Žvilgsnis į Šiaurės Korėją - armijos vardan aukojama viskas

Šiaurės Korėjos karo mašina milžiniška. Reguliariąją tarnybą kariniame aparate atlieka daugiau nei 1,1 mln. šalies gyventojų. Tarnybą armijoje atlieka tiek vyrai, tiek moterys. Pridėjus rezervą, kurį sudaro daugiau kaip 8,2 mln. gyventojų, gauname iš ties įspūdingą skaičių, turint omenyje, kad šalyje gyvena apie 24 mln. gyventojų.
Šiaurės Korėjos propaganda
Šiaurės Korėjos propaganda
© DELFI (S.Berlinsko nuotr.)

Armijai šalis skiria apie 25 proc. BVP („Wikipedia“ duomenimis), Lietuvoje šis skaičius yra 0,77 proc. nuo BVP. Armijos vardan aukojama praktiškai viskas, gyventojams lieka egzistenciniai maisto daviniai, nekalbant apie tragišką socialinę rūpybą.

Ekskursijos metu klausantis, kaip vietiniai gidai fanatiškai ir su užsidegimu pasakoja istorijas apie šlovingą Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos armiją, susidaro įspūdis, kad kiekvienas šios šalies gyventojas pasiryžęs paaukoti save pergalės prieš imperialistus vardan. Patikrinti šių faktų, deja, negalėjome, nes neturėjome jokios kontakto galimybės su vietiniais žmonėmis.

Savarankiškai išeiti iš viešbučio teritorijos griežtai draudžiama, kalbinti vietinius – taip pat, o visur kitur, kur buvome, žmonės buvo „paruošti“ kontaktui. Ką gi, lieka stebėti šou ir pačiam daryti išvadas, kas vyksta už fasado. Populiariausia gidų frazė buvo – „you can walk everywhere, but inside the hotel“ („galite vaikščioti, kur norite, bet tik po viešbutį“).

Sigitas Berlinskas
Sigitas Berlinskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kalbant apie armiją, ją matėme TV ekranuose stebėdami „didžiosios pergalės“ paradą, deja, užsieniečiams ten patekti nėra galimybių. Buvo labai apmaudu – tu žinai, kad jis vyksta vos už kelių kilometrų, bet gyvai pamatyti jo negali. Teko pasitenkinti pamačius pro langą praskrendančius lėktuvus, pro kambario langą išvysti milžinišką karinių mašinų koloną ir transliaciją per TV.

Paradai Raudonojoje aikštėje nublanko, fanatizmo lygis ir parado mastai šioje šalyje gerokai pralenkė sovietus.

Kariškiai šalyje yra gerbiami, jų ginkdie negali fotografuoti, ar per daug kalbėti apie juos. Tiesiog arba gerai, arba nieko. Knygose pabėgėliai iš Šiaurės Korėjos pasakoja, kad tarnyba armijoje trunka apie 10 metų, vietiniai oficialūs šaltiniai teigia, kad tarnyba trunka 2-3 metus. Bet kažkodėl gatvėse visai nematai jaunimo, amžiaus grupė nuo 20 iki 30 metų tarsi išnykusi, matai tik brandžius žmones arba vaikus. Išvadas galime padaryti kiekvienas savo.

Karinių objektų mums, žinoma, nerodė, bet kariškius gali pamatyti visur: gatvėse, laukuose, atokiose rajonuose, kareiviška chaki spalva apylygiai maišosi su civilinėmis pilka ir mėlyna spalvomis.

Keliavome iki demilitarizuotos zonos (DMZ, angl. demilitarized zone). Nors pavadinimas byloja, kad tai demilitarizuota zona, bet tikrovė yra tokia, kad tai yra labiausiai minomis nusėta teritorija. 38 lygiagretė dalina pusiasalį į dvi kardinaliai skirtingas dalis. Tai yra labiausiai ginkluotas pasienis pasaulyje, kuris tęsiasi 250 km.

