Neseniai buvo apmokestinti Kauno centrinėje dalyje esantys daugiabučių namų kiemai. Juose pradėtas rinkti mokestis už parkavimą.
Darius Razmislevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

Automobilių parkavimo mokesčiui tiesiogiai paliečiant vis daugiau kauniečių, būtina prisiminti ir tuos, kurie nesibaimina naujų parkavimo rinkliavų vingrybių. Iki pasikeičiant miesto valdžiai privilegijuotųjų sąrašas išsiplėtė tiek, kad suskaičiuoti visus specialius leidimus darosi sudėtinga.

Eiliniams kauniečiams metinis leidimas (su teise statyti automobilį visose parkavimo zonose) atseina 608 eurus. Kai kaina tokia didelė – prasideda privilegijų paieškos. Šiuo metu parkavimo leidimai nemokamai išduodami žiniasklaidos priemonėms (pradedant laikraščių leidėjais, baigiant televizijos, radijo transliuotojais ir naujienų portalus valdančiomis įmonėmis), laidojimo paslaugas teikiančioms įmonėms ir elektromobilių valdytojams. Beveik 6 kartus pigiau (už 104 eurus) leidimus gali įsigyti savivaldybės darbuotojai (ir tarybos nariai), kriminalinės žvalgybos pareigūnai, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno padalinio tarnautojai, konsulinių įstaigų darbuotojai. Tik apie pusę kainos už metinius leidimus moka Savivaldybės kontroliuojamų įmonių, Savivaldybės viešųjų ir biudžetinių įstaigų transporto priemonių valdytojai.

Ne be pagrindo kyla klausimas, kodėl savivaldos tarybos nariai, žiniasklaidos ar savivaldybės ir jos įstaigų darbuotojai yra privilegijuotesni už, pavyzdžiui, miesto centre esančios parduotuvės kasininkes, kavinėje dirbančias padavėjas, banko vadybininkus, spaudos kioskų, teatrų, universitetų darbuotojus? Dėl tokios nelygybės miesto centras užgrūstas lengvatinius leidimus turinčių žmonių automobiliais. Visą darbo dieną šie automobiliai paliekami brangiausiose parkavimo zonose. Akivaizdu, kad privilegijuotųjų sąrašas ilgas, bet parkavimo vietų skaičius ribotas, todėl miestas netenka pajamų.

Panaikinus parkavimo leidimų lengvatas, būtų mažinamas privilegijuotųjų fizinių ir juridinių asmenų skaičius. Tai prisidėtų prie lygiateisiškumo, nešališkumo ir socialinės lygybės principų užtikrinimo visų kauniečių atžvilgiu. Neabejotina, kad ne visi privilegijų netekę asmenys ims ir įsigys leidimus už pilną kainą. Privilegijų atsisakymas sumažintų centrinių miesto gatvių taršą ir apkrovimą automobiliais, paskatintų sėdimą darbą dirbančius savivaldybės ir jos įstaigų administracijos darbuotojus naudotis viešuoju transportu.

Priimdami nepopuliarius sprendimus Kauno savivaldos tarybos nariai ir administracija mėgsta precedentų ieškoti žvalgydamiesi į kitus miestus. Štai, pavyzdžiui, apmokestinant Kauno centro daugiabučių kiemus buvo remiamasi Klaipėdos patirtimi. Didieji Lietuvos miestai tokių parkavimo privilegijų, kokios yra Kaune – nesuteikia. Laikas Kaunui atsisakyti pateptųjų ir naikinti oficialias bei neoficialias privilegijas ne tik parkavimo, bet ir kitose srityse. Socialinė lygybė yra vienas iš būtinų šiuolaikiško miesto principų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (1)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (5)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (11)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (2)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (38)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (19)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (39)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (169)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (2)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...