Ji nyksta iš valdžios retorikos. Ją keičia naujadaras – sunkmetis. Prezidento Valdo Adamkaus metiniame pranešime dar nuskambėjo žodžių derinys „nusilpusi ekonomika“. 200 tūkstančių bedarbių, galų nebesudurianti „Sodra“, 700 milijonų litų nesurinktų mokesčių per pirmąjį šių metų ketvirtį ir 300 mln. vien per pirmąsias balandžio savaites, bankrutuojančios verslo įmonės, net Kauno „Žalgiris“. Ar tai tik sunkmetis?
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Mėginimai keisti retoriką istorijoje ne naujiena. Geriausiu pavyzdžiu, kaip stengtasi vengti neigiamas žmonių emocijas sukeliančių žodžių, galėtų būti 1929–1933 metų krizė, vadinta ekonomine depresija. Vėliau ekonomistai sugalvojo kitą sąvoką ilgalaikei krizei apibūdinti, bet gerokai švelnesnę – recesija. Net ir šiuo metu vartojamą sąvoką „pasaulinė finansų krizė“ siūloma keisti ir vietoj jos vartoti „pasaulio ekonomikos restruktūrizacija“. Taip, sako lingvistai, bus išvengta gąsdinančio emocinio poveikio.

Lietuvos ministrai taip pat lyg burtininko lazdele pamojus keičia viešo kalbėjimo formą. Nuo gąsdinimų pereita prie perdėto optimizmo. Štai ūkio ministras praeitą savaitę išpyškino: „Balandžio 28 dieną rengiame Verslo pavasario dieną. Tądien Vyriausybėje bus priimami tik verslui palankūs įstatymai...“ Žodžiu, jei tikėtumėme ūkio ministro Dainiaus Kreivio žodžiais, Vyriausybė visą energiją nukreipia verslo aplinkai gerinti.

Suprantama, politikams reikia apginti ir įtikinti visuomenę savo sprendimų teisingumu ir nauda. Tam pasitelkiamos ir retorikos įmantrybės. Tačiau kyla klausimas, kiek tiesos yra jų žodžiuose? Štai premjeras Andrius Kubilius, aiškindamas, kad Vyriausybė „realiai mato problemas, imasi adekvačių veiksmų“, pasiguodė: Lietuvai prognozuojamas 10 proc. ūkio nuosmukis, ir net tokia stipri ekonomika kaip Vokietijos šiemet gali smukti 6–7 proc.

Lenkijos ekonomika nepatiria didelio nuosmukio todėl, kad laiku ir greitai vykdė reformas. Tos šalys, kurios delsė, dabar kenčia. Ar Lietuvos socialdemokratai, valdę aštuonerius metus, prie to neprisidėjo?
Kęstutis Petrauskis

Žinoma, lygintis galima ir reikia. Tik ar palyginimas su Vokietija yra laiku ir vietoje?

Eiliniai vokiečiai kol kas ūkio nuosmukio labai nepajautė. Kodėl? Pirma, maisto produktų, pramoninių prekių kainos krinta, o nedarbas per pastarąjį pusmetį padidėjo tik apie 1 proc. (iki 8,6 procentų) ir yra vienas mažiausių per pastarąjį dešimtmetį. Nors įmonės stoja, bedarbių negausėja todėl, kad Vokietijos Vyriausybė moka subsidijas darbdaviams, kad žmonės nebūtų atleidžiami iš darbo. Tai geriau nei mokėti bedarbio pašalpas ir spręsti kitas socialines problemas. Antra vertus, pačios įmonės stengiasi išlaikyti kvalifikuotą darbo jėgą, nenorima pakurstyti ir socialinės įtampos. Vokietijos verslo lyderiai neslepia baimės, kad jai išaugus gali kilti populistinių jėgų populiarumas per būsimus parlamento rinkimus rugsėjo mėnesį.

Ar Lietuvoje turime tokį atsakingą verslo ir politikos elitą? Valdžios žmonėms norisi pasigirti, jie nenori pripažinti netgi akivaizdžių savo klaidų, o opozicijai svarbiau tik dar labiau komplikuoti padėtį, kelti įtampą. Pavyzdys – socialdemokratų inicijuojamas finansų ministro Algirdo Šemetos atstatydinimas. Finansų ministras krizės metu, kai reikia taupyti, o ne dalyti, negali tikėtis populiarumo. Bet versti A.Šemetą atsistatydinti už tai, kad mėgina subalansuoti valstybės finansus, kitaip kaip pigiu populizmu nepavadinsi.

Opozicija dažnai pasitelkia pavyzdžiu Lenkiją, mažiau nukentėjusią nuo krizės. Tačiau, kaip teigia buvęs Lenkijos premjeras ir Lenkijos banko vadovas Leszekas Balcerowiczius, Lenkijos ekonomika nepatiria didelio nuosmukio todėl, kad laiku ir greitai vykdė reformas. Tos šalys, kurios delsė, dabar kenčia. Ar Lietuvos socialdemokratai, valdę aštuonerius metus, prie to neprisidėjo? Žinoma, opozicijai privalu kontroliuoti, bet šiuo atveju milijonus „drąsios šalies“ įvaizdžiui, Valdovų rūmams, „Leo LT“, VEKS’ui švaistę socialdemokratai praleido progą patylėti.

Tikrai griežtos kritikos vertas ne finansų, o socialinės apsaugos ir darbo ministras, nesugebantis rišliai paaiškinti, kaip spręs „Sodros“ problemas, sukūręs neregėtą painiavą naujose socialinio draudimo mokesčiuose. Vos pasirodžius žiniai apie fiksuotą nedarbo rekordą, ministerija kontratakuoja – darbo birža sprendžia įdarbinimo problemas.

Kaip, jei ne populistine retorika, pavadinsi ir valdžios mėginimus kalbėti apie tai, jog jau matosi ekonomikos atsigavimo ženklų. Susidaro įspūdis, kad norima pamėgdžioti JAV prezidentą Baraką Obamą, prakalbusį apie „vilties spindulius“. Iš tiesų pasaulio rinkose tokių stabilizacijos požymių esama.

Kita vertus, kiek tai veikia Lietuvą? Kad ekonomika nustotų riedėjusi žemyn, dar reikia, kad nekilnojamo turo kainos pasiektų dugną ir, svarbiausia, būtų sustabdytas nedarbo augimas. Žinoma, emocijos, teigiamos ir neigiamos, daro poveikį ekonomikai. Tačiau pasikeitusi Lietuvos valdžios retorika, regis, realiai ekonomikai šiuo metu įspūdžio kol kas nedaro.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (6)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (90)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (192)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (197)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (19)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (32)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...