Įspūdžiai iš Š. Korėjos - tikroji šalies religija ir Lietuvos pėdsakas lyderių mauzoliejuje

 (4)
Mūsų grupė, kaip ir visos kitos ir visi užsieniečiai, Šiaurės Korėjos sostinėje Pchenjane gyvena viename – 47 aukštų viešbutyje. Mane apgyvendino 41 aukšte, pro langus atsiveria nuostabi panorama. Pro langus matosi apšviestas miestas! Šis faktas buvo netikėtas – visi tikėjomės akį rėžiančios tamsos, bet atrodo kaip „normalus“ vakarietiškas miestas.
Lyderių garbinimas Šiaurės Korėjoje
Lyderių garbinimas Šiaurės Korėjoje
© DELFI (S.Berlinsko nuotr.)

Aišku, vėl viskas neapsieina be keistenybių, nes visų turistų langai nukreipti viena kryptimi, ten, kur 3 milijonų gyventojų miestas yra apšviestas. Parodomieji daugiaaukščiai, kur greičiausiai gyvuoja raudonoji grietinėlė, vadų fetišo aikštės ir t.t.

Kita pusė, tikėtina, skendi aklinoje tamsoje, plikuose fasaduose. Po pusryčių visi susodinami į autobusą ir prasideda kelionė.

Viena ypatybė. Kaip pastebėjome kelionės metu, Pchenjane praktiškai visada važiuodavome tomis pačiomis gatvėmis, kur vyrauja ideali tvarka, sutvarkyta aplinka. Vėl kankina nuojauta, kuri vėliau virsta faktais, kad viskas šioje kelionėje surežisuota: parodomieji keliai, parduotuvės, maistas, netgi žmonės, kuriuos sutiksime, atrodys netikri, tarsi dėvintys parodomąsias kaukes.

Traukiame atiduoti pagarbos Šiaurės Korėjos lyderiams. Lyderiai ir jų kultas – tai tema, kurią privalu aprašyti šiek tiek plačiau. Nors oficialiai komunistai yra ateistai, bet vyrauja visuotinis lyderių kultas, fetišas, kuris peržengia sveiko proto ribas. Visa šalis lenkia savo nugaras statuloms, kurios sutinkamos kiekviename miestelyje.

Lyderių portretai yra pritvirtinti prie kiekvieno piliečio patriotiškos krūtinės, kiekviename name, bute, biure, viešbutyje, atrodo, kad visuose patalpose privalo būti vadų portretai, kurie preciziškai prižiūrimi. Valomos dulkės, jiems lankstomasi, jie yra šventai gerbiami.

Draudžiama perlenkti laikraštį su vado portretu

Įsivaizduokime, kas būtų Lietuvoje, jei paimtumėme laikraštį, kurio pirmame puslapyje puikuojasi prezidentės portretas ir perlenktumėme jį. Žinoma, kad nieko. O dabar įsivaizduokite, kas nutiktų Šiaurės Korėjoje, jei padarytumėte tą patį veiksmą? Ne draugiškas pamokymas ar pajuokavimas – už tai būtų griežtas papeikimas, atleidimas iš darbo, labai tikėtina, kad atsidurtumėte kalėjime ar liūdnai pagarsėjančiose darbo stovyklose.

Vienas bendrakeleivis nusipirko vietinį propagandinį laikraštuką anglų kalba ir elementariai perlenkė ir pasidėjo ant kėdės – atliko mums tokį įprastą veiksmą. Tai pamatęs gidas mums visiems atskaitė moralą ir griežtai uždraudė taip daryti, nes kitaip mes, o ypač gidai, atsidurtų didžiulėje bėdoje.

Gidai pasakojo, kad laikraščių puslapiai su lyderių portretais yra atrenkami, surūšiuojami ir kartą per mėnesį priduodami „lyderių surinkėjams“. Rūšiavimas vykdomas, bet ne plastiko ar stiklo. Deginti laikraščius su lyderiais griežtai draudžiama.

Internete teko skaityti istoriją, kad keli vietiniai buvo pasidarę tabako suktines iš laikraščio su lyderio portretu. Už tai jie visą savo likusį gyvenimą turėjo praleisti darbo stovykloje, kurios iš tiesų yra koncentracijos, mirties stovyklos. Taigi ir mūsų grupei reikėjo deramai elgtis su lyderiais – pirkome gėles ir jas dėjome prie paminklų, lenkdavome nugaras ir taip atiduodavome jiems pagarbą.

