Pirmadienio pavakarę Vyriausioji rinkimų komisija spręs, ar išduoti parašų rinkimo lapus referendumo prieš eurą iniciatoriams: Romualdui Ozolui, Juliui Pankai, Gintarui Songailai, Vaidotui Jakuboniui, Rimai Laimikienei, Gintarui Jonui Aleknavičiui, Vilmai Čekutienei ir kitiems. Sulaukę gausybės priekaištų už tai, kad pernai leido rinkti parašus galimai prieštaraujančio Konstitucijai referendumo prieš žemės pardavimą užsieniečiams sumanytojams, VRK nariai dabar jau teigia iš savo klaidų pasimokę ir kartą jau grąžino lito sergėtojams referendumo tekstą tobulinti.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

O ar pasimokė visa Lietuvos politinė klasė, kaskart guodžianti save viltimi, kad tautos dauguma neiškrės jai ir sau dar vienos kiaulystės.

„Valdžia neturi teisė nevykdyti ir negerbti tautos valios. O visos parlamentinės partijos, prezidentės nurodymu, net raštu įsipareigojo negerbti tautos sprendimo,"- piktinosi balandžio 3 d. Seime surengtoje spaudos konferencijoje signataras Zigmas Vaišvila, patariamąjį referendumą dėl Visagino AE pateikdamas kaip privalomą vykdyti, galutinį ir neskundžiamą sprendimą.

Dėl šeimyninių aplinkybių atisakęs prezidentinių ambicijų, Z. Vaišvila tas spaudos konferencijas rengia dažniau už daugelį Seimo frakcijų, bet jos vyksta tuščioje salėje, o ir jų vaizdo įrašų peržiūros stipriai atsilieka nuo Minedo vaizdo klipų. Bet net ir dabar, kai už lango visu gražumu skleidžiasi pavasaris, nepagailiu laiko kartais jų pasiklausyti vien todėl, kad signataras bene anksčiausiai įvardija viešai tai, ką artimiausiu metu savo kovos šūkiais pavers negausi ir susiskaldžiusi, bet garsiai rėkaujanti neparlamentinių politikų bendrija.

Referendumas dėl Visagino AE projekto likimo įkvėpė ieškoti naujų referendumų iniciatyvų visus smulkiuosius aktyvistus, dėl asmeninės arogancijos, konfliktiškumo, neprognozuojamo elgesio ir eklektiškų pažiūrų nesugebančius susiburti į politines partijas, galinčias patekti į Seimą ar bent savivaldybes.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius

2012 m. referendumas dėl Visagino AE projekto likimo įkvėpė ieškoti naujų referendumų iniciatyvų visus smulkiuosius aktyvistus, dėl asmeninės arogancijos, konfliktiškumo, neprognozuojamo elgesio ir eklektiškų pažiūrų nesugebančius susiburti į politines partijas, galinčias patekti į Seimą ar bent savivaldybes. Ir sugrąžino į jų žodyną terminą „tautos valia", kurio visai nenorėdavo prisiminti per rinkimus gavę kelias dešimtąsias procento balsų.

Pranciškaus Šliužo ir tautininkų sėkmė renkant parašus referendumui dėl žemės pardavimo apribojimų buvo netikėta visai proeuropietiškai politinei klasei. Iki pat termino pabaigos politikai nepastebėjo parašų rinkėjų palapinių miestų aikštėse, o žiniasklaidai vis pasitaikydavo įdomesnių temų. Todėl Žemės gynėjais save išdidžiai pavadinę referendumo iniciatoriai be jokio sąžinės graužimo ar baimės būti viešai demaskuotiems galėjo mulkinti už skverno pasigautus praeivius legendomis apie tai, kad užsieniečio nusipirkta žemė taps kitos šalies teritorija, o svetimšaliai netrukdomai kirs miškus ir laidos šventoje Lietuvos žemelėje radioaktyvias atliekas.

Dabar Seimas tariasi radęs sprendimą - atskyrė referendumą nuo prezidento rinkimų antrojo turo ir tikisi, kad vidurvasarį į balsavimo apylinkes neateis tiek žmonių, kiek reikia, kad referendumas būtų paskelbtas įvykusiu.

„Aš pasitikiu tauta ir puikiai žinau, kad mūsų žmonės išmintingi, jie priims sau ir valstybei naudingus sprendimus," - sakė Teisingumo ministras Juozas Bernatonis vasarį, kai VRK it karštą bulvę permetė Seimui sprendimą, ar reikia skelbti galimai prieštaraujantį Konstitucijai referendumą.

Žemės gynėjais save išdidžiai pavadinę referendumo iniciatoriai be jokio sąžinės graužimo ar baimės būti viešai demaskuotiems galėjo mulkinti už skverno pasigautus praeivius legendomis apie tai, kad užsieniečio nusipirkta žemė taps kitos šalies teritorija, o svetimšaliai netrukdomai kirs miškus ir laidos šventoje Lietuvos žemelėje radioaktyvias atliekas.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Nuo to laiko pasitikėjimas rinkėjų išmintimi pamažu įsivyravo, nustelbdamas nerimą, kas vis dėlto bus, jeigu žmonės ateis ir nubalsuos. Ne todėl, kad jiems ypatingai rūpi jaunomis pušelėmis ir beržais beapaugančios kaimyno pievos likimas, o tik pasinaudodami proga parodyti iškeltą vidurinį pirštą sėkmingai susiintegravusiam į Europą politikos ir verslo elitui.

Prezidento ir Europos Parlamento rinkimams atidavę visas jėgas ir išteklius parlamentarai gali tiesiog neprisiminti, kad birželį dar reikės rimtai padirbėti, aiškinant žmonėms, kuo gresia Lietuvai stojimo į ES sutarties pažeidimas. O štai neparlamentiniams gatvės politikams birželis kaip tik yra labai tinkamas metas atkreipti į save dėmesį mitinguojant ir piketuojant - lauke stovėti nešalta, o miestiečiai dar neišsivažinėję atostogauti.

Visuomenės informavimo apie eurą renginiai įgauna pagreitį. Aną savaitę Finansų ministerijos ir Lietuvos banko specialistai susitikinėjo su žmonėmis, atsakinėjo net ir į pačius kvailiausius klausimus bei kantriai paneiginėjo įvairius gandus Druskininkuose, Lazdijuose ir kituose Pietų Lietuvos miestuose. Tai jau tampa panašu į savotiškas lenktynes, kas pirmas jus aplankys - euroagitatoriai ar referendumo prieš eurą parašų rinkėjai.

Todėl VRK nariai, jaučiantys, kad dirba Lietuvai, o ne šiaip atlieka techninius parašų ir balsų skaičiavimo veiksmus, galėtų pasistengti užvilkinti referendumo procedūras taip ilgai, kad jis vyktų jau kitais metais. Tai yra tada, kai euras Lietuvoje bus įvestas ir net didžiausi skeptikai pamatys, jog jų baimės buvo nepagrįstos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (7)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (202)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (15)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (21)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (51)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (299)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Prasidėjo visiškas Saulės užtemimas: pasigrožėkite vaizdais (28)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (23)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (113)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (86)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...