Europos Sąjungos (ES) atstovai nemano, jog tranzito tarp Kaliningrado srities ir pagrindinės Rusijos teritorijos problema po Europos Sąjungos (ES) plėtros gali būti išspręsta tik įvedus vizas Rusijos gyventojams.
Kaip pareiškė trečiadienį spaudos konferencijoje Maskvoje Danijos ambasadorius Rusijoje Larsas Vissingas, "Sevilijos deklaracijoje (kuri priimta per ES šalių vadovų susitikimą birželį Sevilijoje ir atspindi ES požiūrį į Kaliningrado klausimo sprendimą) niekur neminimas žodis "viza".

Jis taip pat pažymėjo, jog "Šengeno susitarimuose, prie kurių turės prisijungti įstojusios į ES Lietuva ir Lenkija, taip pat kalbama tik apie sienų kontrolės lygį".

"Kitaip sakant naujos ES narės turi užtikrinti savo sienų kontrolę tokiu lygiu, kuris jau yra Europos Sąjungoje", - pabrėžė L.Vissingas.

Jis pažymėjo, jog "šios kontrolės formatas atviras", ir jį nustatant "bus atsižvelgiama į Rusijos nuomonę".

Kaip pažymėjo L.Vissingas, Kaliningradui galbūt bus taikoma kokių nors naujų formų kontrolė, atsižvelgiant į tas technines priemones, kurios yra (Europos Sąjungoje) dabar".

L.Vissingas kalbėjo kaip šalies, kuri nuo liepos 1 dienos iki 2002 metų pabaigos pirmininkaus Europos Sąjungoje, ambasadorius.

Savo ruožtu Europos Komisijos (EK) atstovybės Rusijoje vadovas Richaras Wrightas pabrėžė, kad "Europos Sąjunga nepateikė jokių siūlymų dėl vizų režimo Rusijos gyventojams ir dėl to, kaip užtikrinti žmonėms galimybę laisvai važinėti".

"Jeigu Rusija pateiks tokių siūlymų, mes atidžiai juos išnagrinėsime", - sakė jis.

R.Wrightas patikino, jog "Europos Sąjunga, laikydama Rusiją strategine partnere, suinteresuota, kad Rusijos gyventojams kertantiems ES sienas, būtų kuo mažiau sunkumų".

Jis priminė, jog per susitikimą Sevilijoje ES šalių vadovai davė EK pavedimą "surasti lankstų ir veiksmingą Kaliningrado problemos sprendimą remiantis Europos Sąjungos įstatymais ir suderinus jį su kandidatėmis į ES".

R.Wrightas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad "būtina kuo greičiau sudaryti Rusijos ir ES susitarimą dėl readmisijos". Jis priminė, jog pagal šį dokumentą Rusijos ir ES šalių piliečiai, neteisėtai įvažiuojantys į viena kitos teritoriją, turi būti sugrąžinti į šalį, iš kurios jie įvažiavo".

R.Wrightas apgailestavo, jog derybos dėl šio susitarimo dar nepradėtos, nors ES perdavė Rusijai šio susitarimo savo projektą dar 2001 metų kovą.

"Sudaryti šį susitarimą - svarbiausias vizų klausimo sprendimo etapas", - pabrėžė jis.

Atsakydamas į klausimus, EK atstovybės Maskvoje vadovas pareiškė, kad, jo nuomone, "Kaliningrado klausimas neužtemdo kitų Rusijos ir Europos Sąjungos bendradarbiavimo aspektų".

Maskva nuogąstauja, kad Lietuvai ir Lenkijai panaikinus vizų režimo lengvatas Kaliningrado srities gyventojams, ši vieną milijoną gyventojų turinti sritis bus atkirsta nuo pagrindinės Rusijos dalies ir izoliuota.

Todėl Maskva pastaraisiais mėnesiais ėmė siūlyti nutiesti specialius geležinkelio ir automobilių kelio koridorius, kuriais Kaliningrado gyventojai galėtų be vizų vykti į Rusiją, ir suaktyvino politinį spaudimą Lietuvai, reikalaudama išsaugoti bevizę erdvę.

Tačiau Briuselis atmeta tokią galimybę, nes baiminasi nelegalų ir organizuotų nusikaltėlių antplūdžio iš Kaliningrado į ES, jeigu sienos su juo nebus griežtai kontroliuojamos.

Vykdydama ES duotą įsipareigojimą suderinti vizų režimą su Šengeno erdvės sutarties reikalavimais, kitų metų sausį Lietuva panaikins vizų lengvatas per šalį važiuojančių Rusijos traukinių keleiviams, o nuo 2003 metų liepos 1 dienos vizos bus reikalingos ir Kaliningrado srities gyventojams, vykstantiems į Lietuvą ir per ją automobiliais.

Lietuva ir Lenkija tikisi tapti visateisėmis ES narėmis 2004 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (77)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (96)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (12)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (63)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (146)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (109)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1172)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (67)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Siekiama patikslinti Tarybų Sąjungos Lietuvai padarytą žalą (147)

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras neranda mokslininko, kuris už vidutinį centro...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (2)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...