Viena iš gražiausių valstybinių švenčių Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena šiais metais daugelio bus sutikta su tam tikru nusivylimu ir nerimu. Šios kadencijos Seimas apsisprendė įeiti į istoriją kaip elito grupė pasukusi Lietuvos socialinę raidą regreso linkme.
Seimas
© DELFI
Dar visai neseniai Lietuva buvusi viena iš progresyviausių naujųjų ES narių praranda pažangos kelių einančios valstybės įvaizdį. Pagreitį įgauna atskirtį visuomenėje didinančių teisės aktų priėmimas.

Socialinių mokslų teorija teigia, jog visuomenėje nuolatos egzistuoja natūralus prigimtinis konfliktas dėl išteklių. Yra trys būdai, kaip tas konfliktas gali būti sprendžiamas: jėga ir ginkluotas konfliktas, diktatūros tironija ir demokratinė, taisyklėmis pagrįsta tvarka. Nesunkiai galėtume rasti būdingų tokių visuomenių tipų pavyzdžių įvairiais pasaulio raidos laikotarpiais. Sudanas ir Nigerija yra tipiškiausios valstybės, kuriuose jau daugelį metu vyksta ginkluotos grupuočių kovos dėl šalies gamtinių išteklių. Diktatūros pavyzdžių taip pat toli netenka ieškoti. Yra retų pavyzdžių, kuomet per tam tikrą laikotarpį įvyksta taikus perėjimas prie demokratinės sistemos (pvz. Čilė). Daugeliu atveju diktatūriniai režimai įsitvirtina ilgam, kadangi sukuria save palaikančią ir rentos kūrimo principais funkcionuojančią visuomenę. Tokios sistemos išlikimu tampa suinteresuoti rentą gaunantys sistemos dalyviai.

Vyrauja neginčijama nuostata, jog efektyviausios yra demokratijos taisyklėmis pagrįstos šalių ekonominės ir politinės sistemos. Tai patvirtinta ne tiktai teoriniais įrodymais, bet ir praktiniais šalių pavyzdžiais. Tačiau ne visos demokratiškos ekonominės ir politinės sistemos yra efektyvios. Kai kurios regresuoja diktatūros arba anarchijos linkme. Pagrindinis visuomenių skiriamasis kriterijus yra šių sistemų prieigos atvirumo laipsnis. Uždaros prieigos visuomenei yra būdingas rentos kūrimas, kuris iškraipo rinkos funkcionavimą, didina socialinę atskirtį bei mažina ekonomikos konkurencingumą ne tiktai šalies viduje, bet ilgainiui ir užsienyje.

Netenka stebėtis, jog tą daro Darbo partija, kuri specialiai ir buvo sukurta, kad „įsisavintų“ Europos Sąjungos paramos pinigus. Nuostabą kelia tai, jog į šį procesą įsijungia ir tradicinės partijos.
Stasys Kropas:

Kaip parodo pastarųjų metų tyrimai, ekonominės ir politinės sistemos uždarumas ar atvirumas yra labai glaudžiai susiję*. Tarp aukščiausią pragyvenimo lygį pasiekusių 20 pasaulio valstybių nėra nei vienos, turinčios bent kiek uždaras politines ar ekonomines sistemas.

Valdžios dosnumą šlovinantys intelektualai, valstybės programas administruojantys biurokratai, valstybinių gerai apmokamų, bet nereikšmingų tarnybų darbuotojai ir lengvatų gaunantys verslininkai tiesiogiai ar netiesiogiai laimi dėl tokio rinkos iškraipymo ir sukurtų rentų**. Tačiau pralaimi Lietuva kaip valstybė, jos piliečių dauguma. Sąžininga, atvira, negailestinga bei sklindanti į visas privataus ir viešojo gyvenimo sritis konkurencija yra geriausias prieinamas netiesioginis būdas didinti darbo našumą ir spartinti visuomenės pažangą.

Kaip pastebi „Financial Times“ apžvalgininkas prof. M.Wolf, kai kurios demokratinės valstybės regresuoja, kuomet demokratinės visuomenės elitas „pradeda grobuonišką tarpusavio kovą“. Lietuvoje stebime unikalų reiškinį. Iki šiol iš esmės nieko reikšmingo nenuveikęs ir skandalais garsėjęs šios kadencijos Seimas pastaruoju metu itin entuziastingai pradėjo kelti rentų sistemas kuriančias iniciatyvas.

Uždaros prieigos visuomenei yra būdingas rentos kūrimas, kuris iškraipo rinkos funkcionavimą, didina socialinę atskirtį bei mažina ekonomikos konkurencingumą ne tiktai šalies viduje, bet ilgainiui ir užsienyje.
Stasys Kropas:

Netenka stebėtis, jog tą daro Darbo partija, kuri specialiai ir buvo sukurta, kad „įsisavintų“ Europos Sąjungos paramos pinigus. Nuostabą kelia tai, jog į šį procesą įsijungia ir tradicinės partijos. Kyla baimė, jog ir Prezidentas bus nepajėgus sulaikyti taip įsismarkavusio Seimo. Net ir nesigilinant į retrospektyvą, vien pastaruoju metu priimtų ir dar prezidento nepasirašytų dokumentų pakanka susidaryti vaizdą apie daugumai partijų nesvetimą ir išaugusį grobuoniško elito apetitą.

Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimai 9Nr.XP-713(3)), visų mokėtojų sąskaita jūrų laivininkystės darbdaviams numato privilegijas nemokėti socialinio draudimo įmokų. Garsusis projektas XP.2351 (rentos parlamentarams), numatantis visų, kada nors į Seimą išrinktų parlamentarų išlaikymą iki „gyvos galvos“ visų mokesčių sąskaita. Seime užregistruotas įstatymo projektas, numatantis pridėtinės vertės mokesčio lengvatas tam tikrų žemės ūkio produkcijos rūšių pardavėjams, svarstoma lengvatinio žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo tvarka... Kas dar?

Rentas ir privilegijas šlovinantiems rinkėjams vertėtų gerai įsidėmėti drąsius išrinktuosius. Jei ne susitikimuose, tai gal bent jau kituose rinkimuose tokiu būdu galėtu jiems atsidėkoti. Paprasta rentų kūrėjų matrica šiuo metu atrodo taip:

FrakcijaSocialinio draudimo privilegija XP-713XP-2351(rentos buvusiems parlamentarams) pritarimas
Darbo partijos frakcija1514
Liberalų sąjūdžio frakcija83
Liberalų ir centro sąjungos frakcija64
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija1613
Naujosios sąjungos (socialliberalų) frakcija54
Tėvynės Sąjungos frakcija19
"Tvarka ir Teisingumas (liberalai demokratai)" frakcija 2
Valstiečių liaudininkų ir pilietinės demokratijos frakcija79

Atsidarius Seimo svetainę, be vargo galima papildyti šią kompaktišką lentelę ir pavardėmis. Politologinės krypties studentams tai gali būti gal informatyvus ir įdomus tiriamasis darbas. Pasistengsime jį atlikti ir rezultatais viešai pasidalinti.

* D. North, J.Wallis, R.Weingast. A Conceptual Framework for Interpreting Recorded Human History. NBER, 2006;

** Lewis, William W. The Power of Productivity: Wealth, Poverty, and the Threat to Global Stability. The University of Chicago Press, 2004.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (33)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (122)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (21)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (2)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (97)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (82)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (71)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (2)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (178)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...