Interviu su įžymiuoju kunigu Andriumi Narbekovu visada nuteikia linksmai – nepaisant anaiptol ne linksmo temos pobūdžio. Kad ir paskutinysis, apie “gerą mirtį”, eutanaziją .
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Galima apie ją kalbėti narstant sudėtingus medicininius, teisinius ar politinius argumentus, galima aiškintis, konkrečiu atveju, jos pobūdį (savanoriška ar nesavanoriška, aktyvi ar pasyvi), galima tiesiog reikšti savo asmeninę poziciją, bet galima elgtis ir kur kas paprasčiau – tiesiog pranešti skaitančiai publikai, ką šiuo delikačiu klausimu mano Dievas.

O Jis, pasitaręs su artimais asmenimis, be abejo, mano štai ką: eutanazija žemina žmogaus orumą, paverčia jį neatsakingu vartotoju ir reklamuoja “mirties kultūrą”, todėl, kaip ir abortai, turi būti uždrausta (ypač svarbu nuo šito blogio apsaugoti tuos, su kuriais Dievas nekalba).

Stiprūs teiginiai stipriai ir pagrįsti. Suskaičiavau net keturis gerbiamo A.Narbekovo argumentus, tipiškus “Dievo stovyklai”:

1) Eutanazija tėra vengimas skausmo, bet skausmo šiais visagalės medicinos laikais išvengti gana paprasta: tereikia deramos slaugos ir medikamentų. Stebėtinas optimizmas… Bet sulaikykime šypseną: juk ne kasdien pasitaiko išgirsti kunigą sakant, kad noras gyventi nesikankinant – teisėtas ir vertas institucinės paramos.

Beje, pirmoji šito teiginio dalis dar mažiau akivaizdi negu antroji: eutanaziją žmonės renkasi ne vien bijodami skausmo – kai kam absoliuti priklausomybė nuo kitų, autonomijos praradimas, tapimas objektu ir netekimas tam tikrų galimybių yra kur kas labiau nepakeliami nei skausmas. Žinoma, tokius visada galima priremti prie sienos nemirtingu argumentu apie puikybę…

2) “Žmonės instinktyviai žino, kad eutanazija – blogas dalykas”. Nejaugi? O kaip su tais, kurie nežino? Gal jų “instinktai” netikę? Gal jų žmogiškumas abejotinas?

Įdomu, kaip buvo su “instinktais” antikinėse visuomenėse, kurios eutanaziją ir “gyvybės vertę” suvokė visai kitaip, o šiuolaikinę “gyvybės kultūrą” laikytų derama nebent vergui? Ak taip, visai pamiršau, juk graikai ir romėnai tebuvo “vargšai pagonys”, tad ką aš čia apie juos…

3) Beviltiškas ligonis yra būtina “Dievo plano” arba “ekologinės sistemos dalis”: savanoriškai paankstinta mirtis tą planą ar sistemą pažeistų. Šit kaip? O pirmas punktas tebegalioja? Tikrai? Na, tada, pasak tokios logikos ir tūkstantmetės krikščioniškos tradicijos, skausmas ir kančia irgi yra Dievo plano – juo labiau, ekologinės sistemos – dalis. Pirmapradžio nuopuolio pasekmė.

Su giliu liūdesiu tenka pripažinti, kad tą planą ardo visagalė šiuolaikinė medicina su savo nuskausminančia ar dirbtinai gyvenimą pratęsiančia intervencija, kurią taip giria minėtas asmuo. Mokslinga teo-ekologinė argumentavimo strategija (“Dievo planą” prilyginanti “ekologinei sistemai”) leidžia lygiai taip pat lengvai ir neskausmingai bet ką paskelbti “Dievo planu” – čia mąstymas sustoja…

4) Eutanazija tiesiogiai siejasi su abortais; būti jų šalininku – vartotojiška ir labai neoru , nes neoru pačiam spręsti kaip, kada ir kodėl numirti, neoru neatsiduoti aplinkybėms (“Dievo valiai”), neoru nenorėti gyventi bet kaip ir bet kokia kaina. Kur kas oriau pasikonsultuoti su institucionalizuotais “sielos ir orumo specialistais” ir nuolankiai leisti už jus nuspręsti jiems. Ir metų metus vegetuoti komos būklėje ar sergant Alzheimerio liga…

O ypač oru save laikyti nesugebančiu rinktis ir suvokti savo paties norus. Mat, pasak kai kurių karštų “gyvybės kultūros” išpažinėjų, mes niekada neturime pakankamo pagrindo tikėti, kad asmuo iš tiesų nori mirti, kad jo noras ilgalaikis ir kad jis turi kompetenciją tokį norą išreikšti. Todėl – netaikydami, aišku, šios bendros tezės sau – galime paternalistiškai nekreipti dėmesio į jo pareiškimus. “Gyvybė” šiame ją garbinančiame diskurse įtartinai primena mineralo gyvybę: būtent tokie mes ir esame vertingiausi.

Beje, panašiose diskusijose automatiškai retransliuojamas tradicinis “vartotojiškumo” argumentas skamba itin keistai: kur kas sėkmingiau jį būtų galima prikišti eutanazijos priešininkams (tęsti gyvenimą – tai tęsti vartojimą). Be abejo, labai pasistengus, “vartotojiška laikysena” galima aiškinti beveik viską – bet kam tos pastangos? Ką dar jos rodo, jei ne atvirai cinišką intelektualinį nesąžiningumą? Geriausiu atveju, stropių mokinukų žongliravimą Centre pagamintomis klišėmis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (80)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (1)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (194)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Mokykla tėvus gąsdina labiau nei vaikus (39)

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiems ir mokyklinio amžiaus atžalų turintiems lietuviams ruduo...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (17)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (22)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Šių laikų Romeo ir Džiuljeta: tragiška paauglių meilės istorija (15)

Trijų paauglių santykiai, įsipainioję į meilės trikampį, baigėsi tragiškai visiems: vienas...

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (149)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

5 mažai aptarinėjami aktoriai, kurių turtai nustebins

Milijonais skaičiuojamas garsiausių Holivudo aktorių turtas nieko nebestebina, tačiau daugelis...

Būkite atsargūs: išmaniuosius telefonus puolė 4 tūkst. pokalbius įrašinėjančių programėlių (19)

Nuo vasario „ Android “ operacine sistema savo išmaniuose telefonuose besinaudojantieji sulaukė...