Kuo gali nustebinti Kaišiadorių katedra?

 (4)
Lietuva gali pasigirti ne tik lankytinų vietų, bet ir bažnyčių gausa. Jų Lietuvoje suskaičiuojama apie 800. Daugelis šventovių mena seniausius mūsų valstybės laikus, istorijos vingius, saugo sukauptas meno vertybes.
Kuo gali nustebinti Kaišiadorių katedra?
© V.Kandroto nuotr.

Kaišiadorių krašte verta aplankyti Kristaus Atsimainymo katedrą. Ji stovi Kaišiadorių mieste. Kaišiadorys – sena gyvenvietė, žinoma nuo XVI amžiaus. XIX a. antrojoje pusėje nutiesus geležinkelius ir pastačius stotį ėmė augti pats miestas.

Kuo gali nustebinti Kaišiadorių katedra?
© V.Kandroto nuotr.

Kaišiadorių katedra – neogotikinis pastatas su neoromaninio dekoro elementais. Jo architektūrai, kaip ir daugeliui Lietuvos neogotikinių bažnyčių, būdingas grakščių proporcijų į viršų siaurėjantis pirmame tarpsnyje kvadratinis, antrame – aštuonkampis bokštas (pagrindinio fasado centre).

Kuo gali nustebinti Kaišiadorių katedra?
© V.Kandroto nuotr.

Taip pat – smailiaarkės įgilintos langų ir durų nišos. Išskirtinis katedros savitumas – abipus šoninių navų prie pagrindinio pastato prijungtos gana žemos koplyčios.

Kuo gali nustebinti Kaišiadorių katedra?
© V.Kandroto nuotr.

Viduje įrengta vienuolika altorių – didysis, du dvigubi šoniniai ir šeši koplyčių altoriai. Didįjį altorių 1933 m. sukūrė meistras Vincentas Jakševičius, padedamas sūnaus Silvano. Tai mūrinis, tinkuotas ir polichromuotas rausvomis granito spalvomis altorius.

Ypatingas didžiojo altoriaus kairėje pusėje stovintis didelis unikalus medinis vyskupo sostas su baldakimu (aut. V. Jakševičius). Sostą sudaro trijų laiptelių pakyla, baldakimas ir krėslas.

Baldakimas dekoruotas vyskupo mitra, kryžiumi ir pastoralu, kurie visi įkomponuoti dantytoje arkoje. Meistras taip pat išdrožė ąžuolinius krėslus kapitulos kanauninkams.

Kuo gali nustebinti Kaišiadorių katedra?
© V.Kandroto nuotr.

Nedidelė atviro tipo klausykla, datuojama XVIII–XIX a., – seniausias katedroje saugomas baldas. Keturios neogotikinės klausyklos sukurtos Kauno baldžių 1993 metais. 1996 m. vargonus pagamino meistras Antanas Šauklys.

Katedros kriptoje palaidoti Kaišiadorių vyskupijos ganytojai Juozapas Kukta ir Teofilius Matulionis. J. Kuktos epitafinę lentą sukūrė skulptorius Vladas Žuklys, arkivyskupo T. Matulionio – skulptorius Domas Čepas. Vienas iš trijų katedros varpų, nulietas iš geležies 1655 m., dailėtyrininko G. Žalėno nuomone, yra itin įdomus ir vertingas.

Kuo gali nustebinti Kaišiadorių katedra?
© V.Kandroto nuotr.

Pastačius katedrą, buvo pastatyta šventoriaus tvora su unikaliais vartais, kurių elementai atkartojo pačios katedros pagrindinio fasado dekoratyvinį sprendimą. 1966 m. dalis šventoriaus tvoros buvo nugriauta.

1992 m. katedros šventorių apjuosė nauja raudonų plytų mūro ir metalo strypų tvora su trijų neogotikinių arkų vartais. Smailėjančių vartų arkų nišose stovi iš medžio drožinėtos keturių evangelistų skulptūros.

Kuo gali nustebinti Kaišiadorių katedra?
© V.Kandroto nuotr.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuva

Siūlo neįprastą ekskursiją Vilniaus senamiestyje: seka šunų pėdutėmis

Gidės Laura ir Bela siūlo neįprastą ekskursiją po Vilniaus senamiestį – „Šunų pėdelių takais“. Joje galima sužinoti, kokią vietą didikų gyvenime užėmė keturkojai viduramžiais, kokios tada buvo populiariausios šunų veislės, kiek kainavo veislinis šuo.

Išskirtinė ekskursija: čia patekti gali ne kiekvienas

Vilniuje, Liepkalnyje, yra nebenaudojama vandens saugykla, kuri, pasak istorikų, išsiskiria tokiems statiniams nebūdinga architektūra.

Laimingiausių pasaulyje bičių ir 4 vandenų kraštas: tokios Lietuvos dar nematėte (11)

Kur gyvena laimingiausios pasaulyje bitės? Kur yra didžiausia Lietuvoje 4 vandenų skalaujama sala? Kas sieja M.Gandį su Rusne? Kuo skiriasi žuvienė nuo žuvies sriubos? Išgliaudyti šiuos ir kitus klausimus galima tik pasiryžus leistis į kelionę po Lietuvą – palei Nemuną, į Pamario kraštą ir link Mažosios Lietuvos.

