Ukmergė ir jos apylinkės - netikėtų atradimų kraštas

 (4)
Pradėsiu pasakojimą nuo kai kurių paaiškinimų. Tiems, kurie būdami ne ukmergiečiai, nepažinodami šio krašto, sugalvotų pakartoti mano kelionę.
Keliaujant po šio krašto gražias vietas beveik nepamatysite jokių kelio nuorodų apie lankytinas vietas, toks turistų lepinimas čia nepraktikuojamas.
Vaizdai nuo Ukmergės piliakalnio
Vaizdai nuo Ukmergės piliakalnio
© G.Katino nuotr.

Per dieną mačiau tris ženklus. Spėju, jog jie pastatyti tokiose vietose, kur tam tikromis progomis užsuka didesni Ponai iš Vilniaus. Prie gražių vietų nėra jokių informacinių stendų, daugių daugiausia, ką čia perskaitysite, tai objektuko pavadinimą ir tai toli gražu ne visur (labai geras pavyzdys yra piliakalnis miesto centre - prie jo nėra nieko).

Prieš važiuodami internete pasiskaitykite apie lankytinas vietas, išsistudijuokite kelius (vietinės savivaldybės tinklalapis švariai „valdiškas“), pasiimkite žemėlapį ir nebijokite klausinėti vietinių žmonių, nes be jų pagalbos nelabai ką surasite. Ir - į kelią. O jau gamtos ir istorijos stebuklų šiame rajone yra daugiau negu daug.

Kažkada Ukmergės miestas pagal svarbą buvo antras-trečias mūsų krašte. Geografinė padėtis tai nulėmė: pats viduriukas, kur susikirsdavo visi svarbiausi keliai. Yra daug versijų, kodėl Vilkmergė prarado įtaką, viena iš jų skamba taip: tam tikrais svarbiais istoriniais momentais miestą valdė labai nemodernūs valdovai (gyvenantys praeityje ir nemokantys numatyti rytdienos). Apkeliavau nemažą dalį Lietuvos, ir žiūrėdamas iš pozicijos, kaip vietiniai valdininkai moka reklamuoti savo kraštą, darau išvadą – šio krašto valdžia yra labiausiai atsilikusi nuo XXI amžiaus.

Ūkanotas kovo sekmadienio rytas. Pavasaris tik ateina, net ir sniegas dar deficitu netapo. Traukiame su draugų kompanija per miglą link gražuolio Ukmergės krašto.

Įspūdžių medžioklę pradedame nuo Bartkūnų piliakalnio. Jis stūkso netoli autostrados Vilnius – Panevėžys, ties Krikštėnais. Nustebina pamatytas vaizdas, netgi labai. Juk pamatyti kryžių ant piliakalnio yra tokia pat egzotika, kaip bažnyčioje Lenino portretą. Ir legendą pamokančią turi šis piliakalnis. Nemokšos pastatė ant jo koplyčią, o ji ėmė ir prasmego skradžiai į žemę.

G.Katino nuotraukos

Pasidžiaugę pamatyta egzotika, traukiame gruntkeliu į Pabaiską. Visai netoli nuvažiavus pastebime pamiškėje paminklą dviems jauniems žuvusiems partizanams.

Stabtelime atiduoti pagarbos, esu jų gerbėjas. Nesileisiu į polemikas, jog ir tarp jų buvo nusikaltėlių. Pats faktas, jog atsilaikyti šitiek metų be jokios pagalbos iš šalies prieš raudonųjų galybę, vertas didžiausios pagarbos.

Pabaisko ramus miestukas mus pasitinka parskrendančių gervių virtine ir simpatiška, XIX amžių menančia, bažnytėle. Ir saulutė trumpam nosytę iš po debesų kyšteli, gaila, jog šiai dienai pirmą ir paskutinį kartą. Nuo šio miestuko prasideda bandymas prasibrauti iki pernai nesurastų visos eilės gamtos stebuklų.

Keliukų – šunkeliukų iki jų daug, gaila, bet dauguma iš jų be visureigių nepravažiuojami. Daug visko nutiko ir šįkart, ieškant link jų kelio, bet galiausiai viską atradome. Todėl visiems kitiems, norintiems pamatyti tą patį, patarčiau pirmiausiai nuvykti į Pašilės gyvenvietę ir toliau važiuoti link buvusio sąvartyno, įvažiavus už jo į mišką, pirmas posūkis į dešinę ir daugiau niekur nebenusukti nuo pagrindinio keliuko.