Mums netgi buvo suteikta išskirtinė „garbė“ ir mes aplankėme mauzoliejų, kur ilsisi lyderių balzamuotos mumijos. O ten yra ištisa mirties karalystė, šiuolaikinės piramidės, milžiniški rūmai su viena paskirtimi – garbinti ir šlovinti tikras komunizmo ir totalitarizmo šmėklas.

Šaukštas, kuriuo valgė vadas

Patekti į rūmų kompleksą yra sunkiau nei į oro uostą. Žinoma, galioja ir griežtas aprangos kodas, negalima dėvėti šortų, džinsų, marškinėlių ir, aišku, jokių kamerų ir fotoaparatų. Marškiniai arba polo marškinėliai turi būti tvarkingai sukišti į kelnes, jokių papuošalų, laikrodžių, negali turėti nieko.

Privalu visiškai ištuštinti kišenes, nepalikti nė popierėlio. Praėję kelis patikros punktus, patekome į mirties rūmų puošnias erdvias menes: marmuru klotos grindys ir sienos, paauksuoti krištoliniai šviestuvai, lyderių paveikslai ir milžiniškos statulos.

Patekome į menę, kurioje ilsisi prezidento palaikai. Čia vyrauja tamsios spalvos, tamsi kraujo spalva, erdvė persismelkusi tragizmu. Spengiančioje tyloje lankytojai privalo nusilenkti iš trijų pusių. Tik ties vadų viršugalviais nesilankstėme – manau, lenkiantis privalu matyti įsakmius lyderių veidus. Vėliau aplankėme erdvią patalpą, kurioje sudėti visi lyderių ordinai, apdovanojimai, diplomai, kurių yra iki absurdo daug, padėkos ir dovanos.

Mačiau ir Lietuvos pėdsaką. Šilalės darbininkai sveikino draugą prezidentą su revoliucijos metinėmis. Įteikė knygutę su grybu viršelyje. Žinutė su grybu viršelyje – nenumaldomai peršasi tam tikra diagnozė siuntusiems.

O vėliau pamatėme protu nesuvokiamus kulto apraiškas. Į vidų jie įsigudrino įtempti vagonus, kuriuose važinėjosi lyderiai, katerius, mašinas, na atrodo, kad jie sutempė viską, prie ko prisilietė lyderiai.

Kelionėje teko lankyti ir trąšų fabriką, apie kurį pasakosiu kitame straipsnyje. Apsilankėme, žinoma, ir fabriko muziejuje, kuriame begales kartų lankėsi ir vadai. Ekspozicijoje po stiklų puikuojasi suoliukas, kuriame sėdėjo lyderis! Telefonas, kuriuo naudojosi vadas, šaukštas, kuriuo valgė vadas! Tualetinio popieriaus nematėme, turbūt lyderių organizmai tokios funkcijos neturi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelionių blogas

Dviračiu po Hanzos miestą Kuldygą

Kol Kuldygos aikštėje kremtu pusryčių bandelę, saulė senų namų sienomis nuo stogų lipa žemyn. Pasiekusi pamatus, aukso juosta atslenka akmeniniu grindiniu, užlieja mano pėdas ir šalia staliuko lūkuriuojantį dviratį. Netoli dviračius nuomojančio Rekreacijos centro įsikūrusį restoraną „Goldingen Room“ išsirinkau ne šiaip sau – jo pavadinime įamžintas senasis Kuldygos vardas, nuo kurio ir dera pradėti pažintį su šiuo Hanzos miestu.

Netikėtumai, kurie laukia Tailande: nuo viešbučio be elektros iki iš lovos verčiančių dramblių

Didžiausias Tailando kurortas Pataja – rojus žemėje tiems, kas per atostogas nori suderinti paplūdimius, aktyvias pramogas ir pažintines ekskursijas bei ryškias naktinio gyvenimo šviesas. Parankiausias laikas atostogauti Siamo įlankoje, kuri dar vadinama Tailando Rivjera, prasideda jau dabar, kai sulig lapkričiu šalyje baigiasi lietingasis periodas ir įsivyrauja švelnus bei saulėtas klimatas, kuris idealiai tinka ir paplūdimio malonumams, ir pažinimui. Tad kaip dėlioti atostogų scenarijų, jei jūsų lėktuvo bilietas žada, kad skrendate į Patają Tailande?

Patarimai, kaip sutaupyti keliaujant

Žmonės vis dažniau ir dažniau keliauja. Vienas tą lėmusių faktorių yra pigūs skrydžiai. Kai kelionė Europoje pirmyn ir atgal kainuoja iki 100 eurų, susigundo vos ne kiekvienas. Ypač studentai ar neseniai studijas pabaigęs jaunimas.

