Lietuva skaičiuoja 24 nepriklausomybės metus. Tokio amžiaus žmogus jau baigia aukštuosius mokslus, kai kurie turi šeimą ir augina vaikus. T.y. tampa atsakingi ne tik už savo, bet ir kito žmogaus gyvenimą. Kai kurie, deja, nors užauga dideli ir stiprūs, mokyklų nebaigia ir savo sąmone lieka amžinais vaikais.
Daina Bogdanienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vis tikiuosi, kad Lietuva pagaliau išaugs iš vaikystės, nors ši viltis pamažu blėsta. 

Daugumai lietuvių (nekalbu apie oficialią, pagal ES standartus sušukuotą privalomą poziciją, įrašytą į dokumentus, nes neduos pinigų, o apie žmonių sąmonę) vis dar būdinga infantilaus paauglio poza „Aš jūsų visų nekęsiu, o jūs mane privalote mylėti“. Tokioje sutrikusios sąmonės būsenoje kai kurie individai išlieka visą gyvenimą ir tampa amžinais psichiatrinių pacientais, psichologų klientais. Jei nesumoja, kad reikia gydytis – nuolat skendėja savo neapykantoje ir kankina save ir savo šeimas, o blogiausiu atveju tampa alkoholikais ir savižudžiais. 

Kai kas gal vadintų tuos kiauliškus įžeidinėjimus patriotizmu – bet tai yra paprasčiausiais bukaprotiškumas, kurį mūsų buduliai neša iškėlę kaip tautinę vėliavą.
Daina Bogdanienė

Lietuvoje nekenčiama visų, ir ta neapykanta tapo įtartinai ilgai užsitęsusia patologine būsena.
Svarbiausia, kad ji ne tik neslepiama, bet laisvai liejasi straipsnių ir komentarų pavidalu, poelgiais ir pasisakymais ne tik gatvėje, bet ir TV ekranuose. Kai kurių laidų bendravimo „kultūra“ pranoksta rusiškus pokalbių šou, kur visi rėkia ir niekas nesiklauso. Lietuvos TV ekrane iš vieno garbaus piliečio gali išskrieti šykščiausiais įžeidimas kitam garbiam piliečiui – ir nė šuo nesuloja. Tai tampa mūsų labai ryškiu tautiniu bruožu – nekęsti visų ir reikšti tai atvirai ir išdidžiai, tuo pabrėžiant savo savitą ir nepakartojamą stilių. Nors kitur pasaulyje tai paprasčiausiai laikoma blogu tonu, o taip besielgiantys vadinami chamais. 

Straipsnį įkvėpė parašyti publikacija apie nigerietį, kurį įžeidinėjo Vilniaus gatvėje

Žinojau, kad bus daug neigiamų komentarų, tačiau kad tiek daug ir tokių neigiamų – tikrai nesitikėjau. Jei teisėsauga išaiškintų visus kelis tūkstančius komentatorių ir patrauktų atsakomybėn, priteisdama baudas už rasinės neapykantos kurstymą – valstybės iždas surinktų tikrai nemažai lėšų, kurias būtų galima skirti žmonių švietimui, mažinant diskriminaciją.
Iš komentarų darau išvadą, kad lietuviai požiūriu į juodaodžius mažiausiai 100 metų atsilikę nuo pasaulio. Tai istorijos nemokėjimas ir kitų elementariausių žinių neturėjimas. Kai kas gal vadintų tuos kiauliškus įžeidinėjimus patriotizmu – bet tai yra paprasčiausiais bukaprotiškumas, kurį mūsų buduliai neša iškėlę kaip tautinę vėliavą. 

Lietuvos TV ekrane iš vieno garbaus piliečio gali išskrieti šykščiausiais įžeidimas kitam garbiam piliečiui – ir nė šuo nesuloja. Nors kitur pasaulyje tai paprasčiausiai laikoma blogu tonu, o taip besielgiantys vadinami chamais.
Daina Bogdanienė

Tačiau nereikia juodaodžių – „tikram lietuviui“ užkliūva visi ir viskas, jis visada ras ką šlykštaus pamatyti, pasakyti ir parašyti, nes viskas, anot jo, yra blogai.

