Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu paragino Vokietiją nepamokslauti apie demokratiją ir žmogaus teises, šalims įsivėlus į diplomatinį kivirčą, pakurstytą Berlyno sprendimo uždrausti mitingus, kuriuose ketinta agituoti balsuoti už Turkijos prezidento galių išplėtimą.
Mevlutas Cavusoglu
© AFP/Scanpix

„Prašau, nemokykite mūsų žmogaus teisių ir demokratijos“, – sakė ministras, kalbėdamas prie Turkijos konsulo rezidencijos šiauriniame Hamburgo mieste, prie kurios susirinko apie 200 Ankaros vyriausybės šalininkų.

Vokietijos vietos valdžia uždraudė rengti mitingus, kuriuose turėjo dalyvauti turkų pareigūnai, ketinę agituoti šioje šalyje gyvenančius turkus balandį vyksiančiame referendume balsuoti už prezidento Recepo Tayyipo Erdogano galių išplėtimą.

Vokietija negali kištis į mūsų rinkimus ir referendumą, – sakė M.Cavusoglu. – Norintieji referendume pasakyti „taip“ yra blokuojami, ir tai neteisinga“.

Vietos valdžia atšaukė mitingą Hamburge, kur M.Cavusoglu ketino pasakyti kalbą. Savo sprendimą ji motyvavo saugumo sumetimais.

Policija nurodė, kad maždaug 250 R.T.Erdogano oponentų susirinko netoli konsulato. Kai kurie jų turėjo plakatus su užrašais „Diktatoriui Erdoganui – Hayir“. „Hayir“ turkų kalba reiškia „ne“.

M.Cavusoglu sakė, kad trečiadienį ryte Berlyne susitiks su Vokietijos diplomatijos vadovu Sigmaru Gabrieliu, kurį yra pavadinęs „draugu“, ir apsilankys turizmo mugėje.

NATO sąjungininkių Turkijos ir Vokietijos kivirčas įsiplieskė, kai praėjusią savaitę buvo atšaukti keli mitingai, kuriuose Ankaros vyriausybės ministrai ketino raginti išeivius iš Turkijos balandžio 16 dieną vyksiančiame referendume pritarti siūlomiems politinės sistemos pakeitimams.

„Apimti didžios baimės“

Savaitgalį R.T.Erdoganas dar pakurstė įtampą, pareiškęs, jog sprendimas atšaukti mitingus prilygsta „nacių praktikai“. Šis prezidento pareiškimas sulaukė griežto Berlyno atsako.

R.T.Erdoganas taip pat įspėjo Vokietiją, kad ji negali uždrausti jam pasirodyti, kur jis nori.

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel žinyba griežtai pasmerkė Turkijos lyderio išsakytą palyginimą, pavadinusi jį „absurdišku ir visiškai nepagrįstu“.

M.Cavusoglu sakė, kad mitingų atšaukimas yra „nepriimtinas“ ir primena metodus, kurie buvo taikomi prieš Antrąjį pasaulinį karą.

Jis kritikavo Vokietiją ir dar kelias Europos šalis, tarp jų Olandiją, kurios politikai, įskaitant vyriausybės vadovą Marką Rutte, pasmerkė M.Cavusoglu planus dalyvauti panašiame mitinge Roterdame.

„Esame apimti didžios baimės, – sakė M.Cavusoglu. – Jei nesustabdysime rasistinių partijų stiprėjimo, Europa sugrįš į laikotarpį prieš Antrąjį pasaulinį karą“.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude’as Junckeris antradienį interviu Liuksemburgo televizijai RTL pasmerkė R.T.Erdogano kalbas apie „nacių praktiką“.

„Mane nustebino tai, ką išgirdau iš Turkijos. Kai Turkijos prezidentas ir jo užsienio reikalų ministras kalba, kad šių dienų Vokietija yra blogesnė už nacistinę Vokietiją, negaliu su tuo sutikti“, – sakė buvęs Liuksemburgo premjeras.

„Mūsų tėvai ir seneliai gyveno nacių okupacijos laikotarpiu“, – sakė. J.-C.Junckeris, gimęs 1954-aisiais.

Vokietijoje gyvena didžiulė turkų bendruomenė. Maždaug 1,4 mln. jos narių turi teisę balsuoti Turkijoje, ir šis elektoratas itin svarbus R.T.Erdogano vyriausybei, siekiančiai išplėsti prezidento įgaliojimus.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų vaikų (51)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (435)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (129)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (35)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Susiremontavote automobilį po avarijos? Dar nereiškia, kad galite juo važiuoti (1)

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, nuo šių metų sausio mėnesio Lietuvoje įregistruota...

Nauja priežastis apsilankyti Palangoje: poilsiautojai įspūdingus vaizdus stebės nemokamai (5)

Palangoje rudenį atsiras nauja pramoga turistams – aukščiausiame kurorto pastate – Palangos...

Marselyje automobilis rėžėsi į stoteles, vienas žmogus žuvo atnaujinta 13.26 (45)

Vienas žmogus žuvo ir vienas buvo sužeistas po to, kai automobilis rėžėsi į dvi stoteles...

Vilniuje atsivėrė dar viena smegduobė (4)

Pirmadienį policijai pranešta apie Vilniuje gatvėje atsivėrusią smegduobę.

Nepripraskite prie druskos: koks kiekis dar nekenkia organizmui (11)

Drusk os perteklius žmogaus organizmui yra žalingas, tačiau visiškai eliminuoti jos iš mitybos...