beveik pusę tūkstančio kilometrų į šiaurę nuo poliarinio rato nutolęs Aliaskos miestelis – kartu ir šiauriausiai įsikūrusi Jungtinių Valstijų gyvenvietė, ir šiauriausias gyvenamas pagrindinės Šiaurės Amerikos žemyno dalies taškas. Nustebsite, sužinoję, kad sninga čia itin retai, o geriausia vieta pasivaikščioti – užšąlūsių lagūnų paviršiumi. Dėliojant žingsnius šiais, iš pirmo žvilgsnio dykumą primenančiais „laukais“, jums atsivers nuostabūs arkties kraštovaizdžio vaizdai.

Arktis
Arktis
© Reuters/Scanpix

Sugerkite su vietiniais (didžiąją dalį Barou populiacijos sudaro eskimai) „Browers“ užeigoje arba paragaukite „arktinės picos“ vietiniame greito maisto restorane. Jūsų dėmesį čia neabejotinai patrauks ir palmės medžioklės stotyje arba įspūdinga banginių griaučių bei kaulų kolekcija. Paskutiniu „atspirties“ tašku, keliaujant į Barou, geriausia pasirinkti didžiausią Aliaskos miestą Anchorage – nuo čia į tolimesnę šiaurę lėktuvų skrydžiai vykdomi kasdien. Taip pat, kaip ir iš Fairbankso – šios gyvenvietės oro uostą savo ruožtu lėktuvu nesunkiai pasieksite iš Sietlo arba Vankuverio.

Arkties pakrantė ties Barou (Barrow), Aliaska
Arkties pakrantė ties Barou (Barrow), Aliaska
© Shutterstock nuotr.

8. Upernavikas

Grenlandijos šiaurėje esantis Upernavikas (miestelio pavadinimas, išvertus iš Kalaallisut arba grenlandų kalbos reiškia „pavasario vietelę“) traukia turistus savo unikalia gamta ir šiauriausiu pasaulyje muziejumi po atviru dangumi. Jame pamatysite originalius kolonijinio laikotarpio pastatus ir susipažinsite su istorija tapusiomis vietinių gyventojų buities detalėmis. Atraskite „čiabuvių“ puoselėjamas inuitų medžioklės tradicijas bei apsilankykite žavingoje Upernaviko protestantų bažnytėlėje.

Norint pasiekti Upernaviką, tektų daryti net iki kelių persėdimų. Patogiausia kelionę pradėti Kopenhagoje, iš kur oro linijų bendrovės „Air Greenland“ pagalba galite pasiekti vakarinėje Grenlandijos dalyje esantį Kangerlusuako (Kangerlussuaq) oro uostą. Iš ten iki Upernaviko vykdomi keli tiesioginiai skrydžiai per savaitę.

Ledynai Grenlandijoje
Ledynai Grenlandijoje
© Reuters/Scanpix

9. Trumsė

Didžiausias Šiaurės Norvegijos miestas – septintas pagal dydį šalyje. Nuo jo iki poliarinio rato – beveik 400 kilometrų į pietus. Tačiau, nepaisant tokios nepatogios geografinės lokacijos, turistų pamiršta vieta Trumsę pavadinti būtų labai sunku.

Būtent čia plūsta įspūdingų šiaurės pašvaisčių išsiilgę europiečiai, nepamirštantys aplankyti ir šiauriausio žemėje botanikos sodo bei šiauriausios planetoje alaus daryklos. Taip pat kaip ir šiauriausių pasaulyje universiteto, mečetės bei katalikų vyskupijos.

Šiaurės pašvaistė ties Tromso, Norvegija
Šiaurės pašvaistė ties Tromso, Norvegija
© AP/Scanpix

Kvapą gniaužiančios šiaurės pašvaistės čia įgauną naujų atspalvių, stebimos pro vitražinius vietinės katedros langus, o pakilę į kalną funikulieriumi galėsite pamiršti šiltosios golfo srovės „dovanojamus“ keturis laipsnius šalčio sausio metu – šalčiausiais žiemos mėnesiais termometro stulpelis mieste neretai pakyla ir aukščiau nulio.

