Mūsų kaimynė jau seniai tapo sutaupyti norinčių Lietuvos gyventojų rojumi. Dėl tokios situacijos kenčia mūsų šalies biudžetas, nes Lietuvoje uždirbti pinigai išleidžiami svetimoje valstybėje. Turime mąstyti blaiviai: atlyginimai žemi, o kainos aukštos, tad privalome nedelsiant imtis priemonių, kad būtiniausi maisto produktai kainuotų pigiau ir žmonėms nereikėtų sukti galvos, kaip jų įsigyti arba taupyti maisto sąskaita norint sumokėti mokesčius.

Suprasdama žmonių padėtį ir matydama neadekvatų kainų ir uždarbio santykį, Darbo partijos frakcija įregistravo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma būtiniausiems maisto produktams vietoje dabar esamo 21 proc. taikyti lengvatinį 5 proc. PVM tarifą. Jis būtų taikomas duonai, makaronams, kruopoms, pienui, kefyrui, sviestui, šviežiai mėsai, šviežiai žuviai, aliejui, miltams, daržovėms, vaisiams ir cukrui. Tai būtiniausios maisto prekės, kurios sudaro pagrindinį pirkėjų krepšelį.
Pripažinkime, didelės gyventojų dalies atlyginimai – nedideli. Neretai tenka rinktis – nusipirkti skanesnį kąsnį ar vaistus, o dažnam algos sunkiai pakanka ir būsto nuomai susimokėti. Dėl didelių kainų tenka aukoti kokybę ir pirkti prastesnes prekes, o kartais ir nepirkti visai.

Tad Darbo partijos frakcijos siūlomos įstatymo pataisos ypač pagelbėtų pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms: pensininkams, daugiavaikėms šeimoms, mažiausių atlyginimų gavėjams.
Turime rūpintis gyventojų gerove, tad pirmas žingsnis šio kelio link – PVM tarifo mažinimas būtiniausioms prekėms.

Dėl mažesnių kainų dažnas lietuvis pasiryžta važiuoti apsipirkti į Lenkiją. Tačiau neturėtume stebėtis tokiu gyventojų elgesiu. Juk Lietuvoje taikomas 21 procento PVM tarifas yra vienas aukščiausių Europoje. Štai kaimynė Lenkija mėsai, pienui ir neperdirbtiems maisto produktams taiko 5 proc. PVM lengvatą, kitoms maisto prekėms – 8 proc. O ką bekalbėti apie tokią šalį, kaip Didžioji Britanija, kur atlyginimai gerokai aukštesni, o pagrindiniams maisto produktams taikomas PVM tarifas – 0 procentų?

Sumažinus PVM tarifą ir Lietuvoje atpigus maisto prekėms, žmonėms nebereikės keliauti į svetimą valstybę bei kelti jos ekonomiką. Pripažinkime, kad mūsų tautiečiai gerokai pakėlė kaimyninės šalies prekybos centrų pelną. O juk lietuvių pinigai turėtų cirkuliuoti čia – gimtinėje.

Sumažinę PVM tarifą būtiniausiems maisto produktams, 15 procentų atpigintume reikalingiausias prekes. Taip susigrąžintume svetur pinigus leidžiančius tautiečius, nes jiems tiesiog neapsimokėtų apsipirkinėti svečioje šalyje.

Mūsų įregistruotos įstatymo pataisos Lietuvos gyventojams sudarytų sąlygas išleisti mažiau ir taip sutaupyti. Išloštų ir valstybė, ir gyventojai – žmonės išleistų mažiau, o jų pinigai liktų Lietuvoje. Numatoma, kad lengvatinis 5 proc. PVM tarifas būtiniausioms maisto prekėms būtų pradėtas taikyti nuo 2017 m. sausio 1 d. Tad priėmus įstatymo pataisas jau sekančiais metais žmonės produktus galėtų įsigyti pigiau. Esu įsitikinę, kad toks sprendimas palengvintų mūsų piliečių kasdienybę.