Tai buvo galima pajusti važiuojant iki jos: pakeliui begalės karinių postų, dokumentų patikra ir „no photo“. Privažiavome tarsi pasienį, kuriame galioja karinė padėtis ir civilinė valdžia neturi įgaliojimų. Buvome supažindinti, kur esame, kokia čia teritorija, papasakojo plačiau apie karą. Eilinė propagandos dozė, kurios profilaktiškai gaudavome kiekvieną dieną.

Teritorijoje viskas paruošta karui. Tiltai bet kuriuo metu gali būti užversti prieštankiniais betoniniais kubais. Jausmas, kad visur knibžda kariškiai. Mes aplankėme turistinius objektus, namelius, kur pasirašytos paliaubos, pamojavome Pietų Korėjai. Dar vienas monumentas ir traukėme atgal į Pchenjaną.

Pats Pchenjanas irgi turi tarsi pasienį, kurį, žinoma, saugo kariškiai. Eilinis šiaurietis patekti ten negali. Šalyje nėra judėjimo laisvės – norint keliauti šalies viduje, reikalingi specialūs leidimai.

Visoje šalyje begalės propagandinių plakatų, šlovinančių armiją, raketų programas ir kareivius. Buvo keista matyti, kaip vaikai, lakstantys aplinkiniuose pievose, taiko į mūsų autobusą stilizuotus automatus. Propagandinis aparatas veikia nesustodamas, į save įtraukdamas vis naują korėjiečių kartą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelionių blogas

Dviračiu po Hanzos miestą Kuldygą

Kol Kuldygos aikštėje kremtu pusryčių bandelę, saulė senų namų sienomis nuo stogų lipa žemyn. Pasiekusi pamatus, aukso juosta atslenka akmeniniu grindiniu, užlieja mano pėdas ir šalia staliuko lūkuriuojantį dviratį. Netoli dviračius nuomojančio Rekreacijos centro įsikūrusį restoraną „Goldingen Room“ išsirinkau ne šiaip sau – jo pavadinime įamžintas senasis Kuldygos vardas, nuo kurio ir dera pradėti pažintį su šiuo Hanzos miestu.

Netikėtumai, kurie laukia Tailande: nuo viešbučio be elektros iki iš lovos verčiančių dramblių

Didžiausias Tailando kurortas Pataja – rojus žemėje tiems, kas per atostogas nori suderinti paplūdimius, aktyvias pramogas ir pažintines ekskursijas bei ryškias naktinio gyvenimo šviesas. Parankiausias laikas atostogauti Siamo įlankoje, kuri dar vadinama Tailando Rivjera, prasideda jau dabar, kai sulig lapkričiu šalyje baigiasi lietingasis periodas ir įsivyrauja švelnus bei saulėtas klimatas, kuris idealiai tinka ir paplūdimio malonumams, ir pažinimui. Tad kaip dėlioti atostogų scenarijų, jei jūsų lėktuvo bilietas žada, kad skrendate į Patają Tailande?

Patarimai, kaip sutaupyti keliaujant

Žmonės vis dažniau ir dažniau keliauja. Vienas tą lėmusių faktorių yra pigūs skrydžiai. Kai kelionė Europoje pirmyn ir atgal kainuoja iki 100 eurų, susigundo vos ne kiekvienas. Ypač studentai ar neseniai studijas pabaigęs jaunimas.

„Beprotis drąsuolis“ - taip iššūkį sau metusį Roką vadino kelyje sutikti žmonės (48)

Palangiškis kurčias 19-metis vaikinas Rokas Koveckis šią vasarą nuo liepos 12 d. iki rugsėjo 12 d. keliaudamas po Europą pėsčiomis nuėjo 500 km, o autostopu nukeliavo 5000 km. Kelyje sutikti žmonės jį vadino tiesiog bepročiu drąsuoliu.

