Aviacijos smūgiai, kurių taikiniu tapo viena mokykla Sirijos sukilėlių kontroliuojamoje teritorijoje Idlibo provincijoje žuvo 22 vaikai ir šeši mokytojai, trečiadienį pranešė Jungtinių Tautų vaikų teisių agentūra UNICEF.
© Twitter nuotr.

„Tai tragedija. Tai papiktinimas. Ir jeigu (šie antskrydžiai) tyčiniai, tai yra karo nusikaltimas“, – sakė UNICEF direktorius Anthony Lake'as.

Padėtį Sirijoje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) nurodė, kad „karo lėktuvai – Rusijos arba Sirijos – surengė šešis smūgius“ Haso kaime, įskaitant vieną mokyklos kompleksą, kur žuvo 11 moksleivių.

Pasak A. Lake'o, mokykla buvo „atakuojama pakartotinai“. Jis pridūrė, kad šie smūgiai galbūt buvo pražūtingiausia ataka prieš mokyklą nuo pat Sirijos karo pradžios prieš daugiau kaip penkerius metus.

Socialiniuose tinkluose buvo išplatinta šiurpi nuotrauka, kurioje matyti nutraukta vaiko ranka, dar gniaužianti dulkinos juodos kuprinės diržą.

„Kada pasaulio pasibjaurėjimą tokiu barbariškumu atitiks primygtiniai reikalavimai, kad visa tai turi liautis?“ – klausė UNICEF direktorius.

Paklaustas apie šią ataką, Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas atsakė: „Tai siaubinga, siaubinga. Tikiuosi, mes su tuo nesusiję.“

„Man nelengva pasakyti „ne“, bet esu atsakingas žmogus. Man reikia palaukti, ką pasakys mūsų gynybos ministras“, – jis sakė žurnalistams.

Galingosios Vakarų šalys ir žmogaus teisių organizacijos kaltino Sirijos vyriausybės pajėgas ir jų sąjungininkę Rusiją, kad jos vykdo beatodairiškas atakas prieš civilinės infrastruktūros objektus.

Jau per 300 tūkst. žmonių žuvo, o daugiau kaip pusė Sirijos gyventojų buvo priversti palikti savo namus nuo šio konflikto pradžios 2011 metų kovą.

„Tyčinė ataka“

Pagrindinė opozicijos grupė pasmerkė reidus.

Stambule įsikūrusi Nacionalinė koalicija pareiškė, kad Rusijos ir režimo karo lėktuvai „taikėsi į vaikus jų mokyklose, tyčia paleisdami smūgius į civilius labai sprogių medžiagų“.

Idlibo provinciją kontroliuoja vadinamoji „Užkariavimo armija“ – aljansas, kurį sudaro sukilėlių grupės ir džihadistai, tarp jų grupuotė „Fateh al Sham Front“. Pastaroji buvo žinoma kaip „Al Nusra Front“, bet persivadino anksčiau šiais metais, kai nutraukė ryšius su teroristų tinklu „al Qaeda“.

Sirijos ir Rusijos lėktuvai reguliariai bombarduoja Idlibą, tačiau oro smūgių ypač padaugėjo pastarosiomis savaitėmis, nurodė SOHR.

Rusija patiria spaudimą Jungtinėse Tautose, kuri reikalauja, kad ji suvaldytų savo sąjungininkę Siriją ir nutrauktų oro reidus sukilėlių valdomame rytiniame Alepe, kur nuo liepos smurtą kenčia 250 tūkst. gyventojų.

Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotojas humanitariniams reikalams Stephenas O'Brienas sakė, kad jis yra „kupinas įniršio“ dėl JT Saugumo Tarybos nesugebėjimo imtis veiksmų ir pasmerkė faktą, kad „iš tikrųjų niekas nevyksta, kad karas būtų sustabdytas, kančios būtų nutrauktos“.

Regione trūksta maisto, „civilius bombarduoja Sirijos ir Rusijos pajėgos, ir jei jie išgyvens tai, rytoj jiems trūks maisto“, sakė S. O'Brienas.

„Alepas tapo žudymo zona“

Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas savo ruožtu metė kaltinimus S. O'Brienui, neva šis laido „arogantiškas pastabas“ ir nepastebi, kad Rusija paskelbė humanitarinę pauzę, kuri truko aštuonias dienas.

„Jei norėtume išgirsti pamokslą, eitume į bažnyčią“, – atšovė jis.

Rusijos ambasadorius apkaltino opozicijos sukilėlius ir su „al Qaeda“ siejamus džihadistus dėl to, kad savaitgalį nepavyko įgyvendinti JT plano ir evakuoti sužeistuosius iš Alepo bei tvirtino, kas JT pareigūnas neobjektyviai pristatė faktus.

JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Samantha Power kritikavo Rusiją sakydama, kad ji niekuomet nebendradarbiavo su JT, kai būdavo sustabdomi kovos veiksmai, nesiekė užtikrinti, kad būtų teikiama humanitarinė pagalba.

„Nesulauksite sveikinimų ir padėkų už tai, kad dieną ar savaitę nevykdote karo nusikaltimų“, – sakė S. Power.

Šis apsikeitimas karčiomis replikomis įvyko po to, kai žlugo naujausias bandymas atnaujinti paliaubas.

Tuo tarpu JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris ir Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Michaelas Fallonas pareiškė, kad puolimas, kuriuo bus siekiama išstumti IS iš jos pagrindinės tvirtovė Sirijoje – Rakos miesto, esančio 160 km ryčiau Alepo, prasidės artimiausiomis savaitėmis.

JAV vadovaujama koalicija šiuo metu remia Irako ir kurdų pajėgas, jau 10 dienų vykdančioms operaciją prieš pagrindinį džihadistų kontroliuojamą Irako miestą – Mosulą.

Konfliktas Sirijoje įsiplieskė 2011 metų kovą, kai prasidėjo protestai prieš prezidentą Basharą al Assadą .

Tačiau nuo to laiko jis išaugo iki karo keliais frontais – tarp džihadistų, sukilėlių, vyriausybės pajėgų ir kurdų kovotojų.

Daugiau kaip 300 tūkst. žmonių žuvo, o keli milijonai buvo priversti palikti savo namus.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (18)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (15)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (2)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (12)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (9)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (63)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (25)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (19)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (47)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (58)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....