Miške dar pilna sniego, kelias padengtas ledu (tai tikrai geriau už purvą). Važiuojame šalia gražaus slėnio mišku gan ilgai, kol randame apžvalgos aikštutę. Nuo jos atsiveria nerealus vaizdas į Šventosios upės slėnį.

Pagaliau privažiuojame ir pirmą stebukliuką – Šaltupio akmenuką.

Jei akmenukas turi legendų, vadinasi, darė įtaką žmonėms. Šis turi. O dar po trupinėlio - ir Mokų šeimynėlė, pasipuošusi samanomis, mūsų laukia. Štai šie akmenys legendų ir padavimų turi labai daug. Viena iš jų, jog čia būta senovės lietuvių alkavietės. Manau, jei Akmuo Mokas stūksotų kitame rajone, jis būtų ne mažiau žinomas ir už Puntuką.

Pavažiavus dar šiek tiek į priekį, laukia kitas gamtos dyvas – Žuvintės šaltinis. Tai beveik 5 metrų gylio versmė. Visai šalia žavaus to paties pavadinimo upelio.

Sako, jog šio šaltinio vanduo stebuklingas. Ir dar tai ne visi dyvai, kažkur čia pat yra Sukinių piliakalnis. Deja, kuri iš palei kelią esančių kalvų jis yra, nepavyko išsiaiškinti. Kai braunantis per klampynę susigaudžiau, jog jau tikrai pravažiavau, nebekilo noras apsisukinėti, pasilikau kitam kartui; juk kai dabar kelią jau žinau, sugrįšiu čia tikrai. Beje, štai ir iš Veprių pusės puikus įvažiavimas prie visų šių stebuklų, netgi daug arčiau, tik kaip įsiminti šį keliūkštį?

Čiuožiame į pačią Ukmergę. Čia mus pasitinka vilko su mergaite paminklas.

Iš visų šio krašto padavimų man labiausiai ir patinka šis, kaip kunigaikščio Dausprungo sūnų Tautvilą nuo vilkų išgelbėjo gražioji raganaitė. Dabar eilė Ukmergės piliakalniui, turėtų būti kažkur netoli centro. Gerai, kad kol kas medžiai be lapų, nepamatyti jo neįmanoma. Šalia simpatiškos medinės cerkvės.

Užsiropštus į šį Deltuvos krašto Kalną atsiveria gražus peizažiukas: miestas su Šventąja upe kaip ant delno. Smagi vieta, štai ir jaunimo daug, visi porelėmis susėdę, juk jau pavasaris. Nebetrukdome jiems burkuoti ir keliaujame toliau.

Stabtelime iščiustytame centre pasigrožėti gražuole Vienuolyno gatvele ir vėl pirmyn.

Dabar per Deltuvos miestelį traukiame link Siesikų - noriu užmesti akį į kelis dvarus. Pro automobilio langą bėga pilkokas peizažas, bet kai kur matosi ir akiai miela žalia spalva – tai žiemkenčiai skuba gyventi. O štai ir du parskridę garniai palei upelį maklinėja, turbūt porelė.

Pakelės kaimukai snaudžia sekmadienio ramybėje. Daugailių gyvenvietės pačiame gale, ant Siesikų ežero kranto, stūkso dvaras paslaptingas. Daugailių (Siesikų) pilis. Labai labai sena. Šiuo metu smarkiai suvargusi. Visa šių kraštų istorija su ja susipynusi.

Mane labiausiai domina viena šio dvaro garsenybė – vaiduoklis. Legenda byloja, jog kunigaikštis užmūrijo bokšte neištikimą žmoną. Ir nuo tada kai kuriomis naktimis jos dvasia ateina susitikti ant ežero kranto su savo mylimuoju. Netikintiems vaiduokliais pasakysiu, net neliesdamas tolimos Anglijos – kiekvienas save gerbiantis Latvijos dvaras turi po savo vaiduoklį. Tai vadinama romantizmo dvasia. Labai labai knieti pakamantinėti vietinius žmones, bet teks atidėti kitam kartui, nes tas išdykėlis vakaras, net nelaukiamas, vis vien spėriai artinasi.

