Šiaurės Korėja - kuo keliauja vietiniai šalyje, neišgalinčioje apsirūpinti benzinu civilinėms reikmėms?

 (3)
Planuojant kelionę į Šiaurės Korėją, prieš akis vis iškildavo močiutės tremties pasakojimai, nesuvokiami sovietinio gulago režimo siaubai, kurie 1953 metais šiek tiek atšilo. Šiaurės Korėjos režimas po karo dar labiau sustiprėjo ir užsidarė nuo išorinio pasaulio, savotiškas stalinizmas tęsiasi iki šiol. Į akis krenta pilki sovietiniai pastatai.
Garu varomas sunkvežimis Šiaurės Korėjoje
Garu varomas sunkvežimis Šiaurės Korėjoje
© DELFI (S.Berlinsko nuotr.)

Žinoma, tokių architektūrinių šedevrų apstu ir Lietuvoje, bet daugumos daugiabučių būklė išties tragiška ir skubiai reikalaujanti renovacijos. Pagrindinė spalva – pilka, žinoma, betono juk dažyti neapsimoka.

Laikas Šiaurėje tarsi ir užstrigo 1953 metais. Niūrus socialistinis daugelio miestų paveikslas stipriai kontrastuoja su preciziškai sutvarkytais raudonosios grietinėlės gyvenamais Pchenjano kvartalais. Tvarkingi namai, spalvoti daugiabučiai. Prieš akis iškyla sovietų propagandiniai pranešimai apie apdovanojimus gavusius Lazdynus ar kitus pavyzdinius mikrorajonus.

Naktimis jie buvo net apšviesti ir žvelgdamas pro viešbučio langą sunkiai suvoktum, kad čia Pchenjanas, kad čia Šiaurės Korėja, o ne eilinis Azijos didmiestis. Žinoma, tai buvo šventės, turistų lankomas periodas, bet vis dėlto Pchenjanas neskendėjo aklinoje tamsoje, tiksliau tariant, turistams rodoma miesto pusė buvo apšviesta. Kas vyko kitoje miesto pusėje, galiu tik spėlioti.

Nustebino, kad gatvėse dienos metu galima išvysti automobilių. Matėme ir taksi mašiną. Žinoma, automobilių srautas minimalus, bet judėjimas gatvėse jau vyksta. Keliuose rieda tikri inžineriniai stebuklai – vietiniai auksarankiai antikvarinius sunkvežimius privertė judėti garo varikliais.

Gatvėse važinėja ir it garvežiai garus leidžia tokie sunkvežimiai. Viduje zuja darbininkai, visi juodi nuo suodžių, į katilus mėto malkas ir taip priverčia šias laiko mašinas būti gyvas. Priežastis, kodėl tenka vidaus degimo variklius keisti garo varikiais, labai paprasta ir aiški - Šiaurės Korėjai galioja prekybos embargas ir šalis negali, juolab ir neišgali, nusipirkti naftos produktų civilinėms reikmėms.

Kelių būklė, mūsų pasaulio suvokimu, yra prasta, labai daug nelygumų ir duobių. Mašinų srautas keliuose minimalus, per valandą prasilenki su keliais automobiliais, ir viskas. Bet laikas kelius deformavo, tad kartais jautiesi lyg važiuotum betoniniu rėčiu, o ne autostrada.

Stebina ir tai, kaip Šiaurės Korėja nusprendė tvarkyti kelkraščius. Jie šienaujami ne specialiomis mašinomis ar žoliapjovėmis, tiesiog atvežami keli sunkvežimiai žmonių, jie apginkluojami pjautuvais ir taip dienomis lenkia nugaras pakelėse.

