2014 metais pietinėje Klaipėdos jūrų uosto dalyje, ties „Kiaulės nugaros“ sala, Lietuva ketina baigti statyti suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą. Tačiau kol kas, deja, dalis SGD terminalo įrengimo sąnaudų ir visos eksploatavimo sąnaudos, reikalingos SGD terminalo veiklai užtikrinti, bus finansuojamos iš dujų vartotojų kišenės.
Arvydas Mockus
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kad toks sprendimas būtų sušvelnintas, mano pasiūlymas – Vyriausybės nutarimu padengti tas sąnaudas, joms skirtas lėšas paverčiant akcijomis. Tokią pačią nuostatą siūlau ir visiems skirstomiesiems tinklams. Tai taip pat pagerintų terminalo ir kitų skirstomųjų tinklų darbo viešumą ir efektyvumą.

Tuomet vartotojai galėtų tapti SGD terminalo bendrovės dalininkais ir taip iš dalies finansuoti savo pačių mokamą kainą už asmeniškai suvartotas dujas. Vartotojai, kaip akcininkai, galėtų geriau ginti ir užtikrinti savo interesus, atsirastų aiški bendrovės atskaitomybė savo akcininkams, t.y., vartotojams. 

Juk SGD terminalą Lietuva stato tam, kad taptų energetiškai nepriklausoma nuo Rusijos, kurios „Gazprom“ dabar yra praktiškai vienintelis gamtinių dujų tiekėjas į Lietuvą, ir dėl to Lietuvos vartotojai už dujas moka žymiai brangiau nei vokiečiai, lenkai ar estai. 

Vis dėlto, nei SGD terminalas, nei energetinė nepriklausomybė apskritai neturi tapti našta Lietuvos žmonėms. Asmeniškai esu įsitikinęs, kad ne žmonės turi tarnauti energetinei nepriklausomybei, o energetinė nepriklausomybė turi pasitarnauti žmonių gerovei. 

Dabar Valstybės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatyta tvarka, SGD terminalo (jo infrastruktūros ir jungties) įrengimo sąnaudos, kurių nėra galimybės finansuoti iš kitų bendrovei prieinamų šaltinių, taip pat SGD terminalo visos pastoviosios eksploatavimo sąnaudos, reikalingos SGD terminalo veiklai užtikrinti, yra įtraukiamos į gamtinių dujų tiekimo saugumo papildomą dedamąją prie gamtinių dujų perdavimo kainos, kurią surenka, administruoja ir SGD terminalo bendrovei išmoka gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius. Taigi, už tai turės susimokėti eilinis Lietuvos vartotojas. 

Mano pasiūlymas konkrečiai remiasi idėja, kad sumokėtos papildomos dedamosios lėšos, kuriomis yra dengiamos SGD terminalo įrengimo ir eksploatavimo sąnaudos, galėtų būti konvertuojamos į SGD terminalo bendrovės akcijas. Jos būtų išleidžiamos, padidinant SGD bendrovės įstatinį kapitalą, įskaitant jas kaip asmenų akcijų emisijos kainos apmokėjimą, bet ne vėliau kaip iki 2015 m. gruodžio 31 d. Tokio pasiūlymo sąlyga – valstybei turėtų priklausyti ne mažiau kaip 2/3 balsų SGD terminalo bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime. 

Kontragumentas, kad papildomų dedamųjų lėšų konvertavimas į akcijas tik dar labiau pakeltų dujų kainą vartotojams, yra laužtas iš piršto, nes ta dedamoji dalis, kurią mokės vartotojai, yra ir taip įskaičiuota į dujų kainą. Mano Seime pasiūlytas variantas per akcijas – galimybė palengvinti vartotojų naštą. 

Belieka tik apgailestauti, kad mano pasiūlytas įstatymo projektas dėl SGD terminalo įstatymo pakeitimo šiai dienai nesulaukė reikiamo palaikymo...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (341)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Pramogos Palangoje, kurios patiks ir vaikams, ir suaugusiems

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (56)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (2)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (54)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (279)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (5)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (26)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...