Obuolinės Anykščiuose: naktyje pirmą kartą nušvis Medžių lajų takas

Rugsėjo 24 dieną (šeštadienį) Anykščiuose vyks kasmetinė šventė Obuolinės, organizuojama Anykščių rajono savivaldybės ir partnerių. Miestas svečius šiais metais žada nustebinti ne tik rudens pradžios ir darbų pabaigtuvių įamžinimu – rekordinės aukštaitiškos juostos iš obuolių dėlione, bet ir Tarptautinei turizmo dienai skirtais renginiais bei ryškiausiu jų akcentu – naktyje pirmą kartą nušvisiančiu Medžių lajų taku, sakoma pranešime spaudai.

„The Guardian“ įvertino Kauno išskirtinumą: jis nusileido tik Paryžiui (46)

Tarp dešimties britų dienraščio „The Guardian“ paskelbtų geriausių Europos miestų, išsiskiriančių art deco stiliaus architektūra, Kaunas nusileido tik Paryžiui, kuriame šis stilius ir gimė. Šiame sąraše Kaunas aplenkė tokius miestus kaip Valensija, Lisabona, Londonas, Amsterdamas, Maskva ir Berlynas.

Radviliškis: Radvilos, susipinantys geležinkelio bėgiai ir pajuodę žvirbliai

Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Radviliškis paminėtas 1567 m. knygoje, kurioje išvardyti miestai, mokantys mokesčius. Manoma, kad miesto pavadinimas kilo iš bajorų Radvilų giminės, kuri Radviliškį valdė beveik 100 metų su pertraukomis nuo 1546 iki 1764 m., vardo.

Kelionių po Lietuvą poveikis: kaip iš pieno plaukus

Orą gryninantis kadagynas, išmanusis parkas, pieniška pasaka, žolynų grožio procedūros, dviračių takas aplink ežerą... Turizmo naujovių bei idėjų gausu ne tik besibaigiančios vasaros, bet ir rudeninėms kelionėms po Lietuvą.

Videožurnale „Neįtikėtino grožio Dzūkija“ jau įamžinta Dusia, Nemunaitis ir Pivašiūnai (1)

„Neįtikėtino grožio Dzūkija“ – taip videožurnalą apie gimtąjį kraštą seriją pavadino Alius Mikelionis.

Lietuvos regionai kviečia, kur dar nebuvote: muziejai tik nuo 18-kos (15)

Populiarėjantis pramoninis turizmas kviečia pakeliauti po visą Lietuvą ir išbandyti neatrastas pramogas. Vis daugiau įvairių gamyklų atveria savo duris lankytojams – turistams siūloma atrasti naujus skonius ir susipažinti su įvairiais gamybos procesais.

Merkinė – istorijos ir kraštovaizdžio sostinė (5)

Šiais metais Merkinė (Varėnos raj.) tikrai pelnytai paskelbta Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Jau dešimtys kaimų ir miestelių perima Naisių (Šiaulių raj.) iniciatyvą puoselėti kultūros vertybes savo bendruomenėje bei skleisti jas visos šalies mastu.

Pakruojyje žmonės kviečiami vienai dienai patirti XIX a. dvarų autentiką (3)

Pakruojo dvare lankytojai sako nepastebintys, kaip prabėga diena. Įtraukti į dvaro gyvenimo kasdienybę, buities, ūkio darbus ir šventes jie tampa XIX amžiaus dvaro gyventojais.

Pakruojo dvare gaivinamos javapjūtės tradicijos

Liepos viduryje Lietuvoje ir kartu Pakruojo dvare minima rugiapjūtės pradžia. Seniau tą dieną būdavo apeidami rugiai, apžiūrimas galimas derlius, nupjaunama pirma sruoga rugių ir parnešama pavaišinti šeimai.

Kuo panašūs Ventos–Dubysos ir Panamos kanalai? (8)

Prof. Steponas Kolupaila pagrįstai vadinamas Lietuvos upių ir ežerų hidrologijos pradininku, jis sakė: „Tik tas žmogus laimingas, kuris turi aiškų gyvenimo tikslą. Mano tikslas aiškus kaip kristalas – tirti žavingą Dievo kūrinį – gamtą ir stengti ją prasmingai palenkti žmogaus naudai, pirmiausiai savo krašto žmonių naudai.

Prienai – vasaros bučinys iš dangaus (30)

Kodėl Prienai, kai šimtai miestų ir miestelių vasarą išskleidžia savo viliones? Tik eik ir grožėkis, atrask, pažink, užuosk, pajausk, pasimėgauk.

Tiškevičių Palangos dvaro rūmai - Baltijos kultūrinio paveldo perlas (4)

Tai didingi neorenesansiniai rūmai, kuriuos, garsėjant Palangai kaip kurortui, Tiškevičiai pavertė savo giminės vasaros rezidencija.