Pasaulinės finansų krizės pradžia buvo pažymėta abejonėmis dėl JAV dolerio ateities. Neseniai apnuogintos kai kurių Europos šalių – Graikijos, Ispanijos, Portugalijos, Airijos, Italijos – problemos, sukėlė bangą svarstymų apie euro zonos ir euro išlikimą. Nerimą sustiprina tai, kad minimos valstybės dėl milžiniškų biudžetų deficitų iš tiesų gali būti nepajėgios įvykdyti savo įsipareigojimus. O, kadangi visos šios šalys – euro zonos narės, tai euro ateities klausimas tapo labai svarbia tema, svarstoma įvairiausiose lygmenyse.
Robert A. Mundell
© AFP/Scanpix

Balsų pesimistiškai piešiančių euro ateitį girdime palyginti nemažai, gerokai mažiau tų, kurie tvirtai gintų jo reikalingumą ir neabejotų gyvybingumu.

Šiame fone vis dažniau klausiama: ar Lietuvai naudinga, ar jai reikia įsivesti eurą?

1999 m. ekonomikos Nobelio premijos laureatas Niujorko Kolumbijos universiteto profesorius Robertas A. Mundellas neabejoja, kad euro zoną laidoti nėra jokio pagrindo.

Robertas A. Mundellas dažnai tituluojamas euro tėvu, nes jo moksliniai darbai optimalios valiutos zonos tema pasitarnavo euro vieningosios Europos valiutos pagrindimui. R. A. Mundellas, pasiūlos ekonomikos šalininkas nuo septintojo dešimtmečio turėjo įtakos svarbiausiems JAV, Europos, Kinijos ir kitų šalių ekonomikos plėtros sprendimams.

Europos bankų federacijos ir Amerikos bankų asociacijos organizuotoje konferencijoje apie tarptautinį bankų bendradarbiavimą siekiant užtikrinti patikimą ir tvirtą finansų sektoriaus ateitį Azerbaidžano sostinėje Baku, R.A. Mundellas teigė, kad euro įvedimas 1999 m. sukoncentravo didžiosios daugumos Europos pinigų perkamąją galią bei labai greitai išstūmė Japonijos jeną iš antrosios pasaulio valiutos pozicijų.Ir jeigu Didžioji Britanija nebūtų išsigandusi galimo EUR/USD kurso nestabilumo ir būtų įsivedusi eurą, tai euro veikimo zona būtų tapusi tokio pat dydžio kaip ir JAV dolerio veikimo zona.

Pasak R.A.Mundello, pastaruoju metu Europa išlošė iš JAV vykdomos stipraus dolerio politikos. Jai padės ir smarkiai padidėjęs eksportas.

Silpnesnis euras mažina skolų naštą finansiškai silpnoms valstybėms. Vis dėlto egzistuoja 40 proc. galimybė, kad per ateinančius 5 metus prireiks restruktūrizuoti skolas vienai ir dviem finansiškai silpnoms valstybėms.

Tačiau, nors nėra jokio reikalo dekonstruoti euro, euro zonos reforma būtų jai naudinga. R.A.Mundellas siūlo didinti euro zonos finansinę centralizaciją bei įvesti lubas išlaidų didėjimui didėjant pajamoms.

Tolesnė politinė Europos integracija turėtų apimti ir Europos skolų konsolidaciją, t.y. reiktų galvoti apie tai, kaip kiekvienos euro zonos narės vyriausybės obligacijas paversti euro zonos obligacijomis ir taip padėti sau, t.y. euro zonai apmokėti įsipareigojimus.

Euro zonos obligacijų atsiradimas padėtų eurui dar labiau įsitvirtinti tarptautiniuose atsiskaitymuose.

Tiesa, tarsi pagal trečiąjį Niutono dėsnį, nacionalinių vyriausybių vertybinių popierių pavertimas euro zonos VVP turėtų ir atvirkštinį efektą - padidintų įsipareigojimus dėl didesnės politinės integracijos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (383)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Atrakcijos Palangoje, kurios paįvairins poilsį prie jūros

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (70)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (8)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (66)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (334)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (10)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (49)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...