Tikroji ir tariama komunizmo harmonija - reportažas iš Š. Korėjos

Uždariausia pasaulio valstybė – Šiaurės Korėja. Tai diagnozė, kuri taikoma šiai unikaliai valstybei visuose kelionių tinklaraščiuose, dokumentiniuose filmuose. Frazę galima perskaityti beveik kiekviename straipsnyje apie šiai šalį, ji jau darosi banali ir nuvalkiota. Ar iš tiesų turistams pristatoma programa yra tik didžiulis maskaradas, „Trumeno šou“ tikrovėje?
Sušių valgytojai-statistai
Sušių valgytojai-statistai
© DELFI, S.Berlinsko nuotr.

Jei šioje šalyje gyvenimo sąlygos gerėja ir didžiųjų vadų vedami žmonės užsitikrino socialistinį rojų jau šiandien, tai kodėl turistams kiekvieną dieną buvo kartojama „You can walk everythere but inside the hotel“ (liet. Jūs galite vaikščioti visur, bet tik viešbutyje). Kodėl bendrakeleiviai, vaikščiodami pajūrio viešbučio teritorijoje, žibintu pašvietę į krūmus, jame pamatė AK-47 ginkluotą kareivį, stovintį ir stebintį mus aklinoje tamsoje?

Keliaujant po šį socialistinį rojų, statomą ant suluošintų žmonių sielų ir kaulų, teko išvysti ne vieną su logika prasilenkiantį epizodą. Važiavome aplankyti Wonsan & Ulim krioklio, kurį, beje, pasak gidų, 2001 metais atrado šlovinga Šiaurės Korėjos armija. Kareiviai – ne tik puiki nemokama darbo jėga, bet dar ir gamtos stebuklų atradėjai.

Kadangi krioklys „atrastas“ tik 2001 metais, suprantama, kad jis yra atokioje vietovėje, toli nuo gyvenamųjų vietovių, miestų. Privažiavus prie krioklio prieigų, stovėjimo aikštelėje pamatėme dar tris autobusus vietinių „turistų“. Gidai pradėjo pasakoti, kad čia šiauriečiai atvažiuoja praleisti laisvalaikio, iškylauja, smaguriauja įmantriais patiekalais ir kitaip stengiasi atsipalaiduoti, savotiškai užmegzti ryšį su gamta ir komunizmo harmonija.

Be pasakiškai gražios gamtos pamatėme tam tikras socialistinio kelionės planavimo klaideles – mums grįžus prie autobuso, visi iškylautojai jau tūnojo savo autobusuose, per 30 minučių baigėsi visas šurmulys. Viskas įvyko tiesiog per greitai, ne pagal planą. Mūsų vairuotojas nervingai gestikuliuodamas rankomis kažką aiškino „romantiškiems iškylautojams“. Supratome, kad tai buvo nuolatinė mūsų grupės palyda, kurių darbas – valgyti sušius prieš vakariečių akis.

„Turistai“ buvo tiesiog statistai, kurie dešimtis kilometrų buvo atvežti vien tik tam, kad Vakarų turistams parodytų teatrališką iškylavimo maskaradą, suvaidintų kelias maisto įsisavinimo scenas.

Kalbėjomės tarpusavyje – visi pastebėjome keistas detales ir ankstesnėse turo vietose. Pchenjano parkas, tautiniai šokiai suorganizuoti specialiai mums – na tai suprantama, visi laukėme to. Bet viena apie tai skaityti ar matyti filme, o kita pajausti tai pačiam. Šiurpas ima supratus, kad šie žmonės čia surinkti vien tik tam, kad parodytų, jog šalis turi maisto, kad žmonės gyvena linksmai, šoka ir gurkšnodami alų ilsisi medžių pavėsyje. O už šio fasado vos galą su galu suduriantieji, neviltis, kuri tuomet persidavė ir mums.

Į viešbutį traukėme tylėdami, visa grupė buvo paskendusi savo mintyse, nesinorėjo jau kvailai juokauti apie masinį realybės šou ar sudievintus lyderius.

