Strasbūro teismas: M. Chodorkovskio byla buvo nagrinėjama nesąžiningai

 (30)
Prieš Kremliaus politiką nusistačiusio Rusijos verslo magnato Michailo Chodorkovskio ir jo verslo partnerio Platono Lebedevo teismas buvo nesąžiningas, ketvirtadienį paskelbė Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT).
Michailas Chodorkovskis
Michailas Chodorkovskis
© RIA/Scanpix

Tačiau Prancūzijos mieste Strasbūre įsikūręs teismas nurodė neradęs tvirtų įrodymų, jog ši byla buvo politiškai motyvuota arba kad M.Chodorkovskis, kuriam dabar 50 metų, buvo persekiojimas dėl politinių priežasčių.

"Kaltinimai dviem Rusijos verslo vadovams (M.Chodorkovskiui ir P.Lebedevui) turėjo svarų pagrindą, tačiau jų byla buvo nagrinėjama nesąžiningai, o jų laikymas atokiose pataisos kolonijose - nepagrįstas", - sakoma EŽTT nutartyje.

Teismas įpareigojo Rusijos vyriausybę sumokėti M.Chodorkovskiui 10 tūkst. eurų (34,5 tūkst. litų) kompensaciją - labai mažą sumą, palyginti su pinigais, kuriuos jis ir jo naftos bendrovė "Jukos" prarado po verslininko arešto prieš dešimtmetį. Tuo metu M.Chodorkovskis buvo turtingiausias Rusijoje žmogus ir metė atvirą iššūkį prezidentui Vladimirui Putinui.

Tuo tarpu P.Lebedevo prašymas priteisti jam kompensaciją "buvo visiškai atmestas".

Pastarąjį dešimtmetį M.Chodorkovskis praleido už grotų, kaltinamas dėl finansinių nusikaltimų, kurie, anot jo šalininkų, buvo išgalvoti dėl politinių priežasčių.

2005 metais jis buvo nuteistas dėl mokesčių vengimo ir didelio masto sukčiavimu kartu su P.Lebedevu, po dramatiško arešto viename Sibiro oro uoste 2003 metais.

2010 metais jiedu buvo nuteisti kitoje byloje už sukčiavimą, o laisvės atėmimo bausmė buvo pratęsta iki 2016 metų, nors vėliau M.Chodorkovskio įkalinimo terminas buvo sutrumpintas dvejais metais.

Ketvirtadienį paskelbta nutartis, susijusi tik su 2005 metų bylą, yra jau antras EŽTT sprendimas dėl to prieštaringai vertinamo proceso.

EŽTT jau 2011 metais nutarė, kad M.Chodorkovskio teisinis persekiojimas nebuvo politiškai motyvuotas.

Ketvirtadienį priimtoje nutartyje laikomasi tokios pat pozicijos, tačiau taip pat buvo nustatyti keli Europos žmogaus teisių konvencijos pažeidimai, įskaitant dėl teisės į sąžiningą teismą, susiję su "advokato ir kliento konfidencialumu".

Teismas taip pat pažymėjo, kad buvo pažeista teisė į privatų ir šeimyninį gyvenimą, kai abu nuteistieji buvo išsiųsti į pataisos kolonijas Sibire, esančias už "kelių tūkstančių kilometrų nuo Maskvos ir jų šeimų".

Teismas atkreipė dėmesį, kad M.Chodorkovskio advokatai buvo persekiojami pareigūnų.

Tačiau EŽTT nenustatė pažeidimų, "susijusių su kaltinamųjų bylos nagrinėjimui pirmininkavusio teisėjo nešališkumu arba su laiku ir sąlygomis, suteiktomis parengti jų gynybai".

M.Chodorkovskio šalininkai seniai tvirtina, kad jis neįvykdė jokių finansinių nusikaltimų ir kad jis buvo apkaltintas Kremliaus nurodymu, siekiant pašalinti pavojingą politinį varžovą.

Tuo metu, kai buvo suimtas, M.Chodorkovskis atvirai finansavo opozicijos partijas ir, kaip teigiama, tapo prezidento V.Putino dešiniosios rankos energetikos srityje - Igorio Sečino - asmeniniu priešu.

M.Chodorkovskio advokatė Karina Moskalenko pareiškė esanti "labai patenkinta" EŽTT nutartimi.

BNS
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Užsienyje

Iš Šiaurės Korėjos – slapta nufilmuotas vaizdo įrašas (19)

Slapta nufilmuotame ir slapta iš Šiaurės Korėjos išvežtame vaizdo įraše matyti, kaip viešame teisme į darbo stovyklas išsiunčiami du vyrai, kurių nusikaltimai susiję su „korumpuota kapitalizmo ideologija“.

Atsisakiusi išduoti santuokos leidimą tos pačios lyties asmenims valstybės tarnautoja iš JAV atsidūrė už grotų (32)

Vienos JAV Kentukio valstijos apygardos tarnautoja, atsisakiusi išduoti santuokos leidimą tos pačios lyties asmenims, pripažinta kalta. Nepaisant to, visą dieną trukusio teismo posėdžio metu taip ir nebaigta jau du mėnesius trunkanti jos kova dėl JAV Aukščiausiojo teismo sprendimo įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas.

Gvatemala prisaikdino naują prezidentą, teisėjas nurodė suimti buvusį lyderį

Gvatemalos Kongresas ketvirtadienį prisaikdino naują prezidentą, o susikompromitavusį buvusį lyderį Otto Perezą buvo nurodyta suimti, kad jis nesislapstytų nuo teisingumo, toliau vystantis ilgai užsitęsusiai korupcijos sagai šioje Centrinės Amerikos šalyje.

Popiežius aplankė optiką Romos centre, rinkdamasis akinius (4)

Popiežius Pranciškus ketvirtadienį apsilankė vienoje optikoje Romos centre, rinkdamasis naujus akinius, pranešė Italijos žiniasklaida.

Netoli JAV povandeninių laivų bazės – Rusijos žvalgybinis laivas (133)

Jungtinių Valstijų kariuomenė netoli Džordžijos valstijos Kings Bėjaus bazės, kur įsikūrusi JAV karinio jūrų laivyno Rytų pakrantės povandeninių laivų su balistinėmis raketomis flotilė, pastebėjo Rusijos žvalgybinį laivą, galintį nukirsti povandeninius ryšių kabelius ir kitus jutiklius.