Siekis tapti kiek įmanoma plačiau aptariamu bei įdomesniu personažu būdingas bet kurios viešoje erdvėje aktyviai besireiškiančios profesijos – politikos, žurnalistikos ir kitų – atstovams. Nesusipratimai iškyla tuomet, kai tai išvirsta į neadekvačią retoriką.
Linas Kojala
© Asmeninio archyvo nuotr.

Socialiniuose tinkluose išplitus informacijai apie „krūvomis“ naikinamą (išmetamą) nemokamo studentų mėnraščio „Tribūna“ tiražą, kilo natūralus leidėjų, t.y. „Dešiniosios minties centro“ (arba neformaliai „Dešiniosios minties“) nusistebėjimas. Apie nepatinkančių žurnalų šalinimą skelbė ne tik „Tolerantiško jaunimo asociacijos“ (apibūdinančios save kaip siekiančios „ugdyti visuomenės pagarbą žmogui, jo pasirinkimui ir požiūriui, skatinti visuomenės pagarbą ir toleranciją įvairioms socialinėms grupėms <...>“) aktyvistai – palaikymą tokiems veiksmams išreiškė ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja, p. Nida Vasiliauskaitė.

Stebėtina, tačiau prašymas nenaikinti viešose erdvėse (daugiausiai didžiųjų miestų universitetų fakultetuose) platinamo mėnraščio, kurį savo iniciatyva ir pastangomis leidžia studentai (maketuoja, iliustruoja, rašo projektus, kurių vienas buvo minėtas - Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo parama daliai straipsnių apie valstybingumą, krikščionybę ir iššūkius XXI a.), sulaukė specialaus dėstytojos komentaro. Jame, neišvengiant sąmoningo pavadinimo rašymo mažosiomis raidėmis, išliejami ironiški pasišaipymai („Vienas universiteto dėstytojas (apie save autorė kažkodėl rašė tarsi iš šalies – aut. past.) FB parašė panaudosiantis dviejų „dešiniosios minties“ <...> atstovų leidžiamą primityvų propagandinį žurnaliuką ekologiškai pagal paskirtį – šiukšliadėžės dugnui iškloti“) bei realybės neatitinkantys ir marginalizuoti siekiantys išvedžiojimai („<...>kreidiniame popieriuje, su spalvotais paveiksliukais; minties, tiesa, ten mažoka – sutilptų į penkis-šešis sakinius iš tūlo Ričardo Čekučio kažkada parengtų programinių nuostatų“). Bene geriausiai viską apibendrina kiek anksčiau išsakyta mintis – „Tribūna“ – tai „<..>labai žemos kokybės intelektinis leidinys”.

Būtent tų „dėdžių ir tetų“ iškovota nepriklausomybė ir laisvė sukūrė terpę skleistis p. N.Vasiliauskaitės kritinėms ir visa dekonstruojančioms idėjoms, tačiau tikrai ne teisę įžeidinėti ir spręsti, kas nusipelnė, o kas ne galimybės teisėtais būdais reikšti mintis. Tokie veiksmai – tiesiausias kelias į intelektualinį užribį.
Linas Kojala

Tokios, dėl gausybės pačiai autorei itin linksmų pasišaipymų menkos išliekamosios vertės „recenzijos“, primenančios savotišką tolesnę egzistenciją lemiantį teismą, niekas neprašė. „Tribūna“ – jokiai partijai neatstovaujantis nepriklausomas leidinys, kuriame studentai realizuoja savo idėjas, ima interviu iš žinomų žmonių (prof. V.Landsbergio, prof. J.Čičinsko ir kitų, taip pat publikuotas autorinis lenkų disidento Bronislawo Wildsteino straipsnis), aprašo iškilias istorines asmenybes ir įvykius (M.Valančių, S.Daukantą, kelią į Vasario 16-ąją, Vatikano II susirinkimo nutarimus ir kita), jaunimui aktualias problemas (aukštojo mokslo reformą, papirkinėjimo Seimo rinkimų metu skandalą ir pan.). Kukliu 500 egz. tiražu atspausdintos kopijos nėra brukamos, nesiūlomos nepageidaujantiems, neplatinamos ten, kur to neleidžia vidaus taisyklės. Todėl „Tribūnai“ anaiptol neprašoma nei p. N.Vasiliauskaitės, nei jos kolegų palaiminimo ar leidimo platinimui.

Ypač keista komentaro mintis, kad „Dešiniosios minties“ (cituojant tiksliai - „dešiniosios minties“) veikla yra neverta pagarbos, mat nesiekia autorės intelektualinio lygio. Tiesą sakant, vengtume pasiekti tokį savais būdais nustatytą „lygį“, kurio pagrindiniai bruožai, kaip rodo įvairūs tekstai – nepatinkančiųjų menkinimas (bet ne diskutavimas, nes tam, be abejo, „per žemas lygis“), grubūs epitetai, o kartais – ir nesuprantama diagnostika (lageriuose kalėjęs rezistentas A.Svarinskas viename straipsnių pavadintas „senu žmogumi, nebepriklausančiu šiam pasauliui“). Ar taip užsitarnaujama „pagarba“?

„Tribūnoje“ spausdinami tekstai šiai autorei, atvirai pasibjaurėjusiai kelią į nepriklausomybę klojusiais „Sąjūdžio“ mitingais, o jo dalyvius sau būdingu stiliumi išvadinusiai „prieštvaniniais fanatikais, seilėmis besitaškančiomis tetomis ir dėdėmis“, savaime suprantama, įspūdžio nedaro. Deja, didelio įspūdžio nedaro ir tokie išvedžiojimai, mat, su visa derama pagarba, tų žmonių nuveikti darbai yra nesulyginamai didesni nei besityčiojančiojo. Būtent tų „dėdžių ir tetų“ iškovota nepriklausomybė ir laisvė sukūrė terpę skleistis p. N.Vasiliauskaitės kritinėms ir visa dekonstruojančioms idėjoms, tačiau tikrai ne teisę įžeidinėti ir spręsti, kas nusipelnė, o kas ne galimybės teisėtais būdais reikšti mintis. Tokie veiksmai – tiesiausias kelias į intelektualinį užribį.

Paprastai tariant, nei tiesiogiai oponuoti, nei atitikti „lygio“ niekas su p. N.Vasiliauskaite ar kitais „Tolerantiško jaunimo asociacijos“ aktyvistais „Tribūnoje“ tikrai nesiekia. Todėl mobilūs „tolerantiški intelektualinio lygio cenzūros būriai“ primena istoriškai Kinijoje liūdnai pagarsėjusį hongweibing pavyzdį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (6)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (89)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (192)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (194)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (19)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (32)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...