Faktas, kad režimas Vakarų turistams nori parodyti tik tai, ką turi geriausia. O ką geriausio jie turėjo? Turo metu teko apsilankyti milžiniškoje trąšų gamykloje, fermoje, kurioje mums aprodė traktorius, sėjamąsias mašinas, supažindino su ryžių surinkimo normomis. Įsivaizduokime, kaip lietuvių numylėtoje Turkijoje turistus veža ne į suvenyrų fabrikėlius, o pasigrožėti Jonavos azoto analogu. Net šlapintis galėjome tik turistams skirtose išvietėse, kur ant pisuarų išdidžiai išgraviruota „American standard“.

Bendraujant su gidais aštuonias dienas jautėsi tie patys bendražmogiški poreikiai - rūpestis šeima, artimaisiais, ramaus ir harmoningo gyvenimo siekimas, bet visa tai nuolat turi būti užmaskuota raudonuoju glaistu. Jie tiesiog atlieka savo darbą, pasakoja Vakarų turistams standartu patvirtintus posmus, laikosi nustatytos tvarkos ir disciplinos. Taip stengiasi patenkinti savo šeimos būtiniausias reikmes ir pagerinti kasdienybę.

Ši šalis turi milžinišką turizmo potencialą. Jie turi praktiškai sterilią gamtą, ežerus ir upes. Gamta Šiaurės Korėjoje yra pasakiško grožio. Plačios upės, nuostabūs kalnai, civilizacijos nesugadinti peizažai. Žlugus režimui, šios šalies gamtos grožis trauks upes turistų. Aplink juk industrijos išvargintos šalys. Kinija, kurioje gyvena daugiau kaip 1,4 milijardo gyventojų, Pietų Korėja, Japonija, Rusija – aplinkui pavydėtinos ekonomikos, kaimynės, bet tikrovė tokia, kad daugiau kaip 24 mln. žmonių yra užstrigę 1953 m. ir naujų metų, bent jau artimiausiu metu, dar nematyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelionių blogas

Netikėtumai, kurie laukia Tailande: nuo viešbučio be elektros iki iš lovos verčiančių dramblių

Didžiausias Tailando kurortas Pataja – rojus žemėje tiems, kas per atostogas nori suderinti paplūdimius, aktyvias pramogas ir pažintines ekskursijas bei ryškias naktinio gyvenimo šviesas. Parankiausias laikas atostogauti Siamo įlankoje, kuri dar vadinama Tailando Rivjera, prasideda jau dabar, kai sulig lapkričiu šalyje baigiasi lietingasis periodas ir įsivyrauja švelnus bei saulėtas klimatas, kuris idealiai tinka ir paplūdimio malonumams, ir pažinimui. Tad kaip dėlioti atostogų scenarijų, jei jūsų lėktuvo bilietas žada, kad skrendate į Patają Tailande?

Patarimai, kaip sutaupyti keliaujant

Žmonės vis dažniau ir dažniau keliauja. Vienas tą lėmusių faktorių yra pigūs skrydžiai. Kai kelionė Europoje pirmyn ir atgal kainuoja iki 100 eurų, susigundo vos ne kiekvienas. Ypač studentai ar neseniai studijas pabaigęs jaunimas.

„Beprotis drąsuolis“ - taip iššūkį sau metusį Roką vadino kelyje sutikti žmonės (47)

Palangiškis kurčias 19-metis vaikinas Rokas Koveckis šią vasarą nuo liepos 12 d. iki rugsėjo 12 d. keliaudamas po Europą pėsčiomis nuėjo 500 km, o autostopu nukeliavo 5000 km. Kelyje sutikti žmonės jį vadino tiesiog bepročiu drąsuoliu.

Ar ne svajonė: išradingas lietuvis keliauja po pasaulį pragyvendamas iš savo pomėgių (43)

Mokykla, universitetas, darbas – toks gyvenimo scenarijus Lietuvoje įsigalėjęs nuo neatmenamų laikų. Tačiau kelionių entuziastas ir pradedantysis fotografas Vytautas Jankulskas (24) nenorėjo paklusti šiai sistemai ir išdrįso savo talentų ieškoti keliaudamas, o ne nuobodžiai sėdėdamas paskaitose.