Trumsės oro uostas (oficialiai vadinamas Langnes) užtikrina puikų susisiekimą su likusia Europos dalimi, tad galite patys pasirinkti, iš kurio Senojo žemyno miesto užsisakyti tiesioginį skrydį čia jums patogiausia. Lėktuvai iš Oslo čia leidžiasi vidutiniškai dešimt kertų per dieną, tuo tarpu atkeliauti į Trumsę iš Londono Getviko oro uosto su pigių skrydžių avialinijomis „Norwegian“ kainuoja nuo 90 litų į vieną pusę.

10. Murmanskas

Be vieno įspūdingiausių visoje Rusijoje laivybos istorijos muziejaus ir stalinistinės architektūros šedevrais (šiaurės pašvaisčių metu – tiesiogine prasme) žėrinčio miesto centro didžiausia žemės gyvenvietė už poliarinio rato siūlo aplankyti turtinga ekspozicijos erdve tapusį pirmąjį pasaulyje atominį ledlaužį „Leninas“ bei pasigrožėti nesuvokiamo dydžio „Aliošos“ monumentu – paminklu Arkties gynėjams Antrojo pasaulinio karo metu.

Monumentas Murmanske
Monumentas Murmanske
© RIA/Scanpix

Nepraleiskite galimybės sudalyvauti dienos išvykose į Kirovą žiemos metu tampančiu vietine slidinėtojų meka o vasarą žavinčiu kvapą gniaužiančiais kalnų vaizdais. Kita „pabėgimo“ galimybė – į Teriberkos kaimelį, vienintelę gyvenvietę Kolos pusiasalyje, turinčią tiesioginį priėjimą prie Barenco jūros.

Murmanskas, Rusija
Murmanskas, Rusija
© RIA/Scanpix

Murmanską pasieksite tiesioginiais skrydžiais iš Maskvos arba Sankt Peterburgo, iš ten pat kursuoja ir apie 30 val. riedančiais traukiniais. Norite pasigrožėti vaizdais pro vagono langą, tačiau abejojate, ar lengvai pakelsite pusantros paros trunkantį dundėjimą caro laikus menančiais geležinkelio bėgiais? Šokite į „Arktikos“ traukinį ir sutrumpinkite savo kelionę beveik dvigubai.

Atominis ledlaužis „Leninas“
Atominis ledlaužis „Leninas“
© RIA/Scanpix
www.perpasauli.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Mokinių rudens atostogos: nuo Rygos cirko pasirodymų iki nuotykių vaiduoklių namuose

Mokinių atostogos – puikus laikas ne tik atsipūsti nuo mokslų, bet ir pasisemti įspūdžių bei gerų emocijų. O kad jos nepraslinktų beprasmiškai kiūtant prie kompiuterio ar televizoriaus, leiskitės su vaikais kad ir į trumpą kelionę. Pažintis su gyvūnais legendiniame Rygos Cirke ar prisilietimas prie mokslo Budapešto Mokslo stebuklų centre – mokiniai tikrai turės ką papasakoti draugams po atostogų, sakoma pranešime spaudai.

Nustatyta, kokioje šalyje jauni žmonės gyvena geriausiai (3)

Naujame tyrime buvo atskleista, kuriose pasaulio šalyse 15-29 metų amžiaus jauni žmonės gyvena gyvena geriausiai.

Keliautojų ligos: ką reiškia, kai lėktuve ima skaudėti ausis ar akis? (6)

Ar kada nors keliaujant lėktuvu yra ėmę skaudėti ausis? O diegę akis? Aerootitas (stiprus skausmas ausyse) bei aerosinusitas (diegimas prienosiniuose ančiuose) priskiriami keliautojų ligų sąrašui. Ką žinote apie šias ligas?

Į vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių įkopęs S. Damulevičius: nuolat kovojau su savimi (6)

Saulius Damulevičius – vienas žymiausių Lietuvos alpinistų. Jam neseniai pavyko įveikti vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių – 8163 m aukščio Manaslu („Dvasios“) kalną, esantį Nepale, Himalajų kalnų grandinėje.

3 patarimai, kaip sutaupyti laiko oro uoste

Nors nuolat keliaujantys jau žino visas oro uostų patikros taisykles, visgi rečiau išvykstantiems ar itin skubantiems pakilią kelionės nuotaiką oro uoste dažnai aptemdo sugaišintas laikas prie aviacijos saugumo patikros. Tačiau nemalonių situacijų galima išvengti, tereikia žinoti kelis patarimus, kurie padės sutaupyti laiko oro uoste.

