Nuosprendžio skelbimas buvusiam Rusijos naftos milžinės "Jukos" vadovui ir turtingiausiu Rusijos žmogumi laikytam Michailui Chodorkovskiui bei jo verslo partneriui Platonui Lebedevui atidėtas iki gegužės 16 dienos. Toks skelbimas pirmiausia pasirodė ant Maskvos Meščansko teismo durų, vėliau tai patvirtino ir pats teismas.
Mitingas M.Chodorkovskiui palaikyti
© Reuters/Scanpix
Apie tai pranešta advokatams, tačiau nuosprendžio paskelbimo atidėjimo motyvai iki šiol neaiškūs. Tiesa, M.Chodorkovskio ir P.Lebedevo advokatai ketina prašyti, kad jiems būtų paaiškinta, kodėl atidėta paskelbti nuosprendį. P.Lebedevo advokatas Jevgenijus Baru neatmeta galimybės, kad advokatams priežastys nebus paaiškintos. M.Chodorkovskio advokatas Genrichas Padva pripažįsta, kad to priežastis gali būti ir politinė.

Nuosprendis 41 metų amžiaus M.Chodorkovskiui bus paskelbtas po to, kai Maskvoje gegužės 10 dieną įvyks Rusijos ir Europos Sąjungos (ES) aukščiausio lygio susitikimas ir kai prezidentas Vladimiras Putinas bus grįžęs iš vizito į Izraelį, kur yra daugelis Rusijos teisėsaugos institucijų ieškomų stambių "Jukos" akcininkų, kaltinamų kriminaliniais ir ekonominiais nusikaltimais.

Mitingas M.Chodorkovskiui palaikyti
© AFP/Scanpix

Teismo apsauga, teismo antstoliai neįleido žurnalistų į teismo pastatą, remdamiesi tuo, kad nuosprendis atidėtas.

Paskelbti nuosprendį nuo 2003 m. spalio suimto M.Chodorkovskio, jo verslo partnerio, "Menatep" grupės vadovo P. Lebedevo ir Andrejaus Krainovo byloje buvo paskirta balandžio 27 dieną 12 valandą.

Tuo tarpu prie Meščiansko teismo pastato M.Chodorkovskio šalininkai pradėjo piketą buvusiam magnatui paremti. Prie teismo pastato susirinkę aktyvistai dalijo baltos spalvos marškinėlius su užrašu "Chodorkovski, Go Home".

"Jabloko" partijos atstovai taip pat prisijungė prie piketo M.Chodorkovskiui remti, vykstančio priešais Meščiansko teismą. Jie skandavo "Laisvę!". Piketuotojai laikė plakatus su šūkiais "Chodorkovski, nepasiduok", "Mes už Rusiją, mes už Chodorkovskį", taip pat M.Chodorkovskio nuotraukas.

Michailas Chodorkovskis ir Platonas Lebedevas
© EPA-ELTA

Be to, pikete dalyvauja visuomeninės organizacijos "Sąžinė" atstovai, kurie laiko transparantus su užrašais "Chodorkovskis neturi sėdėti kalėjime", "Ateitis priklauso Chodorkovskiui".

M.Chodorkovskio remti išėjo ir geležinkelininkų koledžo, esančio priešais Meščiansko teismą, studentai.

"Jukos" byla" buvo perduota į Meščiansko teismą pernai gegužę, o birželį teismas pradėjo ją nagrinėti iš esmės. Per tą laiką trijų teisėjų kolegija, vadovaujama federalinės teisėjos Irinos Kolesnikovos, išnagrinėjo 396 tomus, apklausė daugiau kaip 80 liudytojų, kuriuos nurodė ir kaltintojai, ir gynėjai.

Michailas Chodorkovskis nepraranda optimizmo
© AFP/Scanpix

Valstybės kaltintojas Dmitrijus Šochinas mano, kad teisiamųjų kaltė įrodyta. Prokuroras prašė teismą pripažinti teisiamuosius kaltais pagal visus septynis straipsnius ir skirti M.Chodorkovskiui ir P.Lebedevui 10 metų laisvės atėmimo bausmę, o A.Krainovui - buvusiam kompanijos "Volna", per kurią, tardytojų versija, buvo grobiamos bendrovės "Apatit" akcijos, generaliniam direktoriui - penkerių su puse metų laisvės atėmimo bausmę lygtinai.

Generalinės prokuratūra kaltina M.Chodorkovskį ir P.Lebedevą įvykdžius nusikaltimus pagal septynis Baudžiamojo kodekso straipsnius: sukčiavus itin stambiu mastu, pasisavinus patikėtą turtą, padarius nuostolių įmonių savininkams piktnaudžiaujant pasitikėjimu, vengus mokėti mokesčius, klastojus dokumentus ir nevykdžius įsigaliojusio teismo sprendimo.

Michailas Chodorkovskis
© EPA-ELTA

Visi nusikaltimai, kaip mano tardytojai, buvo padaryti organizuota grupe, kurią subūrė M.Chodorkovskis.

Tačiau teisiamieji ir jų gynėjai kategoriškai atmeta jiems pateiktus kaltinimus ir reikalauja paskelbti išteisinamąjį nuosprendį.

Vakarai griežtai kritikuoja Rusiją už "Jukos" bylą" ir tvirtina, kad šios naftos kompanijos akcininkų baudžiamasis persekiojimas ir jos faktiškas sunaikinimas pateikiant mokesčių pretenzijas, yra politiškai motyvuotas.

Neatmetama galimybė, kad M.Chodorkovskis gali likti už grotų iki 2008 m. įvyksiančių prezidento rinkimų. Prieš atsidurdamas kalėjime M.Chodorkovskis ėmėsi finansuoti opozicines partijas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (29)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (339)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...