Ambicingi projektai Merkinę pavers turistų traukos centru

 (3)
Gal ne visi LRT „Nacionalinės ekspedicijos“ žiūrovai atkreipė dėmesį, kad net pats profesorius Alfredas Bumblauskas ne juokais nustebo, išgirdęs, jog Merkinė prieš kelis amžius buvo ketvirtu pagal dydį Lietuvos miestu. Merkiniškiai užsimojo susigrąžinti bent dalį buvusios didybės ir šiemet imasi įgyvendinti keletą ambicingų projektų, kurie suteiks proveržį kiek apsnūdusiam, bet neužmiršusiam savo istorijos miestui.
Merkinė
© R.Sadausko-Kvietkevičiaus nuotr.

Užuot varžęsi dėl įtakos, Dzūkijos nacionalinio parko administracija, Merkinės seniūnija, Varėnos rajono savivaldybė, Merkinės krašto muziejaus entuziastai ir visa merkiniškių bendruomenė pasiryžusi bendradarbiauti, kad Merkinė atgimtų.

Šiais metais bus ieškoma koncesininko, kuris atgaivintų vieną seniausių išlikusių Merkinės pastatų – Vazos namą, kuriame turėtų įsikurti viešbutis ir restoranas. Rajono savivaldybė parems Merkinės krašto muziejaus entuziastų iniciatyvą pastatyti miesto centre daugiausiai privilegijų Merkinei suteikusios ir čia 1648 m. mirusio Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos biustą.

Skulptorius Dalius Drėgva jau sukūrė biusto maketą, o Merkinės krašto muziejus sugebėjo surinkti per 2200 eurų aukų jo pagaminimui. Tai, pasak muziejaus vadovo Mindaugo Černiausko, yra neįtikėtinai maža suma. Taip sumažinti biudžetą pavyko tik todėl, kad D. Drėgva, būdamas Merkinės krašto patriotu, už savo darbą neims jokio atlygio, o pinigai reikalingi tik medžiagoms.

5 tūkstančius eurų žada pridėti Varėnos rajono savivaldybė. Už juos bus sutvarkytas ir nedidelis skveras greta prekybos centro „IKI“, kur planuojama statyti karaliaus biustą.

Merkinės krašto muziejaus vadovas Mindaugas Černiauskas
Merkinės krašto muziejaus vadovas Mindaugas Černiauskas
© R.Sadausko-Kvietkevičiaus nuotr.

Varėnos rajono meras Algis Kašėta prisiminė, kad buvusi rajono valdžia ketino Vazos namu vadinamą pastatą parduoti aukcione. Miestelio bendruomenė tuomet sugebėjo pasipriešinti tokiam neapdairiam rajono politikų sprendimui ir pardavimas buvo sustabdytas.

Rajono mero pažadas rasti koncesininką, kuris apsiimtų išsinuomoti Vazos namą 25 metams, įrengti jame viešbutį ir restoraną, merkiniškio archeologo Žygimanto Buržinsko nuomone, suteikia ne tik vilčių, bet ir nerimo. Jeigu vieninteliu koncesijos konkurso dalyvių pasiūlymų vertinimo kriterijumi bus siūloma mokėti pastato nuomos kainą, tada neliks jokių garantijų, kad unikaliame pastate bus atlikta restauracija, o ne „euroremontas“.

A. Kašėta tikina, kad rengdama konkursą savivaldybė tarsis su Merkinės bendruomene ir specialistais, o paties Ž. Buržinsko sukauptomis žiniomis apie Vazos namą be abejonės norės pasinaudoti bet kuris investuotojas. Nes pritraukti turistų į viešbutį pavyks tik tuomet, jeigu bus išnaudotas visas istorinis kontekstas, pristatytas pasakojimas apie čia gyvenusią karaliaus Vladislovo Vazos mylimąją Jadvyga Lyžkovą ir paskutinį jo prašymą atsisveikinti su merkiniškiais miesto aikštėje. Toks pats likimas laukia ir buvusios Merkinės dvaravietės. M. Černiausko teigimu, jai surasti investuotoją bus netgi paprasčiau, negu Vazos namui.

Prieš keletą metų žurnalistas Andrius Užkalnis piktinosi Merkinėje neradęs kur užkąsti, bet galbūt jau greitai net ir jį pavyks nustebinti karališkais LDK dvaro patiekalais.

