Žemės ūkio ministrė: pieno sektoriui reikalinga ir Lietuvos, ir Europos pagalba

 (56)
Europos šalių žemės ūkio ministrai sutaria, kad esama situacija dėl pieno ir kiaulienos sektorių yra labai sudėtinga, todėl pirmadienį vykusiame ministrų pasitarime buvo nuspręsta, kad iki vasario pabaigos visos šalys pateiks savo pasiūlymus, o kovo mėnesį vyksiančioje taryboje bus priimami sprendimai, kaip padėti ūkininkams.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Situacija pieno ir kiaulienos sektoriuose nėra lengva, todėl ketinama ieškoti ne tik ilgalaikių sprendimų, bet ir greitų būdų, kaip pagelbėti ūkininkams. Labai vertiname Europos Komisijos pagalbą ir aktyviai naudojamės visomis veikiančiomis rinkos reguliavimo priemonėmis. Taip pat ieškome visų įmanomų galimybių paremti pieno sektorių nacionalinėmis priemonėmis. Šios priemonės šiek tiek stabilizuoja padėtį, tačiau nepakankamai, Lietuvos pieno sektoriuje situacija vis dar išlieka sudėtinga“, – teigia Virginija Baltraitienė.

Europos Komisija daug dėmesio skiria naujų rinkų paieškai, netarifinių barjerų mažinimui ar jų panaikinimui, tačiau šios priemonės bus veiksmingos tik ateityje, jos neatneš greito rezultato. Šiuo metu pieno sektoriui labiausiai būtų reikalinga tikslinė parama iš Europos Sąjungos biudžeto, kuri padėtų ūkininkams kompensuoti patirtus nuostolius. Lietuva ieško kompleksinio sprendimo, kuris padėtų visam sektoriui sustiprėti. Taip pat mūsų šalis siekia laikino didesnio lankstumo nacionalinei pagalbai, ypatingai dėl nereikšmingos (de minimis) pagalbos, norint pagelbėti ūkininkams krizės laikotarpiu.

Tai pat ketinama daugiau dėmesio skirti kiaulienos sektoriui. Nepaisant Europos Sąjungos tikslinės paramos bei Europos Komisijos priimto sprendimo leisti artimiausiu metu palankiau perskirstyti afrikinio kiaulių maro zonas Lietuvoje, kiaulienos kainos ir toliau netenkina gamintojų.
Sausio mėnesį Lietuvoje už pieną buvo mokama vidutiniškai po 21,82 Eur už 100 kg, smulkieji ūkininkai gavo dar mažiau – 12–15 Eur už 100 kg pieno.

Praėjusių metų gruodžio mėnesį pieno gamintojams buvo išmokėta Europos Sąjungos tikslinė parama, kuri siekė 12,23 mln. eurų, dar 12,23 mln. eurų buvo skirta iš nacionalinio biudžeto. Tuo tarpu kiaulių augintojams, labiausiai nukentėjusiems nuo afrikinio kiaulių maro, buvo kompensuoti dėl supirkimo kainų skirtumo patirti nuostoliai (iš viso 800 000 eurų, iš jų 400 000 eurų yra nacionalinio biudžeto lėšos).

Užsakymo nr.: PT_70435344

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją