Važiuojant pro Kurklių miestelį Anykščių rajone akis užkliūva už Raudonosios armijos „kario išvaduotojo“, budriai sergstinčio raudona žvaigžde papuoštas sovietinių karių kapines Kurklių bažnyčios šventoriuje.
Rasa Baškienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Pasak aktyvaus Kurklių bendruomenės nario istoriko Norberto Černiausko, 1928 m. šioje vietoje, priešais Šv. Jurgio bažnyčią Nepriklausomybės dešimtmečio minėjimų vajaus metu buvo suformuotas skveras ir pastatytas paminklas Vasario 16-ajai bei žuvusiems vietos Nepriklausomybės kovų savanoriams.

Gyventojams tai buvusi itin sakrali ir simboliška vieta – jų kraštietis Steponas Kairys buvo signataras bei vienas svarbiausių Vasario 16-osios akto teksto autorių, o kurklietis Martynas Kukta S. Kairio pasirašytą dokumentą slapčia išspausdino ir paleido į platųjį pasaulį! 1936 m. šalia paminklo fotografavosi vietos šaulių būrys su savo vadu, vietos mokytoju ir būsimuoju partizanų signataru – Juozu Šibaila.

Šeštojo dešimtmečio pradžioje sovietų okupacinė valdžia be jokių ceremonijų pakeitė skverą: „pagal naujausias madas čia atsiranda Raudonosios armijos karių ir rekrūtų kapinės, o buvusio paminklo vietoje išdygsta naujasis (anot dabartinio Rusijos ambasadoriaus, labiau pabrėžiantis bendrą istoriją) paminklas. 2007 m. vieta dar kartą atnaujinama ir Šv. Jurgio bažnyčią toliau stropiai bei iškilmingai saugo automatininkas жорикas“ (citata iš Norberto Černiausko socialinės paskyros).

Štai šitaip – be jokių peticijų, Kultūros paveldo komisijų, komitetų ir departamentų leidimų, piketų ir mitingų vienas paminklas pakeičiamas kitu. Buvo tokie laikai. Ir tokie okupantų įstatymai. O vietos gyventojų, kuriuos tie okupantai trėmė, šaudė ir terorizavo, jausmai niekam nebuvo įdomūs. Niekam nebuvo įdomūs ir Lietuvos Nepriklausomybės kovų savanorių kapai, šluojami nuo lietuviškos žemės paviršiaus.

Dabar jau mūsų laisvos Lietuvos įstatymai saugo tuos pagal vieną kurpalį suštampuotus žorikus Alytaus rajone, Palangoje, Raudonėje, Kurkliuose. Lietuva laikosi civilizuoto pasaulio tradicijos gerbti visų karuose žuvusių kareivių kapus, tad į Kultūros paveldo registrą įrašytose Lietuvos kapinėse stovintys paminklai pagal mūsų įstatymus yra neliečiami ir prižiūrimi valstybės.

Okupantų palikti simboliai kaip didelė kultūros paveldo vertybė saugomi taip pat. Dura lex, sed lex. Lietuviškai tariant, protas tenusilenkia kvailam įstatymui.

Šie paminklai, seniai virtę mums nedraugiškos valstybės informacinio karo įrankiais, auginančiais politinius dividendus vietiniams koloradkių gerbėjams, jau seniai įaugo į mūsų aplinką, teisę ir protus. Pripratome prie jų – juk turime kuom rūpintis čia ir dabar.

Per tuos kasdienius rūpesčius iki šiol savo sostinėje paminklo Nepriklausomybės patriarchui Jonui Basanavičiui nesugebame pastatyti, užtat kaip didelę kultūrinę vertybę Vilniaus centre saugome Stalino saulės atnešėją ir kolaborantą P. Cvirką bei Žaliojo tilto balvonus.

Dura lex, sed lex. Mūsų laisvos valstybės teismas išteisina 1991-aisiais žmones žudžiusius omonininkus, nes, pasirodo, prokurorai blogai surašė kaltinimą, pagal kurį mūsų krašte nebuvo nei okupacijos, nei karinės padėties, nei svetimos kariuomenės. Tad ir teisti nėra už ką. Nekaltas liko ir priesaiką sulaužęs prezidentas, ir Šatrija, pasirodo, nebuvo jokia ragana.

Jei jau viskas mūsų krašte taip klostosi, belieka gailėtis tų sutartinai puolamų ir gėdijamų verktinių, kurie niekaip nesupranta, kokio galo jie turi būti šauktiniais. Ką sėjame – tą ir pjauname.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (18)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (15)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (2)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (12)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (9)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (63)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (25)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (19)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (47)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (60)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....