Lietuvoje blogai – emigruosiu. Bet išvykus į užsienį irgi blogai. Viskas ir ten, pasirodo, supuvę. Vėl skundžiamasi, dejuojama. O jei pasidaro taip blogai, kad susiduriama su užsienio pareigūnais – padaromas nusikaltimas, kitaip nusižengiama ar dar kažko prisidirbama – tuomet spiegiant bėgama į Lietuvos ambasadą ir reikalaujama (ne prašoma, o būtent isteriškai reikalaujama) viską sutvarkyti. Jei ne – spiegimas pasigirsta per žiniasklaidos priemones apie šventąją piliečio teisę būti apgintam Lietuvos. Nors čia pat šalia girdisi kitas spiegimas – leisti nedelsiant pasikeisti pilietybę į užsienietišką, pasiliekant dėl viso pikta ir Lietuvos – gal prisireiks.

Ar tai neprimena sutrikusio 14-15 metų paauglio elgesio, kuris (nes smegenys nėra pakankamai subrendę) visaip niekina suaugusius, ypač tėvus, bėga iš pamokų, iš namų, kitaip darkosi ir prie jo niekas neturi teisės lįsti. Keiksmažodžiai ir kvatojimas iš nesubrendusios burnytės pilasi be ribų. O į burnytę laisvai liejasi alkoholis ir kitoks jau ir taip aptemusią sąmonę temdantis brudas. Ir nieko jam nepasakysi, nes jis – jau suaugęs! Bet jei prispiria rimta bėda, apsisnarglėjęs ir apsiašarojęs bėga pas tėvelį ir mamytę – gelbėkit!

Paauglystė gydoma gyvenimu, kol išlepęs vaikelis neišmoksta priežasties ir pasekmės dėsnių. Kol nesupranta, kad viskas susiję ir bet koks elgesys sukuria ateitį – blogą arba gerą. Jei nori, kad tave mylėtų, pirmiausiai privalai mylėti pats. Ir kad čia galioja ne tik tavo teisės ir reikalavimai, bet ir atsakomybė. 

Nesitikiu savo rašiniu kažką paveikti ar priversti galvoti kitaip. Žinau, kad to nebus ir žinau, kad būsiu apdrabstyta tokiais pat keiksmažodžiais su gramatinėmis klaidomis, kurių neskaitysiu, todėl neverta stengtis.

Jei norime būti pasaulio piliečiai – pirmiausia keiskime savo sąmonę. Nesiskųskime, kad į mus žiūri kaip į baltuosius vergus – pirmiau patys išmokime gerbti visus žmones, nepriklausomai nuo jų odos spalvos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (112)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (192)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ nauja O.Pikul-Jasaitienės reakcija (63)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Iš Norvegijos – perspėjimas apie parduodamas vogtas lašišas (7)

Europos Sąjungos Administracinės pagalbos ir bendradarbiavimo sistema išplatintas Norvegijos...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (18)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

D. Trumpas žengė pirmą žingsnį prekybos konflikto su Kinija link (6)

JAV administracija tiek įtikinėja, tiek spaudžia Kiniją bendradarbiauti dėl Šiaurės Korėjos,...

Lankėsi koncerte ir negalėjo patikėti: taip kovojame su alkoholizmu (1)

Rugpjūčio mėnesio vakare Vilnius dūzgė nuo žmonių antplūdžio Vingio parke vykusiame koncerte....

Bet kuri infekcija gali komplikuotis sepsiu – kaip jo išvengti

Sepsis yra gerai žinomas medikams, bet mažokai girdėtas ir suprantamas su sveikatos problemomis...

Studija: nervingi žmonės gyvena ilgiau už atsipalaidavusius (4)

Jei ištisomis dienomis nervingai bumbate kaip Woody Allenas , graužiate savo nagus ir nuolat...

Kaip dėvėti midi sijoną ir atrodyti stilingai? (5)

Prisižiūrėjusi podiumo ar gatvės mados nuotraukų aš visada iš karto įsivaizduoju, kaip tai...