G.Navaitis. Tėvo diena: primiršta šventė – nuvertintas vaidmuo

 (209)
Gediminas Navaitis
Gediminas Navaitis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Pirmasis birželio sekmadienis - kalendoriuje įrašyta Tėvo diena. Graži, rami šventė be valstybės vadovių ir vadovų sveikinimų. Ne vienoje šeimoje pamiršta šventė. Netgi kovotojų už tradicinę šeimą neprisiminta šventė.

Kaip ir bet kokia šventė – gera proga papokštauti. Antai JAV psichologas R.Simonas atliko interneto svetainėse skelbiamų anekdotų analizę. 42 proc. anekdotų apie tėvus - tai anekdotai, kuriuose šaipomasi iš vyro bendravimo su savo vaikais. Pavyzdžiui, tėvas klausia sūnaus: “Kur buvai iki vėlumos?”. Sūnus atsako: “Kariuomenėje tarnavau.” Anekdotai išryškina ir atspindi realybę.

Ją išryškina ir tyrimai. Kita vyriškumo tyrinėtoja psichologė Sh.Bern pasiūlė tiriamiesiems įvertinti gana dažną šeiminę situaciją. Vienas sutuoktinių daro profesinę karjerą, kitas - rūpinasi vaikais ir namais. Dauguma tiriamųjų manė: jeigu pirmasis (pagal dominavimą) yra vyras, tai šeima darni ir laiminga. Jeigu pirmojo vaidmuo teko žmonai, tai reiškia – vyras ją išnaudoja.

Lietuvoje irgi gan vieningai manoma, jog “normalus” vyras turi užsiimti vyriškais darbais, turi būti nagingas, remontuoti butą, mokėti sutaisyti sugedusią buitinę techniką ar automobilį. Taigi jis turi elgtis taip, tarsi būtų pasidalinęs su žmona darbus valstietis, žinantis, jog jam teks sunkiai dirbti laukuose, o žmonai teks rūpintis namais.

Ką vyrai mano apie tėvystę?

Klonavimo entuziastai kol kas nesiūlo atsisakyti vyrų, o feministės kol kas kalba, jog lygių partnerių sąjungoje vyras turėtų finansuoti moters svajones ir vaiko mokslą bei aprūpinimą. Taigi biologinis ir ekonominis vyro vaidmuo šeimoje vis dar pripažįstamas.

Čia tiktų paklausti pačių tėvų: ar jie nenorėtų ko nors daugiau, gal jiems patiktų daug reikšmingesnė vieta vaikų gyvenime? Prieš kelerius metus buvo apklausta beveik pusantro tūkstančio Lietuvos vyrų. Domėtasi jų nuomone apie vyriškumą ir tėvystę, vyro vaidmeniu šeimoje ir ugdant vaikus.

Apklausa parodė, kad tėvo pareigas ir vaidmenį šeimoje daugelis vyrų suvokia labai supaprastintai. Du penktadaliai mano, jog vyras pirmiausia turi aprūpinti vaikus, nors kas dešimtas prisiminė, kad vaiką dar reikėtų ir mylėti… O apie tai, kad su vaiku reikėtų bendrauti, užsiminė vos 3 proc., kad būti jam pavyzdžiu - vos 5 proc. vyrų.

Nuostatos atitinka elgesį. „Sodros“ duomenimis, 2011 m. įvairiomis tėvystės atostogomis pasinaudojusių tėvų nebuvo daug. Jie nesudaro nė 7 proc. gavusiųjų motinystės-tėvystės išmokas. Taigi akivaizdu – vyrai Lietuvoje nepakankamai dalyvauja vaikų ugdyme.

Dėmesys tėvams

Tėvo nusišalinimas ir išstūmimas iš šeimos gyvenimo – didelis nuostolis šeimai ir vaikams. Kaip Seimo narys esu pateikęs pasiūlymus tobulinti Valstybės apdovanojimų ir Valstybinių pensijų įstatymus. Pataisomis siekiau sulyginti vyrų ir moterų teises, atkurti tėvo statusą šeimoje ir visuomenėje.

Rėmiausi Konstitucijos nuostata, kad įstatymui visi asmenys lygūs ir kad sutuoktinių pareigos šeimoje yra lygios. Tai įtvirtinta ir Civiliniame kodekse, kuris teigia „tėvo ir motinos teisės ir pareigos savo vaikams yra lygios“. Tačiau Valstybinių pensijų įstatymas numato valstybines pensijas skirti tik motinoms, pagimdžiusioms (įvaikinusioms) 5 ir daugiau vaikų ir išauginusios juos iki 8 metų, o ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojamos irgi tik motinos.

Manau, kad tėvo vaidmens įvertinimas prisidėtų prie laimingesnės visuomenės kūrimo.

 
209
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Politiko akimis

V. Gapšys. K. Starkevičiaus kaltinimai griūna kaip kortų namelis (58)

2014 liepos mėn. 25 d. 09:57
V. Gapšys. K. Starkevičiaus kaltinimai griūna kaip kortų namelis
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pieš porą savaičių, po žemės ūkio ministro prof. Vigilijaus Juknos atsistatydinimo, jo pirmtaką Kazį Starkevičių pagavo įkvėpimas, pasitelkus viešąją erdvę, ieškoti kaltų dėl tokio ŽŪM vadovo sprendimo.

M. Varaška. Pilietis įžeidė Renatą Cytacką. O ši nepažemino Lietuvos? (216)

2014 liepos mėn. 24 d. 16:33
Mūsų valstybėje teisingumo vykdymas toliau primena savotišką Dievo pirštą, kuris (su jo tarnų pagalba) be skrupulų sutrina eilinius piliečius, galimai prasilenkusius su baudžiamojo įstatymo raide. Šiuo atveju griežto (o DELFI teigimu – ir „pamokančio“) teisingumo sulaukė Alytaus miesto gyventojas Audrius B., teismo sprendimu, viešojoje erdvėje kurstęs tautinę nesantaiką prieš lenkų tautą ir įžeidęs pilietę Renatą Cytacką.

P. Auštrevičius. Rusija turi sužinoti, kad Europą jungia ne tik dujų vamzdžiai (72)

2014 liepos mėn. 24 d. 12:11
Kokių sankcijų nusipelnė Rusija po viso šito siaubo filmo, po keleivinio Malaizijos lainerio MH17 numušimo, po šimtų nekaltų žmonių aukų?

A. Bilotaitė. Valstybės tarnybai irgi reikia „slapto pirkėjo“? (46)

2014 liepos mėn. 24 d. 10:10
Ir prezidentės, ir premjero lūpose pastaruoju metu vėl skambėjo žinia, kad korupcija yra viena didžiausių Lietuvos problemų, kaip žinia, labiausiai jaučiama gydymo įstaigose ir savivaldos institucijose. Daug mažiau aptariama, tačiau nuolatos sutinkama problema yra ir nepagarbus, neretai ir neetiškas biurokratų elgesys su besikreipiančiais piliečiais.

R. Ačas. Balsavau prieš eurą, nes Vyriausybės klaidos lems kainų augimą (70)

2014 liepos mėn. 23 d. 14:01
2014-ųjų metų sausį Seimas atvėrė kelia euro įvedimui Lietuvoje. Niekas neabejojo, kad galėjo būti kitaip - jau anksčiau spaudoje galima buvo išvysti, kad Vyriausybę sudarančios koalicijos partneriai ir opozicija, be argumentuotos diskusijos, vieningai pritaria Lietuvos stojimui į euro zoną.