„Beprotis drąsuolis“ - taip iššūkį sau metusį Roką vadino kelyje sutikti žmonės (47)

Palangiškis kurčias 19-metis vaikinas Rokas Koveckis šią vasarą nuo liepos 12 d. iki rugsėjo 12 d. keliaudamas po Europą pėsčiomis nuėjo 500 km, o autostopu nukeliavo 5000 km. Kelyje sutikti žmonės jį vadino tiesiog bepročiu drąsuoliu.

Ar ne svajonė: išradingas lietuvis keliauja po pasaulį pragyvendamas iš savo pomėgių (45)

Mokykla, universitetas, darbas – toks gyvenimo scenarijus Lietuvoje įsigalėjęs nuo neatmenamų laikų. Tačiau kelionių entuziastas ir pradedantysis fotografas Vytautas Jankulskas (24) nenorėjo paklusti šiai sistemai ir išdrįso savo talentų ieškoti keliaudamas, o ne nuobodžiai sėdėdamas paskaitose.

Penkios nepamirštamos dienos tropikų rojuje (5)

Zanzibaras - nuo vaikystės šis žodis man siejosi su šiltomis jūromis, balto smėlio paplūdimiais, burlaiviais ir piratais. Paskui diskotekose suskambo naivoka, bet smagi Arabesque grupės daina - "Zanzibar is not far!" (Zanzibaras netoli), entuziastingai skandavo grupės merginos.

Vietnamo keistenybės: „Išprotėjęs namas“, dykuma ir naktinis turgus

Keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis išsiruošė į kelionę po Vietnamą. Čia rasite jo pirmų dienų nuotykius.

Lietuvio nuotykiai Vietname: paskutinius kilometrus važiavo sukandęs dantis iš skausmo (7)

Nepailstantis keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis šį kartą tyrinėjo Tailandą. Su DELFI skaitytojais jis sutiko pasidalinti įspūdžiais ir tolimoje šalyje patirtais nuotykiais.

Vilniečiai su kūdikiu ant rankų išmaišė tolimiausius pasaulio kampelius (60)

Kelionės mūsų šeimai yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų, dažnai ir metus prisimename pagal tai, kur kada lankėmės, ką matėme. O kaip kelionės su kūdikiu, vaiku?

Auksinio Indijos trikampio spindesys ir skurdas (3)

Vidurio nėra. Indija arba patinka, arba ne. Tai – kontrastų ir mistikos šalis. Dešimties dienų jai pažinti ir suprasti tikrai neužtenka.

Šešios dienos Austrijoje: pilys, ledo urvai ir nepakartojamas Zalcburgas

Austrija. Iš tikrųjų tik Zalcburgo žemė ir jos apylinkės.

Foralbergo kalnų sakmės, Alpių sūris ir karvių šypsenos

Žvilgsnis bėgioja žaliais Alpių šlaitais, užkliūdamas už viršūnių, kai kur net ir vasarą pasipuošusių sniego lopinėliais. Kojos nespėja lėkti iš paskos. Debesėliai glosto skruostus, palikdami drėgnus bučinius veide ir rasą plaukuose. Saulės pakutenti žolynai skleidžia virš slėnių tūkstantį ir vieną aromatą. Abipus tako mūkia karvės, o snukiai tokie draugiški, kad praeinant norisi sveikintis, glostyti, pakasyti paausį.

„Baltoscandia 2016“: kodėl skandinavai vis dar tiki troliais

Norėčiau pratęsti trijų savaičių „Baltoscandia 2016” ekspedicijos apžvalgą. Kuomet kelionė jau praeityje ir namie į dienoraštį sugulė paskutinės mintys, prieš akis šmėsteli daug, tuo metu rodos, nesvarbių dalykų.

Dviračiais Slovakiją apvažiavę lietuviai džiaugiasi, kad nesutiko meškų (2)

Lietuvis keliautojas Aurimas Valujavičius, pernai vasarą dviračiu apvažiavęs Norvegiją ir Švediją, šiemet su draugu Mindaugu patraukė į Slovakiją ir apvažiavo Karpatų kalnyną.

Baltijos rivjera Jūrmaloje (11)

Atėjus vasaros atostogoms norėjau išsirinkti gražią vietą, šalį ar kurortą, kuris būtų ir įdomus, ir netoliese. Ieškojau ramesnio kampelio, kur galėčiau atgauti jėgas ir nepavargti keliaujant nežinia kur ir toli bei jokiu būdu nenorėjau grūstis minioje nuotykių trokštančių turistų. Į Lietuvos pajūrį važiuoti netraukė, lietuvių atsiliepimai nuteikė pesimistiškai, be to, norėjosi kažko naujo ir nematyto.