Kratomės gruntkeliu link Užulėnio miestuko. Čia kadaise gimė pats garsiausias iš visų Lietuvos Prezidentų – Antanas Smetona. Nediskutuosime apie prieštaringus jo asmenybės vertinimus. Faktas – tai labai labai svarbus žmogus iškovojant ir įtvirtinant Lietuvos nepriklausomybę. Šiame mieste yra jam skirtas memorialas, su keliais išlikusiais autentiškais daiktais ir pastatais. Ir muziejus yra. Bet labiausiai mane domina A. Smetonos dvarelis. Jis šiek tiek už miestelio, pasukus kryžkelėje į kairę.

Tuoj paaiškinsiu savo smalsumą.

1936 metais šį dvaro kompleksą Prezidentui, praėjusio jubiliejaus proga, padovanojo Valstybė. Jis nepaprastai dvarą mylėjo. 1939 metais, kartu su atsiradusia sovietine kariuomene, galvas pakėlė ir kaimyninės valstybės klapčiukai – anų laikų paleckiukai. Pradėjo varyti propagandą apie „raudonąjį rojų“. Kad iš šitos publikos atimti klausytojų elektoratą, kai kurie politikai buvo sumanę tokį fokusiuką. Atliekama žemės reforma, maksimalus turimos žemės kiekis apribojamas 80 hektarų, o paimta (išpirkta?) viršnorminė žemė skubiai išdalinama bežemiams ir mažažemiams. Sakoma, kad A. Smetona, tik pradėjus kalbėti apie šį pasiūlymą, iškart atsistodavo ir baisiausiai įsižeidęs palikdavo patalpą. Tada ir gimė garsusis posakis, jog A. Smetonai dvarelis svarbiau už Lietuvą.

Nepaprastai noriu pamatyti šį ano Prezidento pasirinkimą. Vieta išties pasakiška, nepaisant, jog pastatai nesilpnai apsidėvėję. Ant Lėno ežero kranto, su nuostabiu parku, su visiška tvyrančia ramuma. Ne veltui šią vietą buvo nusižiūrėję įsisavinti gudrūs verslovininkai.

Aš atsisėdau parke ir vaizduotė iškart sukūrė filmą, padedama jau iškeliavusio anapilin mano labai gerbiamo rašytojo Vytauto Sirijos Giros: Smetonų šeimyna išvažiuoja iš sostinės Kauno, virš kurio tvyro kurtizanių kvepalų aromatas ir, lydima eskorto, vieškeliais juda į šį nuostabų kampelį. Sakau tiesiai, čia tikrai jaučiasi prieškario aura.

Pasibastymo pabaigai užšokame į Taujėnus. Akims paganyti. Čia, šalia senojo kelio Ukmergė – Panevėžys, yra žavus, sutvarkytas, angliško stiliaus dvariukas su jaukiu, irgi sutvarkytu, parku, tik dar nepabudusiu iš žiemos snaudulio.


Ir viskas, čiuožiame namo, kaip tik ir sutemos užslinko, liuks kelionė išėjo.

Pavasaris pamažu atrėplioja

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuva

Siūlo neįprastą ekskursiją Vilniaus senamiestyje: seka šunų pėdutėmis

Gidės Laura ir Bela siūlo neįprastą ekskursiją po Vilniaus senamiestį – „Šunų pėdelių takais“. Joje galima sužinoti, kokią vietą didikų gyvenime užėmė keturkojai viduramžiais, kokios tada buvo populiariausios šunų veislės, kiek kainavo veislinis šuo.

Išskirtinė ekskursija: čia patekti gali ne kiekvienas

Vilniuje, Liepkalnyje, yra nebenaudojama vandens saugykla, kuri, pasak istorikų, išsiskiria tokiems statiniams nebūdinga architektūra.

Laimingiausių pasaulyje bičių ir 4 vandenų kraštas: tokios Lietuvos dar nematėte (11)

Kur gyvena laimingiausios pasaulyje bitės? Kur yra didžiausia Lietuvoje 4 vandenų skalaujama sala? Kas sieja M.Gandį su Rusne? Kuo skiriasi žuvienė nuo žuvies sriubos? Išgliaudyti šiuos ir kitus klausimus galima tik pasiryžus leistis į kelionę po Lietuvą – palei Nemuną, į Pamario kraštą ir link Mažosios Lietuvos.

Obuolinės Anykščiuose: naktyje pirmą kartą nušvis Medžių lajų takas

Rugsėjo 24 dieną (šeštadienį) Anykščiuose vyks kasmetinė šventė Obuolinės, organizuojama Anykščių rajono savivaldybės ir partnerių. Miestas svečius šiais metais žada nustebinti ne tik rudens pradžios ir darbų pabaigtuvių įamžinimu – rekordinės aukštaitiškos juostos iš obuolių dėlione, bet ir Tarptautinei turizmo dienai skirtais renginiais bei ryškiausiu jų akcentu – naktyje pirmą kartą nušvisiančiu Medžių lajų taku, sakoma pranešime spaudai.