Sausio 18 d. surengtame rajono vadovų susitikime su gyventojais miestelėnams pristatytas modernus Merkinės kryžių kalnelio ir jo aplinkos sutvarkymo projektas, paskelbta žinia, kad mieste bus nutiesta 6,5 kilometro nuotėkų trasų. Dzūkijos nacionalinis parkas žada tvarkyti Merkinės piliakalnį: bus iškirsti medžiai ir krūmai, nuardyti pernelyg statūs laiptai ir įrengti nauji. Parko direktoriaus Eimučio Gudelevičiaus teigimu, asfaltuotas dviračių takas iš Merkinės į Marcinkonis ir ornitologinė poilsiavietė su kempingu tarp Mergelių akių ežerėlių pritrauks gerokai didesnius turistų srautus.

Vazos namas Merkinėje
Vazos namas Merkinėje
© Merkinės krašto muziejaus nuotr.

E. Gudelevičius papasakojo, kad jau šiais metais Dzūkijos nacionalinis parkas planuoja iškirsti invazinius uosialapius klevus Nemuno salose ties Merkine, o merkiniškiams bus paskolinta 10 nereiklių veislių mėsinių galvijų, kurie visą vasarą ganysis salose ir neleis joms vėl užželti. Galvijų prieauglis liks juos prižiūrinčioms šeimoms.

Dzūkijos nacionalinio parko vadovas išdavė dar vieną sumanymą, kurio įgyvendinimas gali sukelti karštas diskusijas. Tvarkant Liškiavos piliakalnį planuojama ne tik iškirsti medžius, bet ir pastatyti ant išlikusių mūro griuvėsių pilies bokšto formą imituojantį apžvalgos bokštą.

Dar daugiau ginčų gali sukelti M. Černiausko propaguojamas sumanymas nugriauti Merkinės krašto muziejaus pastatą, prieš trejetą metų suremontuotą už Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas. Nes po ja dar išliko senosios Merkinės rotušės pamatai, kurią merkiniškiai svajoja kada nors atstatyti. O kad ši tarpukariu pirmą kartą pasiūlyta svajonė neliktų tik popieriuje ir kompiuterinėse vizualizacijose, pagamino įspūdingo dydžio rotušės pastato maketą ir eksponuoja jį centrinėje Merkinės aikštėje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuva

Kviečia į žygį ieškoti dar neatrasto piliakalnio

Minėdama 2017-uosius, paskelbtus piliakalnių metais, prie Vilniaus įsikūrusi Neries regioninio parko direkcija kviečia į ypatingą žygį, sakoma pranešime spaudai.

Savaitgalis Lietuvoje: poilsis pagal jūsų biudžetą (4)

Kada paskutinį kartą pirmadienio rytą jautėtės žvalūs ir pailsėję? Vasaros atostogos – dar negreitai, tačiau kokybiškas savaitgalio poilsis gali padėti atgauti jėgas. Ir tam visai nebūtina vykti toli ar išleisti daug pinigų. Lietuvoje – nemažai gražių vietų, siūlančių kokybišką ir nebrangų poilsį.

Šiauliai kviečia į nemokamas ekskursijas trimis kalbomis

Šiauliečiai ir miesto svečiai kovo 10-11 d. su kitokiais Šiauliais galės susipažinti, leisdamiesi į nemokamas ekskursijas, patriotiškus žygius ar ragaudami šalyje pirmąsyk užgimstančios gastronominės iniciatyvos „Saulės skonis“ patiekalų. Šiauliuose valstybinė šventė žada būti kaip niekad vienijanti - kovo 11-ąją visi laukiami 400 metrų ilgio Trispalvės žygyje, sakoma pranešime spaudai.

Fantastiškos pirmojo Lietuvoje ledo skulptūrų festivalio akimirkos (4)

Savaitgalį, vasario 24-26 dienomis didžiausiame Lietuvoje Pakruojo dvare įvyko pirmasis ledo skulptūrų ir šviesų festivalis Pasaka. Jis sutraukė tūkstančius lankytojų, norinčių savo akimis išvysti ledo skulptūras, jų gamybos procesą, sudalyvauti dvariškoje pasakoje ir pasigrožėti padangę nušviečiančiais šviesos efektais.

Pirmasis ledo skulptūrų festivalis baigėsi ledinės Morės ašaromis (11)

Pirmą kartą Lietuvoje, Pakruojo dvare, surengtas ledo skulptūrų ir šviesos festivalis. Ledo skulptūras kūrė ne kartą tarptautiniais apdovanojimais įvertinti skulptoriai iš Lietuvos ir Latvijos.