Penkios nepamirštamos dienos tropikų rojuje (5)

Zanzibaras - nuo vaikystės šis žodis man siejosi su šiltomis jūromis, balto smėlio paplūdimiais, burlaiviais ir piratais. Paskui diskotekose suskambo naivoka, bet smagi Arabesque grupės daina - "Zanzibar is not far!" (Zanzibaras netoli), entuziastingai skandavo grupės merginos.

Vietnamo keistenybės: „Išprotėjęs namas“, dykuma ir naktinis turgus

Keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis išsiruošė į kelionę po Vietnamą. Čia rasite jo pirmų dienų nuotykius.

Lietuvio nuotykiai Vietname: paskutinius kilometrus važiavo sukandęs dantis iš skausmo (7)

Nepailstantis keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis šį kartą tyrinėjo Tailandą. Su DELFI skaitytojais jis sutiko pasidalinti įspūdžiais ir tolimoje šalyje patirtais nuotykiais.

Vilniečiai su kūdikiu ant rankų išmaišė tolimiausius pasaulio kampelius (60)

Kelionės mūsų šeimai yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų, dažnai ir metus prisimename pagal tai, kur kada lankėmės, ką matėme. O kaip kelionės su kūdikiu, vaiku?

Auksinio Indijos trikampio spindesys ir skurdas (3)

Vidurio nėra. Indija arba patinka, arba ne. Tai – kontrastų ir mistikos šalis. Dešimties dienų jai pažinti ir suprasti tikrai neužtenka.

Šešios dienos Austrijoje: pilys, ledo urvai ir nepakartojamas Zalcburgas

Austrija. Iš tikrųjų tik Zalcburgo žemė ir jos apylinkės.

Foralbergo kalnų sakmės, Alpių sūris ir karvių šypsenos

Žvilgsnis bėgioja žaliais Alpių šlaitais, užkliūdamas už viršūnių, kai kur net ir vasarą pasipuošusių sniego lopinėliais. Kojos nespėja lėkti iš paskos. Debesėliai glosto skruostus, palikdami drėgnus bučinius veide ir rasą plaukuose. Saulės pakutenti žolynai skleidžia virš slėnių tūkstantį ir vieną aromatą. Abipus tako mūkia karvės, o snukiai tokie draugiški, kad praeinant norisi sveikintis, glostyti, pakasyti paausį.

„Baltoscandia 2016“: kodėl skandinavai vis dar tiki troliais

Norėčiau pratęsti trijų savaičių „Baltoscandia 2016” ekspedicijos apžvalgą. Kuomet kelionė jau praeityje ir namie į dienoraštį sugulė paskutinės mintys, prieš akis šmėsteli daug, tuo metu rodos, nesvarbių dalykų.

Dviračiais Slovakiją apvažiavę lietuviai džiaugiasi, kad nesutiko meškų (2)

Lietuvis keliautojas Aurimas Valujavičius, pernai vasarą dviračiu apvažiavęs Norvegiją ir Švediją, šiemet su draugu Mindaugu patraukė į Slovakiją ir apvažiavo Karpatų kalnyną.

Baltijos rivjera Jūrmaloje (11)

Atėjus vasaros atostogoms norėjau išsirinkti gražią vietą, šalį ar kurortą, kuris būtų ir įdomus, ir netoliese. Ieškojau ramesnio kampelio, kur galėčiau atgauti jėgas ir nepavargti keliaujant nežinia kur ir toli bei jokiu būdu nenorėjau grūstis minioje nuotykių trokštančių turistų. Į Lietuvos pajūrį važiuoti netraukė, lietuvių atsiliepimai nuteikė pesimistiškai, be to, norėjosi kažko naujo ir nematyto.

Keliaujančius po Ameriką lietuvius vienas dalykas sukrėtė iki sielos gelmių (8)

Rašydamas mūsų kelionės įspūdžius nesistengiau susikoncentruoti į visiems žinomus lankytinus objektus, bet norėjau parodyti viską mūsų akimis, tai kas tuo metu atrodė svarbiausia, tai kas labiausiai sukrėtė ar sužavėjo.