Sakysite, kovoju su pasekmėm ir nebandau spręsti “tikrųjų” savižudybės priežasčių. Galbūt.
Mykolas Majauskas
© DELFI / Tomas Vinickas

Pasaulio sveikatos organizacija vis tik sako, kad ne naujos darbo vietos ar didesnis minimalus mėnesinis atlyginimas gali sumažinti savižudybių skaičių. O būtent nuoširdus ir rūpestingas pokalbis gali padaryti stebuklus.

Jei vis dar abejojate ir galvojate, kad pokalbis ir rūpestis emocine savijauta yra tik bergždžias darbas su pasekmėm, pasikalbėkite su artimaisiais, kurie neteko vaikų, pakėlusių ranką prieš save. Jei neišdrįsite, prašau pasidomėkite, ką rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija.

Geriausia tarptautinė praktika rodo, jog savižudybių išvengti galime. Tik visų pirma privalome nebijoti apie tai kalbėti, kartu tapti jautresni vieni kitiems, išmokti atpažinti rizikas ir tinkamai į jas reaguoti.

Nebijokime “to” žodžio

Dažnai vis dar bijome kalbėti savižudybių tema. Įsigalėjęs patogus mitas, jog nekalbėdami ir neminėdami “to” žodžio apsaugosime savo artimuosius nuo nelemto žingsnio. Mokslas ir gyvenimo realybė teigia, jog viskas yra būtent atvirkščiai. Visuotina tyla ir abejingumas yra tai, kas padeda mūsų visuomenėje įsigalėti mirties kultūrai.

Nebijok ištarti žodžio savižudybė. Paklausti prislėgto artimojo, bičiulio, kolegos ar jam kyla minčių apie savižudybę. Neskubėk teisti, vertinti, bet pasistenk išklausyti. Ir nepalik žmogaus vieno, pasirūpink tęstine emocine pagalba.

Skamba nesudėtingai, tačiau kiekviena detalė, judesys, žodis, emocija tuo metu yra labai svarbi. Savižudybių intervencija ir emocinė pagalba - rimtas mokslas. Yra puikių pavyzdžių, kaip štai Airijoje, kur savižudybių intervencijos buvo apmokyta daugiau nei 70,000 šalies specialistų - gydytojai, mokytojai, gaisrininkai, policininkai bei socialiniai darbuotojai. Ši šalis pasirinko būtent tokį kelią siekdama mažinti savižudybių skaičių.

Išmokime atpažinti rizikas ir tinkamai reaguoti

Lietuva pagaliau irgi eina šiuo keliu. Šią vasarą Lietuvoje remiantis viena sėkmingiausių tarptautinių programų buvo parengta šešiolika akredituotų savižudybių intervencijos lektorių. Šie vyrai ir moterys, gyvybės apaštalai, per ateinančius metus apmokys kelis tūkstančius vilniečių, kaip atpažinti savižudybės rizikas ir tinkamai į jas sureaguoti. Tai yra viena svarbiausių Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų. Mes tai padarysime.

To negana. Šie mokymai privalo kuo greičiau pasiekti visus Lietuvos kampelius. Preliminariais skaičiavimais Lietuvoje per metus galima apmokyti iki 10,000 specialistų - mokytojų, gydytojų, gelbėtojų, teisėsaugos pareigūnų, socialinių darbuotojų. Per kelis metus mes galime apmokyti didžiąją dalį taip vadinamų “vartininkų”, kurie sugebės atpažinti savižudybės riziką ir suteikti pirmąją pagalbą.

Užtikrinkime prieinamą emocinę pagalbą

Žinoma, ši priemonė nebus iki galo veiksminga, jei neturėsime užtikrintos prieinamos tęstinės psichologų ir psichiatrų pagalbos sveikatos įstaigose visoje Lietuvoje.

Vilniuje po truputį judame - poliklinikose tapo prieinama skubi psichologinė pagalba, Vilniaus psichikos sveikatos centre įsteigtas savižudybių prevencijos skyrius, sustiprintos nevyriausybinių organizacijų pajėgos, teikiančių skubią anoniminę pagalbą. Pirmuosius metus švenčia nusižudžiusiųjų artimuosius vienijanti asociacija, kuri organizuoja savitarpio pagalbos grupes.

Tiesa, savivaldybė viena negali išspręsti šių problemų, nes ligonių kasos vis dar labiau linkusios finansuoti medikamentinę pagalbą, o ne psichologinę. Todėl linkiu stiprybės mūsų Sveiktos ministrui ir prašau pasveikti kuo greičiau. Jo mums trūksta. Jis man žadėjo, jog dirbsime kartu už sveiką ir saugią Lietuvą. Labai tikiuosi, jog netrukus taip ir bus.

Minint rugsėjo 10-ąją tarptautinę savižudybių prevencijos dieną kviečiu išsklaidyti tylą, prabilti ir pasirūpinti tais, kam mūsų pagalbos šią minutę reikia labiausiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (32)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (119)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (21)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (1)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (94)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (81)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (71)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (2)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (178)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...