Turkijos teismas nusprendė nepaleisti šešių žmogaus teisių gynėjų

 (5)
Turkijos teismas antradienį nurodė grąžinti kardomajam kalinimui šešis žmogaus teisių aktyvistus, tarp jų „Amnesty International“ direktorių Turkijoje, suimtus dėl įtariamos pagalbos teroristinei organizacijai.
© AFP / Scanpix

„Amnesty International“ direktorė Turkijoje Idil Eser, septyni kiti aktyvistai ir du instruktoriai užsieniečiai buvo sulaikyti liepos 5 dieną per skaitmeninio saugumo ir informacijos valdymo seminarą Biujukados saloje į pietus nuo Stambulo.

„Šeši buvo grąžinti kardomajam kalinimui, o keturi paleisti su teismų priežiūra“, – naujienų agentūrai AFP sakė „Amnesty International“ tyrėjas Andrew Gardneris.

Prokurorai tuos asmenis kaltina „įvykdžius nusikaltimą vienos teroristinės organizacijos vardu, nesant (jos) nariais“, sakė A. Gardneris.

Aktyvistų sulaikymas sukėlė tarptautinį nerimą ir pakurstė nuogąstavimus dėl mažėjančios raiškos laisvės vadovaujant prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui.

Pirmadienį aktyvistai, kurie dar nėra oficialiai apkaltinti, pirmą kartą po sulaikymo padarė pareiškimus prokurorams.

Aštuoni iš sulaikytųjų yra teisių gynimo aktyvistai turkai; tarp jų yra Ilknur Ustun iš organizacijos „Women's Coalition“ ir Veli Acu iš „Human Rights Agenda Association“. Keturi iš jų dabar yra paleisti, sakė A. Gardneris.

Du užsieniečiai – vokietis ir švedas, vadovavę minėtam seminarui, – tebėra tardymo izoliatoriuje.

Pasak A. Gardnerio, naujausias teismo sprendimas yra „šokiruojanti teisingumo parodija“.

„Jis politiškai motyvuotas, nukreiptas ne tik prieš šiuos šešis žmogaus teisių gynėjus, kurie buvo grąžinti kardomajam kalinimui, ... bet ir prieš visą Turkijos žmogaus teisių judėjimą, – sakė jis AFP. – Šiandien sužinojome, kad žmogaus teisių gynimas Turkijoje tapo nusikaltimu.“

„Po šio sprendimo nė vienas iš mūsų, ginančių žmogaus teises Turkijoje, ar būtume „Amnesty International“, ar kitos organizacijos, šioje šalyje nebėra saugus. Šiam sprendimui negalima leisti likti galioti“, – pridūrė A. Gardneris.

Griežtos priemonės

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sakė, jog aktyvistai buvo sulaikyti gavus pranešimą, kad jie veikia prieš vyriausybę. Šalies vadovas teigė, kad jų veiksmai tokie pat nusikalstami, kaip ir pernai liepą nesėkmingai mėginto įvykdyti perversmo organizatorių.

A. Gardneris anksčiau sakė, kad susitikimas Biujukadoje buvo „eilinis“ seminaras ir kad nieko įtartina jame nebuvo.

„Absoliučiai aišku, šimtu procentų aišku, kad tai buvo eilinis žmogaus teisių seminaras; toks seminaras, kokie vyksta visoje Turkijoje, ir iš tiesų toks seminaras, kokie vyksta visame pasaulyje“, – sakė jis.

Po nesėkmingo perversmo turkų pareigūnai pradėjo didžiulę kampaniją prieš žmones, įtariamus ryšiais su judėjimu, kuriam vadovauja JAV gyvenantis turkų dvasininkas Fethullah Gulenas. Ankara jį kaltina bandymu užgrobti valdžią, bet pats F. Gulenas neigia kaltinimus, kad jis susijęs su bandymu įvykdyti perversmą.

„Amnesty International“ Turkijos padalinio pirmininkas Taneras Kilicas praėjusį mėnesį taip pat buvo areštuotas ir apkaltintas ryšiais su F. Gulenu.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Užsienyje

JAV senatoriai žengė pirmą žingsnį link „Obamacare“ likvidavimo

Jungtinių Valstijų Senatas antradienį nusprendė svarstyti respublikonų planus atšaukti buvusio prezidento Baracko Obamos inicijuotą sveikatos apsaugos įstatymą, neoficialiai vadinamą „Obamacare“.

D. Trumpas vėl kritikuoja generalinį prokurorą, žada sprendimą greitu metu

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas antradienį vėl smarkiai sukritikavo generalinį prokurorą Jeffą Sessionsą.

Maskva toliau neigia tiekianti ginklus Talibanui (18)

Rusijos užsienio reikalų ministerija antradienį dar kartą paneigė pranešimus, kad Maskva tiekia ginkluotę Afganistane veikiančiai sukilėlių grupuotei Talibanui.

Lenkas mirė po penkiolikmečio paauglio „supermeno“ smūgio (18)

Pernai rugpjūčio 27 d. Harlou mieste (jungtinė Karalystė) Arkadiuszas Jozwikas (40 m.) išgėrinėjo su draugais ir 23.30 val. (vietos laiku) buvo ką tik užsisakęs picą prie kavinės, kurioje parduodamas maistas išsinešimui. Staiga 15 m. paauglys pribėgęs trenkė jam „supermeno“ smūgiu. Vyriškis krito ant žemės ir susitrenkė galvą. Po dviejų dienų jis mirė ligoninėje.

ES pratęsė migrantų gelbėjimo operaciją „Sophia„ (3)

Augant susirūpinimui dėl didžiulio Europą pasiekti bandančio migrantų skaičiaus, Europos Sąjungos (ES) valstybės narės antradienį dar 18 mėnesių pratęsė itin svarbią migrantų gelbėjimo centrinėje Viduržemio jūros dalyje operaciją „Sophia“, informuoja AFP.