Antradienio rytą Tbilisio apylinkėse nežinomi asmenys susprogdino geležinkelį, kuris jungia Tbilisį su Vakarų Gruzija, taip pat su Adžarijos autonomine respublika. Traukinių eismas vyksta vienu išlikusiu sveiku bėgių keliu, sakė žurnalistams Gruzijos geležinkelių techninis direktorius Tengizas Donadzė.
Adžarijos ginkluotosios pajėgos
© Reuters/Scanpix
Incidentas geležinkelyje, per kurį niekas nenukentėjo, įvyko tuo metu, kai yra smarkiai pašliję Tbilisio ir Adžarijos santykiai, dėl ko buvo įvesta Adžarijos blokada. Gruzijos valdžia jau pareiškė, kad su incidentu susijusi Adžarijos valdžia, kuri, Tbilisio nuomone, suinteresuota destabilizuoti padėtį šalyje.

Pasak T.Donadzės, sprogimas įvyko ant tilto už 20 km į vakarus nuo Tbilisio tuo metu, kai ten nebuvo traukinių.

"Mūsų nuomone, sprogimas įvyko 6 val. 30 min. rytą (4 val. 30 min. Lietuvos laiku), o traukinys privažiavo prie tilto 7 val. 50 min., bet mašinistas spėjo laiku jį sustabdyti", - sakė T.Donadzė.

Šiuo metu traukiniai tiltu vakarų kryptimi vėl važiuoja, nes galima naudoti antrąjį bėgių kelią.

Gruzijos valstybės saugumo ministerija jau apkaltino sprogimu Adžarijos lyderio Aslano Abašidzės šalininkus.

"Mes žinojome, kad Abašidzė norėjo įvairiose šalies vietose sukelti riaušes", - sakė žurnalistams Gruzijos valstybės saugumo ministerijos vadovo pavaduotojas Amiranas Meschelis.

Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis pirmadienį vėlai vakare paskelbė laikinas ekonomines sankcijas Adžarijai, kurios valdžia praėjusį sekmadienį neįsileido jo ginkluotos palydos į respubliką, ir dėl to centras ir autonomija atsidūrė prie pilietinio karo slenksčio.

M.Sakaašvilis su savo palyda buvo priverstas sugrįžti į Juodosios jūros uostamiestį Potį (maždaug už 30 km nuo Adžarijos ir 20 km - nuo sienos su Turkija) ir paskelbė 24 val. ultimatumą autonominės respublikos vadovui Aslanui Abašidzei, kuris nuo dešimtojo dešimtmečio pradžios vykdo iš esmės savarankišką politiką.

Gruzijos lyderis pareikalavo, kad A.Abašidzė nuginkluotų vietos ginkluotas grupuotes, pavestų centrinės valdžios kontrolei muitinę ir Batumio uostą.

"Nuo šios dienos vakaro, kaip žadėjau, aš žengiau precedento neturintį žingsnį, ir mes įvedėme apribojimus, įvedžiau apribojimus gabenti krovinius geležinkeliu, Batumio uoste, Sarpio kontrolės punkte ( muitinėje prie Turkijos sienos), Batumio oro uoste", - sakė žurnalistams M.Saakašvilis sugrįžęs į Tbilisį antradienio naktį.

Jis pridūrė, jog ėmėsi finansinių sankcijų prieš autonominės respublikos vadovybę. Taip pat uždaryta Adžarijos oro erdvė.

"Mes įšaldėme visas Adžarijos autonominės respublikos vyriausybės sąskaitas Gruzijos banko įstaigose, mes panaikinome visų bankų Adžarijoje licencijas", - sakė M.Saakašvilis. - "Praktiškai visos lėšos vietos vyriausybei finansuoti sustabdytos, kol ji ateis į protą".

Prezidentas pridūrė, kad naftos ir kitų krovinių eksportas iš Gruzijos į kitas šalis nenukentės, nes krovinių srautai, kurie anksčiau ėjo į Batumio uostą, dabar nukreipti į Potį.

"Per Batumio uostą eksportuojama apie 10 mln. tonų naftos per metus iš Turkmėnijos ir Kazachstano, kuri gabenama tanklaiviais Kaspijos jūra į Azerbaidžano Baku uostą, o po to geležinkeliu per Azerbaidžano ir Gruzijos teritoriją iki Batumio.

"Aš žengiu tokius žingsnius, siekdamas įrodyti, kad Gruzija yra valstybė ir ji turi valstybinę sieną, turi oro erdvę, savo suverenitetą, turi iždą, ir šis iždas priklauso kiekvienam Gruzijos piliečiui, o ne kažkokiam klanui", - sakė M.Saakašvilis. Jis pridūrė, jog apribojimai nebus taikomi smulkioms siuntoms, ypač maisto produktų, kad nenukentėtų autonomijos gyventojai.

Šiuo metu Potyje yra Gruzijos ministras pirmininkas Zurabas Žvanija, kuris vadovauja centrui krizei sureguliuoti.

M.Saakašvilis ir Z.Žvanija ne kartą sakė, kad neketina griebtis karinės jėgos.

Daugelis Adžarijos gyventojų turi Rusijos pilietybę. Batumyje dislokuota Rusijos karinė bazė. Tbilisis ir Vašingtonas siekia, kad Rusiją ją kuo greičiau iškeldintų.

Maskvos miesto meras Jurijus Lužkovas, kuris šiuo metu yra Batumyje, pasak Gruzijos televizijos kanalų, atvyko į Adžariją per Turkijos sieną.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (45)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (1)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (129)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (80)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (26)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (12)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (12)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (40)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams (3)

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....