Strasbūro teismas: M. Chodorkovskio byla buvo nagrinėjama nesąžiningai

 (30)
Michailas Chodorkovskis
Michailas Chodorkovskis
© RIA/Scanpix

Prieš Kremliaus politiką nusistačiusio Rusijos verslo magnato Michailo Chodorkovskio ir jo verslo partnerio Platono Lebedevo teismas buvo nesąžiningas, ketvirtadienį paskelbė Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT).

Tačiau Prancūzijos mieste Strasbūre įsikūręs teismas nurodė neradęs tvirtų įrodymų, jog ši byla buvo politiškai motyvuota arba kad M.Chodorkovskis, kuriam dabar 50 metų, buvo persekiojimas dėl politinių priežasčių.

"Kaltinimai dviem Rusijos verslo vadovams (M.Chodorkovskiui ir P.Lebedevui) turėjo svarų pagrindą, tačiau jų byla buvo nagrinėjama nesąžiningai, o jų laikymas atokiose pataisos kolonijose - nepagrįstas", - sakoma EŽTT nutartyje.

Teismas įpareigojo Rusijos vyriausybę sumokėti M.Chodorkovskiui 10 tūkst. eurų (34,5 tūkst. litų) kompensaciją - labai mažą sumą, palyginti su pinigais, kuriuos jis ir jo naftos bendrovė "Jukos" prarado po verslininko arešto prieš dešimtmetį. Tuo metu M.Chodorkovskis buvo turtingiausias Rusijoje žmogus ir metė atvirą iššūkį prezidentui Vladimirui Putinui.

Tuo tarpu P.Lebedevo prašymas priteisti jam kompensaciją "buvo visiškai atmestas".

Pastarąjį dešimtmetį M.Chodorkovskis praleido už grotų, kaltinamas dėl finansinių nusikaltimų, kurie, anot jo šalininkų, buvo išgalvoti dėl politinių priežasčių.

2005 metais jis buvo nuteistas dėl mokesčių vengimo ir didelio masto sukčiavimu kartu su P.Lebedevu, po dramatiško arešto viename Sibiro oro uoste 2003 metais.

2010 metais jiedu buvo nuteisti kitoje byloje už sukčiavimą, o laisvės atėmimo bausmė buvo pratęsta iki 2016 metų, nors vėliau M.Chodorkovskio įkalinimo terminas buvo sutrumpintas dvejais metais.

Ketvirtadienį paskelbta nutartis, susijusi tik su 2005 metų bylą, yra jau antras EŽTT sprendimas dėl to prieštaringai vertinamo proceso.

EŽTT jau 2011 metais nutarė, kad M.Chodorkovskio teisinis persekiojimas nebuvo politiškai motyvuotas.

Ketvirtadienį priimtoje nutartyje laikomasi tokios pat pozicijos, tačiau taip pat buvo nustatyti keli Europos žmogaus teisių konvencijos pažeidimai, įskaitant dėl teisės į sąžiningą teismą, susiję su "advokato ir kliento konfidencialumu".

Teismas taip pat pažymėjo, kad buvo pažeista teisė į privatų ir šeimyninį gyvenimą, kai abu nuteistieji buvo išsiųsti į pataisos kolonijas Sibire, esančias už "kelių tūkstančių kilometrų nuo Maskvos ir jų šeimų".

Teismas atkreipė dėmesį, kad M.Chodorkovskio advokatai buvo persekiojami pareigūnų.

Tačiau EŽTT nenustatė pažeidimų, "susijusių su kaltinamųjų bylos nagrinėjimui pirmininkavusio teisėjo nešališkumu arba su laiku ir sąlygomis, suteiktomis parengti jų gynybai".

M.Chodorkovskio šalininkai seniai tvirtina, kad jis neįvykdė jokių finansinių nusikaltimų ir kad jis buvo apkaltintas Kremliaus nurodymu, siekiant pašalinti pavojingą politinį varžovą.

Tuo metu, kai buvo suimtas, M.Chodorkovskis atvirai finansavo opozicijos partijas ir, kaip teigiama, tapo prezidento V.Putino dešiniosios rankos energetikos srityje - Igorio Sečino - asmeniniu priešu.

M.Chodorkovskio advokatė Karina Moskalenko pareiškė esanti "labai patenkinta" EŽTT nutartimi.

BNS
 
30
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Užsienyje

Italija ir Rusija įšaldė bendrą povandeninio laivo kūrimo projektą (2)

2014 liepos mėn. 25 d. 14:05
Italija ir Rusija įšaldė bendrą povandeninio laivo kūrimo projektą
AP/Scanpix
Italijos ir Rusijos bendras projektas sukurti naujos kartos mažąjį povandeninį laivą buvo įšaldytas dėl „politinės padėties“, kai Vakarų šalys paskelbė sankcijas Maskvai dėl krizės Ukrainoje, penktadienį pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra ITAR-TASS.

Rusijos laikraščio spjūvis Kremliui: Nyderlandai, atleiskite mums (82)

2014 liepos mėn. 25 d. 13:13
Kairiųjų pažiūrų Rusijos dienraštis „Nojava Gazeta“ pirmame puslapyje olandų kalba išspausdino atsiprašymą dėl Malaizijos oro linijų lainerio tragedijos, skelbia news.com.au.

Po Malaizijos lėktuvo tragedijos demonstruoja neįtikėtiną cinizmą: na, patys suprantate (238)

2014 liepos mėn. 25 d. 12:41
Po Malaizijos lėktuvo tragedijos demonstruoja neįtikėtiną cinizmą: na, patys suprantate
Instagram.com nuotr.
Internete daugėja faktų, iliustruojančių „rusišką pasaulį“ Ukrainos pietrytinėje dalyje, jo gyventojus ir „moralės“ normas, kuriomis jie vadovaujasi, rašo by24.org.

Žiniasklaida: V. Putino dukra išsikėlė iš prabangaus būsto Nyderlanduose (43)

2014 liepos mėn. 25 d. 12:00
Žiniasklaida: V. Putino dukra išsikėlė iš prabangaus būsto Nyderlanduose
Socialinio tinklo nuotr.
Augant pasipiktinimui dėl Malaizijos oro linijų keleivinio lėktuvo tragedijos Ukrainoje prie sienos su Rusija, Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukra Marija išsikėlė iš savo prabangaus būsto Nyderlanduose, skelbia mirror.co.uk.

Buvęs V. Putino patarėjas pateikė kitokią versiją dėl Malaizijos lainerio katastrofos (253)

2014 liepos mėn. 25 d. 11:35
Buvęs V. Putino patarėjas pateikė kitokią versiją dėl Malaizijos lainerio katastrofos
AP/Scanpix
Buvęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino patarėjas Andrejus Illarionovas įsitikinęs, jog Malaizijos oro linijų keleivinio lėktuvo numušimas buvo iš anksto suplanuotas teroristinis aktas.