Lietuvai reikia naujos, paprastos ir aiškios taisyklės: padarei milžiniškus nuostolius valstybei ir jos žmonėms – jausk kaltę, bent jau viešai pripažink klaidas.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kiek Lietuvai kainuoja „drąsūs“ Prezidentės Dalios Grybauskaitės pareiškimai, klaidos ir kokį pavojų tai kelia nacionaliniam saugumui?

„Drąsa“ žmonių sąskaita

Eurokomisarė, į Lietuvos prezidento postą kandidatuojanti Dalia Grybauskaitė, 2009 metų kovo mėnesį iš Briuselio mokė premjerą Andrių Kubilių: Vyriausybės, kurios prašo finansinės pagalbos iš Tarptautinio valiutos fondo, demonstruoja politinę impotenciją.

Lietuva buvo finansinėje duobėje. Pigiai skolintis buvo galima tik iš Tarptautinio valiutos fondo – už 2-3 procentus metinių palūkanų.

Eurokomisarė dar pagrasino, kad Tarptautinis valiutos fondas nemokamų pietų neduos: jei A. Kubilius skolinsis iš fondo, šis privers Lietuvą mažinti pensijas, atlyginimus, taupyti reikės dar labiau.

Po kelių mėnesių Dalia Grybauskaitė tapo Respublikos prezidente, Andrius Kubilius nenorėjo būti išvadintas politiniu impotetntu – net ir be Tarptautinio valiutos fondo nurodymų mažino pensijas, atlyginimus, veržė taupymo diržus, valstybė skolinosi iš užsienio bankų milijardus už juos mokėdama 7-9 procentų metinių palūkanų.

O kodėl ne už 2-3 procentus palūkanų iš Tarptautinio valiutos fondo?

Į tai atsako dar vienas „drąsus“ D. Grybauskaitės pareiškimas: „Nepriklausoma šalies politika man svarbesnė už tarptautinių organizacijų diktatą!“.

Sulįsti į užsienio bankų kišenes už 7-9 procentų palūkanas, kasmet permokėti po milijardą litų užsienio bankams reiškia nepriklausomą šalies politiką? 

Iš pensininkų buvo atimamos pensijos, mažinami atlyginimai, skriaudžiamos vaikus auginančios šeimos, o tais pinigais buvo dengiamos brangios paskolos užsienio bankuose. Tokia yra Prezidentės „drąsa“.

Ar ne per brangios užgaidos Lietuvoje, kurioje dar ir šiandien ketvirtadalis dirbančiųjų uždirba 1000 litų ir mažiau, o vidutinė pensija svyruoja apie 850 litų? 

Latvija pigiai skolinosi iš Tarptautinio valiutos fondo. Latvija net kreipėsi pagalbos į Europos Komisiją ir gavo apie 3 miljardus eurų labai palankiomis sąlygomis – už vidutines 3,4 procento palūkanas.

Nepriklausomybės Latvija neprarado, pensijų nemažino.

Lietuva nesikreipė nei į Tarptautinį fondą, nei į Europos Komisją, kurioje komisare, atsakinga už Europos Sąjungos biudžeto programavimą ir finansus, yra dirbusi būsimoji Lietuvos prezidentė.
Latvijoje vidutinė senatvės pensija svyruoja apie 259 eurus (apie 900 litų), Estijoje – apie 327 eurus (apie 1130 litų).

Būtume sutaupę milijardus litų

Neidealizuoju Tarptautinio valiutos fondo, bet „drąsūs“ pareiškimai neleido pradėti net derybų su šiuo fondu. Lietuvai būtų akivaizdi nauda. 

Lietuvos Vyriausybė 2009 metais platino 500 milijonų eurų ir 1,5 milijardo JAV dolerių obligacijų emisijas užsienio rinkose. 

Jei būtų šiuos pinigus pasiskolinusi iš Tarptautinio valiutos fondo ir Europos Komisijos tokiomis pat palūkanomis, kokiomis šie kreditoriai skolino Latvijai, tik dėl mažesnių palūkanų Lietuva būtų sutaupiusi net apie 1,7 milijardo litų. Taip skaičiavo Skandinavijos banko analitikai.
Lietuvai ši Prezidentės „drąsa“ jau kainavo milijardus litų.

Emigracija – grėsmė nacionaliniam saugumui

O dabar apie nacionalinį saugumą.

Prezidentė „drąsiai“ teigė, kad „šalis turi išlaikyti savo ekonominės politikos savarankiškumą ir gebėti pademonstruoti, kad sugeba bet kokiomis, net ir sudėtingomis situacijomis, susitvarkyti pati“.

Pamatę tokią „drąsą“ ir Vyriausybės veiksmus, Lietuvos žmonės per krizę šimtais tūkstančių plūstelėjo į užsienį. Tokia buvo „susitvarkymo patiems“ (o tiksliau – su brangių paskolų pagalba) kaina.

Emigracija yra vienas iš didžiausių pavojų nacionaliniam saugumui. Tai yra specialistų, nuoširdžiai besirūpinančių nacionaliniu saugumu, išmintis. Išvažiuodami žmonės išsiveža ne tik savo svajones ir savo vaikus, bet ir savo patirtį – mūsų Lietuvos ateitį.

Asmeninėms ambicijoms nacionalinio saugumo reikaluose – ne vieta.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (55)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (74)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (1)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Turkijoje turistus įbaugino siaučiantis virusas (1)

Viešumoje paniką sukėlė informacija apie Turkijoje siaučiantį Koksaki virusą ir jo sukeltos...

Šnekos apie emigraciją – tik žodžiai: likę Lietuvoje šie specialistai gauna ir 2 tūkst. eurų (57)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (94)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis (4)

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (141)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (19)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...

Teniso žvaigždė S. Williams prabilo apie rizikingą nėštumą ir nenorą gyventi su kūdikio tėvu (1)

Serena Williams laukiasi pirmagimio su sužadėtiniu Alexisu Ohanianu, bet teniso žvaigždė...