Trečios dienos vakarą palikome Pchenjaną ir traukėme nakvoti į mažesnį miestelį. Išvažiavus atokiau nuo Pchenjano centro, keliai pradėjo skendėti tamsoje, ištisi daugiabučių kvartalai smurgsojo aklinoje tamsoje, nė vienos švieselės daugiabučių languose. Keista buvo matyti ir daugybę žmonių, tiesiog einančių priemiesčio keliais. Jie nelaukia autobusų stotelėse, nesinaudoja taksi, ką jau kalbėti apie nuosavus automobilius. Visuomeninio transporto sistemos likučių keliuose nematyti.

Trumpus atstumus vietiniai dažniausiai įveikia dviračiais arba pėstute, o tie išrinktieji, kurie gali keliauti šalies viduje, naudojasi geležinkelio sistema.

Dviračių Šiaurės Korėjoje yra daugiau nei Olandijoje ar kitame idiliškame Europos didmiestyje, atrodo, kiekvienas nuo jauno iki seno naudojasi šia transporto priemone. O ir daro tai ne dėl sveikatos ar mados sumetimais, ne siekdami saugoti gamtą, tiesiog neturi kito pasirinkimo – sėda ant dviračio ir bet kokiu oru mina pedalus.

Žinoma, nutukusių žmonių gatvėse neišvysi, bet prie to prisideda ir visos kitos šios šalies bėdos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelionių blogas

Dviračiu po Hanzos miestą Kuldygą

Kol Kuldygos aikštėje kremtu pusryčių bandelę, saulė senų namų sienomis nuo stogų lipa žemyn. Pasiekusi pamatus, aukso juosta atslenka akmeniniu grindiniu, užlieja mano pėdas ir šalia staliuko lūkuriuojantį dviratį. Netoli dviračius nuomojančio Rekreacijos centro įsikūrusį restoraną „Goldingen Room“ išsirinkau ne šiaip sau – jo pavadinime įamžintas senasis Kuldygos vardas, nuo kurio ir dera pradėti pažintį su šiuo Hanzos miestu.

Netikėtumai, kurie laukia Tailande: nuo viešbučio be elektros iki iš lovos verčiančių dramblių

Didžiausias Tailando kurortas Pataja – rojus žemėje tiems, kas per atostogas nori suderinti paplūdimius, aktyvias pramogas ir pažintines ekskursijas bei ryškias naktinio gyvenimo šviesas. Parankiausias laikas atostogauti Siamo įlankoje, kuri dar vadinama Tailando Rivjera, prasideda jau dabar, kai sulig lapkričiu šalyje baigiasi lietingasis periodas ir įsivyrauja švelnus bei saulėtas klimatas, kuris idealiai tinka ir paplūdimio malonumams, ir pažinimui. Tad kaip dėlioti atostogų scenarijų, jei jūsų lėktuvo bilietas žada, kad skrendate į Patają Tailande?

Patarimai, kaip sutaupyti keliaujant

Žmonės vis dažniau ir dažniau keliauja. Vienas tą lėmusių faktorių yra pigūs skrydžiai. Kai kelionė Europoje pirmyn ir atgal kainuoja iki 100 eurų, susigundo vos ne kiekvienas. Ypač studentai ar neseniai studijas pabaigęs jaunimas.

„Beprotis drąsuolis“ - taip iššūkį sau metusį Roką vadino kelyje sutikti žmonės (48)

Palangiškis kurčias 19-metis vaikinas Rokas Koveckis šią vasarą nuo liepos 12 d. iki rugsėjo 12 d. keliaudamas po Europą pėsčiomis nuėjo 500 km, o autostopu nukeliavo 5000 km. Kelyje sutikti žmonės jį vadino tiesiog bepročiu drąsuoliu.

Ar ne svajonė: išradingas lietuvis keliauja po pasaulį pragyvendamas iš savo pomėgių (45)

Mokykla, universitetas, darbas – toks gyvenimo scenarijus Lietuvoje įsigalėjęs nuo neatmenamų laikų. Tačiau kelionių entuziastas ir pradedantysis fotografas Vytautas Jankulskas (24) nenorėjo paklusti šiai sistemai ir išdrįso savo talentų ieškoti keliaudamas, o ne nuobodžiai sėdėdamas paskaitose.

Penkios nepamirštamos dienos tropikų rojuje (5)

Zanzibaras - nuo vaikystės šis žodis man siejosi su šiltomis jūromis, balto smėlio paplūdimiais, burlaiviais ir piratais. Paskui diskotekose suskambo naivoka, bet smagi Arabesque grupės daina - "Zanzibar is not far!" (Zanzibaras netoli), entuziastingai skandavo grupės merginos.

Vietnamo keistenybės: „Išprotėjęs namas“, dykuma ir naktinis turgus

Keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis išsiruošė į kelionę po Vietnamą. Čia rasite jo pirmų dienų nuotykius.

Lietuvio nuotykiai Vietname: paskutinius kilometrus važiavo sukandęs dantis iš skausmo (7)

Nepailstantis keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis šį kartą tyrinėjo Tailandą. Su DELFI skaitytojais jis sutiko pasidalinti įspūdžiais ir tolimoje šalyje patirtais nuotykiais.

Vilniečiai su kūdikiu ant rankų išmaišė tolimiausius pasaulio kampelius (60)

Kelionės mūsų šeimai yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų, dažnai ir metus prisimename pagal tai, kur kada lankėmės, ką matėme. O kaip kelionės su kūdikiu, vaiku?

Auksinio Indijos trikampio spindesys ir skurdas (3)

Vidurio nėra. Indija arba patinka, arba ne. Tai – kontrastų ir mistikos šalis. Dešimties dienų jai pažinti ir suprasti tikrai neužtenka.

Šešios dienos Austrijoje: pilys, ledo urvai ir nepakartojamas Zalcburgas

Austrija. Iš tikrųjų tik Zalcburgo žemė ir jos apylinkės.

Foralbergo kalnų sakmės, Alpių sūris ir karvių šypsenos

Žvilgsnis bėgioja žaliais Alpių šlaitais, užkliūdamas už viršūnių, kai kur net ir vasarą pasipuošusių sniego lopinėliais. Kojos nespėja lėkti iš paskos. Debesėliai glosto skruostus, palikdami drėgnus bučinius veide ir rasą plaukuose. Saulės pakutenti žolynai skleidžia virš slėnių tūkstantį ir vieną aromatą. Abipus tako mūkia karvės, o snukiai tokie draugiški, kad praeinant norisi sveikintis, glostyti, pakasyti paausį.

„Baltoscandia 2016“: kodėl skandinavai vis dar tiki troliais

Norėčiau pratęsti trijų savaičių „Baltoscandia 2016” ekspedicijos apžvalgą. Kuomet kelionė jau praeityje ir namie į dienoraštį sugulė paskutinės mintys, prieš akis šmėsteli daug, tuo metu rodos, nesvarbių dalykų.

Dviračiais Slovakiją apvažiavę lietuviai džiaugiasi, kad nesutiko meškų (2)

Lietuvis keliautojas Aurimas Valujavičius, pernai vasarą dviračiu apvažiavęs Norvegiją ir Švediją, šiemet su draugu Mindaugu patraukė į Slovakiją ir apvažiavo Karpatų kalnyną.

Baltijos rivjera Jūrmaloje (11)

Atėjus vasaros atostogoms norėjau išsirinkti gražią vietą, šalį ar kurortą, kuris būtų ir įdomus, ir netoliese. Ieškojau ramesnio kampelio, kur galėčiau atgauti jėgas ir nepavargti keliaujant nežinia kur ir toli bei jokiu būdu nenorėjau grūstis minioje nuotykių trokštančių turistų. Į Lietuvos pajūrį važiuoti netraukė, lietuvių atsiliepimai nuteikė pesimistiškai, be to, norėjosi kažko naujo ir nematyto.