„The Guardian“ įvertino Kauno išskirtinumą: jis nusileido tik Paryžiui (47)

Tarp dešimties britų dienraščio „The Guardian“ paskelbtų geriausių Europos miestų, išsiskiriančių art deco stiliaus architektūra, Kaunas nusileido tik Paryžiui, kuriame šis stilius ir gimė. Šiame sąraše Kaunas aplenkė tokius miestus kaip Valensija, Lisabona, Londonas, Amsterdamas, Maskva ir Berlynas.

Radviliškis: Radvilos, susipinantys geležinkelio bėgiai ir pajuodę žvirbliai

Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Radviliškis paminėtas 1567 m. knygoje, kurioje išvardyti miestai, mokantys mokesčius. Manoma, kad miesto pavadinimas kilo iš bajorų Radvilų giminės, kuri Radviliškį valdė beveik 100 metų su pertraukomis nuo 1546 iki 1764 m., vardo.

Kelionių po Lietuvą poveikis: kaip iš pieno plaukus

Orą gryninantis kadagynas, išmanusis parkas, pieniška pasaka, žolynų grožio procedūros, dviračių takas aplink ežerą... Turizmo naujovių bei idėjų gausu ne tik besibaigiančios vasaros, bet ir rudeninėms kelionėms po Lietuvą.

Videožurnale „Neįtikėtino grožio Dzūkija“ jau įamžinta Dusia, Nemunaitis ir Pivašiūnai (1)

„Neįtikėtino grožio Dzūkija“ – taip videožurnalą apie gimtąjį kraštą seriją pavadino Alius Mikelionis.

Lietuvos regionai kviečia, kur dar nebuvote: muziejai tik nuo 18-kos (15)

Populiarėjantis pramoninis turizmas kviečia pakeliauti po visą Lietuvą ir išbandyti neatrastas pramogas. Vis daugiau įvairių gamyklų atveria savo duris lankytojams – turistams siūloma atrasti naujus skonius ir susipažinti su įvairiais gamybos procesais.

Merkinė – istorijos ir kraštovaizdžio sostinė (5)

Šiais metais Merkinė (Varėnos raj.) tikrai pelnytai paskelbta Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Jau dešimtys kaimų ir miestelių perima Naisių (Šiaulių raj.) iniciatyvą puoselėti kultūros vertybes savo bendruomenėje bei skleisti jas visos šalies mastu.

Pakruojyje žmonės kviečiami vienai dienai patirti XIX a. dvarų autentiką (3)

Pakruojo dvare lankytojai sako nepastebintys, kaip prabėga diena. Įtraukti į dvaro gyvenimo kasdienybę, buities, ūkio darbus ir šventes jie tampa XIX amžiaus dvaro gyventojais.

Pakruojo dvare gaivinamos javapjūtės tradicijos

Liepos viduryje Lietuvoje ir kartu Pakruojo dvare minima rugiapjūtės pradžia. Seniau tą dieną būdavo apeidami rugiai, apžiūrimas galimas derlius, nupjaunama pirma sruoga rugių ir parnešama pavaišinti šeimai.

Kuo panašūs Ventos–Dubysos ir Panamos kanalai? (8)

Prof. Steponas Kolupaila pagrįstai vadinamas Lietuvos upių ir ežerų hidrologijos pradininku, jis sakė: „Tik tas žmogus laimingas, kuris turi aiškų gyvenimo tikslą. Mano tikslas aiškus kaip kristalas – tirti žavingą Dievo kūrinį – gamtą ir stengti ją prasmingai palenkti žmogaus naudai, pirmiausiai savo krašto žmonių naudai.

Prienai – vasaros bučinys iš dangaus (30)

Kodėl Prienai, kai šimtai miestų ir miestelių vasarą išskleidžia savo viliones? Tik eik ir grožėkis, atrask, pažink, užuosk, pajausk, pasimėgauk.

Tiškevičių Palangos dvaro rūmai - Baltijos kultūrinio paveldo perlas (4)

Tai didingi neorenesansiniai rūmai, kuriuos, garsėjant Palangai kaip kurortui, Tiškevičiai pavertė savo giminės vasaros rezidencija.