Šveicarai sekmadienį atmetė didžiausio pasaulyje minimalaus atlyginimo – 18 eurų už valandą – įvedimą, pranešė visuomenės nuomonės tyrimo agentūra.
Euras, Šveicarijos frankai, valiuta
© Reuters/Scanpix

Tik 23 proc. Šveicarijos – vienos brangiausių pragyventi pasaulio valstybių – rinkėjų pritarė minimaliai 22 Šveicarijos frankų (18 eurų) už valandą algai, kuri už mėnesį būtų buvusi 4 tūkst. frankų (3 280 eurų), rodo gps.bern parengtos sekmadienio referendumo rezultatų prognozės.

Atrodo, kad rinkėjai taip pat nepritarė dešimtmetį rengiamam daugiamilijardiniam susitarimui pirkti naikintuvus iš Švedijos, bet tvirtai pritarė priemonėms uždrausti pedofilams dirbti su vaikais.

Referendumai Šveicarijoje pagal tiesioginės demokratijos sistemą rengiami kas tris mėnesius.

Didžiausias dėmesys per nacionalinius debatus prieš šio sekmadienio balsavimą buvo skiriamas minimalaus atlyginimo privalumams ir trūkumams.

„Padorios algos“ iniciatyvą palaikančios profesinės sąjungos tvirtino, kad mažiausiai 22 Šveicarijos frankų per valandą reikia norint išgyventi Šveicarijoje, kuri yra tarp brangiausių pasaulio valstybių.

Iniciatyvos šalininkai norėjo, kad ši maža valstybė, esanti Europos širdyje, kurioje išvis nebuvo nustatyto minimalaus atlyginimo, nuo kitų metų pereitų prie didžiausios pasaulyje minimalios algos, daug didesnės nei 7,25 dolerio už valandą Jungtinėse Valstijose, 9,43 euro Prancūzijoje, 5,05 euro Ispanijoje ir neseniai sutartų 8 eurų Vokietijoje.

Tačiau iniciatyva, kuri sulaukė pavydaus ir skeptiško dėmesio iš užsienio, tikriausiai žlugo: rinkėjai paisė oponentų, tarp jų – vyriausybės, perspėjimų, kad kosminis minimalus atlyginimas suduotų mirtiną smūgį daugeliui kompanijų ir susilpnintų sveiką Šveicarijos ekonomiką.

„Šis minimalus atlyginimas sukeltų pavojų darbo vietoms ir dar labiau apsunkintų prieigą prie darbo rinkos jaunimui ir tiems, kurių kvalifikacija nedidelė“, – perspėjo Bernas.

Šalininkai atremia, kad didesni baziniai atlyginimai padidintų maždaug 330 tūkst. žmonių – dešimtadalio šalies darbuotojų – perkamąją galią.

Žmonės, dirbantys pardavimo, paslaugų ir žemės ūkio srityse, ar, pavyzdžiui, kirpėjais ir skrydžių palydovais, paprastai uždirba daug mažiau nei siūlytas minimalus atlyginimas.

„Man tikrai sunku pragyventi iš savo algos“, – AFP sakė viešbučio kambarinė, portugalė Alcina Esteves de Almeida (Alsina Esteviš di Almeida), kurios atlyginimas yra 3,4 tūkst. frankų per mėnesį.

„Turiu daug ko atsisakyti ir dažnai negaliu gerai pavalgyti“, – sakė ši 52 metų moteris, dirbanti viename prabangiame Ženevos viešbutyje.

Kaip ir A.E.de Almeida, maždaug 90 proc. tų, kurie gyvena už mažesnę nei siūlytas minimalus atlyginimas sumą, yra užsieniečiai, neturėję teisės balsuoti sekmadienio referendume, pažymėjo dienraštis „Le Temps“.

Sekmadienio balsavimu tikriausiai taip pat bus atmestas 3,1 mlrd. Šveicarijos frankų (2,5 mlrd. eurų) vertės sandėris pirkti iš Švedijos 22 naikintuvus „Gripen“.

gfs.bern prognozuoja, kad 49 proc. rinkėjų palaimino lėšų skyrimą šiems lėktuvams pirkti, bet paklaidos riba yra 3 proc., tad rezultatas galutinai dar nėra aiškus.

Kritikai tvirtina, kad Šveicarijai nereikia naujų naikintuvų, ir perspėja, kad jie galiausiai gali atsieiti daugiau, nei šalis derėjosi.

Tarp kitų sekmadienio referendumo klausimų buvo iniciatyva, pagal kurią, jeigu ji, kaip tikimasi, bus priimta, visiems nuteistiems pedofilams automatiškai visam gyvenimui bus uždrausta dirbti su vaikais.

Preliminarūs rezultatai Ženevoje rodė, kad daugiau kaip 74 proc. rinkėjų tam pritarė, paskelbė gfs.bern.

Vyriausybė nepritarė šiai iniciatyvai ir teigė, kad ji yra pernelyg griežta, nes, pavyzdžiui, kokiam nors 20-mečiui vyrui potencialiai gali būti taikomas toks draudimas, jeigu jis būtų nuteistas už santykius su kiek jaunesne nei 16 metų, nuo kurių leidžiami lytiniai santykiai šalių sutikimu, mergaite.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (8)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (31)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (5)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Iš atostogų – ne tik su gerais įspūdžiais, bet ir su nemaloniomis odos ligomis

Iš atostogų kartais parsivežami ne tik geri įspūdžiai, bet ir odos ligos . Gydytoja...

Orai: vasara pasiduoda (26)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (34)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė – valdo...

„Celtics“ ir „Cavaliers“ įvykdė grandiozinius mainus: K. Irvingas keliasi į Bostoną (4)

Vėlyvą naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku NBA lygą supurtė didžiausi šios...

Šeši kūno riebalų tipai: ką reikia apie juos žinoti?

Nepaisant to, ką bando įteigti jus žavinčios dietos ir dėmesį prikaustančios antraštės, ne...