Pagal Konstitucijos 41 straipsnio 3 dalį valstybė gerai besimokantiems piliečiams valstybinėse aukštosiose mokyklose privalo laiduoti nemokamą mokslą. Tačiau vis negalime apsispręsti dėl sąvokos „gerai besimokantis pilietis“ turinio. Oficialiai gerai besimokančiu laikytinas pilietis, kuris „mokosi gerai, t. y. jo mokymasis atitinka nustatytus gero mokymosi kriterijus“ (Konstitucinio Teismo 2002 m. sausio 14 d. nutarimas). Atrodo viskas aišku. Reikia nustatyti kriterijus.
© Shutterstock nuotr.

Tai kas čia sudėtingo? Gal problema atsiranda todėl, kad Konstitucinio Teismo 2007 m. birželio 7 d. nutarimas įpareigoja juos nustatytini įstatymu? Mat kur įstatymas, ten ir politika. O kur politika – logikos būna nedaug . Prasideda virvutės tampymas: kas patraukliau, kas labiau įtiks ir pan. Ar išties čia viskas taip sudėtinga, kad niekaip nepajudame iš vieno taško?

Nesunku suprasti, kad sąvoka „gerai besimokantis pilietis“ yra kokybinė. Tačiau dažniausiai svarstomi kriterijai – kiekybiniai (tiesa, nežinau kokie vyksta debatai darbo grupėse). Siūloma gerai besimokančiu piliečiu laikyti tą, kurio pažymių vidurkis yra aštuoni (septyni ar pan.) balai arba tą, kurio pažymių vidurkis yra dvidešimt nuošimčių žemesnis už kažkokį kitą vidurkį.

Dar girdisi balsų susieti gerą mokymąsi su kreditais ir pan. Tačiau jau pats kokybinio rodiklio keitimas kiekybiniu yra subjektyvus ir negali būti priimtinas visiems. Visada kils klausimų kodėl tiek o ne daugiau ar mažiau. Pavyzdžiui, kodėl septyni balai o ne 6.95, kodėl dvidešimt nuošimčių o ne 19 ir panašiai. Tai ką daryti? Be to, skiriasi tiek aukštųjų mokyklų taikomi vertinimo metodai, tiek konkrečių dalykų keliami reikalavimai ir t.t.

Problemos sprendimas akivaizdus. Kokybiniams rodikliams reikia nustatyti kokybinius kriterijus. Tam galima sugalvoti pačių įvairiausių būdų.
Alfredas Račkauskas

Mano nuomone, problemos sprendimas akivaizdus. Kokybiniams rodikliams reikia nustatyti kokybinius kriterijus. Tam galima sugalvoti pačių įvairiausių būdų. Tarkime, galime pasiremti tiek universitetuose, tiek kolegijose sėkmingai diegiama ECTS ideologija. Nesileisdamas į detales pateiksiu tik vieną galimą variantą: „gerai besimokantis pilietis“ yra tas, kurio mokymosi metu įgytos kompetencijos atitinka nustatytą (pavyzdžiui, vidutinį) lygmenį. Lieka nuspręsti (aprašyti), kokie yra lygmenys ir ką jie reiškia. Bet ir čia viską turime po ranka. Švietimo ir mokslo ministerija baigia rengti studijų krypčių aprašus. Kiekviename tokiame apraše nustatomi ir mokymosi pasiekimų lygmenys. Kadangi čia galima įvairovė, tai nesiimu aptarinėti visų aprašų.

Tačiau kaip pavyzdžiu galiu pasiremti Statistikos studijų krypties aprašu, kurį rengiant teko nemažai padirbėti. Jame įvardijami trys pasiekimų lygmenys: puikus, tipinis ir slenkstinis. Kiekvienas iš jų detaliai aprašytas. Tipinis pasiekimų lygmuo būtų visai tinkamas kokybinis kriterijus sąvokai „gerai besimokantis pilietis“. O kokį pasirinkti vertinimo metodą (dešimt balę sistemą, tribalę ar kokią nors raidinę, pavyzdžiui a, b, c,...), yra pačios aukštosios mokyklos reikalas. Naudojama sistema privalo būti aprašyta kiekvienoje studijų programoje.

O studijų krypties aprašas nustato, kad „dėstytojas, vertindamas studentų studijavimo pasiekimus, turi vadovautis objektyvumo, nešališkumo, skaidrumo, abipusės pagarbos ir geranoriškumo principais‘‘. Dar būtina pridurti, kad kiekviena studijų programa yra akredituojama fiksuotam laikotarpiui. Besibaigiant eiliniam akreditacijos laikotarpiui, tarptautiniai ekspertai, be kitų sričių, privalo įvertinti ir konkrečios studijų programos taikomus studentų pasiekiamų rezultatų vertinimo metodus. Taigi bet koks vertinimų neatitikimas nustatytiems kriterijams neliktų nepastebėtas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (1)

Įtakingiausiai Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (29)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Teko samdyti net saugos tarnybą: Lietuvai priklausančiame kelte įstrigo 12 pabėgėlių (126)

„ DFDS Seaways “ kelte „Kaunas Seaways“ aptikta 12 pabėgėlių, DELFI patvirtino įmonės...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (15)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (7)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (534)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Gyvai / Pirmadienio vakarą – visiškas Saulės užtemimas (7)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu (1)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (254)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...