Ar ne svajonė: išradingas lietuvis keliauja po pasaulį pragyvendamas iš savo pomėgių (45)

Mokykla, universitetas, darbas – toks gyvenimo scenarijus Lietuvoje įsigalėjęs nuo neatmenamų laikų. Tačiau kelionių entuziastas ir pradedantysis fotografas Vytautas Jankulskas (24) nenorėjo paklusti šiai sistemai ir išdrįso savo talentų ieškoti keliaudamas, o ne nuobodžiai sėdėdamas paskaitose.

Penkios nepamirštamos dienos tropikų rojuje (5)

Zanzibaras - nuo vaikystės šis žodis man siejosi su šiltomis jūromis, balto smėlio paplūdimiais, burlaiviais ir piratais. Paskui diskotekose suskambo naivoka, bet smagi Arabesque grupės daina - "Zanzibar is not far!" (Zanzibaras netoli), entuziastingai skandavo grupės merginos.

Vietnamo keistenybės: „Išprotėjęs namas“, dykuma ir naktinis turgus

Keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis išsiruošė į kelionę po Vietnamą. Čia rasite jo pirmų dienų nuotykius.

Lietuvio nuotykiai Vietname: paskutinius kilometrus važiavo sukandęs dantis iš skausmo (7)

Nepailstantis keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis šį kartą tyrinėjo Tailandą. Su DELFI skaitytojais jis sutiko pasidalinti įspūdžiais ir tolimoje šalyje patirtais nuotykiais.

Vilniečiai su kūdikiu ant rankų išmaišė tolimiausius pasaulio kampelius (60)

Kelionės mūsų šeimai yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų, dažnai ir metus prisimename pagal tai, kur kada lankėmės, ką matėme. O kaip kelionės su kūdikiu, vaiku?

Auksinio Indijos trikampio spindesys ir skurdas (3)

Vidurio nėra. Indija arba patinka, arba ne. Tai – kontrastų ir mistikos šalis. Dešimties dienų jai pažinti ir suprasti tikrai neužtenka.

Šešios dienos Austrijoje: pilys, ledo urvai ir nepakartojamas Zalcburgas

Austrija. Iš tikrųjų tik Zalcburgo žemė ir jos apylinkės.

Foralbergo kalnų sakmės, Alpių sūris ir karvių šypsenos

Žvilgsnis bėgioja žaliais Alpių šlaitais, užkliūdamas už viršūnių, kai kur net ir vasarą pasipuošusių sniego lopinėliais. Kojos nespėja lėkti iš paskos. Debesėliai glosto skruostus, palikdami drėgnus bučinius veide ir rasą plaukuose. Saulės pakutenti žolynai skleidžia virš slėnių tūkstantį ir vieną aromatą. Abipus tako mūkia karvės, o snukiai tokie draugiški, kad praeinant norisi sveikintis, glostyti, pakasyti paausį.

„Baltoscandia 2016“: kodėl skandinavai vis dar tiki troliais

Norėčiau pratęsti trijų savaičių „Baltoscandia 2016” ekspedicijos apžvalgą. Kuomet kelionė jau praeityje ir namie į dienoraštį sugulė paskutinės mintys, prieš akis šmėsteli daug, tuo metu rodos, nesvarbių dalykų.

Dviračiais Slovakiją apvažiavę lietuviai džiaugiasi, kad nesutiko meškų (2)

Lietuvis keliautojas Aurimas Valujavičius, pernai vasarą dviračiu apvažiavęs Norvegiją ir Švediją, šiemet su draugu Mindaugu patraukė į Slovakiją ir apvažiavo Karpatų kalnyną.

Baltijos rivjera Jūrmaloje (11)

Atėjus vasaros atostogoms norėjau išsirinkti gražią vietą, šalį ar kurortą, kuris būtų ir įdomus, ir netoliese. Ieškojau ramesnio kampelio, kur galėčiau atgauti jėgas ir nepavargti keliaujant nežinia kur ir toli bei jokiu būdu nenorėjau grūstis minioje nuotykių trokštančių turistų. Į Lietuvos pajūrį važiuoti netraukė, lietuvių atsiliepimai nuteikė pesimistiškai, be to, norėjosi kažko naujo ir nematyto.