Pakruojo dvare prasideda ledo skulptūrų ir šviesų festivalis „Pasaka“ (2)

Pirmoji festivalio diena Pakruojo dvare prasidėjo itin anksti ir džiaugsmingai – pati gamta kaip pritardama renginiui – apklojo viską per naktį baltu sniegu, o skulptoriai su lengvu jauduliu apžiūri savo darbo vietas ir generuoja galvose paskutines idėjas.

Miestą palikę vilniečiai regioniniame parke gamina valgius iš gamtos gėrybių

Kviečiame pasidairyti po netoli Vilniaus, Neries regioniniame parke įsikūrusią sodybą, kurioje ruošiamas išskirtinis maistas iš laukinių augalų ir kitų gamtos gėrybių.

Klaipėda kviečia į Užgavėnių šventę - „Morės sanatoriją“

2017 m. vasario 26 d. Klaipėdos etnokultūros centras klaipėdiečius ir miesto svečius kviečia švęsti Užgavėnes Klaipėdoje, Teatro aikštėje. Šventės tema – „Morės sanatorija“, į kurią atvykus pagerinsite tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą. Puikūs senamiesčio vaizdai, jūrinis klimatas ir siautulinga nuotaika sugrąžins Jums jėgas.

Ledo skulptūrų ir šviesos festivalyje „Pasaka“ dalyvaus garsus ledo skulptorius (3)

Nesvarbu, akmuo, medis ar bronza – šios medžiagos skulptoriaus Martyno Gaubo rankose virta meno kūriniais ir atneša jam tarptautinius įvertinimus.

Ar žinote, kur Lietuvoje yra Rojus ir Amerika? (45)

Turbūt visi esame girdėję iš kitų šalių pasiskolintus Lietuvos vietovardžius: Šveicarija, Aleksandrija, Jeruzalė, Venecija, Paryžius... Bet ar žinojote, kad Lietuvoje yra Anglijos sala, Sachara, Amerika, Arabija, Indija ir netgi Madagaskaras? Ir kad čia pat galite aplankyti Rojų, pasiekti Ramybę ir pailsėti ant Sofos?

Piliakalnių metais atrandami ir saugomi nauji piliakalniai (1)

2017 m. pradžioje prie Kultūros paveldo departamento veikianti Ketvirtoji (archeologinė) nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba suteikė teisinę apsaugą dviems naujiems nekilnojamojo kultūros paveldo objektams - Kalno Grikštų piliakalniui su priešpiliu ir Kalno Grikštų piliakalniui II, esantiems Kretingos rajono sav., Žalgirio sen., Kalno Grikštų k. Šiuos piliakalnius 2016 m. aptiko biologas dr. Darius Stončius.

Stelmužės ąžuolas dalyvauja Europos 2017 metų medžio konkurse (3)

Stelmužės ąžuolas dalyvauja Europos metų medžio konkurse. Šiemet konkurse Europos metų medis bus renkamas iš 16 kandidatų – po vieną iš kiekvienos konkurse dalyvaujančios Europos šalies. Lietuvos medis šiame konkurse dalyvauja pirmą kartą.

Muziejai, kuriuose būtina apsilankyti su vaikais dar šią žiemą

Žiemai persiritus į antrąją pusę, vis labiau imame ilgėtis seniai matytos žalumos ir saulės. Tai lengva matyti ir stebint vaikus – jie vis dažniau atsisako eiti laukan, verkšlena, kai reikia autis sunkius šiltus batus, kandančią kepurę ir storas pirštines.

Punioje pradedami mažosios Lietuvos kultūros sostinės renginiai

Sausio 27 dieną įvyko Punios – mažosios Lietuvos kultūros sostinės – šventinis pristatymas. Alytaus rajono savivaldybė planuoja šią vietovę su istoriškai garsiu piliakalniu paversti patrauklia poilsiui ir turizmui vieta. Punios pristatymo ir garsinimo renginiai vyks visus metus, sakoma pranešime spaudai.

Kruojos upės ledo neužteks, kad įvyktų ledo skulptūrų festivalis „Pasaka“

Ledo skulptūrų kūrimas ir eksponavimas žiemą atrodo itin įprastas dalykas – minusinė temperatūra, sniegas, o ir medžiagos kūrybai – ledo – pilnos visos upės ir ežerai.