Mongolija susižavėjęs keliautojas: nustebino, kad gyvuliai stepėse suvarinėjami motociklais

Anot kai kurių kelionių entuziastų, Mongolija – tai kiekvieno keliautojo svajonių šalis. Remiantis stereotipais, tai kraštas, kuriame žmonės gyvena jurtose, užsiima klajokline gyvulininkyste, didžiuojasi unikaliu gerkliniu dainavimu ir šamanizmu. Kaip yra iš tiesų?

Motociklininkų pora išvyko į kelionę aplink pasaulį (7)

Šį šeštadienį Vilniuje motociklininkų kolona į kelionę aplink pasaulį griausmingai išlydėjo du savo bendruomenės narius – Astą Dovydėnaitę ir Liną Mockevičių. Motociklininkų pora per artimiausius dvejus metus ketina aplankyti 5 pasaulio žemynus, įveikti daugiau kaip 60 tūkst. km atstumą ir tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus aplink Žemės rutulį, sakoma pranešime spaudai.

Stebuklinga Uzbekija: Šilko kelio egzotika ir sovietmečio pėdsakai (6)

Stulbinamų vaizdų pilna Uzbekija – bene pati įdomiausia Vidurio Azijos šalis. Bent jau taip mano apie 80 šalių spėjęs aplankyti keliautojas Augustinas Žemaitis, neseniai viešėjęs šiame Azijos egzotikos ir sovietmečio pėdsakų kupiname krašte.

9 gudrybės keliautojams – tiesiai iš stiuardesių lūpų (27)

Skrydžių palydovams kelionės yra lyg antra prigimtis, tad kas galėtų duoti geresnius kelionės patarimus, negu jų ekspertai?

Dalykinio bendravimo su užsieniečiais etiketas: kaip nesuklysti? (13)

Natūralu, kad net bendraujant su artimiausiais kolegomis, kartais nesusikalbame ir kyla įvairių nesusipratimų. Tačiau dirbant globaliose komandose, itin dažnai tenka susidurti ir su kitų kultūrų atstovais, kuriems priimtinos kitokios dalykinio bendravimo subtilybės nei mums įprasta. Tad ką reiktų žinoti prieš vykstant į susitikimą su kitos šalies atstovu, kad derybos baigtųsi sėkmingai?

25 britiškos frazės, kurių likęs pasaulis nesupranta (37)

Konservatoriškoji Jungtinė Karalystė pasižymi sava išskirtine tvarka, kuri užsieniečiui kartais gali atrodyti kiek nelogiška. Kalba - vienas iš šių dalykų. Pateikiame britiškas frazes, kurias, ko gero, supranta tik patys britai. Perspėjimas - sąraše yra ir keiksmažodžių.

Čekija kviečia į vyno šventę

Lapkričio 11-ąją, 11:11 val. Šv. Martyno dieną Čekijoje bus tradiciškai atkemšami šiemečio derliaus vyno buteliai.

11 vaiduoklių apsėstų pastatų Londone

Londonas – senas miestas su spalvinga istorija, tad visai nenuostabu, kad jis apipintas vaiduoklių istorijomis. Tikinama, kad vaidenasi čia visur – nuo karalių rezidencijų, parkų ir viešbučių, iki vietinių pub’ų.

Įspūdžių žemėlapis susiruošusiems į Fuerteventūrą: ką pamatyti, ką patirti, ko paragauti (8)

Nors dėl saulėto klimato ištisus metus ir pakrantes šiaušiančio vėjo daugeliui Fuerteventūra siejasi su vandens sportu ir paplūdimio malonumais, vis dėlto tai – tik kelios iš saloje aktyviai kultivuojamų pramogų. Prieš 20 mln. metų susiformavusi seniausia vulkaninės kilmės Kanarų sala garsėja įspūdingu Marso paviršių primenančiu kraštovaizdžiu bei autentiškomis tradicijomis ir kultūra, išlikusiomis dar nuo pirmųjų salos gyventojų laikų, sakoma pranešime spaudai.

Populiariausios lietuvių kelionių kryptys Europoje (2)

Kelionės – vienas mėgstamiausių daugumos gyventojų hobių. Paprastai jos asocijuojasi su atostogomis, poilsiu ir naujais potyriais. Drauge, tai neišvengiama vykstant į darbines komandiruotes ar keliaujant susitikti su seniai matytais artimaisiais bei draugais. Tačiau nesvarbu, kur ir kodėl ketinate vykti – visuomet tenka pasirinkti keliavimo būdą.