Žmonių (ypač politikų) noras apeiti ekonomikos dėsnius tikrai stebina. Lietuvoje ne taip seniai subsidijavome saulės elektrines. Rezultatas – viduryje pievų, kurios galėtų būti naudingesnėms grūdams auginti, pristatyta neatsiperkančių saulės elektrinių, kurių išlaikymą apmoka visi vartotojai. Arba galime prisiminti, kaip neseniai buvo subsidijuojamas biokuras – kol valdininkai susiprato, kad remdami grūdų auginimą biokurui jie sukelia maisto kainas.
Kasparas Adomaitis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vienas panašus politikų subsidijų taikinys, vis garsiau girdimas ir Lietuvoje, yra didelių miestų baimė. Karts nuo karto pasigirsta aimanavimų, neva tai Vilnius nusiurbia regionų žmones, kad Lietuvoje liks 2,5 miesto, o regionuose – vien apleistos sodybos. Todėl vyriausybė skelbia planus apmokėti būsto išlaidas regionuose, iškelti ministerijas, dar pasigirsta siūlymai priverstai siųsti dirbti medikus į regionus ir daug kitų sprendimų.
Tačiau ar iš tiesų Vilnius neproporcingai užgožia regionus? Ar ir vėl, kad veltui švaistome biudžeto lėšas subsidijoms, kurios vis tiek nepadės gyventojų atkelti į regionus, susiprasime tik po fakto?

Remiantis Europos Sąjungos statistikos tarnybos ,,Eurostat" duomenimis, Vilniaus regionas (t. y. įskaičiuojant aplinkines savivaldybes) talpina 28 proc. Lietuvos gyventojų. Tai mažiau nei Kopenhagos regionas Danijoje (35 proc.) ar Dublinas Airijoje (35 proc.). Netgi vertinant Norvegijos, Belgijos, Čekijos ar net tokių didelių šalių kaip D. Britanijos (Londone gyvena 22 proc. visų šalies gyventojų) ar Prancūzijos (18 proc.) situaciją, Vilniaus padėtis neatrodo jau tokia dramatiškai dominuojanti. Be to, prognozuojama, kad beveik visose šalyse, ne tik Lietuvoje, sostinės gyventojų dalis tik augs.

Nepaisant to, kad Dublinas ar Kopenhaga yra kur kas labiau dominuojantys savo šalyse nei Vilnius, nei Danijai, nei Airijai šis faktas nesutrukdė praturtėti. Priešingai, tai, kad Airija ir Danija sugebėjo užauginti maksimaliai didelius savo centrinius miestus – tai jų privalumai, nes šie miestai gali būti konkurencingi tarptautiniu mastu. Dublinio ir Kopenhagos dydis padeda pritraukti tarptautines kompanijas, pasaulinio lygio kultūrines iniciatyvas, Šie miestai drąsiai gali konkuruoti su bet kuriuo pasaulio megapoliu – tiek Londonu, tiek Tokijumi, tiek Niujorku. Net Ryga, kaip didžiausias miestas Pabaltyje, dažnai tampa pirmuoju pasirinkimu daugeliui investuotojų vien tik dėl miesto dydžio.

Beveik kiekvienoje šalyje, ypač unitarinėse valstybėse, yra vienas ryškiai dominuojantis miestas. Tai natūralu – didesniuose miestuose geresnis darbo užmokestis, aukštesnio lygio universitetai, daugiau galimybių laisvalaikiui, platesnės karjeros perspektyvos. Vietoj to, kad gąsdintume vienas kitą, jog liksime vieno (ar dviejų su puse) miesto šalimi, priešingai – galvokime, kaip į Vilnių pritraukti daugiau gyventojų, kaip tinkamai tam paruošti miesto infrastruktūrą.

Vietoj to, kad per prievartą pirktume būstą jaunoms šeimoms regionuose ar kitaip subsidijuotume ekonomiškai nepatrauklius regionus, gal geriau sutelkime pastangas ten, kur žmonės nori gyventi jau šiandien?

Jei Vilnius taps konkurencingas tarptautiniu mastu – iš paskos jis atsitemps ir visos Lietuvos regionus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (160)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (193)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1575)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (79)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Dvi didžiausios teroro atakos Ispanijoje: asmuo, kuris sieja Barselonos ir Madrido atakas

Aiškėja, kad musulmonų dvasininkas, vadovavęs Barselonoje teroristinį išpuolį surengusiems...

Tikėjosi ramiai pasmaližiauti kavinėje – supykdė radinys leduose (20)

Rugpjūčio 17 d. su draugu ir vaikais lankėmės Vilniaus Bernardinų sode. Ten mažieji žaidė ant,...

Tragiška avarija Kaune – BMW kaktomuša susidūrė su vilkiku, žuvo mergina (43)

Sekmadienį Kaune, netoli IX forto įvyko tragiška nelaimė. Vos 20 metų turinti mergina žuvo eismo...

Jay-Z pagerbė savo bičiulį Ch. Benningtoną atlikdamas jo garsųjį hitą

Garsusis reperis Jay-Z ne kartą koncertavo kartu su neseniai iš gyvenimo pasitraukusiu Chesteriu...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (18)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...