Matydamas minias, Jėzus užkopė į kalną ir atsisėdo. Prie jo prisiartino mokiniai. Atvėręs lūpas jis mokė: „Palaiminti beturčiai dvasia, nes jų yra Dangaus Karalystė. Palaiminti liūdintys, nes jie bus paguosti. Palaiminti romieji, nes jie paveldės žemę. Palaiminti alkstantys ir trokštantys teisumo, nes jie bus pasotinti.
© DELFI / Tomas Vinickas

Palaiminti gailestingieji, nes jie susilauks gailestingumo. Palaiminti tyraširdžiai, nes jie regės Dievą. Palaiminti taikdariai, nes jie bus vadinami Dievo vaikais. Palaiminti persekiojami dėl teisumo, nes jų yra Dangaus Karalystė.

Palaiminti jūs, kai dėl manęs jus niekina ir persekioja bei meluodami visaip šmeižia. Būkite linksmi ir džiūgaukite, nes jūsų laukia gausus atlygis danguje.“ (Mt 5, 1–12)

Šventųjų iškilmė ir Mirusiųjų minėjimo diena turi kai ką bendro, abi lapkričio pirmosios dienos kalba apie anapusybę. Jei netikėtume gyvenimu po mirties, būtų beprasmiška švęsti Visų Šventųjų iškilmę ir dar bergždžiau eiti į kapines.

Ką eitume lankyti ir kam uždegtume žvakę ar atneštume gėlių? Išties šios dienos mus kviečia susimąstyti, atrasti tikrąją gyvenimo išmintį: „Mokyk tad mus skaičiuoti savo dienas, kad įgytume išmintingą širdį“ (Ps 90, 12).

Esame kaip tie medžio lapai rudenį. Pavasarį medis vėl išsprogsta, bet kitais lapais. Taip pat pasaulis po mūsų tęsis, bet su kitais gyventojais. Lapai neturi antrojo gyvenimo, supūna ten, kur nukrinta. Ar tas pats nutinka ir mums? Čia analogija baigiasi. Jėzus pažadėjo: „Aš esu prisikėlimas ir gyvenimas. Kas tiki mane, – nors ir numirtų, bus gyvas“ (Jn 11, 25).

Visų Šventųjų iškilmė atsirado pirmajame krikščionybės tūkstantmetyje iš bendro visų kankinių minėjimo. Jau 609 metais Romoje popiežius Bonifacas IV pašventino Panteoną, buvusią pagonių šventyklą, Mergelei Marijai ir visiems kankiniams.

Šią kankinystę galime suprasti ir plačiąja prasme, kaip visišką atsidavimą Kristui, kaip meilę, kuri išreiškiama visišku savęs dovanojimu Dievui ir broliams. Šis tikslas, į kurį yra pašauktas kiekvienas pakrikštytasis, pasiekiamas einant evangelinių palaiminimų keliu.

Todėl ir šiandieninės iškilmės Evangelijos tekstas paimtas iš palaiminimų. Vienas iš palaiminimų skelbia: „Palaiminti alkstantys ir trokštantys teisumo, nes jie bus pasotinti“ (Mt 5, 6). Šventieji yra tie, kurie alko ir troško teisumo, tai yra biblinėje kalboje šventumo.

Šventumas gaunamas iš Kristaus; tai ne paties žmogaus produktas. Senajame Testamente būti šventiems reiškė „būti atsiskyrusiems“ nuo viso to, kas sutepa; krikščioniškoje sampratoje atvirkščiai: „būti vienybėje“ – turima omenyje vienybėje su Kristumi.

Palaimintoji Motina Teresė sako: „Kas seka šventaisiais, tas tampa juokingas. Kas seka Kristumi, tas tampa šventuoju.“ Išties šventųjų pavyzdžiai mus įkvepia ir jų malda mus užtaria, bet mes sekame ne šventaisiais, bet Kristumi, kuris vienintelis mums dovanoja savo šventumą, nes jis yra paties Dievo šventumas (Jn 6, 69).

Todėl šventumas yra dovana, malonė, kuri kyla iš tikėjimo į Kristų (Fil 3, 5–10), nes Kristus „Dievo valia mums tapo išmintimi, pašventinimu ir atpirkimu“ (1 Kor 1, 30). Tapo „mums“ arba „dėl mūsų“, vadinasi, galime drąsiai perimti ir pasisavinti jo šventumą sau.

Be abejo, šalia šių pagrindinių priemonių – tikėjimo ir sakramentų – turi rastis vietos ir sekimui, tai yra asmeninėms pastangoms ir geriems darbams. Tai turi būti neatsiejamas ir vientisas dalykas – tikėjimas ir mūsų konkretus gyvenimas.

Apaštalas Paulius sakydamas: „Tokia gi Dievo valia – jūsų šventėjimas“ (1 Tes 4, 3), mintyje turi tą šventėjimą, kuris yra ir mūsų asmeninių pastangų vaisius; po to jis juk tęsia paaiškindamas, kuo pasireiškia šventumas, apie kurį kalba: „Susilaikykite nuo ištvirkavimo! Kiekvienas jūsų teišmoksta laikyti savąjį indą šventai ir pagarbiai“ (1 Tes 4, 3–4).

Tačiau, kaip sako popiežius emeritas Benediktas XVI, „šventumas nereiškia gebėjimo visuomet elgtis teisingai ir niekada nenusidėti, šventumui labiau būdinga atgaila ir noras pradėti viską iš naujo, ypač troškimas susitaikyti ir atleisti“.

Tik taip Kristaus malonės ir savo pastangų, kasdieninio atsigręžimo į Jo malonę, dėka tampame ir mes, kaip Kristus, šviesa kitiems ir visam pasauliui (Mt 5, 14–16).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (87)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (12)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Signalas išvykusiems: Lietuvoje verslas neranda 20–30 tūkst. darbuotojų (442)

„Mes turime dažniau klausyti jaunimo. Dažnai galvojame, kad vyresni – protingesni ir daugiau...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (8)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (66)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

Apmaudi klaida: įvaikinto, o vėliau biologiniam tėvui grąžinto kūdikio gyvenimas baigėsi tragiškai (1)

Vienai porai buvo priteista 3,25 mln. dolerių kompensacija, kai jų įvaikintą kūdikį nužudė...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ namuose atliko kratą, pareikšti įtarimai (133)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Didi diena: atidengtas paminklas A. Komskio nušautam pareigūnui Ramziui (59)

Trečiadienį Vilniaus rajone, Mickūnuose, atidengta skulptūra, skirta tarnybos metu žuvusiems...

Į Vilnių grįžęs „Dinner in the Sky“ vilios estiškais patiekalais ir gražiausiomis savaitės asmenukėmis (10)

Trečiadienį prasidėjo šeštoji gurmaniška „Dinner in the Sky“ viešnagė Vilniuje....

Ar naršyti internete darbo metu – nusikaltimas? (18)

Kas naujo internetinėse parduotuvėse? Kas rašoma „Facebook`e“? Gal atsirado naujų pasiūlymų...