Rusijos specialiosios pajėgos, užpuolusios Krymo pusiasalį, žaibiškai užėmė visuomeninius pastatus, karines bazes, įvedė Putino marionečių valdžią, po to sekė niekinis "referendumas" ir, galų gale, reali okupacija ir aneksija... ir Kremliaus medaliai "nusipelniusiems".

Praėjo daugiau nei metai nuo Krymo aneksijos. Kokia padėtis? Rusijoje iškilmingai švenčiamos metinės, toliau žvanginama ginklais. Tarptautinė bendruomenė tęsia nepripažinimo politiką - šios pozicijos tvirtumas abejonių nekelia - nei “referendumo” rezultatai nei aneksija nebus pripažinti, tęsiasi sankcijų taikymas. Bet ar negalėtumėme padaryti dar daugiau?

Viena iš grėsmių yra bėgantis laikas ir beįsitvirtinantis neteisėtas status quo. Jau dabar yra nemažai sakančių, kad dėl Krymo okupacijos ir aneksijos negalime nieko padaryti, tad tą klausimą geriau palikime nuošalyje. Esą jis kaip rakštis trukdo pasiekti poslinkių kituose klausimuose. Ši rezignacija atsispindi ir Minsko susitarimuose.

Bet ar tokia pozicija nėra faktinis okupacijos ir aneksijos pripažinimas?

Kaip tik to siekia Rusijos valdžia - Putinas gali puikiai apsieiti be tarptautinio Krymo pripažinimo Rusijos dalimi. Jam svarbiausia - realijos. Nuo paplūdimių ir turizmo infrastruktūros iki karinių bazių kontrolės ir dramatiškai Rusijos naudai pasikeitusio saugumo balanso regione - realijos štai tokios. Aneksija atsiperka.

Krymas - nuo suverenios valstybės jėga atplėšta teritorijos dalis, pažeidžiant tarptautinės teisės normas. Toks veiksmas agresorei turi atnešti ne naudą, o žymius nuostolius. Krymo okupacija turėtų būti ne rakštis Europai, ar skaudulys Ukrainai, o sprangus kąsnis Kremliui. Ir tarptautinė bendruomenė turi tai užtikrinti.

Todėl privalome įjungti ir tarptautinės teisės svertus. Juolab kad, Krymo aneksijos klausimas patenka į Tarptautinio teisingumo teismo (TTT)jurisdikciją. Taigi Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, kuri yra išreiškusi poziciją dėl Krymo aneksijos neteisėtumo, galėtų žengti logišką tolimesnį žingsnį ir pateikti TTT užklausą dėl teisinės nuomonės Krymo aneksijos klausimu. Tokia TTTnuomonė, nors ir turinti patariamąją galią, būtų pagrindas šį klausimą kelti toliau, su konkrečiomis teisinėmis bei finansinėmis pasekmėmis Rusijai.

Išnagrinėjus įvairias galimybes, būtent toks kelias atrodo optimalus. Jungtinių Tautų Chartijos 96(a) straipsnis suteikia teisę JT Saugumo Tarybai (nors neabejotinai viena iš nuolatinių narių vetuotų) arba Generalinei Asamblėjai (paprasta balsų dauguma) priimti sprendimą kreiptis į TTT prašant pateikti nuomonę bet kuriuo teisiniu klausimu. Todėl reikėtų inicijuoti atitinkamą Generalinės Asamblėjos rezoliuciją, kurioje būtų suformuluotas tikslus klausimas, dėl kurio prašoma teisinės nuomonės. Šios procedūros naudojimo precedentų jau yra, būtent tokiu būdu JT Generalinė Asamblėja kreipėsi į TTT prašydama pateikti nuomonę dėl Kosovo nepriklausomybės deklaracijos atitikimo tarptautinei teisei, kurios nagrinėjimas truko apie dvejus metus.

Teisinė Tarptautinio teisingumo teismo nuomonė, jau vien tik vykstant svarstymo procedūroms, apsunkintų norą nustumti į šoną Krymo okupacijos klausimą. O pateikta, ji ne tik įtvirtintų nepripažinimo politiką, bet ir užtikrintų galimybę konkretiems žingsniams, tokiems kaip kompensacijos reikalavimas ir tribunolas atsakingiems už grubius tarptautinės teisės ir žmogaus teisių pažeidimus Kryme.

Teisingumo atstatymas yra svarbus ne tik Ukrainos valstybei, bet taip pat ir žmonėms, kurie turėjo pasitraukti iš savo namų Kryme bei ten likusiems Krymo totoriams ir kitiems į "rusišką pasaulį" patekusiems ne savo laisva valia. Šiuo metu Kryme jie persekiojami ir jų teisės grubiai pažeidinėjamos. Tarptautinės bendruomenės dėmesys okupuotam Krymui būtų pagalba ir jiems.

Lietuva, šiuo metu pirmininkaujanti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai, kurios nuosekli ir tvirta pozicija jau ne kartą padėjo agresijos prieš Ukrainą klausimą išlaikyti aukštai politinėje darbotvarkėje ir dėmesio centre, turėtų išnaudoti galimybę ir imtis inicijuoti šį konkretų veiksmą. Turime siekti, kad JT Generalinėje Asamblėjoje būtų priimta atitinkama rezoliucija su pavedimu Tarptautiniam Teisingumo Teismui pateikti nuomonę dėl Krymo okupacijos ir aneksijos atitikimo tarptautinei teisei.