Strasbūro teismas: M. Chodorkovskio byla buvo nagrinėjama nesąžiningai

 (30)
Michailas Chodorkovskis
Michailas Chodorkovskis
© RIA/Scanpix

Prieš Kremliaus politiką nusistačiusio Rusijos verslo magnato Michailo Chodorkovskio ir jo verslo partnerio Platono Lebedevo teismas buvo nesąžiningas, ketvirtadienį paskelbė Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT).

Tačiau Prancūzijos mieste Strasbūre įsikūręs teismas nurodė neradęs tvirtų įrodymų, jog ši byla buvo politiškai motyvuota arba kad M.Chodorkovskis, kuriam dabar 50 metų, buvo persekiojimas dėl politinių priežasčių.

"Kaltinimai dviem Rusijos verslo vadovams (M.Chodorkovskiui ir P.Lebedevui) turėjo svarų pagrindą, tačiau jų byla buvo nagrinėjama nesąžiningai, o jų laikymas atokiose pataisos kolonijose - nepagrįstas", - sakoma EŽTT nutartyje.

Teismas įpareigojo Rusijos vyriausybę sumokėti M.Chodorkovskiui 10 tūkst. eurų (34,5 tūkst. litų) kompensaciją - labai mažą sumą, palyginti su pinigais, kuriuos jis ir jo naftos bendrovė "Jukos" prarado po verslininko arešto prieš dešimtmetį. Tuo metu M.Chodorkovskis buvo turtingiausias Rusijoje žmogus ir metė atvirą iššūkį prezidentui Vladimirui Putinui.

Tuo tarpu P.Lebedevo prašymas priteisti jam kompensaciją "buvo visiškai atmestas".

Pastarąjį dešimtmetį M.Chodorkovskis praleido už grotų, kaltinamas dėl finansinių nusikaltimų, kurie, anot jo šalininkų, buvo išgalvoti dėl politinių priežasčių.

2005 metais jis buvo nuteistas dėl mokesčių vengimo ir didelio masto sukčiavimu kartu su P.Lebedevu, po dramatiško arešto viename Sibiro oro uoste 2003 metais.

2010 metais jiedu buvo nuteisti kitoje byloje už sukčiavimą, o laisvės atėmimo bausmė buvo pratęsta iki 2016 metų, nors vėliau M.Chodorkovskio įkalinimo terminas buvo sutrumpintas dvejais metais.

Ketvirtadienį paskelbta nutartis, susijusi tik su 2005 metų bylą, yra jau antras EŽTT sprendimas dėl to prieštaringai vertinamo proceso.

EŽTT jau 2011 metais nutarė, kad M.Chodorkovskio teisinis persekiojimas nebuvo politiškai motyvuotas.

Ketvirtadienį priimtoje nutartyje laikomasi tokios pat pozicijos, tačiau taip pat buvo nustatyti keli Europos žmogaus teisių konvencijos pažeidimai, įskaitant dėl teisės į sąžiningą teismą, susiję su "advokato ir kliento konfidencialumu".

Teismas taip pat pažymėjo, kad buvo pažeista teisė į privatų ir šeimyninį gyvenimą, kai abu nuteistieji buvo išsiųsti į pataisos kolonijas Sibire, esančias už "kelių tūkstančių kilometrų nuo Maskvos ir jų šeimų".

Teismas atkreipė dėmesį, kad M.Chodorkovskio advokatai buvo persekiojami pareigūnų.

Tačiau EŽTT nenustatė pažeidimų, "susijusių su kaltinamųjų bylos nagrinėjimui pirmininkavusio teisėjo nešališkumu arba su laiku ir sąlygomis, suteiktomis parengti jų gynybai".

M.Chodorkovskio šalininkai seniai tvirtina, kad jis neįvykdė jokių finansinių nusikaltimų ir kad jis buvo apkaltintas Kremliaus nurodymu, siekiant pašalinti pavojingą politinį varžovą.

Tuo metu, kai buvo suimtas, M.Chodorkovskis atvirai finansavo opozicijos partijas ir, kaip teigiama, tapo prezidento V.Putino dešiniosios rankos energetikos srityje - Igorio Sečino - asmeniniu priešu.

M.Chodorkovskio advokatė Karina Moskalenko pareiškė esanti "labai patenkinta" EŽTT nutartimi.

BNS
 
30
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinakte su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Užsienyje

Analitikas apie nusilpusį Kremlių: jie nesuprato vieno dalyko (118)

2014 gruodžio mėn. 18 d. 00:02
Vladimiras Putinas
AP/Scanpix
Vakarų politikai viliasi, kad rublio kurso kritimas privers nusilpusį Kremlių peržiūrėti savo poziciją Ukrainos atžvilgiu, tačiau priežasčių optimizmui nėra daug, „The Wall Street Journal“ rašo Filipas Šiškinas.

Baisi nuojauta apie Islamo valstybę – aptikta masinė kapavietė (6)

2014 gruodžio mėn. 17 d. 23:15
Sirijos žmogaus teisių stebėjimo organizacija (SOHR) trečiadienį pranešė, kad Sirijos rytinėje Deir al Zoro provincijoje buvo aptikta masinė kapavietė, kurioje rasta 230 žmonių kūnų, kaip manoma, nužudytų „Islamo valstybės“ (IS) kovotojų, praneša „Reuters“.

R. Erdoganas: ES neturi teisės mokyti Turkiją demokratijos (19)

2014 gruodžio mėn. 17 d. 22:33
Recepas Tayyipas Erdoganas
AP/Scanpix
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį paaštrino savo retoriką Europos Sąjungos (ES) atžvilgiu ir pareiškė, kad Bendrija neturi teisės mokyti Turkiją demokratijos, bei patarė pačiai „pažiūrėti į veidrodį“, rašo „EUbusiness“.

F. Mogherini mato gerų ženklų V. Putino elgesyje (79)

2014 gruodžio mėn. 17 d. 18:49
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Federica Mogherini trečiadienį sakė, kad su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka pastebėjo ženklų, jog Rusija yra labiau pasiryžusi spręsti krizę Ukrainos rytinėse separatistų teritorijose.

Egipte naujam gyvenimui prikelta įspūdingo dydžio faraono statula

2014 gruodžio mėn. 17 d. 17:39
Egipte naujam gyvenimui prikelta įspūdingo dydžio faraono statula
Egipto Luksoro mieste galima pamatyti sunaikintos senovės Egipto šventyklos atstatymo darbų rezultatą. Europos ir Egipto archeologų komanda pristatė antrąją iš dviejų didžiulių senovės Egipto faraono statulų. Šventykla buvo sunaikinta prieš 3 tūkst. metų – ją griuvėsiais pavertė žemės drebėjimas. Mokslininkai jos liekanas pirmą kartą aptiko 1933 metais.